اخبار خارجی

۱۳ سال پیش در همین روز؛ آیا این تراکنش‌ها متعلق به ساتوشی ناکاموتو است؟

شبکه بیت کوین در زمان شروع ابتکار ساتوشی مانند امروز فعال نبود. اگر به محتوای بلاک‌های قدیمی بیت کوین مخصوصا در حوالی سال ۲۰۰۹ نگاه کنیم با بلاک‌هایی مواجه می‌شویم که یکی پس از دیگری خالی هستند و غیر از تراکنش کوین بیس چیزی در آن‌ها مشاهده نمی‌شود. اما یکی از این بلاک‌ها با بقیه متفاوت است.

به گزارش میهن بلاکچین، اولین تراکنش بیت‌کوین در ۱۲ ژانویه ۲۰۰۹ (۲۳ دی ۱۳۸۷) بین ساتوشی ناکاموتو و هال فینی انجام شده است. اما اگر در دفتر توزیع شده شبکه بیت کوین صفحات را ورق بزنیم، پس از گذشتن از میان انبوهی بلاک‌های خالی به بلاک شماره ۱۱٬۴۰۸ می‌رسیم که در ۱۸ آوریل ۲۰۰۹ (۲۹ فروردین ۱۳۸۸) استخراج شده است و اتفاق جالبی در آن مشاهده می‌شود:

satoshi txs
تراکنش‌های ساتوشی

پیت ریتزو (Pete Rizzo)، از علاقه‌مندان به تاریخ بیت کوین و از نویسندگان بیت‌کوین‌مگزین، اظهار داشت که این تراکنش‌ها توسط ساتوشی ناکاموتو ارسال شده‌اند.

او در پاسخ به یکی از کاربران که پرسیده بود آیا هال فینی دریافت‌کننده این تراکنش بوده است، گفت:

حدس خوبی بود ولی نه! دریافت‌کننده این بیت کوین‌ها مایک هرن (Mike Hearn) بوده است. به نظر نمی‌رسد که به این‌ها دست زده باشد. یا دوست نداشته بیت کوین‌های ساتوشی را بفروشد… یا اینکه کلید خصوصی را گم کرده!

از ساتوشی به مایک هرن

مایک هرن با این آدرس از ساتوشی ۸۲.۵ BTC دریافت کرده است. ارزش این هدیه با توجه به قیمت روز بیت کوین حدود ۳.۲ میلیون دلار است؛ اما بر ارزش معنوی و تاریخی این هدیه به سختی می‌توان قیمت گذاشت.

۴ سال بعد، اتفاق جالب دیگری در همین روز!

در جایی دیگر متوجه می‌شویم که آدام بک (Adam Back) مدیر عامل شرکت بلاک استریم، که یکی از شناخته شده‌ترین افراد در دنیای کریپتو است، در همین روز اما چند سال بعد (یعنی در ۱۸ آوریل ۲۰۱۳) مطلبی را منتشر کرده است که جالب توجه است. آدام بک در این مطلب عنوان داشته است او به عنوان کسی که هش کش (Hashcash) را در سال ۱۹۹۷ اختراع کرده بود و از این تابع، به عنوان روشی برای استخراج کوین‌ها استفاده شده است، از عدم سرمایه‌گذاری در بیتکوین (در واقع عدم استخراج زودهنگام آن) حسرت می‌خورد.

اظهارات آدام بک در خصوص بیت کوین در سال ۲۰۱۳
اظهارات آدام بک در خصوص بیت کوین در سال ۲۰۱۳

او نوشته است که اگر مانند هال فینی در آن زمان به استخراح بیت کوین می‌پرداخت، اکنون (سال ۲۰۱۳) انبوهی از کوین‌های اولیه را در اختیار داشت. وی اذعان داشت علی رغم آنکه فرآیند استخراج بیتکوین تقریبا همان اختراع او (هش کش) است، او حتی ۱ BTC هم ندارد. بلاک استریم، یکی از مهم‌ترین شرکت‌های فعال در زمینه‌های تکنولوژیک مرتبط با بیت‌کوین است که به تازگی در رویداد Bitcoin 2022 اعلام کرده است با همکاری شرکت‌های بلاک و تسلا، پروژه ساخت تاسیسات استخراج بیت کوین با تکیه کامل بر انرژی خورشیدی را آغاز کرده است.

آیا شما اولین باری که نامی از بیت کوین شنیدید را به خاطر دارید؟ در آن زمان چه احساسی داشتید و اکنون نگاه شما به فناوری بلاکچین و رمزارز Bitcoin چگونه است؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا