مبتدی NFT

گرانترین NFTهای به فروش رفته در سال ۲۰۲۱ کدام بودند؟

توکن‌های NFT به انقلابی خلاق و تجاری بدل شده است. امروزه در سراسر جهان، موضوع NFT در بین هنرمندان و کارآفرینان به موضوع اصلی بحث و گفتگو تبدیل شده است و ارزش غیرقابل تصوری پیدا کرده است. طبق برآوردهای اخیر، بازار NFT از ۴۱ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸، به بیش از ۴۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ رسیده است. در این مقاله، نگاهی به گرانترین NFTهای به فروش رفته در سال ۲۰۲۱ می‌اندازیم. پس با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

ده NFT گران‌قیمت به فروش رفته در سال ۲۰۲۱

۱۰ مورد از گرانترین NFTهای به فروش رفته در سال ۲۰۲۱ عبارتند به شرح زیرند. این لیست فروش توکن‌های بی‌همتا، اگرچه در ظاهر لیست فروش‌های سال ۲۰۲۱ است، اما در عین حال گرانترین فروش‌های تاریخ NFT تا پایان این سال نیز است:

  1. ادغام (The Merge) اثر پاک (Pak): ۹۱.۸ میلیون دلار
  2. همه روزه- ۵۰۰۰ روز نخست (Everydays – The First 5,000 Days) اثر بیپل (Beeple): ۶۹.۳ میلیون دلار
  3. هیومن وان (Human One) اثر بیپل: ۲۸.۹۸ میلیون دلار
  4. کریپتوپانک #۷۵۲۳ از لاروا لبز (Larva Labs): ۱۱.۷۵ میلیون دلار
  5. کریپتوپانک #۴۱۵۶ از لاروا لبز: ۱۰.۳۵ میلیون دلار
  6. کریپتوپانک #۷۸۰۴ از لاروا لبز: ۷.۶ میلیون دلار
  7. کریپتوپانک #۳۱۰۰ از لاروا لبز: ۷.۵۱ میلیون دلار
  8. Right-click and Save As guy از ایکس کپی (Xcopy): ۷.۰۹ میلیون دلار
  9. رینگزر #۱۰۹ از آرت بلاکس (Art Blocks): ۶.۹۳ میلیون دلار
  10. تقاطع (Crossroad) اثر بیپل: ۶.۶ میلیون دلار

باز کردن مفهوم NFT: منظور از توکن‌های بی‌همتا چیست؟

گران‌قیمت‌ترین NFTها در سال ۲۰۲1

اصطلاح «NFT» مخفف «توکن غیر قابل تعویض یا بی‌همتا» است. اگر بتوان یک دارایی را با دارایی مشابهی با ارزش یکسان مبادله یا جایگزین کرد، آن دارایی «قابل تعویض» است. برای مثال، ارز یک دارایی قابل تعویض است. اگر ده اسکناس یک دلاری بگیرید و آنها را با یک اسکناس ۱۰ دلاری مبادله کنید، ارزش پول شما همچنان یکسان خواهد بود.

اما دارایی‌های غیرقابل تعویض در دنیای ارز دیجیتال جور دیگری هستند. نمی‌توان آنها را معامله کرد یا با چیزی مشابه جایگزین کرد زیرا هیچ چیز مشابهی وجود ندارد! برای مثال، نقاشی اصلی مونالیزا یک اثر هنری منحصر به فرد است. نمی‌توان آن را با پوستر مونالیزا که در سوغاتی فروشی محلی فروخته می‌شود، تعویض کرد. برج ایفل را نمی‌توان با عکسی که یک نفر گرفته عوض کرد، زیرا تنها یکی از آن وجود دارد.

مردم یک اثر هنری خلاقانه منحصر به فرد را می‌گیرند و یک توکن دیجیتالی به آن اختصاص می‌دهند. این توکن به عنوان گواهی مالکیت و اصالت عمل می‌کند و در دفتر کل بلاک چین ذخیره می‌شود. هر کس که آن توکن را داشته باشد مالک آن توکن و حقوق متعلق به آن می‌شود.

توکن می‌تواند یک نقاشی سنتی یا دیجیتال، بازی‌های ویدیویی، جوایز ورزشی، آهنگ، عکس، توییت، یک پست در رسانه‌های اجتماعی، یا هر چیزی باشد! از آنجایی که چنین آثار هنری بسیار نادر و در طراحی منحصر به فرد هستند، نمی‌توان آنها را تکرار کرد. بنابراین ارزش بسیار بالایی دارند.

۱۰ فروش برتر NFT در سال ۲۰۲۱

بیایید با دقت بیشتری به این ۱۰ فروش‌ برتر NFT در سال ۲۰۲۱ نگاه کنیم:

۱. «ادغام» اثر پاک

ادغام اثر مورات پاک | گرانترین NFTهای به فروش رفته در سال ۲۰۲۱

بیپل رکورددار فروش گران‌ترین NFT در بخش اعظمی از سال ۲۰۲۱ بود اما از ۲ دسامبر تا ۴ دسامبر ۲۰۲۱، پاک، هنرمند NFT، ادغام را از طریق Nifty Gateway برای فروش گذاشت. این اثر هنری به بخش‌های زیادی تقسیم شده بود که قیمت هر کدام ۵۷۵ دلار بود و هر شش ساعت یک‌بار ۲۵ دلار افزایش می‌یافت.

اگر خریدار قبلا تکه‌ای از اثر پاک را در اختیار داشت، قیمت کل مجموعه به ۲۹۹ دلار کاهش می‌یافت. این قطعه هنری مجموعا به ۹۱.۸ میلیون دلار فروخته شد و ۳۱۲،۶۸۶ قطعه در بین ۲۸،۹۸۳ معامله‌گر فروخته شد. این اثر مورات پاک،‌ بزرگترین فروش یک اثر هنری از یک هنرمند زنده بود.

۲. «همه روزه: ۵۰۰۰ روز نخست» اثر بیپل

NFT معروف بیپل به نام همه روزه: ۵۰۰۰ روز نخست

مایک وینکلمن (Mike Winkelmann)، که به بیپل نیز معروف است، یکی از برجسته‌ترین هنرمندان حاضر NFT است که بازار NFT خودش را نیز با نام We.new دارد. در ۱۱ مارس ۲۰۲۱، بیپل این NFT را از طریق حراج آنلاین کریستیز به قیمت ۶۹.۳ میلیون دلار (۴۲۳۲۹.۴۵۳ اتریوم) فروخت.

ویگنش سانداران (Vignesh Sundaran)، با نام مستعار متاکوان (Metakovan)، بنیانگذار و سرمایه‌گذار متاپرس (Metapurse) خریداری شد. این فروش ویژه، محبوب‌ترین فروش سال بود و NFTها را بر سر زبان‌ها انداخت.

۳. هیومن وان اثر بیپل

هیومن وان اثر بیپل | گرانترین NFTهای به فروش رفته در سال ۲۰۲۱

NFT هیومن وان یک مجسمه سه بعدی در اندازه واقعی است. این مجسمه، تصویر انسانی متولد شده در متاورس را نشان می‌دهد که لباس فضایی نقره‌ای رنگی به تن دارد. ویژگی منحصر به فرد این اثر هنری این است که می‌تواند هر روز بر اساس میل بیپل تغییر شکل دهد. او قول داده است که این اثر را در تمام طول زندگی خود به روز کند.

این اثر در ۹ نوامبر ۲۰۲۱ به کارآفرین سوئیسی رایان زورر (Ryan Zurrer) به قیمت ۲۸.۹۸ میلیون دلار فروخته شد. این فروش از طریق حراجی عصر بیست و یکم به میزبانی کریستیز انجام شد.

۴. کریپتوپانک #۷۵۲۳ لاروا لبز

کریپتوپانک #۷۵۲۳ لاروا لبز

استودیوی Larva Labs تیمی متشکل از دو توسعه دهنده نرم افزار کانادایی به نام‌های مت هال (Matt Hall) و جان واتکینسون (John Watkinson) است. این دو نفر در ۱۰ ژوئن ۲۰۲۱، این NFT را به قیمت ۱۱.۷۵ میلیون دلار در ساتبیز لندن فروختند. خریدار این NFT بزرگترین سهامدار DraftKings، شلوم مکنزی (Shalom Meckenzie) بود. همچنین این اثر به عنوان «بیگانه کوویدی» لقب گرفته است.

این NFT گران‌ترین NFT کریپتوپانک در میان مجموعه کریپتوپانک‌های لاروا لبز است که شامل ۱۰۰۰۰ شخصیت منحصربه‌فرد است. این پانک‌ها آواتارهای منحصر به فرد ۲۴*۲۴ پیکسل در سبک ۸ بیتی هستند. در میان جوامع کریپتویی، مردم به دلیل ماهیت کمیاب و انحصاری آن‌ها، از مالکیت آن به عنوان نمادی برای نشان دادن طبقه و وضعیت اجتماعی خود استفاده می‌کنند.

در حالی که برخی فکر می‌کنند کریپتوپانک #۹۹۹۸ گران‌ترین NFT است که تا به حال فروخته شده (به ارزش ۵۳۲ میلیون دلار!) است. فروش آن همچنان بحث‌برانگیز است.

۵. کریپتوپانک #۴۱۵۶ از لاروا لبز

کریپتوپانک #۴۱۵۶ از لاروا لبز

کریپتوپانک #۴۱۵۶ در ۹ دسامبر ۲۰۲۱ به قیمت ۱۰.۳۵ میلیون دلار (۲۵۰۰ اتریوم) به یک کاربر ناشناس فروخته شد. این پانک کمیاب به سبک میمون است. تنها ۲۴ مورد از این پانک‌ها در کل ۱۰۰۰۰ مجموعه کریپتوپانک وجود دارد.

۶. کریپتوپانک #۷۸۰۴ از لاروا لبز

کریپتوپانک #۷۸۰۴ از لاروا لبز

این NFT در ۱۱ مارس ۲۰۲۱ به قیمت ۷.۵۶ میلیون دلار (۴۲۰۰ اتریوم) به شخصی به نام پروجیا (Peruggia) در توییتر فروخته شد. این فروش یکی از دو فروش عمده NFT بود که در آن تاریخ اتفاق افتاد.

۷. کریپتوپانک #۳۱۰۰ از لاروا لبز

کریپتوپانک #۳۱۰۰ از لاروا لبز | گرانترین NFTهای به فروش رفته در سال ۲۰۲۱

این کریپتوپانک با قیمتی کمتر از کریپتوپانک شماره ۷۸۰۴ و به قیمت ۷.۵۱ میلیون دلار فروخته شد. این دومین مورد از دو فروش عمده NFT در ۱۱ مارس بود.

۸. Right-click and Save As guy از ایکس کپی

این اثر هنری از XCopy در ماه نوامبر از طریق Superrare به قیمت ۷.۰۹ میلیون دلار فروخته شد. این اثر توسط رپر معروف و نهنگ کریپتو، اسنوپ داگ (Snoop Dogg) با نام مستعار «Cozomo de Medici» در دنیای NFTها خریداری شد.

right-click and save as guy که توسط اسنوپ داگ خریداری شد
right-click and save as guy که توسط اسنوپ داگ خریداری شد

۹. رینگرز #۱۰۹ از آرت بلاکس

رینگرز #۱۰۹ از آرت بلاکس | گرانترین NFTهای به فروش رفته در سال ۲۰۲۱

آرت بلاکس (Art Blocks) پلتفرمی است که کلکسیون‌های هنری مولد (آثاری که با هوش مصنوعی یا الگوریتمی ایجاد می‌شوند) را بنا به تقاضا ایجاد می‌کند. از بین کلکسیون ۹۹۰۰۰ تایی NFT، این یکی به قیمت ۶.۹۳ میلیون دلار به یک کلکسیونر ناشناس در ۲ اکتبر ۲۰۲۱ فروخته شد.

۱۰. «تقاطع» اثر بیپل

بیپل دوباره با این انیمیشن سه بعدی ۱۰ ثانیه‌ای خود غوغا به پا کرد. این فیلم کوتاه درباره رئیس جمهور سابق آمریکا، آقای دونالد ترامپ است و برای اولین بار در Nifty Gateway فروخته شد. اما این NFT در فروش بازار ثانویه در ۲۵ فوریه ۲۰۲۱ به قیمت ۶.۶ میلیون دلار به یک خریدار ناشناس فروخته شد. این ویدیو کوتاه را می‌توانید از این لینک تماشا کنید.

نتیجه‌گیری

با افزایش تقاضا برای توکن‌های بی‌همتا در سراسر جهان، NFTها تحولی در معاملات تجاری و مالکیت ایجاد خواهند کرد. خواه این تحولات در خرید املاک دیجیتال و داشتن دارایی‌های خلاقانه منحصربه‌فرد باشد یا استفاده از NFT در مجوزهای نرم‌افزار، بلیط‌های رویداد و عضویت در باشگاه، موارد استفاده از NFT بی‌پایان است. همراه با رشد سریع متاورس، NFTها حتی ممکن است چهره جهان را تغییر دهند. در این مقاله گرانترین NFTهای به فروش رفته در سال ۲۰۲۱ را که رکورددار فروش بودند، از نظر گذراندیم.

شما نیز تجربه‌ای در خرید یا ایجاد NFT داشته‌اید؟ به نظر شما توکن‌های بی‌همتا چه کاربردی در آینده خواهند داشت؟ آیا به این آینده خوش‌بین هستید؟

منبع
Hackernoon

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا