مقالات عمومی

جنجال بین دو حامی بیت کوین و بیت کوین کش در یک مناظره!

در همایش اخیر بلاکچین و هوش مصنوعی (AI) در مالتا، راجر ور (Roger Ver) حامی اصلی بیت کوین کش (BCH) با تون ویز (Tone Vays) طرفدار دو آتیشه بیت کوین (Bitcoin maximalist) با اعتماد به نفس بحث کرد و مدعی برتر بودن بیت‌کوین کش نسبت به بیت کوین بود. برای مشاهد این مناظره بر روی این لینک کلیک کنید.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

این اولین مناظره‌ای نبود که بین این دو برگزار می‌شد. Ver با اعتماد به نفس تمام بحث می‌کرد و  حتی Tone Vays مجبور شد اقرار کند که Ver در بحث از او پیشی گرفته است. Ver خیلی خوب در این مناظره عمل کرد، اما با بررسی دقیق‌تر می‌توان متوجه شد که استدلال‌های او کمی پوشالی به نظر می‌آیند.

ارزان و سریع بودن تراکنش‌ های بیت کوین کش

Ver صحبت هایش را با یک بحث قدیمی در مورد برتری بیت کوین کش آغاز نمود: تراکنش های بیت کوین کش سریع و ارزان است. او برای اینکه به این نکته تاکید کند که تراکنش های بیت کوین اینگونه نیست، با Tone Vays شرط بست که او نمی‌تواند یک تراکنش ۵ دلاری بیت کوین با کارمزد یک سنت را  با موفقیت انجام دهد. Vays هم به سرعت پیشنهاد او را پذیرفت.

Ver گفت: اگر این تراکنش امروز در یک بلاک ثبت شود من ۱۰۰۰۰ دلار به یک خیریه به انتخاب تو (تون ویز) کمک مالی می‌کنم.

به نظر می‌اید که این تراکنش در مدت مشخص شده با موفقیت انجام شده است و ۱۰ ساعت زمان برده است. عده‌ای در کمپ بیت کوین کش (BCH) اعتراض کردند که این یک کار داخلی بوده است؛ آن ها مدعی شدند که ماینرهای شبکه بیت کوین این تراکنش را خارج از اولویت تایید کرده اند. Vays هنوز به Roger Ver نگفته است که به کدام خیریه باید ۱۰۰۰۰ دلار پرداخت نماید.

بیت کوین

اگرچه در حالت کلی ارسال بیت کوین (BTC) با کارمزد یک سنت اصلا پیشنهاد نمی‌شود، اما اثبات شد که چنین کاری عملی است. به شکلی واقع بینانه تر اکثر تراکنش های بیت کوین با کارمزد چند سنتی تا یک دلاری با موفقیت انجام می‌شوند.

سئوال بزرگتر این است: وقتی هدف شما فقط تراکنش سریع و ارزان است، چرا اصلا از بیت کوین کش استفاده کنید؟ تعداد زیادی ارز دیجیتال وجود دارد که سریعتر و ارزانتر از بیت کوین کش هستند. به عنوان مثال دوج (Doge)، شما با استفاده از آن می‌توانید به سرعت و ارزان‌تر از تراکنشهای بلاکچین بیت کوین کش، مقداری دارایی را منتقل کنید.

در حقیقت دوج در حال حاظر تعداد آدرس فعال بیشتری نسبت به بیت کوین کش دارد و همچنین تعداد تراکنش های آن به نسبت بیشتر از بیت کوین کش است. سریع و ارزان بودن برای برتری یک بلاکچین کافی نیست.

هیچکس از بیت کوین کش استفاده نمی‌کند

Vays به درستی به این نکته اشاره کرد که تعداد تراکنش های بلاک چین بیت کوین کش بسیار کمتر از بیت کوین است و با کمی اغراق گفت : هیچکس از بیت کوین‌کش استفاده نمی‌کند!

این مطلب درست است که مردم زیادی از این ارز دیجیتال استفاده نمی‌کنند. Vays یکبار گفته بود که ۶۰ تا ۸۰ درصد از تراکنش‌های بیت‌کوین کش از طریق یک کیف پول انجام می‌شود. در ماه گذشته یک کیف پول منفرد مسئولیت انجام ۵۰ درصد از تراکنش های بیت‌کوین کش را به عهده داشت.

BTC علی الخصوص در کشورهای توسعه یافته BCH را مغلوب می‌کند

وقتی که Ver داشت به این بحث می‌پرداخت که BTC در کشورهای توسعه یافته کاربرد چندانی ندارد، به یک نکته توجه نکرد.

راجر ور پرسید : چگونه ذخیره ارزش بودن بیت کوین به مردم کشورهای جهان سوم کمک می‌کند؟

هرچند که میزان کاربرد چه بیت کوین و چه بیت کوین کش در کشور های جهان سوم نکته‌ای قابل بحث است، اما واضح است که اگر یک شهروند ونزوئلا، آرژانتین و یا زیمباوه در طول چند سال اخیر از بیت‌کوین به عنوان یک محل ذخیره ارزش استفاده می‌کرده است، با اختلاف کار خیلی بهتری نسبت به ذخیره ارزش بر روی ارزهای ملی خود انجام داده است.

اگرچه بیت کوین و بیت‌کوین کش نسبت به پیک قیمتشان در ابتدای سال ۲۰۱۸ افت چشمگیری داشته‌اند، اما در مقایسه با بولیوار ونزوئلا که ۹۵ درصد ارزش خودش را در طول این مدت از دست داده است، هیچ است. اما بین BTC و BCH، بیت‌کوین‌کش مقدار قابل توجهی، بیشتر افت قیمت نسبت به اوجش داشته است. در واقع چه برای ونزوئلایی ها و چه برای نگه دارندگان (Hodlers)، بیت‌کوین ذخیره ارزش بهتری بوده است.

شبکه لایتنینگ (Lightning) و سگویت (Segwit)

شبکه لایتنینگ

ور (Ver) در ادامه سعی کرد در رابطه با شبکه لایتنینگ (Lightening Network) بیت کوین، به او ضربه وارد کند. که احتمالا این بهترین قسمت عملکرد Ver در مناظره بود. شبکه لایتنینگ از حالت ایده آل فاصله زیادی دارد و در حال حاضر استفاده از آن سخت است و امنیت آن به اندازه شبکه اصلی بیت‌کوین نیست.

اما شبکه لایتنینگ در طی چند سال اخیر به لحاظ ظرفیت شبکه و سهولت در استفاده رشد چشمگیری داشته است. حتی با آپدیت Segwit هم به تنهایی قابلیت های On-Chain بیت‌کوین، در عین کارمزد کمتر پیشرفت عظیمی کرد. و با توجه به پذیرش ۵۰ درصدی آن در شبکه بیت کوین، Segwit هنوز جای زیادی برای گسترش دارد.

وقتی که شبکه لایتنینگ به پذیرش عمومی برسد، باعث خواهد شد بیت کوین کش، به شکلی آزاردهنده کند و گران به نظر بیاید. در حال حاضر هم به سادگی و تقریبا مجانی می‌توانید تراکنش‌هایی با کارمزد زیر یک سنت و آنی را با کیف پول‌های لایتنینگی مانند Blue Wallet از طریق لایه آی دوم بر روی بلاک چین اصلی بیت‌کوین تجربه کنید.

اونجا خلوته…خیلی خلوت!

بیت کوین

اگر شما بخواهید یک مقایسه عادلانه بین بیت کوین و بیت کوین کش در خصوص کارمزد متناسب با ترافیک شبکه انجام دهید، باید برگردید به ۸ سال پیش! شبکه حال حاضر بیت‌کوین کش به اندازه شبکه بیت کوین در سال ۲۰۱۱ ترافیک دارد.

با مراجعه به وبسایت TxStreet، یک نفر می‌تواند شاهد شهر اشباح BCH باشد. در حال حاضر ترافیک زیادی در آنجا مشاهده نخواهید کرد، مخصوصا در مقایسه با بیت‌کوین.

همانطور که Vays به درستی اشاره کرد، با در نظر گرفتن ترافیک یکسان، کارمزدهای BCH در واقع بیشتر از کارمزدهای BTC است. اگر بیت‌کوین کش به فرض بتواند به همان میزان ترافیک بیت‌کوین (از طریق همان یک کیف پول!) برسد، ارسال آن از بیت کوین قطعا گرانتر خواهد شد.

آیا ما هنوز غیر متمرکز نیستیم؟

بیت کوین

مشکل اساسی متمرکز بودن است. شبکه بیت کوین کش در حال حاضر تحت حکمرانی تعداد کمی استخر ماینینگ است که اگر بخواهند می‌توانند تصمیمات خود را به دفتر کل BCH تحمیل کنند. این اتفاق دقیقا چند هفته پیش رخ داد، وقتی که تنها دو استخر ماینینگ (BTC.com و BTC.top) بعد از یک سرقت اقدام به باز آرایی (Re-organize) بلاکچین بیت‌کوین کش نمودند.

هر بلاکچینی که تنها توسط دو ماینر قابل غصب کردن باشد نمی‌تواند قابل اطمینان محسوب شود و این یک مشکل کلیدی برای بیت‌کوین کش است. بلاک های بزرگتر حجم بیشتری را اشغال می کنند و در نتیجه به حافظه بیشتری برای ذخیره آن نیاز است، این امر موجب کاهش تعداد گره‌ های مشارکت کننده در شبکه می‌شود و تنها کسانیکه می‌توانند ملزومات پهنای باند شبکه و حافظه را تامین کنند، قادر به راه اندازی یک گره کامل (Full Node) در شبکه خواهند بود.

سریع و ارزان؟ شاید

قابل اعتماد؟ نه خیلی

با قدرت هشینگ متمرکز شده در دستان تعدادی محدودتر و ترافیک شبکه معادل سال ۲۰۱۱ بیت کوین، این شبکه ای است که نمی تواند همان میزان از اعتماد و پشتیبانی که بیت کوین تامین می‌کند را تضمین کند.

در حالیکه راجر ور بحث کننده بهتری بود، اما استدلال‌هایش با توجه به محدودیت های شبکه بیت‌کوین‌کش خیلی منطقی به نظر نمی‌آمد. شاید بیت‌کوین کش در حال حاضر سریع و ارزان باشد اما این برای غلبه بر برگ‌های برنده بیت‌کوین یعنی: محبوبیت، کاربرد، امنیت و یکپارچگی شبکه، کافی نیست.

 

 

 

منبع
cryptobriefing

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا