اخبار بلاکچین

نوآوری ویزا در تراکنش‌های اتریوم؛ پرداخت گس فی با استفاده از کارت اعتباری ممکن شد

شرکت ویزا اخیرا برنامه‌های مهمی را برای ساده‌سازی تراکنش‌های بلاکچینی اجرا کرده است. همان طور که پیش از این گزارش دادیم، شرکت مذکور چندی پیش با هدف ارائه تراکنش‌های بدون کارمزد، دو قرارداد هوشمند آزمایشی در بستر تست‌نت گوئرلی (Goerli) راه‌اندازی کرده بود. حال، استراتژی جدید شرکت ویزا به کاربران اجازه می‌دهد تا از طریق قراردادهای هوشمند مذکور و با استفاده از ویزا کارت کارمزدهایشان را بپردازند. این روش جدید تجربه کاربری معامله‌گران را به شدت‌ بهبود می‌بخشد و می‌تواند در پلتفرم‌های مختلفی مثل کیف پول‌های کریپتویی اجرا شود.

به نقل از کریپتواسلیت، مصطفی بدوالا (Mustafa Bedawala)، مدیر محصول شرکت ویزا، هم در مقاله جدید خود به یکی از مهم‌ترین مشکلات کیف پول‌های کریپتویی؛ یعنی نیاز مداوم آن‌ها به مدیریت موجودی اتریوم (برای پرداخت گس فی) اشاره کرده است.

در شبکه اتریوم، کاربران باید ETH را از طریق یک صرافی یا ارائه‌دهندگان مسیرهای ورودی (On-Ramp) بخرند و آن را به کیف پولشان منتقل کنند تا بتوانند هزینه‌های متغیر گس را پرداخت نمایند. تغییر مداوم گس فی در اغلب موارد باعث می‌شود که کاربران هزینه بیشتری پرداخت کنند و یا موجودی ETH کافی نداشته باشند. در نتیجه، پیچیدگی و اصطکاک موجود در شبکه اتریوم افزایش می‌یابد.

روش ویزا کارت برای پرداخت گس فی

در راه‌حل جدید شرکت ویزا برای مشکلات مذکور، از استاندارد انتزاع حساب ERC-4337 اتریوم و دو قرارداد هوشمند خاص به اسم پِی مستر (Paymaster) استفاده می‌شود تا پرداخت گس فی به صورت برون‌زنجیره‌ای انجام گردد. روند انجام این کار عبارت است از:

  • کاربر یک تراکنش اتریوم را از طریق کیف پولش آغاز می‌کند و جزئیات تراکنش خود را به سرویس پی مستر می‌فرستد.
  • سرویس پی مستر گس فی را محاسبه می‌کند و با استفاده از سیستم سایبرسورس (Cybersource) شرکت ویزا، ویزا کارت کاربر را برای پردازش پرداخت مذکور شارژ می‌کند.
  • سپس، این سرویس با ارسال یک امضای دیجیتالی به کیف پول، پرداخت را تأیید می‌کند. این تأییدیه تا یک زمان مشخص اعتبار دارد.
  • کیف پول این امضا را به تراکنش متصل می‌کند و آن را به اتریوم ارسال می‌کند.
  • سپس قرارداد هوشمند پی مستر امضای مذکور را تأیید می‌کند و گس فی برای پردازش معامله را پوشش می‌دهد.
روش جدید شرکت ویزا برای پرداخت هزینه گس اتریوم
روند پرداخت گس فی شبکه اتریوم با استفاده ویزا کارت و از طریق سرویس پی مستر – منبع: Visa

به این ترتیب، کاربران می‌توانند مستقیما گس فی را با استفاده از ویزا کارت و به صورت برون‌زنجیره‌ای پرداخت کنند و نیاز ندارند ETH را صرفا برای پرداخت کارمزدهای موجود هولد کنند. این استراتژی به طور قابل‌توجهی تجربه کاربری معامله‌گران را بهبود می‌بخشد و اجرای تراکنش‌ها را راحت‌تر می‌کند.

شرکت ویزا استراتژی جدید خود را در بستر تست‌نت گوئرلی (Goerli) اجرا کرده و از ابزارهای منبع بازی مثل کتابخانه «userop.js» استکاپ (Stackup) استفاده کرده است. شایان ذکر است که تراکنش‌های آزمایشی این شبکه با موفقیت اجرا شده‌اند و گس فی را از طریق پی مستر و پرداخت کرده‌اند.

این استراتژی به شدت می‌تواند در کاهش اصطکاک بلاکچین اتریوم برای معامله‌گران تاثیرگذار باشد. استفاده از راهکار پی مستر توسط ارائه‌دهندگان کیف پول‌ها یا پذیرندگان کارت‌های بانکی باعث می‌شود که کاربران بتوانند کارمزد را تنها با استفاده از ویزا کارت خود پرداخت کنند.

مدیرمحصول شرکت ویزا در مقاله خود به پیامد‌های دیگری هم اشاره و تاکید کرده است که پذیرندگان کارت‌های بانکی یا اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (دپ‌ها) هم می‌توانند از پی مستر برای بهبود تجربه مشتریان خود استفاده کنند و امکان پرداخت گس فی با استفاده ویزا کارت را برای آن‌ها فراهم نمایند. علاوه بر این، استراتژی شرکت ویزا راه را برای ارائه‌دهندگان کیف پول‌های موجود هم هموار می‌کند و آن‌ها می‌توانند از ویزا کارت برای پرداخت گس فی استفاده کنند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا