مبتدی کیف پول

کیف پول تلگرام چیست؟ آموزش نصب ولت تلگرام

تلگرام یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای پیام‌رسان با بیش از ۷۰۰ میلیون کاربر است که با راه‌اندازی ربات کیف پول خود، دسترسی کاربران به دنیای ارزهای دیجیتال را راحت‌تر کرده است. مهم‌ترین قابلیت‌های Telegram Bot Wallet، دریافت، ارسال و مبادله ارزهای دیجیتال است. کیف پول تلگرام در حال حاضر از ۲ فضای مجزای بلاکچین اوپن نتورک با نام TON Space و کیف پول اصلی تلگرام با پشتیبانی از رمزارزهای بیت کوین، تتر و تن‌کوین، استفاده می‌کند. اگر می‌خواهید با نحوه نصب و انجام تراکنش‌ها، رمزارزهای پشتیبانی‌شده، مزایا، معایب و امنیت ولت تلگرام آشنا شوید با میهن بلاکچین همراه باشید.

نکات کلیدی مقاله

🔔 کیف پول تلگرام یک راه سریع و راحت برای خرید، فروش و مبادله ارزهای دیجیتال بیت کوین، تتر و تن‌کوین است.
🔔 انجام عملیات خرید، فروش و معامله در ربات کیف پول تلگرام مشمول کارمزد نمی‌شوند.
🔔 ولت تلگرام یک کیف پول حضانتی است و کلمات بازیابی را به کاربر ارائه نمی‌دهد؛ بنابراین مسئولیت کنترل دارایی در اختیار تلگرام است.
🔔 تن اسپیس (TON Space) یک کیف پول خودحضانتی و مبتنی بر بلاکچین اوپن نتورک (The Open Network) که در نسخه بتا با بات ولت تلگرام یکپارچه شده است.
🔔 بازار همتا به همتا (P2P Market) کیف پول تلگرام، فرصتی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال با قیمت موردنظر کاربر است.
🔔 اخیرا گزارش‌هایی در رابطه با مسدود شدن موجودی کاربران ایرانی در کیف پول تلگرام منتشر شده است.

کیف پول تلگرام چیست؟

ربات کیف پول تلگرام
منبع: Binance.Com

ولت تلگرام (Telegram Wallet) یک ربات است که امکان خرید، فروش و مبادله ارزهای دیجیتال بیت کوین (BTC)، تتر (USDT) و تن کوین (TON) را برای کاربران تلگرام به‌وجود می‌آورد. هدف از اضافه کردن روش پرداخت ارزهای دیجیتال به پیام‌رسان تلگرام، باز کردن دریچه‌ای برای پذیرش انبوه کریپتو است. اکنون کاربران تلگرام می‌توانند بدون نیاز به خارج شدن از برنامه و وارد کردن آدرس‌های طولانی، به‌طور مستقیم برای آیدی‌های تلگرامی، ارزهای دیجیتال پشتیبانی‌شده را ارسال کنند.

ولت تلگرام مناسب نگهداری کدام رمزارزها است؟

در حال حاضر ربات کیف پول تلگرام فقط از سه ارز دیجیتال تن کوین، بیت کوین و تتر پشتیبانی می‌کند. به خاطر داشته باشید که ربات کیف پول از توکن‌های بی‌همتا (NFT) پشتیبانی نمی‌کند. بنابراین اگر به هر دلیلی NFTها را به کیف پول خود منتقل کردید، دارایی‌های شما نشان داده نمی‌شود. در این شرایط باید از تیم پشتیبانی کمک بگیرید. البته این قضیه در مورد تون اسپیس صدق نمی‌کند.

کیف پول تلگرام حضانتی است یا غیرحضانتی؟

ربات کیف پول تلگرام یک ولت حضانتی است. بنابراین هنگام راه‌اندازی ولت، کلیدهای خصوصی ارائه نمی‌شود و تنها راه این است که به تلگرام برای حفظ امنیت وجوه اعتماد کنید. اگرچه عدم‌نیاز به ذخیره عبارات بازیابی توسط کاربر باعث تسریع فرآیند راه‌اندازی می‌شود؛ اما از طرف دیگر بزرگ‌ترین عیب به‌شمار می‌آید. در اختیار نداشتن کلیدهای خصوصی به معنای این است که کاربر کنترلی نسبت به دارایی‌های خود ندارد و در صورت هرگونه مشکل، احتمال از دست دادن سرمایه وجود دارد.

کیف پول تلگرام را در کدام کیف پول‌ها می‌توان ایمپورت کرد؟

از آنجایی که ولت تلگرام حضانتی است، امکان اضافه کردن آدرس آن به سایر کیف پول‌ها وجود ندارد. تنها در صورتی‌که از یک کیف پول غیرحضانتی در فضای TON Space استفاده کنید، می‌توانید سایر والت‌های سازگار با توکن TON (مانند Tonkeeper) را ایمپورت کنید و تمام موجودی خود را به یک کیف پول انتقال دهید.

در کدام نسخه‌های تلگرام می‌توان از کیف پول استفاده کرد؟

کاربرانی که از تلگرام در دستگاه‌های اندروید (۹ یا بالاتر)، iOS (۱۴ یا بالاتر)، MacOS، ویندوز و تلگرام وب استفاده می‌کنند، می‌توانند به Telegram Wallet دسترسی داشته باشند. این کیف پول فقط در برنامه‌های غیررسمی شخص ثالث تلگرام و نرم‌افزار لینوکس پشتیبانی نمی‌شود.

آموزش کامل کار با کیف پول تلگرام

برای نصب ربات کیف پول تلگرام در قسمت جستجو، آیدی Wallet@ را سرچ کنید و وارد بات شوید.

آموزش نصب کیف پول تلگرام
منبع: Telegram

با کلیک روی گزینه “Start” تعامل با بات شروع می‌شود.

نصب و راه‌اندازی کیف پول تلگرام
منبع: Telegram

روی “Open Wallet” کلیک کنید و اندکی منتظر بمانید تا ولت به تلگرام شما اضافه شود.

آموزش نصب Telegram bot wallet
منبع: Telegram

می‌توانید در گزینه منو (Menu) با کلیک روی گزینه “Add To Menue” آیکون کیف پول را به منوی تلگرام خود اضافه کنید. (این قابلیت در نسخه‌های آپدیت تلگرام وجود دارد.)

کیف پول تلگرام
منبع: Telegram

سپس روی “Get Started” بزنید، عبور از این مرحله به منزله توافق با شرایط است.

ولت تلگرام
منبع: Telegram

در صفحه بعدی روش‌های خرید ارزهای دیجیتال نمایش داده می‌شود. با کلیک روی گزینه “Later” می‌توانید فعلا از این مرحله عبور کنید. هنگام انجام تراکنش‌ها می‌توانید مجددا به این گزینه‌ها دسترسی داشته باشید.

چطور کیف پول تلگرام را نصب کنیم
منبع: Telegram

تللگرام برای تایید اعتبار اکانت، شماره همراه شما را می‌خواهد.

مراحل نصب کیف پول تلگرام
منبع: Telegram

پس از تایید اکانت “Confirm” ولت تلگرام با موفقیت نصب می‌شود و می‌توانید عملکردهای خرید، فروش و معامله ارزهای دیجیتال را از طریق کارت‌های بانکی (Bank Card)، معامله در بازار همتا به همتا (P2P Market) و واریز از سایر ولت‌های کریپتویی (External Wallet) انجام دهید.

والت تلگرم
منبع: Telegram

روش استفاده از کیف پول تلگرام

زمانی که برای اولین بار از ولت استفاده می‌کنید و هیچ موجودی ندارید، برای انجام هریک از عملکردهای ارسال، مبادله یا فروش با این پیام مواجه می‌شوید «کیف پول خالی است. آیا تمایل دارید مقداری ارز دیجیتال بخرید؟» با کلیک روی گزینه “OK” به صفحه انتخاب روش‌های خرید هدایت می‌شوید.

چطور در Telegram Wallet ارز دیجیتال بخریم
منبع: Telegram

بعد از انتخاب یکی از روش‌های خرید و تعیین مقدار روی “BUY” کلیک کنید.

خرید ارز دیجیتال در ولت تلگرام
منبع: Telegram

در مرحله بعدی، ربات اطلاعات خرید شامل مقدار رمزارز، هزینه تخمینی و آدرس ولت را نمایش می‌دهد. در صورت صحت موارد، با کلیک روی گزینه “Pay” لینک خرید نمایش داده می‌شود.

آموزش خرید ارز دیجیتال در Telegram Bot Wallet
منبع: Telegram

پس از تکمیل اطلاعات در این لینک، تراکنش انجام می‌شود.

نحوه استفاده از ربات کیف پول تلگرام

برای مشاهده منو روی گزینه “Menue” کلیک یا علامت “/” را تایپ کنید. چهار گزینه “Main Menue”، “My Wallet”، “Cheques و “Exchange Crypto” نمایش داده می‌شود.

آموزش استفاده از ربات کیف پول تلگرام
منبع: Telegram

واریز و برداشت ارزهای دیجیتال در کیف پول تلگرام

برای واریز ارزهای دیجیتال روی “My Wallet” و “Deposit” کلیک کنید. پس از انتخاب ارز دیجیتال موردنظر، آدرس ولت و زمان احتمالی انتقال نمایش داده می‌شود. توجه داشته باشید که زمان واریز برای بیت کوین ۳۰ الی ۶۰ دقیقه، تتر ۱۰ الی ۲۰ دقیقه و تن‌کوین حدود ۲ دقیقه است. نکته دیگر اینکه به شبکه پشتیبانی‌شده ارز دیجیتال USDT توجه داشته باشید.

واریز و برداشت ارز دیجیتال در کیف پول تلگرام
منبع: Telegram

همچنین اگر می‌خواهید ارزهای دیجیتال را از حساب خود برداشت کنید، از طریق “Withdraw” اقدام کنید.

چطور برای کاربران تلگرام ارز دیجیتال ارسال کنیم؟

ربات کیف پول تلگرام امکان ارسال ارزهای دیجیتال برای کاربران و بدون نیاز به کارمزد را از طریق گزینه چک (Cheque) فراهم کرده است. در واقع Cheque یک راه آسان و سریع برای ارسال کریپتو بدون نیاز به وارد کردن آدرس‌های طولانی ولت و انتظار کشیدن برای ثبت تراکنش در بلاکچین است. برای ساخت چک مراحل زیر را طی کنید:

ارسال ارز دیجیتال برای کاربران تلگرام
منبع: Telegram
 • اوپن منو (Open Menue)← مای ولت (My Wallet)← چک (Cheques)← ایجاد چک (Create a cheque)
 • رمزارز موردنظر را انتخاب کنید.
 • مقدار ارز ارسالی را مشخص کنید.
 • اگر قصد ارسال گروهی (Multi Cheques) ندارید، گزینه “Skip” را بزنید. سپس روی “Send Cheque” کلیک و چت با دریافت کننده را انتخاب کنید.

تن اسپیس (TON Space) چیست؟

تن اسپیس یک ولت خودحضانتی روی بلاکچین TON است که در نسخه بتا با کیف پول ربات تلگرام یکپارچه شده است. این ولت از NFTها، ژتون‌ها (توکن‌های ساخته‌شده روی شبکه تن) و ارز دیجیتال Toncoin پشتیبانی می‌کند. کاربران تن اسپیس می‌توانند از عملکردهای سواپ، ارسال و دریافت دارایی‌های پشتیبانی‌شده و اتصال به برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) سازگار با تن کانکت (TON Connect) استفاده کنند.

کیف پول TON Space چیست
منبع: Telegram

برای راه‌اندازی ولت TON Space در کیف پول روی این بخش کلیک کنید. در بالای صفحه ابتدا یک آدرس ایمیل درخواست می‌شود تا در صورت نیاز به بازیابی بتوان از آن استفاده کرد. سپس با کلیک روی گزینه “Tap To View Phrase” عبارات بازیابی نمایش داده می‌شوند. در قسمت بعدی، به یک نکته مهم اشاره می‌شود که این عبارات تنها راه بازیابی دستی کیف پول شما هستند. بنابراین باید آن‌ها را به همین ترتیب در جای امنی نگه‌دارید و هرگز با دیگران به اشتراک نگذارید.

TON Space تلگرام چیست
منبع: Telegram

در کیف پول TON Space می‌توانید ارز دیجیتال TON و NFTها را واریز یا ارسال کنید.

بازار P2P ولت تلگرام چیست؟

به فرآیند خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال به‌طور مستقیم بین کاربران، معاملات همتا به همتا گفته می‌شود. در این فرآیند، بازارهای P2P حکم یک واسطه را دارند و برای ارسال تبلیغات میان خریدار و فروشنده پلتفرمی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. به‌علاوه این بازارها به‌وسیله مکانیزم اسکرو (Escrow) ضامن امنیت معاملات و ارسال به‌موقع دارایی‌های دیجیتال می‌شوند. در بازار P2P ولت تلگرام، فروشندگان باید ٪۹ کمیسیون پرداخت کنند؛ اما طرف‌های خریدار ملزم به پرداخت هزینه اضافه نیستند.

بازار P2P کیف پول تلگرام
منبع: Telegram

امنیت کیف پول تلگرام چقدر است؟

مهم‌ترین نکته در مورد امنیت ولت کریپتویی تلگرام، حضانتی بودن آن است. این یعنی کلیدهای خصوصی در اختیار شرکت تلگرام است و شما باید برای تامین امنیت و حفظ سرمایه خود به آن اعتماد کنید. در‌صورتی‌که تلگرام هک شود، از دسترس خارج شود یا اکانت شما را مسدود کند، دسترسی به سرمایه و دارایی‌های خود را از دست می‌دهید. این موضوع، مسئله مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید.

با این حال اقدامات امنیتی که از طرف شما باید انجام شود شامل چند مورد است. در درجه اول باید از یک‌ سری راهکارهای کلی مانند فعال‌کردن تایید دو مرحله‌ای و تعیین پین کد استفاده کنید. همچنین می‌توانید از بخش “Devices” دستگاه‌هایی را که به اکانت تلگرام شما دسترسی دارند، بررسی کنید. گام بعدی افزایش سطح شناسایی از داخل کیف پول، در قسمت “Setting” و بخش “Identification Level” است. سطح شناسایی کاربر به‌طور پیش‌فرض روی حالت “Basic” قرار دارد. برای افزایش امنیت می‌توان با ارائه اطلاعات هویتی (مانند گواهینامه رانندگی، پاسپورت، کارت شناسایی) یا اطلاعات اقامتی (صورتحساب بانکی یا اجاره‌نامه) سطح شناسایی را به وضعیت “Extended” یا “Advanced” ارتقا داد.

امنیت کیف پول تلگرام
منبع: Telegram

مزایا و معایب کیف پول تلگرام چیست؟

با توجه به توضیحاتی که در مورد Telegram Wallet Bot دادیم، از مهم‌ترین مزایا و معایب این کیف پول می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم: ­­­­

 • سرعت بالا: انجام سریع تراکنش‌ها میان کاربران تلگرام
 • کارمزدهای پایین: خرید، فروش و مبادله ارزهای بیت کوین، تتر و تن کوین با کمترین کارمزد
 • دسترسی انبوهی از کاربران به دارایی‌های دیجیتال: تعداد قابل‌توجهی از کاربران به‌ویژه در کشورهای درحال توسعه و بدون بانک می‌توانند به دارایی‌های دیجیتال دسترسی پیدا کنند.

معایب:

 • از دست رفتن دارایی با حذف اکانت: تلگرام به هر اکانت یک کیف پول اختصاص می‌دهد. اگر کاربر اکانت تلگرام خود را حذف کند، تمام اطلاعات ازجمله موجودی کیف پول از بین می‌رود.
 • محدودیت ارزهای پشتیبانی‌شده: کیف پول تلگرام فقط از چند رمزارز محدود پشتیبانی می‌کند.
 • تمرکزگرایی: ولت تلگرام حضانتی و متمرکز است؛ این یعنی شرکت تلگرام بر دارایی‌های کاربران کنترل دارد و می‌تواند اکانت‌ها را مسدود کند.
 • احتمال کلاهبرداری: به دلیل ماهیت ناشناس ماندن در فضای کریپتو و فرامرزی بودن تلگرام، هکرها می‌توانند کانال رسمی تلگرام را هک و از کاربران کلاهبرداری کنند.
 • احتمال هک: ولت تلگرام هم مانند هر کیف پول دیجیتال دیگری در برابر هک و سایر حملات سایبری آسیب‌پذیر است.

پشتیبانی کیف پول تلگرام

تلگرام به تعدادی از سوالات پرتکرار در آدرس Wallet.helpscoutdocs.com پاسخ داده است. همچنین گزینه “Contact Support” در کیف پول شما را به کانال تیم پشتیبانی هدایت می‌کند. درصورتی‌که هنگام کار با کیف پول تلگرام سوالی برای شما پیش آمد یا با مشکلی مواجه شدید، می‌توانید از پشتیبانی کمک بگیرید. ما در یک تجربه شخصی و برای بررسی صحت موضوع از تیم پشتیبانی در مورد ردیابی تراکنش‌های انجام‌شده بین کاربران تلگرام در بلاکچین سوال پرسیدیم و با تاخیر طولانی پاسخ را دریافت کردیم.

پشتیبانی تیم کیف پول تلگرام
منبع: Telegram

آیا ولت تلگرام برای ایرانیان مناسب است؟

برای کاربران ایرانی همیشه یک سوال مهم وجود دارد؛ آیا ربات کیف پول تلگرام برای کاربران ایرانی مناسب هست یا خیر. همان‌طور که می‌دانید برای کاربرانی که منطقه آن‌ها‌ ایران است، امکان دسترسی مستقیم به نرم‌افزار تلگرام وجود ندارد و همیشه باید از VPN استفاده کنند. طبق توصیه همیشگی بهتر است هنگام کار با کیف پول‌های ارز دیجیتال از VPN یا IP ثابت استفاده کنید. موضوع دیگر این است که خرید ارزهای دیجیتال با کارت‌های اعتباری بین‌المللی برای کاربران ایرانی امکان‌پذیر نیست؛ بنابراین باید از طریق صرافی‌ها یا سایر کیف پول‌ها رمزارز مورد نیاز خود را بخرند. 

اما موضوع مهم در این بین بحث تحریم‌های بین‌المللی کاربران ایرانی است. از آنجایی که داشتن یک شماره تلفن برای ثبت نام تلگرام الزامی است، برخی توصیه می‌کنند که برای درامان ماندن از شناسایی کاربران ایرانی حتما یک شماره مجازی تلگرام از پلتفرم فرگمنت بخرید و روی آن حساب کیف پول تلگرام خود را ایجاد کنید. برای آموزش نحوه خرید شماره مجازی تلگرام به این لینک مراجعه کنید.

موضوع مهم دیگر هشدار انجمن بلاکچین ایران در مورد احتمال مسدودی دارایی کاربران ایرانی در کیف پول تلگرام است که چند روز پیش منتشر شد. داده‌های این انجمن نشان می‌دهد تلگرام‌ و ولت‌ اختصاصی آن فورا نسبت به بلوکه کردن دارایی ایرانیان اقدام می‌کنند. در تصویر زیر نمونه‌ای از موجودی مسدود شده یک کاربر را مشاهده می‌کنید.

هشدار انجمن بلاکچین
هشدار انجمن بلاکچین در خصوص احتمال مسدودی دارایی کاربران ایرانی در کیف پول تلگرام منبع: انجمن بلاکچین

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ

کیف پول تلگرام چیست؟

ولت تلگرام یک ربات است که امکان واریز، برداشت و انتقال ارزهای دیجیتال را برای کاربران فراهم می‌کند. این ولت حضانتی است یعنی کاربر اختیار کلید خصوصی خود را ندارد.

ربات کیف پول تلگرام از کدام ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند؟

در این کیف پول می‌توان از ارزهای دیجیتال بیت کوین، تتر و تن کوین استفاده کرد.

آیا ولت تلگرام برای کاربران ایرانی قابل استفاده است؟

اخیرا گزارش‌هایی مبنی بر مسدود شدن دارایی‌های کاربران ایرانی منتشر شده است. در صورت استفاده از این کف پول شما همیشه باید در استفاده از آن از VPN استفاده کنید و توصیه می‌شود ابتدا یک شماره مجازی تلگرام در پلتفرم فرگمنت خریداری نموده و با آن از کیف پول تلگرام استفاده کنید.

سخن پایانی

پیام‌رسان محبوب تلگرام با هدف تسهیل فعالیت‌های کریپتویی کاربران خود، یک ربات کیف پول را راه‌اندازی کرده است. کیف پول تلگرام از رمزارزهای بیت کوین، تتر و تن کوین پشتیبانی می‌کند. این ولت جزء کیف‌ پول‌های حضانتی محسوب می‌شود؛ زیرا کلیدهای خصوصی را در اختیار کاربر قرار نمی‌دهد. بنابراین باید تاکید کنیم که ولت تلگرام یک کیف پول متمرکز است و کنترل دارایی‌ها را بر عهده دارد. درصورتی که شرکت تلگرام تصمیم به مسدود سازی اکانت بگیرد یا به هر دلیلی از دسترس خارج شود، کاربر دسترسی به سرمایه را از دست می‌دهد. آیا شما تجربه استفاده از کیف پول تلگرام را داشته‌اید؟ نظر شما در مورد امنیت این ولت چیست؟

منبع
wallet.helpscoutdocs.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا