اخبار بلاکچین

پروپوزال ارتقا شبکه پالیگان به نسخه ولیدیوم zkEVM ارائه شد

یکی از بنیان‌گذاران پالیگان پیشنهاد کرد که فناوری اثبات دانش صفر با استفاده از راهکار ولیدیوم (Validium) به شبکه اثبات سهام پالیگان افزوده شود. این نسخه که «zkEVM validium» نام دارد، می‌تواند امنیت این شبکه را تقویت کند و در عین حال کارمزدهای آن را پایین نگه دارد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش کوین تلگراف، میهایلو بیلیچ (Mihailo Bjelic)، یکی از بنیان‌گذاران پالیگان، در ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد)، پروپوزالی را برای ارتقای شبکه اثبات سهام پالیگان (Polygon Pos) به نسخه «zkEVM Validium» ارئه کرد. اگر این ارتقا اجرا شود، نسخه جدید برای افزایش امنیت بر اثبات دانش صفر تکیه خواهد کرد. هیلتش ملویا (Hitesh Malviya)، تحلیلگر بازار رمزارزها، در این باره گفته است:

به‌روزرسانی بزرگی در انتظار پالیگان است. این شبکه ممکن است در آینده‌ای نزدیک با تغییرات بزرگی مواجه شود. میهایلو بیلیچ در چند ساعت گذشته، پروپزالی را برای بهبود پالگیان ارائه کرده و در آن توضیح داده است که چگونه می‌توان ارتقای شبکه اثبات سهام پالیگان (Polygon Pos) به نسخه «zkEVM validium» را انجام داد.

خبر ارتقای اثبات سهام پالیگان
تصویر توییت هیلتش ملویا – منبع: توییتر

ملویا در ادامه توییت خود اعلام کرد که بنابر این پروپوزال، اثبات سهام پالیگان در حال حاضر با سه چالش کلیدی مواجه است:

  • امنیت کم‌تر چون امنیت خود را از اتریوم نمی‌گیرد.
  • اثبات سهام پالیگان به cosmos SDK و کلاینت Geth متکی است که برای حفظ پایگاه کد چندان مطلوب نیست.
  • این شبکه در گذشته با مشکلاتی مثل سازماندهی مجدد (Reorg) و افزایش هزینه گس مواجه بوده است.

طبق گفته‌های او مزایای zkEVM Validium هم عبارت است از:

  • حذف مشکل سازمان‌دهی مجدد
  • تایید سریع‌تر تراکنش‌ها
  • افزایش مقیاس‌پذیری
  • بهبود کارمزدها
  • تمرکززدایی بیشتر
  • قیاس‌پذیری با پالیگان ۲

پالیگان یک راهکار مقیاس‌پذیری اتریوم با ارزش کل سرمایه قفل‌شده (TVL) بیشتر از ۹۰۰ میلیون دلار است و روزانه بیش از ۲ میلیون تراکنش انجام می‌دهد. در ماه مارس (اسفند)، تیم پالیگان شبکه دیگری به نام Polygon zkEVM را راه‌اندازی کرد که از مجموعه‌های اثبات دانش صفر برای افزایش مقیاس‌پذیری اتریوم استفاده می‌کند.

در این پروپوزال، پیشنهاد شده است که شبکه قدیمی اثبات سهام نیز به نسخه zkEVM (ماشین مجازی اتریوم با دانش صفر) ارتقا پیدا کند تا هر دو شبکه متکی بر اثبات دانش صفر باشند. با این حال، بر خلاف شبکه‌ای که به‌تازگی در ماه مارس (اسفند) راه‌اندازی شد، این نسخه ارتقایافته یک «رول‌آپ» نخواهد بود. به عبارت دیگر، داده‌های فشرده‌شده تراکنش روی اتریوم ذخیره نمی‌شوند.

در مقابل، این نسخه از یک «ولیدیوم (validium)» استفاده می‌کند که فقط مدارک اعتبارسنجی را در لایه ۱ اتریوم ذخیره می‌کند و داده‌های مربوط به تراکنش‌های واقعی را در یک زنجیره جداگانه نگهداری می‌نماید. ولیدیوم‌ها مقیاس‌پذیرتر از رول‌آپ‌ها هستند و تراکنش‌ها را با کارمزد بسیار کم‌تری ارائه می‌دهند.

در این پروپوزال اعلام شده که پس از اجرای ارتقای مذکور، از Polygon zkEVM فقط برای تراکنش‌های با ارزشِ بالا که امنیت آن‌ها هم از اهمیت بالایی برخوردار است، استفاده می‌شود. نسخه اثبات سهام پالیگان هم ممکن است به شبکه‌ای برای علاقه‌مندان به بازی‌های آنلاین و شبکه‌‌های اجتماعی تبدیل شود. بیلیچ در این باره گفته است:

نسخه ارتقایافته اثبات سهام پالیگان (zkEVM Validium) مقیاس‌پذیری بسیار بالا و کارمزدهای بسیار کمی دارد؛ چراکه ذخیره‌سازی داده‌های مربوط به تراکنش‌ها را به جای اتریوم به صورت جداگانه انجام می‌دهد. اثبات سهام پالیگان هم برای برای برنامه‌هایی مناسب خواهد بود که حجم تراکنش‌های آن‌ها بالا است و به کارمزد پایینی نیاز دارند. در این مورد برای مثال می‌توان به بازی‌های وب ۳ و شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد.

بیلیچ خود جدول زمانی این ارتقا را هم ارائه کرده و اظهار داشته است که پروپوزال غیررسمی او احتمالا تا ماه نوامبر (آبان) به یک پروپوزال رسمی تبدیل خواهد شد و بین فوریه و مارس ۲۰۲۴ (بهمن و اسفند ۱۴۰۲) در شبکه اصلی اجرا می‌شود.

راه‌اندازی Polygon zkEVM و ارتقای اثبات سهام پالیگان بخشی از یک برنامه بزرگ توسط این تیم برای ایجاد یک «سوپرنت» است که زنجیره‌های اپلیکیشن‌های مختلف را ادغام می‌کند. توسعه‌دهندگان این پروژه را «پالیگان ۲» نامیده‌اند. شایان ذکر است که Polygon ZkEVM و Polygon ZkEVM Validium به‌عنوان زنجیره‌های جداگانه عمل خواهند کرد و ارز دیجیتال متیک (MATIC) به‌عنوان توکن استیکینگ این شبکه‌ها باقی خواهد ماند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا