پیشرفته تحلیل تکنیکالویدیو

آموزش تحلیل تکنیکال؛ قسمت هفتم: استراتژی معاملاتی چرخه‌‌های قیمتی بازار + ویدیو

چرخه‌های قیمتی بازار یا مارکت سایکل‌ها (Market Cycles) موضوع بسیار مهمی در تحلیل تکنیکال هستند که به ما کمک می‌کنند بفهمیم در کجای بازار قرار داریم و با توجه به آن استراتژی ورود، خروج یا صبر در بازار را انتخاب کنیم. در این مقاله ۴ فاز هر چرخه قیمتی را به روش پرایس اکشن (الهام گرفته از پرایس اکشن البروکس) بررسی می‌کنیم و برای هر فاز استراتژی معاملاتی مناسب را معرفی می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

کاربران توجه کنید که این قسمت هفتم از یک مجموعه آموزشی تحلیل تکنیکال همراه با ویدیو است. قسمت‌های پیشین این مجموعه آموزشی به شرح زیر است:

 • قسمت اول، نحوه استفاده از ابزارهای پلتفرم تریدینگ ویو (Tradingview)
 • قسمت دوم، نحوه رسم خطوط روند و استفاده از سطوح فیبوناچی اصلاحی
 • قسمت سوم، نحوه تشخیص واگرایی‌های RSI و MACD و استفاده از امواج الیوت
 • قسمت چهارم، تعیین اهداف قیمتی با استفاده از فیبوناچی ۳ نقطه‌ای
 • قسمت پنجم، مهم‌ترین الگوهای کلاسیک
 • قسمت ششم، ورود به پولبک‌ها به روش البروکس

تحلیل چرخه‌های قیمتی بازار

به صورت کلی تحلیل بازار به روش چرخه‌های قیمتی به ۲ دسته کلاسیک و پرایس اکشنی تقسیم می‌شوند. در روش کلاسیک ما در تایم فریم بزرگ مانند هفتگی، یک مبدا زمانی (مانند هاوینگ بیت کوین) در نظر می‌گیریم و رفتار قیمت را در چرخه‌های گذشته بررسی می‌کنیم. هر نقطه عطف تا نقطه عطف بعدی را یک فاز در نظر گرفته و مدت زمان آن فاز و درصد رشد یا ریزش قیمت را به عنوان رفتار قیمتی در آن فاز ثبت می‌کنیم و انتظار داریم که در سیکل بعدی نیز آن رفتار تکرار شود.

اما در تحلیل بازار به روش چرخه‌های قیمت پرایس اکشنی، نه زمان برای ما اهمیت دارد و نه درصد رشد و ریزش قیمت در آن فاز. در این روش ما تنها استراتژی معاملاتی در آن فاز را برمی‌گزینیم و قابلیت اجرا شدن در هر تایم فریمی هم مهیا است. تارگت‌های قیمتی را می‌توانیم با روش‌های اندازه حرکتی (MM) یا فیبوناچی ۳ نقطه‌ای پیدا کنیم.

در ویدیوی زیر هر ۲ روش کلاسیک و پرایس اکشنی بررسی شده‌اند و استراتژی‌های معاملاتی در هر فاز معرفی شده‌اند.

موضوعاتی که در ویدئو مطرح شد:

 • مقدمه (از ابتدا تا ۰:۲۲)
 • مقدمه‌ای بر چرخه‌های قیمتی بازار (از ۰:۲۲ تا ۲:۱۸)
 • آشنایی با ۴ چرخه قیمتی بازار به روش پرایس اکشن البروکس (از ۲:۱۸ تا ۳:۳۸)
 • مثال: بررسی چرخه‌های قیمتی در نمودار بیت کوین (از ۳:۳۸ تا ۸:۳۷)
 • استراتژی معاملاتی مناسب در هر فاز از چرخه‌های قیمتی (از ۸:۳۷ تا ۱۶:۳۵)
 • نکات مهم چرخه‌های قیمتی (از ۱۶:۳۵ تا ۲۳:۳۰)
 • جمع‌بندی (از ۲۳:۳۰ تا انتها)

۴ فاز اصلی هر چرخه قیمتی بازار

ما در این مقاله چرخه‌های قیمتی البروکس را با اندکی دخل و تصرف به استراتژی‌های معاملاتی تبدیل کرده‌ایم که به آسانی قابل شناسایی باشند. بنا بر این تئوری بازار در هر چرخه قیمتی از دو یا چند فاز شکست، کانال فشرده، کانال عریض و تریدینگ رنج تشکیل شده است. بلافاصله پس از پایان یک چرخه قیمتی، چرخه قیمتی بعد شروع می‌شود.

۴ فاز اصلی هر چرخه قیمتی منبع: پرایس اکشن البروکس
۴ فاز اصلی هر چرخه قیمتی صعودی منبع: پرایس اکشن البروکس

۱- فاز شکست (Breakout):

در این فاز یک مقاومت (برای روند صعودی) شکسته می‌شود و قیمت کندل‌های سبز بدون پولبک ثبت می‌کند. این فازی است که بازار کاملا به دست گاوها افتاده است و اکثر معامله‌گران در حال خرید هستند و تغییرات قیمتی بسیار سریع است.

۲- فاز کانال فشرده (Tight Channel):

در این فاز که پس از شکست اتفاق می‌افتد، پولبک‌های با تعداد کندل محدود و غیرعمیق را شاهد هستیم. هر کاهش قیمتی یک فرصت خرید محسوب می‌شود و احتمال ثبت سقف بالاتر ۸۰٪ است. در این فاز تغییرات قیمتی سریع است.

۳- فاز کانال عریض (Broad Channel):

در این فاز تغییرات قیمتی کند می‌شود و شاهد وقوع پولبک‌های عمیق هستیم. این فازی است که گاوها در آن سیو سود می‌کنند و فاز خطرناکی برای ورود محسوب می‌شود.

۴- فاز تریدینگ رنج (Trading Range):

در این مرحله دیگر انتظار ثبت سقف قیمتی بالاتر را نداریم. این فازی است که بازار کاملا به دست نوسان‌گیرها می‌افتد و حجم معاملات کاهش پیدا می‌کند. تغییرات قیمتی کند شده و بازار فاز کسالت‌آوری پیدا می‌کند. معمولا این طولانی‌ترین فاز هر چرخه قیمتی است که گاوها و خرس‌ها شانس برابر برای شکست محدوده دارند.

چرخه‌های بازار در نمودار قیمت بیت کوین منبع: میهن بلاکچین
چرخه‌های بازار در نمودار قیمت بیت کوین منبع: میهن بلاکچین

استراتژی معاملاتی مناسب در هر فاز چرخه‌های قیمتی

فرض می‌کنیم روند قیمتی پیش‌رو صعودی باشد:

۱- استراتژی معاملاتی فاز شکست (Breakout):

این فاز موقعیت همیشه خرید (Always in long) محسوب می‌شود و به این معنا است که در هر لحظه می‌توانیم به بازار وارد شویم. مزیت آن رسیدن به تارگت قیمتی در مدت زمان بسیار کوتاه است. هر چه نزدیکتر به نقطه شکست خرید خود را انجام داده باشیم ریسک به ریوارد جذاب‌تری خواهیم داشت. حد ضرر ما نیز کمی پایین‌تر از نقطه شکست خواهد بود.

۲- استراتژی معاملاتی فاز کانال فشرده (Tight Channel):

این فاز نیز با سرعت بالایی انجام می‌شود و هر پولبک قیمتی فرصتی برای خرید محسوب می‌شود. همچنان حد ضرر ما پایین نقطه شکست خواهد بود بنابرین هر چه قیمت افزایش پیدا کند ریسک پوزیشن ما نیز بیشتر می‌شود. بهتر است برای آن یک کانال صعودی رسم کنیم و تا زمانی که ضلع پایینی کانال شکسته نشده در بازار بمانیم. پس از شکست کانال حتما بخشی از پوزیشن خود را سیو سود کنید.

۳- استراتژی معاملاتی فاز کانال عریض (Broad Channel):

این فاز پس از شکست کانال فشرده اتفاق می‌افتد. برای کسانی که در فاز ۱ و ۲ وارد بازار شده‌اند، بخش دوم سیو سود آن‌ها می‌تواند در سقف‌های بالاتر این فاز انجام شود. برای این فاز می‌توانیم از یک خط روند حمایتی کمک بگیریم. از آنجایی که به احتمال زیاد این فاز با شکست خط روند به سمت پایین به انتها خواهد رسید، خرید جدید به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

۴- استراتژی معاملاتی فاز تریدینگ رنج (Trading Range):

این فاز دقیقا جایی است که هر ۲ گروه خریداران و فروشندگان باید دست نگه دارند و منتظر تعیین تکلیف شدن این محدوده باشند. پس اگر دارایی خود را تا کنون نفروخته‌اید دست نگه دارید و خرید جدید نیز توصیه نمی‌شود. به محض شکست یکی از اضلاع، محدوده هدف اول به اندازه حرکتی (MM) طول محدوده نوسانی از نقطه شکست خواهد بود. پس در صورت شکست به بالا می‌توانید خرید جدید انجام دهید و در صورت شکست به پایین می‌توانید باقیمانده دارایی خود را بفروشید.

همچنین اگر شما نوسان‌گیر هستید می‌توانید در تایم فریم‌های کوتاه مدت به خرید و فروش دارایی در کف و سقف مشغول باشید.

نکات تکمیلی چرخه‌های قیمتی بازار

 • قانون ۸۰٪ البروکس: هر تلاشی برای تغییر روند در ۸۰٪ موارد شکست خواهد خورد. این بدان معنا است که در تریدینگ رنج‌ها به احتمال ۸۰٪ سقف و کف حفظ خواهد شد و در کانال‌های فشرده هر کاهش قیمتی در ۸۰٪ مواقع با حمایت رو به رو خواهد شد و فرصت خرید محسوب می‌شود.
 • در مورد پولبک‌های عمیق فاز کانال عریض، قیمت می‌تواند تا ۵۰٪ لگ صعودی خود را اصلاح کند؛ در این حالت هنوز به احتمال زیاد روند صعودی اصلی ادامه پیدا خواهد کرد. در صورتی که میزان اصلاح به ۶۶٪ برسد، شانس تغییر روند یا ادامه روند صعودی برابر خواهد شد.
 • معمولا یک روند قیمتی در فاز تریدینگ رنج به انتها می‌رسد.
 • به محض پایان یک چرخه قیمتی چرخه بعدی آغاز خواهد شد.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ

چرخه‌های قیمتی بازار در تحلیل تکنیکال چه کاربردی دارند؟

با استفاده از چرخه‌های قیمتی به سبک پرایس اکشن در هر لحظه می‌توانیم بفهمیم که در کجای بازار قرار داریم و بهترین استراتژی معاملاتی را با توجه به آن انتخاب کنیم.

بهترین زمان برای ورود به بازار چه زمانی است؟

از نقطه شکست مقاومت قبلی تا انتهای فاز کانال فشرده صعودی زمان مناسب برای خرید محسوب می‌شود.

بهترین زمان برای خروج از بازار و سیو سود چه زمانی است؟

می‌توان دارایی خود را در ۳ بخش به فروش رساند. بخش اول پس از خارج شدن از کانال فشرده، بخش دوم در قله‌های کانال عریض و بخش سوم در صورت شکست کف تریدینگ رنج تمام دارایی خود را می‌توان فروخت.

جمع‌بندی

ما در این مقاله به سراغ مارکت سایکل یا چرخه‌های قیمتی بازار به روش پرایس اکشن البروکس رفتیم. این چرخه‌ها مدام در حال تکرار هستن و ما ۴ فاز این چرخه را بررسی کردیم. انتظار می‌رود که در انتهای این مطلب یاد گرفته باشید که در هر لحظه تشخیص دهید بهترین استراتژی معاملاتی ورود به بازار است، خروج از بازار هست یا اینکه هیچ کاری نکنید و صبر کنید. به نظر شما استراتژی‌های این مقاله تا چه اندازه کاربردی هستند؟ شما چه استراتژی‌های دیگری برای ورود و خروج به بازار دارید و می‌توانید از آن در لحظه استفاده کنید؟ نظرات خود را زیر همین پست با ما در میان بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا