متوسط مقالات

چرا توکنیزه کردن فلزات گران‌بها اهمیت زیادی دارد؟

روز به روز بر محبوبیت دی‌فای (DeFi) افزوده می‌شود و این صنعت تبدیل به عاملی برای رشد اکوسیستم ارز دیجیتال شده است. اما چیزی که بسیاری از سرمایه‌گذاران نمی‌دانند این است که دی‌فای همان ادامه نهضت کریپتو برای توکنیزه کردن  جهان است. در این نوشتار به توضیح فرآیند توکنی کردن می‌پردازیم و در ادامه به صحبت در مورد توکنی کردن فلزات گران‌بها پرداخته و اهمیت توکنی کردن فلزات را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم.

به زبان ساده باید بگوییم که توکنیزه کردن به معنی قرار دادن دارایی‌های جهان واقع بر روی بلاک چین است. این بدین معنی است که هر چیزی که با یک توکن رمزنگاری شده ارائه شود، در واقع یک دارایی توکنی شده است.

قرارداد‌های هوشمند در کجا وارد می‌شوند؟

توکنی کردن

اگر با توکن‌های ERC20 آشنا باشید و نحوه راه‌اندازی و نگهداری آنها را توسط قرارداد هوشمند بدانید، درک دارایی‌های توکنیزه شده هم برای شما سخت نخواهد بود، زیرا این دو پدیده بسیار مشابه هم هستند. مسئله توکنیزه کردن دارایی‌ها تا امسال زیاد حائز اهمیت نبود اما امسال دی‌فای همه معادلات را بر هم زد و این مسئله را بسیار در معرض توجه قرار داد.

در فضای دارایی‌های توکنی شده، یک قرارداد هوشمند را می‌توان به عنوان چیزی توصیف کرد که همزمان دارایی‌های توکنی را صادر می‌کند، آنها را ذخیره کرده و بر حرکات و انتقال آنها نیز نظارت می‌کند. برای درک این موضوع کافی است که استاندارد ERC20 را که اساس بسیاری از قرارداد‌های هوشمند است، درک کنیم. بعد از درک این استاندارد، بقیه مطالب برای ما آسان خواهد بود. درک اینکه چه دارایی‌هایی باید توکنی شوند و این که توکنیزه کردن چه مزایایی دارد، ما را به این نتیجه می‌رساند که توکنیزه کردن در آینده امری بسیار محتمل است.

چه نوع دارایی‌هایی برای توکنیزه کردن مناسب هستند؟

توکنیزه کردن افراد مشهور بلاک چین رمز ارز ارز دیجیتال ICO

دارایی‌هایی که معامله و نقد کردن آنها سخت است، برای توکنیزه کردن بسیار مناسب هستند. از جمله این موارد می‌توان به املاک و مستغلات و فلزات گران‌بها اشاره کرد. چیز‌هایی مانند فلزات گران‌بها بسیار گران هستند و معامله آنها دشوار است. اما اگر این دارایی‌ها توکنیزه شوند، آنها را مانند بیت کوین و دیگر ارز‌های دیجیتال می‌توان بر روی بلاک چین معامله کرد.

با این کار، دارایی‌های فوق الذکر در اختیار افراد بیشتری در جهان قرار می‌گیرند و تعداد سرمایه‌گذاران آنها بیشتر می‌شود. بنابراین توکنیزه کردن باعث می‌شود که دارایی‌ها بر روی بلاک چین‌هایی مانند بلاک چین اتریوم  موجود باشند و تنها مانع برای خرید و فروش آنها قوانین محلی خواهد بود. در این حالت، هر کدام از پلتفرم‌ها و صرافی‌هایی که این توکن‌ها را معامله می‌کنند، از قوانین حوزه قضایی خود تبعیت خواهند کرد.

اما با این حال، باز توکنیزه کردن مزایای خاصی برای صادر کنندگان و سرمایه‌گذاران به همراه خواهد داشت که در ادامه متوجه این قضیه خواهید شد.

مزایای توکنیزه کردن

به بیان ساده می‌توانیم بگوییم که مزایای توکنی کردن به مانند مزایای ارز‌های دیجیتال به نسبت پول و دارایی‌های سنتی است. ارز‌های دیجیتال باعث فراهم شدن نقدینگی بهتر و سرعت بالا‌تر تراکنش‌ها می‌شوند و این ارز‌ها با استفاده از بلاک چین نوعی شفافیت بی نظیر را به ارمغان می‌آورند. دارایی‌های توکنیزه شده هم دقیقا این مزایا را خواهند داشت.

به عنوان مثال، یک خانه را در نظر بگیرید. خانه را نمی‌توان سریعا انتقال داد و یا آن را سریع معامله کرد. اما این خانه را می‌توان توکنیزه کرد و آن را بر روی بلاک چین قرار داد. توکنیزه کردن باعث تقسیم‌پذیری این خانه می‌شود و آن را قابل معامله می‌کند. هر کس می‌تواند به اندازه پول و توان خود از این خانه بخرد و در آن سرمایه‌گذاری کند. اگر بازار املاک و مستغلات که بازار بزرگی است بر روی بلاک چین قرار گیرد، به نقدینگی و معاملات مورد نیاز خود خواهد رسید و به این ترتیب، قیمت واقعی دارایی‌ها مشخص خواهد شد.

بنابراین می‌توان گفت که یکی از مزایای توکنیزه کردن، ایجاد دموکراسی در دسترسی به دارایی‌ها است و این به تدریج، ارزش آن دارایی‌ها را نیز افزایش خواهد داد.

بازار املاک و مستغلات تنها بازاری نیست که از توکنیزه کردن نفع می‌برد. به عنوان مثال، بازار فلزات گران‌بها مانند طلا را در نظر بگیرید. قرن‌هاست که از طلا به عنوان وسیله سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود. ذخیره و انتقال طلا بسیار سخت است. امروزه اکثر طلای جهان توسط بانک‌های ملی به عنوان دارایی ذخیره نگهداری می‌شود و تنها تعدادی از بروکر‌ها (broker) می‌توانند طلا را مستقیما به سرمایه‌گذاران عادی بفروشند.

از میان برداشتن رانت‌خواهی دلال‌ها

قیمت طلا و بیت کوین

از آنجا که امروزه تنها از تعدادی از دلال‌ها می‌توان طلای واقعی خرید، این بروکر‌ها انعام زیادی از مشتریان می‌گیرند و همچنین بسیاری از آنها برای این معاملات حداقل سرمایه تعیین کرده‌اند. این موانع باعث می‌شوند که بسیاری از سرمایه‌گذاران نتوانند به خرید و سرمایه‌گذاری در طلا اقدام کنند. این در واقع نوعی رانت‌خواهی از جانب دلال‌ها است و دلال‌ها در این میان، سود عظیمی را از آن خود می‌کنند.

توکنیزه کردن باعث از میان رفتن این رانت‌خواهی خواهد شد زیرا رسالت ارز‌های دیجیتال انتقال پول و دیگر دارایی‌ها با هزینه‌ای بسیار کم است. به این ترتیب، سرمایه‌گذاران نیز می‌توانند طلا را با قیمت عادلانه بخرند و با مقایسه دلال‌ها، قیمت واقعی طلا و همچنین به دلال‌‌های کلاه‌بردار را شناسایی کنند.

پروژه‌هایی مانند DGLD، Pax Gold و غیره نشان می‌دهند که با استفاده از توکنیزه کردن می‌توان طلا را با قیمتی عادلانه، کارمزد ناچیز و نقدینگی سریع معامله کرد. در این حالت، افراد می‌توانند طلای توکنیزه شده را به راحتی و به مانند ارز دیجیتال معامله کنند. اگرچه هنوز کمی زود است، اما در آینده دلال‌های جدید جای دلال‌های امروزه طلا را می‌گیرند و این دلال‌های جدید به صدور طلای توکنیزه شده خواهند پرداخت. این دلال‌های عصر جدید در قبال توکن‌هایی که صادر می‌کنند مسئول خواهند بود و به اندازه آن توکن‌های صادر شده، طلای فیزیکی به صورت ذخیره خواهند داشت. به این ترتیب، معاملات طلا به صورت منصفانه انجام خواهد شد و دموکراسی در این حیطه تحقق خواهد یافت.

پیگیری بلاک چینی و حذف کلاه‌برداری

توکنی کردن

توکنیزه کردن طلا و فلزات گران‌بها این امکان را فراهم می‌آورد که از طریق بلاک چین بتوان به پیگیری ذخیره این فلزات پرداخت. به این ترتیب، ذخیره واقعی طلا و دیگر فلزات به وسیله پویشگر‌ها مشخص می‌شود و بر روی بلاک چین ذخیره می‌شود. این امر کلاه‌برداری را بسیار کاهش می‌دهد. این کار باعث افزایش شفافیت همتا به همتا می‌شود و اعتماد کاربران را نیز جلب خواهد کرد.

به این ترتیب، ذخیره صادر کنندگان طلا رصد خواهد شد و اگر فرضا، یکی از این صادر کنندگان مدعی شود که هر توکن با یک گرم طلا پشتیبانی می‌شود، این ادعا باید بر روی بلاک چین صادر شود. برای این کار، باید مدام بازرسی‌هایی انجام شود و این بازرسی‌ها بر روی بلاک چین ثبت شوند.

اثبات وضعیت قانونی موجود بر روی بلاک چین

عملکرد ضعیف آمریکا در قانونگذاری کریپتو

صادر کنندگان توکن‌های طلا می‌توانند وضعیت قانونی حال حاضر خود را بر روی بلاک چین قرار دهند و این کار باعث جذب سرمایه‌گذاران غیر کریپتویی زیادی می‌شود. این افراد زمانی که وضعیت قانون‌گذاری موسسه مورد نظر را می‌بینند، به آن اعتماد می‌کنند و سرمایه‌گذاری را شروع خواهند کرد. پروژه‌هایی مانند Blockcerts به عینه نشان داده‌اند که چنین چیز‌هایی در عمل امکان‌پذیر است.

توکنیزه کردن حتی برای مدرک‌ها و اعتبارنامه‌ها هم کاربرد دارد. هر اعتبارنامه‌ای را می‌توان توکنی کرد و آدرس عمومی و کلید‌های خصوصی آن را در یک کیف پول نگهداری کرد. به این ترتیب، هر کسی که مالک این اعتبارنامه باشد، می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد و مالکیت خود را ثابت کند. این کار امروزه برای مدرک‌ها و گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌توان استفاده از آن را گسترش داد و برای پروانه‌های مالی مانند پروانه طلای توکنیزه شده نیز از آن استفاده کرد.

موسسات صادر کننده طلای توکنیزه شده که دارای پروانه باشند، به مرور به رهبران صنعت خود تبدیل خواهند شد. افراد عادی به این موسسات بیشتر اعتماد خواهند کرد و به مرور زمان، برای سرمایه‌گذاری در آنها متقاعد خواهند شد.

اگر همه موارد بالا انجام شود، سرکوب قیمت طلا بسیار مشکل خواهد شد. و مخصوصا اگر مقدار زیادی از طلای جهان توکنی شود، و این فرآیند توکنی کردن بر روی بلاک چین‌های عمومی مانند بلاک چین بیت کوین و اتریوم انجام شود، سرکوب قیمت تقریبا غیر محتمل خواهد بود. اگر این کار انجام شود، هر گونه سرکوب قیمت را می‌توان با ابزار‌های ردگیری مانند Chainalysis دنبال کرد و آن را به مقامات مربوطه گزارش داد.

توکنیزه کردن دارایی‌ها، چه ریسک‌هایی به دنبال دارد؟

لازم نیست که هر چیزی را توکنیزه کنیم. اگر یک دارایی به راحتی خرید و فروش می‌شود و دارای نقدینگی خوبی است، دیگری الزامی برای توکنیزه کردن آن نیست. پروژه‌های زیادی در بازار ۲۰۱۷ موجود بودند که می‌خواستند همه چیز را توکنیزه کنند و در نهایت شکست خوردند. حتی دارایی‌هایی که باید توکنیزه شوند نیز اگر در مقیاس وسیع توکنیزه شوند، ارزش خود را از دست خواهند داد.

ارزش فلزاتی مانند طلا، الماس و دیگر جواهر آلات به کمیابی آنهاست. این فلزات به سختی پیدا می‌شوند و استخراج آنها دشوار است. اگر مقدار زیادی از این فلزات گران‌بها به صورت یک دفعه‌ای توکنیزه شود، از ارزش فلز مورد نظر کاسته خواهد شد و این کار، تبعاتی دراز مدت برای بازار آن فلز خواهد داشت.

افرادی که اقدام به توکنیزه کردن فلزات گران‌بها می‌کنند، باید این نکات را در نظر داشته باشند و برنامه‌ای برای حفظ کمیابی داشته باشند. بسیاری از پروژه‌هایی که در این زمینه کار می‌کنند در ابتدای مسیر خود هستند و باید دید که این پروژه‌ها چه برنامه‌ای برای حفظ کمیابی خواهند داشت.

توکنیزه کردن این دارایی‌ها، ریسک استفاده از آنها برای فعالیت‌های شرورانه را افزایش می‌دهد. برای جلوگیری از استفاده‌های غیر قانونی از دارایی‌هایی که به تازگی توکنیزه شده‌اند، صادر‌کنندگان باید مقررات احراز هویت مشتری و قوانین مبارزه با پول‌شویی را مراعات کنند و با سازمان‌هایی مانند Chainalysis که در این زمینه تجربه کافی دارند، کار کنند.

توکنیزه کردن دارایی‌ها باعث می‌شود که این دارایی‌ها به راحتی و به مانند ارز‌های دیجیتال قابلیت انتقال داشته باشند. با توکنیزه کردن دارایی‌های فیزیکی، می‌توان آنها را به راحتی و به سرعت مانند ارز‌های بیت کوین و اتریوم انتقال داد. این یعنی ثروت به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل خواهد شد.

توکنیزه کردن به نفع چه افرادی است؟

توکنیزه کردن نه تنها برای سرمایه‌گذار عادی نفع دارد، بلکه به کسب و کار‌های جدیدی که این مدل جدید را ارائه می‌دهند و از رانت‌خواهی خسته شده‌اند، نیز نفع می‌رساند. این کسب و کار‌های جدید تبدیل به پیشگامان صنعت توکنیزه کردن می‌شوند و از موسسات سنتی سبقت می‌گیرند. صرافی‌ها از جمله این کسب و کار‌های نوین هستند و این صرافی‌ها هستند که امروزه دارایی‌های توکنی شده را ارائه می‌دهند و این برای صرافی‌ها بسیار سودمند خواهد بود.

ما بر این باوریم که آینده از آن دارایی‌های توکنیزه شده است و معتقدیم که توکنیزه کردن در آینده بسیار توسعه خواهد یافت. به همین خاطر، ما به آموزش و اطلاع‌رسانی در این زمینه می‌پردازیم و می‌خواهیم مسئولیت خود را در قبال این آینده انجام دهیم. شما نیز فراموش نکنید که ما را همراهی کرده و نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا