اخبار عمومی

انتشار داده‌های بازار کار آمریکا؛ آیا کاهش نرخ بهره به تعویق می‌افتد؟

داده‌های بازار کار آمریکا در چند روز گذشته منتشر شد و نشان داد فدرال رزرو احتمالا نرخ بهره این کشور را برای مدت طولانی‌تری در محدوده ۵.۲۵٪ تا ۵.۵٪ نگه می‌دارد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین دسک و کوین گیپ، آمریکا در آخرین ماه سال ۲۰۲۳ (آذر) توانست ۲۱۶٬۰۰۰ شغل جدید ایجاد کند. این در حالی است که پیش‌بینی‌های مربوط به آن در محدوده ۱۷۰٬۰۰۰ شغل قرار داشت و در ماه نوامبر (آبان) هم ۱۷۳٬۰۰۰ شغل ایجاد شده بود که کم‌تر از ۱۹۹٬۰۰۰ شغل پیش‌بینی‌شده بود. نرخ بیکاری این کشور هم به محدوده ۳.۷٪ رسیده که بیشتر از پیش‌بینی‌های ۳.۸٪ است.

قیمت بیت کوین در واکنش به داده‌های قوی بازار کار کمی افت کرد؛ اما در نهایت توانست موقعیت خود را حفظ کند. گفتنی است بازار کریپتو در هفته‌های گذشته بیشتر تحت تاثیر اخبار مربوط به صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات قرار داشته است.

نگاهی به آمار بازار کار آمریکا

میانگین درآمد ساعتی ماه دسامبر (آذر) هم بیشتر از پیش‌بینی‌ها (۰.۳٪) بود و به ۰.۴٪ رشد دست یافت. این شاخص در مقایسه با یک سال گذشته ۴.۱٪ رشد کرده است و بیشتر از پیش‌بینی‌ها (۳.۹٪) و آمار ۴.۰٪ ماه نوامبر (آبان) بود. نرخ مشارکت نیروی کار هم در این ماه به ۶۲.۵٪ درصد رسیده و ۰.۳٪ کاهش یافته است.

بازارهای سنتی در سال ۲۰۲۴ شروع متزلزلی داشتند و شاخص نزدک با ثبت یک رکورد جدید از اواخر سال ۲۰۲۲ در ۵ روز متوالی نزولی بود. بازدهی اوراق خزانه ۱۰ ساله که در سه‌ماهه پایانی سال ۲۰۲۳ بیشتر از ۱.۲۰٪ کاهش یافته بود، در روزهای گذشته ۰.۲۵٪ رشد کرد و دوباره به بالای ۴٪ رسید. این امر نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران برای کاهش نرخ بهره آمریکا در سال ۲۰۲۴ کمی عجله کرده‌ بودند.

داده‌های «FedWatch Tool» در سایت «CME Group» نشان می‌دهد احتمال کاهش نرخ بهره آمریکا در جلسه ماه مارس (اسفند) یا قبل از آن به حدود ۶۵٪ رسیده است. علاوه بر این، فعالان بازارهای مالی باور دارند به احتمال ۸۰٪ نرخ بهره این کشور تا پایان سال ۲۰۲۴ به اندازه ۱.۲۵٪ (یا بیشتر) کاهش می‌یابد.

احتمال تغییر نرخ بهره آمریکا
احتمال تغییر نرخ بهره آمریکا – منبع: CME Group

داده‌های موجود نشان می‌دهند اقتصاد آمریکا با کاهش ملایم رشد و فشارهای تورمی مواجه است و استدلال فدرال رزرو مبنی بر ثابت نگه داشتن نرخ بهره در محدوده ۵.۲۵٪ تا ۵.۵٪ تا حدودی درست است. در نتیجه به نظر می‌رسد بانک مرکزی آمریکا در کوتاه‌مدت تغییر چندانی در سیاست‌هایش نخواهد داد و هنوز با کاهش چشم‌گیر نرخ بهره فاصله زیادی داریم.

در واکنش به این گزارش، بازار فیوچرز سهام آمریکا کمی افت کرد و شاخص S&P 500 هم ۰.۲٪ کاهش یافته است. بازدهی اوراق خزانه ۱۰ ساله نیز با ۰.۰۷٪ افت، به ۴.۰۸٪ رسیده و شاخص دلار آمریکا ۰.۲۵٪ رشد کرده است.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا