اخبار بیت کوینتحلیل اقتصادی

زنگ خطر برای قیمت بیت کوین؛ بازار اوراق قرضه آمریکا در وضعیت اشباع فروش قرار گرفته است

وضعیت بازار اوراق قرضه آمریکا با سر رسید میان مدت (Treasury notes) در ماه‌های اخیر به کانون توجهات تبدیل شده است و بسیاری از معامله‌گران تغییرات آن را از نزدیک دنبال می‌کنند. بازدهی این اوراق در حال حاضر در بالاترین سطوح چند سال اخیر قرار گرفته است؛ اتفاقی که بنک آف آمریکا (Bank of America) معتقد است می‌تواند به ریزش گسترده بازارهای مالی پرریسک از جمله بازار رمزارزها منجر شود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین دسک و بر اساس گزارش بنک آو آمریکا (Bank of America)، بازدهی اوراق قرضه و قیمت این اوراق رابطه معکوسی با یکدیگر دارد. این بدان معناست که با افزایش بازدهی، بهای این اوراق کاهش می‌یابد. در حال حاضر نیز بازدهی اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا به اوج چند سال اخیر خود رسیده است و قیمت آن به طور چشمگیری از میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه فاصله گرفته است.

بر اساس این گزارش، از لحاظ تاریخی، ورود بازار اوراق قرضه با سر رسید میان مدت به وضعیت «اشباع فروش» می‌تواند به نوسانات گسترده و ریزش شدید در بازارهای مالی مختلف منجر شود.

تحلیلگران بنک آو آمریکا در این رابطه می‌گویند:

در حال حاضر در وضعیت اشباع فروش اوراق قرضه با سر رسید میان مدت قرار داریم و قیمت این اوراق بیش از ۵٪ زیر میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه است. توجه داشته باشید تمام وضعیت‌های اشباع فروش این اوراق در تاریخ به اتفاقات مهمی از جمله سقوط بازارها در اکتبر سال ۱۹۸۷، بحران تکیلا در می ۱۹۹۴، حباب اینترنت در ژوئن ۱۹۹۹، سقوط بازار کریپتو در مارس ۲۰۲۱ و سقوط شاخص نزدک در اکتبر ۲۰۲۲ منجر شده‌اند.

لازم به ذکر است اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا سه دسته هستند:

  • اوراق قرضه خزانه‌دارای دارای سررسید کوتاه مدت (Treasury bills): با سر رسید تا یک سال (از ۴ تا ۵۲ هفته)
  • اوراق خزانه دارای سررسید متوسط (Treasury notes): با سر رسید از ۲ تا ۱۰ سال
  • اوراق خزانه دارای سررسید طولانی (Treasury bonds): با سر رسید ۲۰ یا ۳۰ سال

با توجه به تاثیر وضعیت بازار اوراق قرضه بر نقدینگی جهانی، معامله‌گران معمولا از نزدیک آن را دنبال می‌کنند. همانطور که در ۱۸ ماه گذشته مشاهده شده است، کاهش قیمت اوراق قرضه و افزایش بازدهی آن به خروج پول از سایر دارایی‌های پرریسک منجر شده است.

فاصله قیمت اوراق قرضه تا میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه - منبع: BOFA
فاصله قیمت اوراق قرضه تا میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه – منبع: BofA

نمودار بالا فاصله قیمت اوراق خزانه‌داری آمریکا تا میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه آنها را نشان می‌دهد و دو خط مثبت و منفی ۲٪ به عنوان آستانه ورود به وضعیت «اشباع فروش» و «اشباع خرید» مشخص شده است. در این نمودار، اوراق خزانه‌داری میان مدت ایالات متحده در وضعیت اشباع فروش به نظر می رسند که نشان‌دهنده پتانسیل نوسانات در دارایی‌های مالی، از جمله ارزهای دیجیتال است.

آخرین باری که وضعیت مشابهی از نظر اشباع فروش در بازار اوراق قرضه حاکم بود، به اوایل سال ۲۰۲۱ برمی‌گردد. پس از آن، قیمت بیت کوین به بالاترین رکورد تاریخی خود رسید و از ۶۰،۰۰۰ دلار عبور کرد. سپس، در پایان ماه می ۲۰۲۱، بیت کوین به ۳۰،۰۰۰ دلار سقوط کرد. با این حساب می‌توان انتظار داشت وضعیت کنونی بازار اوراق قرضه به افزایش نوسانات و تلاطم بازار بیت کوین منجر شود.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا