مبتدی تحلیل تکنیکالترید

معرفی پنج کتاب برتر در ‌زمینه‌ی‌ تحلیل تکنیکال و ترید روزانه

در این مقاله بهترین کتاب‌هایی که در مورد آموزش ترید و تحلیل تکنیکال وجود دارند را مورد بررسی قرار داده و معرفی می‌کنیم. با مطالعه این پنج کتاب می‌توانید در تمامی بازارهای معاملاتی از قبیل بازار فارکس، بازار بورس اوراق بهادار، بازار سهام و بازار رمزارزها در ترید روزانه و بلندمدت به موفقیت خوبی دست پیدا کنید. همچنین مطالعه این کتاب‌ها می‌تواند دانش فنی شما را درباره تحلیل تکنیکال افزایش داده و به موفقیت شما در تحلیل و معامله در بازارهای مالی کمک کند. با میهن بلاکچین همراه باشید.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند
این مقاله در تاریخ ۲۰ آذر ۱۴۰۱ بروزرسانی شده است.

تکنیک‌های کندل استیک ژاپنی (Japanese Candlestick Charting Techniques)

کتاب تحلیل تکنیکال

کتاب تحلیل تکنیکال به روش‌های کندل استیک ژاپنی که توسط استیو نیسون (Steve Nison) نوشته شده است را می‌توان یکی از بهترین کتاب‌ها در زمینه ترید به روش کندل استیک دانست؛ زیرا تمام فوت و فن‌هایی که یک معامله‌گر به دنبال آن است را در این کتاب پیدا خواهد کرد. این کتاب روش کندل استیک ژاپنی را بسیار قابل فهم آموزش داده است. پیشنهاد من به شما این است که اگر تنها بودجه خرید یک کتاب را دارید این کتاب ارزشمند که توسط استیو نیسون نوشته شده است را از دست ندهید.

چرا این کتاب از  سایر کتاب‌های آموزش روش کندل استیک بهتر است؟

استیو نیسون کسی است که تکنیک‌های تحلیل تکنیکال به روش کندل استیک ژاپنی را به دنیای غرب آورده است. او کسی است تمام ترجمه‌های خود را از متون اصلی ژاپنی‌ها انجام داده و اکثر آموزش‌هایی که در اینترنت در خصوص کندل استیک ژاپنی موجود است از مطالب استیو نیسون بهره گرفته‌اند. همچنین اگر هیچ تجربه‌ای راجع به ترید ندارید این کتاب با آموزش‌های قابل فهمی که دارد، درک کردن این روش را بسیار آسان کرده است و با راهکارهایی که ارائه داده است راه شما را برای تبدیل شدن به یک تریدر حرفه‌ای بازارهای مالی هموار می‌سازد.

محتوای کتاب 

این کتاب با یک مرور کلی و عالی در زمینه فنون معامله (ترید) تحلیل تکنیکال در ژاپن آغاز می‌شود و چگونگی تشکیل کندل‌ها را توضیح می‌دهد. هنگامی که شما از ماهیت و چگونگی ایجاد یک کندل مطلع شوید، کتاب اشکال مختلفی را برای شما معرفی می‌کند که نشان دهنده تغییر روند بازار است. کتاب تحلیل تکنیکال به روش‌های کندل استیک ژاپنی نام‌ها، شکل‌ها، روانشناسی و احساسات موجود در پشت آنها و تمام نکات لازم برای توضیح این اشکال را به طور کامل بررسی می‌کند و این دقیقا همان چیزی است که نشان می‌دهد این کتاب به چه میزان با ارزش است. خیلی از کتاب‌ها و فیلم‌های آموزشی خلاصه‌هایی از این کتاب را ارائه می‌دهند و به همین خاطر بسیاری از نکات مهم این کتاب نادیده گرفته می‌شود از این رو توصیه می‌کنم کتاب اصلی را مطالعه کنید.

بخش اول کتاب آنقدر غنی از اطلاعات مفید است که سه فصل از کتاب را در بر می‌گیرد و مهمترین قسمت کتاب است. وقتی بخش یک را کاملا مطالعه کردید، در نیمه‌راه کل کتاب قرار خواهید گرفت. الگوهای بازگشتی در تحلیل تکنیکال (Reversal Patterns) که در بخش اول این کتاب ارائه شده است برای کسانی که در فارکس، بازار سهام و ارزهای دیجیتال ترید و سرمایه‌گذاری می‌کنند، بسیار مهم و حیاتی است.

همچنین در این کتاب الگوهای ادامه‌دهنده در تحلیل تکنیکال (Continuation Patterns) نیز آموزش داده می‌شود که به اندازه الگوهای بازگشتی مفید هستند، اما بر خلاف الگوهای بازگشتی، الگوهای ادامه‌دهنده یک فصل را به خود اختصاص داده‌اند و یادگیری آن نسبتا ساده است، مگر اینکه بخواهید تمام نام‌ها و الگوها را به خاطر بسپارید که خیلی مهم و کاربردی نیستند.

فصل پنجم کتاب کاملا به الگوی دوجی در تحلیل تکنیکال (Doji) اختصاص دارد، همه این الگوها صرفا به صورت تئوری بحث نشده‌اند و کتاب سرشار از نمونه‌هایی از سناریوهای واقعی است که در گذشته رخ داده و به طور دقیق توضیح می‌دهد که چه زمان و چرا این اتفاقات رخ داده‌ است.

با شروع فصل ۹ این کتاب، شما به این مرحله رسیده‌اید که با دیدن نمودارها بتوانید آنها را به روش تحلیل تکنیکال تجزیه و تحلیل کنید و از آنجایی که تجزیه تحلیل کندل‌ها به تنهایی نمی‌توانند اهداف بعدی قیمت‌ها را به شما نشان دهند، با خواندن سه فصل بعدی کتاب شما توانایی پیش بینی قیمت را تا حدودی خواهید داشت. همچنین در این سه فصل نکاتی نوشته شده‌است که یک تریدر در بازارهای فارکس، بازار سهام و ارزهای دیجیتال بسیار به آن‌ها نیاز دارد.

معایب کتاب نیسون

من سعی کرده‌ام به این کتاب نگاهی واقع‌گرایانه داشته باشم و معایب آن را نیز مشاهده کنم. در زمینه ارائه مطالب تخصصی و فنی در زمینه تحلیل تکنیکال و محتوای کتاب به واقع ایرادی وجود ندارد و کتاب مرجع بسیاری خوبی برای فراگیری تکنیک‌های معاملاتی شرقی است. این کتاب به زبان فارسی ترجمه شده و چندین انتشارات، ترجمه فارسی این کتاب را به بازار عرضه کرده‌اند. در صورتی که قصد مطالعه ترجمه این کتاب را دارید، ممکن است قیمت بالای آن شما را در خرید آن مردد کند؛ اما روش کندل استیک ژاپنی یکی از معتبرترین و کارامدترین روش‌ها در تحلیل تکنیکال است و در صورتی فراگیری کامل این روش و کسب سود در آینده، هزینه برای خرید این کتاب را پوشش خواهد داد.

Mastering The Trade

کتاب تحلیل قیمت تکنیکال

این کتاب توسط جان اف. کارتر (John F. Carter) نوشته شده است. کتاب مسترینگ ترید (Mastering The Trade) دومین کتابی است که در مقاله من آمده است و این کتاب آموزش تحلیل تکنیکال را می‌توان به عنوان یکی از بهترین کتاب‌ها در مورد آموزش ترید روزانه و Swing Trading نام برد.

این کتاب ذهنیت شما را راجع به پول و تجارت به کلی تغییر می‌دهد. بسیاری از افرادی که این کتاب را مطالعه‌کرده‌اند، ادعا می‌کنند که با خواندن این کتاب تمام سرمایه ازدست رفته‌ خود را بدست آورده و به سرمایه‌گذاری موفق تبدیل شده‌اند. جان اف. کارتر، نویسنده این کتاب، در ایجاد مدل ذهنی موفق برای افرادی که می‌خواهند به یک تریدر روزانه و یا سوینگ تریدر باشند آنها را کمک می‌کند و فرقی نمی‌کند که می‌خواهید در کدام بازار معاملاتی از جمله معاملات آتی، کالاها، فارکس و یا حتی معاملات پرسود ارزهای دیجیتال فعالیت کنید.

محتوای کتاب

دو فصل اول این کتاب به بررسی عمیق روانشناسی مربوط به ترید به روش تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی می‌پردازد. دیدگاه روانشناسی در معاملات بسیار برای شما مهم است؛ زیرا شما باید خودتان را به صورت عینی تجزیه و تحلیل کنید و اگر هر جنبه منفی را در خود مشاهده کردید با تمرین فراوان آن را به جنبه مثبت خود تبدیل کنید.

این کتاب واقعا چشم شما را نسبت به آنچه باید و نباید انجام دهید باز می‌کند، به همین دلیل است که من آن را به عنوان دومین کتاب تأثیرگذار در میان کتب آموزش تحلیل تکنیکال پیشنهاد می‌کنم. کتاب تکنیک‌های کندل استیک ژاپنی، مباحثی که در این کتاب آمده است را پوشش نمی‌دهد، همچنین این کتاب مباحث مهمی را آورده است که با خواندن آن می‌توانید مهارت خود را در ترید بسیار افزایش دهید.

فصل سوم کتاب در مورد تنظیمات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است که آن را به معامله‌گران آموزش می‌دهد، اما قسمت بسیار مهم، فصل چهارم این کتاب است که شروع به صحبت در مورد سازوکار بازارهای آتی (Futures) و کالاها و همچنین به اختیار معامله سهام و نحوه ترید به روش تحلیل تکنیکال در این بازارها می‌پردازد.

در آخرین فصل از قسمت اول این کتاب همه چیز را در مورد بازار سهام توضیح می‌دهد و همچنین به چگونگی پیش‌بینی روند بازار با استفاده از تحلیل تکنیکال در طول روز می‌پردازد که باعث شده است این کتاب به یکی از بهترین کتاب‌ها برای معاملات روزانه و تحلیل تکنیکال بازار سهام تبدیل گردد.

قسمت دوم کتاب با بهترین استراتژی‌های تحلیل تکنیکال در مورد معاملات روزانه و نوسان‌گیری برای معاملات آتی، سهام و فارکس آغاز می‌شود و در مورد باز کردن معامله در گپ‌ها (Opening Gaps) صحبت می‌کند که خیلی در بازار فارکس رایج نیست. اما برای معامله‌گران فارکس بسیار مفید است، زیرا بهترین استراتژی‌ها را برای افرادی که نمی‌توانند تمام وقت ترید کنند، آموزش می‌دهد که فارکس و بازار رمزارزها در این حالت بهترین گزینه برای این افراد هستند.

استراتژی‌های خروج، استراتژی‌های ورود به بهترین حالت قبل از حرکت بازار، موج سواری (Catching the Waves)، تکنیک‌های تریدرهای نوسانگیر. همچنین بهترین استراتژی‌ها را برای کسانی که اسکلپرز (Scalpers) تعریف شده‌اند را نیز در بر می‌گیرد.

من می‌توانم همینطور ادامه دهم زیرا بخش دوم این کتاب بسیاری از جنبه‌ها و نکات معامله به روش تحلیل تکنیکال را در بر می‌گیرد که ما حتی نمی‌توانیم تصور کنیم و برای هر معامله‌گر، در هر بازه زمانی توصیه‌هایی در خود دارد.

قسمت سوم این کتاب به شغل تریدری یا معامله‌گری اختصاص دارد، مبحث قسمت سوم به اندازه قسمت اول و دوم نیست، اما بسیار مهم است و اگر من جان اف کارتر بودم یک کتاب کامل در مورد آن می‌نوشتم، زیرا این قسمت برای موفقیت در ترید و یادگیری تحلیل تکنیکال بسیار ضروری است!

به نظر من این کتاب نه نتها یکی از بهترین کتاب‌های موجود در زمینه‌ ترید در بازار است، بلکه خواندن آن در کنار کتاب‌های استیو نیسون نیز بسیار کمک کننده است.

تجزیه و تحلیل تکنیکال بازارهای مالی (Technical Analysis Of The Financial Markets)‌

تجزیه و تحلیل تکنیکال بازارهای مالی
منبع:‌ readysetcrypto

این کتاب نیازی به معرفی ندارد، همانطور که برخی آن را به عنوان یکی از بهترین کتاب‌های معاملات آتی به روش تحلیل تکنیکال طبقه‌بندی می‌کنند. در واقع، این کتاب درمورد تحلیل تکنیکال است و می‌تواند به راحتی به عنوان یکی از بهترین کتاب‌های معاملات ارزی، یکی از بهترین کتاب‌های تجزیه و تحلیل تکنیکال سهام‌ و یا یکی از بهترین کتاب‌های تجزیه و تحلیل تکنیکال فارکس رتبه‌بندی شود.

جان جی مورفی (John J. Murphy) نویسنده این کتاب است و در واقع همه چیزهایی که برای آموختن روش پرایس اکشن (Price Action) است را در نمودارها به تصویر می‌کشد و آموزش می‌دهد، بدون جا انداختن نکته‌ای از اندیکاتورها و اسیلاتورهای مورد استفاده در تحلیل تکنیکال.

محتوای کتاب

پس از معرفی مختصر و مقایسه بین تجزیه و تحلیل تکنیکال و بنیادی به بخشهای هیجان‌انگیز کتاب می‌رسیم. مانند تئوری داو (Dow Theory)، ساخت نمودار، مباحثی مانند کندل استیک‌ها، ریاضیات و مقیاس لگاریتمی، سیر تکاملی نمودارهای میله‌ای (که به لطف کتاب تکنیک‌های کندل استیک ژاپنی با آن آشنا خواهید شد). این کتاب برای کسانی که می‌خواهند در زمینه معاملات آتی یا فیوچر پیشرفت کنند عالی است.

در این مرحله، کتاب از مباحث مبتدی مانند روند نمودار به مباحث پیچیده‌تری در تحلیل تکنیکال بازارهای مالی ورود می‌کند. موضوعاتی را پوشش می‌دهد که احتمالا متخصصان این حرفه هم درباره آن‌ها صحبت نمی‌کنند!

این کتاب مبحث الگوهای بازگشتی را هم مورد بررسی قرار می‌دهد که اگر کتاب تکنیک‌های کندل استیک ژاپنی استیو نیسون را خوانده باشید، این مبحث دیگر برایتان بسیار ساده است و می‌توانید نکات جدیدتری با خواندن آن بدست آورید.

سپس به مبحث الگوهای ادامه‌دهنده می‌رسیم، همه چیزهایی که شما قبلا در کتاب استیو نیسون خوانده‌اید، اما در این کتاب آنها را با جزئیات بیشتری از یک منظر دیگر مورد بررسی قرار می‌دهد. این کتاب همچنین نمودارهای بلندمدت را در‌برمی‌گیرد و تا حدودی سعی در تعریف مفاهیم زمان (یا زمان وقوع اتفاق‌ها) دارد و زمان ورود به بازار برای سرمایه‌گذاران و تریدرها را نیز آموزش می‌دهد.

فراموش نکنید که اگر می‌خواهید به یک سرمایه‌گذار موفق تبدیل شوید، شناختن زمان ورود به بازار بسیار مهم و ضروری است. بعد از نمودارها، وارد مبحث میانگین متحرک و اسیلاتورها می‌شویم، حتی مواردی که بسیاری از معامله‌گران دیگر در تریدهای خود از آنها استفاده نمی‌کنند، اما دانستن آنها بسیار ضروری است و می‌تواند شما را نسبت به تریدرهای دیگر موفق‌تر کند.

این کتاب مبحث کندل استیک ژاپنی را نیز شامل می‌شود، اما فقط ۱۰ صفحه به آن اختصاص دارد، بنابراین نباید انتظار زیادی داشته باشید و اگر این کتاب‌ها را به ترتیب خوانده باشید، می‌توانید در این مرحله از آنها بگذرید.

نظریه امواج الیوت نیز در این کتاب آمده است، اما خیلی به آن پرداخته نشده است و با خواندن آن چیزی دستگیرتان نمی‌شود، اما نگران نباشید در ادامه کتابی معرفی می‌کنم که با خواندن آن امواج الیوت را به خوبی یاد خواهید گرفت.

فصل‌های بعدی در مورد چرخه‌های زمانی، نرم‌افزار و تاکتیک‌های مدیریت پول است و پس از خواندن آنها، خواهید دید که به درک خوبی از روانشناسی بازار و مدیریت پول خود رسیده‌اید که همین‌ها می‌تواند شمارا در آینده به تریدری موفق تبدیل کند. اگر می‌خواهید بدانید که اندیکاتورهایی که در تریدینگ ویو (TradingView) استفاده می‌کنید چگونه کار می‌کنند، بهترین کتابی که می‌توانید آن را پیدا کنید همین کتاب تجزیه و تحلیل تکنیکال بازارهای مالی است.

فراتر از کندل استیک (Beyond Candlesticks)

فراتر از کندل استیک
منبع: investopaper

اگر به دنبال کتاب آموزش جامع نوسان‌گیری یا کتاب‌های ترید روزانه و یا به دنبال بهترین کتاب‌های معاملات فارکس هستید، بیشتر از این جستجو نکنید. این دومین کتاب استیو نیسون است که در این پنج کتاب برتر لیست شده است و دلیل قرار دادن آن در جایگاه چهارم این است که می‌خواهم موضوعات متنوعی را به شما ارائه دهم. اگر واقعا از تکنیک‌های غربی بیزارید، این کتاب می‌تواند دومین و آخرین کتاب شما باشد.

این کتاب دنباله کتاب تکنیک‌های کندل استیک ژاپنی است. در این کتاب، جزئیات بیشتری در مورد ترید با استفاده از کندل‌ها خواهید یافت، همچنین نیسون در این کتاب به بررسی دقیق‌تر کتاب تکنیک‌های کندل استیک ژاپنی خود می‌پردازد، همچنین این کتاب، یکی از بهترین کتاب‌های آموزش ترید روزانه در فارکس و بازارهای معاملاتی دیگر است.

محتوای کتاب

این کتاب نکات بسیار بیشتری در مورد آنچه قبلا در مورد کندل استیک استیو نیسون می‌دانید ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، این کتاب در مورد مقاومت‌ها و حمایت‌هایی که کندل‌ها با آن آنها تماس پیدا می‌کنند بیشتر می‌پردازد. همچنین استیو روش‌های دیگری برای کشیدن کندل‌ها نشان می‌دهد که بسیار جالب و کاربردی است. در این کتاب، در مورد رابطه بین سطوح بازگشتی و بدنه کندل‌ها (Candle Bodies) و همچنین کندل اسپینینگ تاپ (Spinning Tops) نیز با جزئیات کامل آن شرح داده شده است.

این کتاب همانطور که در کتاب اول می‌بینیم الگوهایی را آموزش می‌دهد، اما دانستن این الگوها همان چیزهایی هستند که بین تریدرهای مختلف تفاوت‌هایی ایجاد می‌کند، همچنین این کتاب با آوردن نمونه‌های جدیدی از سناریوهای واقعی و توضیح دادن اینکه چرا و چه چیزی درست یا غلط است، بسیار می‌تواند برای پیشرفت یک تریدر مفید و کمک‌کننده باشد.

در کتاب اول نحوه استفاده از کندل‌ها با استفاده از ابزار تجزیه و تحلیل تکنیکال غربی توضیح داده شده است، اما در این کتاب روش‌های ژاپنی را مشاهده خواهید کرد و اصطلاحاتی مانند تبدیل شدن به یک آفتاب پرست بازار (Becoming A Market Chameleon) را خواهید دید که بسیار جذاب است. همچنین در این کتاب ریسک و پاداش و همه آن جنبه‌های روانشناختی را که در کتاب اول آورده نشده است، توضیح می‌دهد.

به عبارت دیگر، شما باید این کتاب را به عنوان یک استاد در نظر بگیرید و باید اعتراف کنم این کتاب را به اندازه کتاب اول دوست دارم. این دو کتاب از استیو نیسون به تنهایی کافی است که شما را به یک تریدر بزرگ تبدیل کند، اما من می‌خواهم شما از ترفندهایی که در دنیای شرق و غرب برای معامله استفاده می‌شود بهره بگیرید. از این رو این کتاب تنها مقام چهارم را به خود اختصاص داده است.

اصول امواج الیوت (Elliott Wave Principle)

کتاب تحلیل تکنیکال

این کتاب که توسط ای جی فراست (A.J. Frost) و رابرت آر. پریچر (Robert R. Prechter) نوشته شده است و بهترین کتاب در مورد ترید با استفاده از اصول امواج الیوت است!

امواج الیوت به نظر ساده می‌رسد. سه موج برانگیخته (Three Impulse Waves)، دو موج اصلاحی (Two Corrective Waves) چیزهایی هستند که این کتاب درباره آن فقط در ۲۵۰ صفحه توضیح می‌دهد. این کتاب بسیار جذاب و خواندنی است. کتاب اصول امواج الیوت به دلیل حجم کوچکی که دارد بیشتر مانند یک کتابچه راهنمای کوچک بوده و همچنین پر از نکات مهم است. دقت داشته باشید که برای آنکه این کتاب را خوب درک کنید باید چند بار آن را مطالعه کنید.

محتوای کتاب

این کتاب به دو بخش تقسیم شده است؛ قسمت اول نظریه امواج الیوت و قسمت دوم بخش تمرینات آن است.

فصل اول در مورد اصول (Tenets)، محرک (Motive)، امواج اصلاحی و همه تغییرات آنها صحبت می‌کند. مانند برانگیختن (Impulse)، اصلاح (Truncation) ، خطوط مورب (Diagonals)، زیگزاگ مسطح و مثلث (Zigzags Flat And Triangles) و ترکیبات آنها.

فصل دوم به تصادفی بودن این امواج مانند قانون تناوب (Alternation Law)، کانال‌دهی (Channelling) ، و خصوصیات موج‌ها می‌پردازد. اکنون شما درک می‌کنید که چرا این کتاب‌ها را باید به ترتیب بخوانید، چرا که نمی‌خواهید در ابتدای کار با چنین چیزهای پیچیده‌ای آشنا شوید؛ زیرا امواج الیوت یک مبحث پیچیده بوده و برای کسی که مبتدی است خواندن آن پیشنهاد نمی‌‎شود.

امواج الیوت به شدت مبتنی بر سری فیبوناچی (Fibonacci Sequence) است، که فصل سوم کاملا به این مبحث می‌پردازد.

در قسمت دوم کتاب، ما با محاسبات آغاز و پایان این امواج بر اساس سری فیبوناچی و مفاهیمی مانند اصلاح (Retracements)، امواج محرک و امواج اصلاحی آشنا می‌شویم. همچنین این کتاب به توالی‌های زمانی فیبوناچی و نظریه بنر (Benner’s Theory) نیز پرداخته است.

بعد از این فصل، به بخش پنجم می‌رویم، این فصل بسیار جذاب است زیرا درباره ابرچرخه‌ها (Supercycles)، ابرچرخه‌های بزرگ، امواج هزاره (Millennium Wave) می‌پردازد. با شنیدن این اسم ها شاید احساس کنید که این فصل خیلی ترسناک است، اما بسیار جذاب و هیجان انگیز است زیرا اشکال و عناصری که در جهان هستی وجود دارد را با چرخه های بازار ترکیب می‌کند و حتی اگر ما کمی منطقی باشیم، نمی‌توانیم منکر این شویم که موارد خاصی در طبیعت کاملا با نسبت‌های فیبوناچی مطابقت دارد.

این کتاب به مباحثی همچون تئوری داو که به عنوان کتاب سوم در این مقاله معرفی شده، اشاره کرده است. این کتاب بسیار ارزشمند است، اما شما باید وقتی به اندازه کافی آماده و از بخش مبتدی خارج شوید آن را بخوانید و مطمئنا کتابی نیست که بخواهید اول کار به مطالعه آن بپردازید.

نتیجه گیری

در این مقاله من به معرفی ۵ عدد از بهترین کتاب‌های ترید و آموزش تحلیل تکنیکال پرداختیم که با مطالعه آنها می‌توانید در هر بازار مالی از جمله بازار فارکس، معاملات سهام، معاملات روزانه، سرمایه‌گذاری و یا معاملات ارزهای دیجیتال یا بازارهای مالی دیگر ورود کنید. در تمامی این کتاب‌‌ها نحوه کنترل و تسلط بر هیجانات و احساسات بازار آموزش داده می‌شود. احساسات همواره در بازارهای مالی وجود دارند و هیچگاه پایان نمی‌یابند. نکته مهم این است که این کتاب‌ها را به ترتیب تهیه و مطالعه کنید؛ زیرا اگر ترتیب مطالعه این کتاب‌ها رعایت نشود، به مشکل برمی‌خورید و باعث می‌شود که پیشرفت شما به عنوان تبدیل شدن به یک تریدر حرفه‌ای در بازار‌های مالی به آهستگی پیش رود. به نظر شما با یادگیری تحلیل تکنیکال و اصول آن تا چه حد می‌توان در بازارهای مالی موفق شد؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
promisingtrader

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
15 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا