متوسط تحلیل فاندامنتال

موفقیت‌های بلاکچین تون؛ دروازه‌ای برای ورود ۹۰۰ میلیون کاربر تلگرام به دنیای کریپتو

شبکه تون (TON) یا تان را به خوبی می‌شناسید؛ از همان ابتدا به دلیل وابستگی به پیام‌رسان محبوب تلگرام بر سر زبان‌ها افتاد. این اواخر هم قیمت تون کوین (Toncoin) ناشی از حواشی بازی نات کوین به رکوردهای تازه‌ای دست پیدا کرد. جک بوت (Jack Booth) مدیر بازاریابی بنیاد تون (TON Foundation) در پادکستی به میزبانی وو بلاکچین (Wu blockchain) به موضوعات متعددی مانند رابطه نات کوین و بنیاد تون، راه‌اندازی استیبل کوین تتر روی بلاکچین تون و دستاوردهای مهم این شبکه پرداخته است. با میهن بلاکچین همراه باشید تا در خلال این مصاحبه، پاسخ جک در مورد زمزمه‌های لیست شدن TON در صرافی بایننس را هم بدانیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

رابطه نات کوین و بنیاد TON

بازی نات کوین و شبکه تان
منبع: cryptonews.com

آیا نات کوین توسط بنیاد تان توسعه یافته است؟ چرا ارز دیجیتال NOT همزمان در دو صرافی بایننس و OKX لیست شد؟

بنیاد تون نقشی در شکل‌گیری ارز دیجیتال نات کوین (Notcoin) نداشت و توسط یک تیم مستقل روی بلاکچین تون (TON) توسعه یافت. راه‌اندازی توکن NOT به شکل غیرقابل تصوری موفقیت‌آمیز بود؛ کل جامعه بسیار مشتاق بودند و بازخوردهای شگفت‌انگیزی داشتند.

در زمان عرضه توکن NOT با چند مشکل مواجه شدیم. به‌طور مثال، صرافی بای‌بیت (Bybit) در زمان عرضه نات کوین به دلیل ترافیک بالای تراکنش‌ها دچار قطعی شد و در کیف پول تلگرام هم عملیات برداشت (Claim) نات به درستی کار نمی‌کرد.

در پاسخ به این سوال که چرا توکن نات به‌طور همزمان در دو صرافی بایننس و اوکی‌اکس لیست شد، باید بگویم به این دلیل که نات کوین بزرگ‌ترین بازی وب ۳ بود. تا الان هیچ‌کدام از بازی‌های وب ۳ نتوانسته‌اند در عرض ۳ ماه ۳۵ میلیون کاربر جذب کنند. به‌طور مثال اکسی اینفینتی (Axie Infinity) که تا قبل از این بزرگ‌ترین بازی وب ۳ محسوب می‌شد، در زمان اوج خود روزانه ۲ میلیون کاربر داشته است. اما نات کوین در تمام این مدت به‌طور مداوم ۶ میلیون کاربر روزانه داشته است و در هر لحظه ۶۰۰,۰۰۰ نفر مشغول استخراج Notcoin بوده‌اند. این آمار و ارقام نقطه عطف مهمی برای اکوسیستم است و به پروژه‌ها نشان می‌دهد که پلتفرم‌هایی مانند تلگرام چه گزینه ایده‌آلی برای دسترسی به میلیون‌ها کاربر هستند.

در ماجرای راه‌اندازی نات کوین، صرافی‌های ارز دیجیتال هم می‌خواستند بخشی از این رویداد مهم باشند. صرافی‌هایی مانند اوکی‌اکس، بایننس و بای‌بیت چشم‌انداز «احتمالا هیچ‌چیز» نات کوین را غنیمت شمردند و آن را باور کردند. استفاده از این عبارت جالب به این خاطر بود که نات کوین هرگز ادعا نداشت که پروژه مهمی است و حتی می‌گفت ممکن است کاربران با انجام بازی وقت خود را تلف کنند. اما برعکس آن ثابت شد و نات کوین نشان داد که پروژه ارزشمندی است.

مهم‌ترین برنامه‌های اکوسیستم تون

شبکه تان (TON)
منبع: wublock.substack.com

در میان برنامه‌هایی که تا الان روی بلاکچین تون راه‌اندازی شده‌اند، از نظر شما مهم‌ترین برنامه‌ها کدامند؟

یکی از اولین برنامه‌هایی که روی شبکه تون (TON) توسعه پیداکرد، برنامه‌ای به نام فرگمنت (Fragment.com) بود که توسط تلگرام راه‌اندازی شد. در پلتفرم فرگمنت افراد می‌توانند نام کاربری تلگرام را در قالب توکن‌های بی‌همتا (NFT) بخرند. این یک قابلیت جدید در تاریخ شبکه‌های اجتماعی است و شبیه به ایده مالکیت املاک و مستغلات در بلاکچین است. به‌طور مثال اگر شما NFT نام کاربری «crypto@» را بخرید، فقط یک نام کاربری با این عنوان در کل پلتفرم تلگرام وجود دارد و می‌توانید یک مینی اپلیکیشن مرتبط با آن بسازید.

من این رویکرد را شبیه به فرآیند خرید زمین در مرکز شهر لندن در سال ۱۹۲۰ می‌دانم. در آن زمان می‌توانستید بر حسب سازه‌های مورد استفاده، ارزش ساختمان را بالا ببرید. یک نام کاربری ارزشمند در تلگرام هم باعث می‌شود که پروژه شما بیشتر در معرض دید قرار بگیرد و ترافیک بیشتری جذب کنید. به همین دلیل فرگمنت دات کام به یکی از برنامه‌های پیشرو در اکوسیستم تون تبدیل شده است و ارزش حجم معاملات آن از زمان راه‌اندازی تا الان بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار است.

یکی دیگر از برنامه‌های مهم توسعه‌یافته روی بلاکچین تون، ربات تلگرامی wallet@ است. این ربات کیف پول اصلی تلگرام است و امکان ارسال و دریافت مستقیم توکن‌های بیت‌کوین، USDT و نات کوین را بین کاربران فراهم می‌کند. به این ترتیب، کاربران تلگرام می‌توانند بدون خروج از برنامه، پرداخت‌های همتابه‌همتا، آنی و بدون مرز را تجربه کنند. به‌طور مثال من می‌توانم بدون کوچکترین اشکالی هر مقدار پول را از لندن به آسیا برای شما ارسال کنم. هدف کیف پول تلگرام این است که پرداخت‌های جهانی را به‌صورت تقریبا رایگان و آنی میسر کند. همچنین این کیف پول می‌خواهد تراکنش‌های فیات به فیات را بدون اینکه کاربر درگیر فناوری بلاکچین شود، در تلگرام امکان‌پذیر کند. این رویکرد نحوه ارسال پول به آنسوی مرزها را متحول می‌کند و همه افراد در هر گوشه از جهان می‌توانند از آن استفاده کنند.

بازی نات کوین یکی دیگر از برنامه‌های اخیر بلاکچین تون بود که موفق به جذب ۳۵ میلیون کاربر شد. در حال حاضر پروژه‌ها می‌توانند ارز دیجیتال NOT را بخرند و در ازای تکمیل تسک‌های پروژه، توکن نات را به کاربران‌شان پاداش دهند. بازی کلیکی استخراج نات کوین در همان مرحله اولیه، عملکرد بسیار موفقی داشت و صدها هزار کاربر را یک‌شبه جذب کرد. مطمئنا استفاده از پلتفرمی که میلیون‌ها کاربر دارد و یک مدل اثبات‌شده است، منجر به جذب ترافیک و افزایش تعامل کاربر در اکوسیستم تون می‌شود.

رابطه تلگرام و شبکه TON

آیا بنیانگذار تلگرام، حامی و پشتیبان اصلی بلاکچین تون است؟

در حقیقت خالق اصلی بلاکچین تون (The Open Network) تیم تلگرام بوده و وایت‌پیپر آن را هم ارائه کرده است. اما این تیم در جریان برگزاری عرضه اولیه (ICO) و در پی مشکلات نظارتی با کمیسیون بورس اوراق بهادار (SEC) مجبور به قطع فعالیت مستقیم، بازگرداندن وجوه سرمایه‌گذاران ICO و حتی پرداخت جریمه شد. در آن مقطع زمانی، تلگرام تمام فرآیند توسعه و کنترل پروژه را در اختیار کامیونیتی تون گذاشت.

به دنبال این اتفاق، توسعه‌دهندگان جامعه که اکنون بخشی از بنیاد تون هستند، مدیریت پروژه را برعهده گرفتند. در آن زمان، شبکه تون هنوز روی مین‌نت مستقر نشده بود و توسعه‌دهندگان مجبور بودند شبکه را از یک وضعیت نسبتا غیرکاربردی به مرحله راه‌اندازی برسانند. پیشرفت بلاکچین تون و رسیدن به جایگاه امروزی، مدیون همین رویکرد جامعه محور زنجیره تون است.

اگرچه تلگرام نقش مستقیمی در توسعه و هدایت بلاکچین تون ندارد؛ اما همچنان یک حامی و همکار ارزشمند است. تلگرام برنامه‌هایی مانند فرگمنت را روی بلاکچین تون ساخته است و قصد دارد در آینده استیکرها و ایموجی‌های تلگرام را روی این شبکه توکنایز کند. به‌علاوه، تلگرام در حال ادغام ویژگی‌های بلاکچین TON در خود برنامه است که ادغام کیف پول در منوی تنظیمات نمونه‌ای از این اقدام است. همکاری شبکه تون و تلگرام اهمیت بالایی دارد؛ چراکه میلیون‌ها کاربر این شبکه اجتماعی می‌توانند به‌راحتی از فناوری بلاکچین استفاده کنند.

پلتفرم مینی اَپ تلگرام دارای یک پروتکل متن باز است و هر کسی می‌تواند در این پلتفرم مینی اپ‌ بسازد. اگرچه ساخت مینی‌اپ‌ها مخصوص بلاکچین تان نیست؛ اما با توجه به یکپارچه‌سازی منحصربه‌فردی که این شبکه از طریق تون کانکت (TON Connect) با تلگرام انجام داده است، تعاملات بلاکچینی یکپارچه‌ای را درون تلگرام امکان‌پذیر کرده است. به عبارت دیگر کاربران می‌توانند به راحتی و بدون خروج از اپلیکیشن تلگرام به برنامه‌های بلاکچینی دسترسی داشته باشند.

همکاری بنیاد تون و تلگرام به نفع هر دو طرف است؛ در واقع برای تلگرام باعث افزایش کاربران جدید و جذب توسعه‌دهندگان می‌شود و از طرف دیگر، پایگاه کاربری عظیم و چشم‌انداز دیجیتالی ارزشمندی را برای بلاکچین تون فراهم می‌کند. هدف از این مشارکت ساخت اولین سوپر اپلیکیشن جهانی وب ۳ با استفاده از پذیرش گسترده تلگرام و قابلیت‌های بلاکچین تون است.

لیست شدن ارز دیجیتال TON در بایننس

لیست شدن TON در صرافی بایننس
منبع: u.today

چرا صرافی بایننس هنوز توکن TON را لیست نکرده است؟ آیا مذاکراتی در این باره انجام شده است؟ آیا احتمال لیست شدن آن در آینده وجود دارد؟

به دلیل محرمانه بودن موضوع، نمی‌توانم در این خصوص صحبت کنم. بندهای محرمانه‌ای وجود دارد که ما را از افشای هر گونه جزئیات در مورد تبادلات فعلی یا احتمالی لیست شدن توکن TON توسط بایننس بازمی‌دارد.

احساس کنجکاوی شما را درک می‌کنم؛ اما ما موظف هستیم که به قراردادهای محرمانه احترام بگذاریم و در حال حاضر نمی‌توانم اطلاعات خاصی را در این خصوص ارائه دهم.

مشارکت بلاکچین تون و شرکت تتر

راه‌اندازی تتر در بلاکچین تان
منبع: blog.bitfinex.com

آیا در مورد همکاری تان و تتر مطلبی وجود دارد که برای ما جالب باشد؟ این مشارکت چطور شکل گرفت و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

همکاری بین بلاکچین تون و تتر نقطه عطف مهمی برای هر دو پلتفرم است. خبر راه‌اندازی USDT روی زنجیره تون توسط پاول دوورف (Pavel Durov) در کنفرانس Token 2049 اعلام شد. این رویداد در روزهای ۱۸ و ۱۹ آوریل (۳۰ و ۳۱ فروردین) در دبی برگزار شد. مشارکت تون و تتر یک همکاری استراتژیک است که بزرگ‌ترین استیبل کوین جهان را با یک بلاکچین کاملا مقیاس‌پذیر و پلتفرم پیام‌رسان بزرگ تلگرام ترکیب می‌کند. هدف از این اقدام، ارائه سرویس‌های مالی به افراد بدون دسترسی به بانک و عرضه یک ارز با ثبات برای مقابله با تورم در بازارهای نوظهور است.

یک موضوع جالب در مورد شروع روند این همکاری مربوط به پائولو آردوینو (Paolo Ardoino) مدیر ارشد فناوری تتر است. او در یک رستوران و توسط اعضای جامعه با زنجیره تون آشنا شد. آن‌ها مسیر شبکه تون برای تبدیل شدن به شریک اصلی بلاکچین تلگرام را برای آردوینو توضیح دادند و پیشنهاد کردند که تتر می‌تواند از این مشارکت برای دستیابی به پایگاه عظیم کاربران تلگرام استفاده کند. این معرفی اولیه منجر به مذاکرات بیشتر و در نهایت راه‌اندازی USDT روی بلاکچین تون شد. آردوینو با علم به اینکه برای افزایش سهم بازار USDT می‌تواند از دسترسی منحصربه‌فرد تلگرام به جمعیت‌های بدون بانک بهره‌برداری کند، همکاری با تون را پذیرفت.

راه‌اندازی USDT روی بلاکچین تون فوق‌العاده موفقیت‌آمیز بود. از زمان اعلام این خبر در ماه آوریل، ارزش عرضه در گردش تتر در این شبکه به ۲۷۵ میلیون دلار رسیده است و حدود ۷۵٬۰۰۰ کاربر توکن USDT را در بلاکچین TON دارند. این رشد فراتر از انتظار بود؛ پیش‌بینی ما در مورد ارزش عرضه در گردش برای سال اول فقط ۱۰۰ میلیون دلار بود که تنها در چهار هفته بیش از سه برابر شد.

این همکاری نمونه بارزی است که نشان می‌دهد فناوری بلاکچین و استیبل کوین‌ها چطور می‌توانند برای مقابله با چالش‌های دنیای مالی واقعی، به ویژه برای جمعیت‌های بدون بانک با یکدیگر کار کنند. استفاده از تتر در شبکه تون شتاب امیدوارکننده‌ای دارد و همکاری‌های خوبی برای دستیابی به موفقیت‌های بزرگ‌تر صورت گرفته است.

بازارهای مورد حمایت بلاکچین تون

آیا بلاکچین تون بیشتر روی بازار آسیا تمرکز دارد؟ آیا این شبکه برای فعالیت در بازارهای اروپا و آمریکا با محدودیت‌های نظارتی مواجه است؟

تمرکز ما بیشتر روی بازارهایی است که توسعه‌دهندگان مینی‌اپلیکیشن‌ها حضور قوی‌تری دارند؛ به ویژه در آسیا و مناطق کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (CIS). در این بازارها توسعه‌دهندگان با سوپر اپ‌ها کاملا آشنا هستند و محصولات آن‌ها مورد استقبال کاربران قرارمی‌گیرند. به‌طور مثال، پلتفرم‌هایی مانند Line و KakaoTalk در آسیا و VK در روسیه، قبلا مدل سوپر اپ را اجرا کرده‌اند. در این مناطق، توسعه‌دهندگان و کاربران مفهوم ادغام چندین سرویس در یک برنامه پیام‌رسانی واحد را درک می‌کنند و همین موضوع کار ما را آسان‌تر می‌کند.

استراتژی ما این است که از این آشنایی استفاده کنیم و امکانات بلاکچین را در اختیار توسعه‌دهندگان مینی اپ‌ها قرار دهیم. در مقابل، توسعه‌دهندگان می‌توانند با ادغام برنامه‌های خود در بلاکچین تون از پایگاه کاربری گسترده تلگرام بهره‌مند شوند و درآمد و تعامل کاربران خود را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهند.

بازخوردهای مثبتی که در جشنواره وب ۳ هنگ کنگ دریافت کردیم، مهر تاییدی بر رویکرد‌ ما بودند. توسعه‌دهندگان علاقه زیادی به نقشه راه فنی و پشتیبانی بازاریابی شبکه تون نشان دادند. هیجانی که نسبت به دیدگاه ما در مورد آسیا وجود دارد، قابل‌لمس بود؛ زیرا توسعه‌دهندگان این منطقه مشتاق هستند تا از طریق تلگرام بخشی از جنبش جهانی سوپر اپ وب ۳ باشند.

در بازارهای اروپا و آمریکا محدودیت‌های نظارتی بیشتری وجود دارد و ما هم به این مسئله توجه داریم. اگرچه نمی‌توانیم در مورد محدودیت‌های خاص اظهارنظر کنیم؛ اما واضح است که این مناطق قوانین و چارچوب‌های نظارتی سخت‌گیرانه‌تری برای پروژه‌های بلاکچین و ارزهای دیجیتال دارند. به همین دلیل تمرکز ما بیشتر روی مناطقی است که رویکرد مطلوب‌تری در مورد نوآوری‌های بلاکچین داشته باشند.

استقبال از بلاکچین در آسیا و اروپای شرقی شتاب بیشتری دارد و توسعه‌دهندگان مشتاق هستند تا برنامه‌های خودشان را روی بلاکچین تون بسازند. اگرچه ما هنوز در مراحل اولیه توسعه اکوسیستم هستیم و فقط چند صد برنامه روی این شبکه ساخته شده است؛ اما اهداف و استراتژی‌های استواری داریم. به‌علاوه، همان‌طور که در مسیر رشد حرکت می‌کنیم، چشم به توسعه و موفقیت‌های بیشتر در بازارهای کلیدی دوخته‌ایم.

باید به یک نکته هم در مورد ناعدالتی در بین توسعه‌دهندگان غربی و شرقی اشاره کنم. در اکثر مواقع، توسعه‌دهندگان شرقی به اندازه همتایان غربی خود مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار نمی‌گیرند. بیشتر سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر (VC) در غرب اتفاق می‌افتد و به همین دلیل توسعه‌دهندگان شرقی به لحاظ مالی در مضیقه قرار دارند. این یکی دیگر از دلایل تمرکز روی مناطق اروپای شرقی و آسیا است. ما پلتفرمی را به توسعه‌دهندگان پیشنهاد می‌دهیم که به دلیل پتانسیل جذب کاربر، هر سرمایه‌گذار خطرپذیری را جذب می‌کند. ساخت برنامه روی پلتفرم‌هایی مانند TON و تلگرام، فرصت خوبی است تا توسعه‌دهندگان این مناطق به همتایان غربی خود برسند.

ما یک کمپین به نام اپن لیگ (Open League) داریم که هدف آن کمک به رشد اکوسیستم تون است. در این کمپین پروژه‌های مختلف اکوسیستم بر اساس معیارهایی نظیر میزان افزایش ارزش کل قفل‌شده (TVL) یا تعداد کاربران با یکدیگر رقابت می‌کنند. پروژه‌هایی که عملکرد بهتری داشته باشند، به عنوان پاداش تون کوین (TON Coin) دریافت می‌کنند.

یکی دیگر از مزایای برگزاری کمپین اپن لیگ، افزایش نقدینگی در استخرهایی است که توسط بنیاد تون راه‌اندازی شده‌اند. در حقیقت افزایش نقدینگی در استخرهای صرافی‌های غیرمتمرکز باعث جذاب‌تر شدن توکن‌های پروژه‌های حاضر در مسابقه می‌شود. برخلاف کمک‌های مالی سنتی که بنیاد تون در مورد آن‌ها تصمیم‌ می‌گیرد، اپن لیگ سیستم شفاف و قوانین مشخصی دارد. پروژه‌هایی که این قوانین را رعایت کنند و عملکرد خوبی داشته باشند، جوایز قابل‌توجهی را به‌دست می‌آورند. به‌طور مثال پروژه برتر فصل دوم ۳۷۵,۰۰۰ دلار پاداش دریافت کرد. این یک رویکرد منصفانه‌ است و باعث مشارکت جامعه و توسعه مستمر اکوسیستم می‌شود.

ما همچنین در حال راه‌اندازی برنامه‌ای با عنوان Open League Summer هستیم که شامل برگزاری ۱۳ هکاتون در ۱۳ کشور از جمله چین و تایوان می‌شود. در این رویدادها، افراد با ایده‌های مختلف برای ساخت برنامه روی بلاکچین تون دور هم جمع می‌شوند و برای کسب جوایز ۲ میلیون دلاری با یکدیگر رقابت می‌کنند. شرکت‌کننده‌های موفق می‌توانند وارد کمپین Open League شوند که این به نوبه خود باعث افزایش تعامل کاربر می‌شود.

از آغاز اپن لیگ در ماه مارس، نتایج شگفت‌انگیزی به‌دست آمده است. تعداد کیف پول‌های فعال روزانه ٪۷۵، ارزش کل قفل شده دیفای ٪۸۰۰ و تامین کنندگان نقدینگی ٪۷۶۵ افزایش یافته‌اند. حجم معاملات روزانه در دکس‌ها نیز ٪۱۰۳۸ بیشتر شده است و تعداد دارندگان توکن با ٪ ۱۳ افزایش به ۱.۶ میلیون نفر رسیده است.

این آمار و ارقام نشانه اثربخش بودن برنامه اپن لیگ در رشد اکوسیستم است. مجموع جوایزی که ما تاکنون به پروژه‌های شرکت‌کننده و کاربران آن‌ها اختصاص داده‌ایم، بالغ بر ۳۰ میلیون واحد توکن TON است که معادل ۲۰۰ میلیون دلار ارزش دارد.

نحوه توزیع ارز دیجیتال تان

توزیع توکن‌های TON چگونه است؟ آیا ماینرهای اولیه مقدار قابل‌توجهی از آن‌ها را در اختیار دارند؟

از آنجایی که صادرکننده اصلی تان کوین ما نبودیم و بنیاد تان در آن زمان نقشی نداشت، برای درک نحوه توزیع TON صرفا توانستیم از داده‌های عمومی آنچین استفاده کنیم. طبق داده‌های پلتفرم تحلیلی توکن ترمینال (Token Terminal) درحال حاضر ۱۷.۱۱ میلیون آدرس، ارز دیجیتال تون کوین را در اختیار دارند. در ابتدای کار شبکه، بخش قابل‌توجهی از توکن‌های تون بین هولدرهای بزرگ که تعداد اندکی بودند، توزیع شده بود. با توجه به اینکه بسیاری از آن‌ها ترجیح داده بودند دارایی‌های خود را نگه‌ دارند و توکن‌ها وارد گردش نشده بودند، ما برای محاسبه عرضه در گردش با یک چالش مواجه شدیم.

کامیونیتی برای شفاف‌سازی این موضوع، دو ایده را مطرح و اجرا کرد. پیشنهاد اول مسدودسازی کیف پول ماینرهای غیرفعال بود که اعضای کامیونیتی و اعتبارسنج‌ها در اوایل سال ۲۰۲۳ به آن رای دادند. به موجب این رای، کیف پول‌ ماینرهای غیرفعال که حدود ٪۲۱ از عرضه کل را تشکیل می‌دهند تا فوریه ۲۰۲۷ (بهمن ۱۴۰۵) قفل شدند.

ایده دوم، راه‌اندازی صندوقی به نام TON Believers Fund بود که به دارندگان توکن تون اجازه می‌داد، دارایی‌های خود را به مدت پنج سال قفل کنند. در واقع توکن‌ها دو سال قفل می‌شوند و دوره وستینگ (آزادسازی) آن‌ها سه سال طول می‌کشد. سپرده‌گذاران در ازای واریز دارایی‌های خود به این قرارداد هوشمند، پاداش‌هایی در قالب توکن تون دریافت می‌کنند. این ابتکار هم نتیجه بسیار موفقی داشت و باعث شد ٪۲۶ دیگر از عرضه تان کوین به مدت پنج سال قفل شود.

به دنبال اجرای دو طرح مذکور، مجموعا ٪۴۷ از عرضه کل تون قفل شده است. کمپین اپن لیگ هم با توزیع توکن تون کوین در میان پروژه‌ها و اعضای کامیونیتی به نوعی به حل این چالش کمک می‌کند. در واقع این برنامه دارندگان اولیه تون را تشویق می‌کند تا دارایی‌های خودشان را اهدا کنند، سپس توکن‌های TON مجددا بین شرکت‌کننده‌های فعال اکوسیستم توزیع می‌شود. در واقع برنامه اپن لیگ کمک می‌کند تا عرضه در طول زمان غیرمتمرکز شود و ما انتظار داریم این روند برای دو تا سه سال آینده ادامه داشته باشد.

یکی دیگر از راهکارها برای غیرمتمرکز کردن عرضه، تبلیغات تلگرامی است. پلتفرم تبلیغاتی تلگرام ٪۵۰ از درآمد تبلیغات را به صورت تون کوین به صاحبان کانال‌ها می‌دهد. به‌علاوه شرکت‌های تبلیغ‌کننده، هزینه سرویس‌ها را با تون کوین پرداخت می‌کنند و سازندگان محتوای تبلیغاتی، توکن تون پاداش می‌گیرند. این سیستم نیز به مرور زمان عرضه ارز دیجیتال تون را غیرمتمرکز می‌کند. شرح این خبر را می‌توانید در مطلبی با عنوان «طرح پادشاهی تلگرام از طریق تون کوین» مطالعه کنید.

برای محافظت از اکوسیستم تان مجبور هستیم بهترین روش‌ها را بیابیم و اجرای ابتکاراتی مانند اپن لیگ و تبلیغات تلگرام بسیار موثر خواهند بود. این دو طرح ٪۴۷ از عرضه کل را تا سال ۲۰۲۷ قفل می‌کنند و به این ترتیب می‌توانیم یک زیرساخت قوی برای تمرکززدایی و رشد اکوسیستم تان داشته باشیم.

موفقیت‌های بلاکچین TON

نقاط عطف و دستاوردهای مهم بلاکچین تون چه مواردی بوده است؟

شبکه تون چند نقطه عطف مهم دارد که اولین مورد راه‌اندازی برنامه اپن لیگ در ماه مارس بود. از زمان اجرای این برنامه، معیارهای موردنظر ما پیشرفت‌های فوق‌العاده‌ای داشتند. محرک دیگر شبکه، ادغام کیف پول در تنظیمات تلگرام بود که باعث یکپارچگی بیشتر شبکه تون و این پیام‌رسان شد. همچنین اعلام خبر ساخت یک پلتفرم تبلیغاتی روی شبکه تون کوین توسط تلگرام نقطه عطف دیگری بود. راه‌اندازی پلتفرم تبلیغاتی در یک مقیاس بزرگ، فرصت منحصربه‌فردی برای شبکه تون است؛ چراکه تبلیغات یکی از مهم‌ترین کاربردهای اینترنت است و شرکت‌های بزرگی مانند آمازون، فیسبوک و گوگل سهم عمده‌ای از درآمد خود را از طریق تبلیغات به دست می‌آورند. فکر می‌کنم راه‌اندازی پلتفرم تبلیغات بلاکچینی تلگرام و روش سخاوتمندانه تقسیم ۵۰٪ درآمد با صاحبان کانال‌های تلگرامی هم دستاورد مهمی برای ما محسوب می‌شود.

راه‌اندازی تتر روی بلاکچین تون یکی دیگر از رویدادهای قابل‌توجهی بود که امکان پرداخت بدون مرز با استفاده از بزرگ‌ترین استیبل کوین و انتقال رایگان و آنی USDT در تلگرام را فراهم کرد.

با توجه به آینده‌ای که پیش‌رو داریم، راه‌اندازی استیکرهای تلگرام روی شبکه تون هم یک دستاورد هیجان انگیز است. شبیه به اتفاقی که برای پروفایل‌های NFT در سال ۲۰۲۱ افتاد، استیکرهای NFT شبکه تون و تلگرام هم می‌توانند این اکوسیستم را متحول کنند. استیکرهای توکنایزشده علاوه بر ارزش احساسی، کاربرد عملی هم دارند و کاربران می‌توانند در پیام‌های روزمره‌شان از آن‌ها استفاده کنند. ما برای تحقق بخشیدن به این موضوع با پروژه‌های بزرگ NFT همکاری می‌کنیم.

 جمع‌بندی

تون کوین (Toncoin) به بلاکچین تلگرام معروف است و با هدف تسهیل پرداخت‌های درون برنامه‌ای این شبکه پیام‌رسان طراحی شده است. به‌نظر می‌رسد شبکه تون عملکرد موفقی داشته است و در حال حاضر از نظر ارزش بازار در میان ده پروژه برتر ارزهای دیجیتال جای گرفته است. جک بوت مدیر بازاریابی بنیاد تون در مصاحبه‌ای با عنوان «آیا شبکه تون می‌تواند ۹۰۰ میلیون کاربر تلگرام را به دنیای کریپتو بیاورد؟» اقدامات انجام شده در مسیر رشد شبکه تون را توضیح داده است. راه‌اندازی برنامه‌های فرگمنت و کیف پول Wallet@ روی زنجیره تون، همکاری با تتر، ساخت یک پلتفرم تبلیغاتی و توکنایزکردن استیکرها و ایموجی‌های تلگرام در بلاکچین TON نمونه‌هایی از دستاوردهای این شبکه هستند. نظر شما در مورد موفقیت‌های بلاکچین تون چیست؟ آیا شبکه TON می‌تواند دروازه‌ای برای ورود خیل عظیم کاربران تلگرام به دنیای کریپتو باشد؟

منبع
wublock.substack.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا