اخبار اتریوم

دغدغه‌‌های ویتالیک در مورد متمرکز شدن استیکینگ اتریوم؛ «پروتکل‌های استیکینگ نیازمند تغییرات عمیق هستند»

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، یکی از بنیان‌گذاران شبکه اتریوم، در پست وبلاگی جدید خود تغییراتی را برای بخش استکینگ (Staking) اتریوم معرفی کرده که می‌تواند تمرکز آن را کاهش دهد. او علاوه بر این اضافه کردن پروتکل‌های خاص به لایه پایه اتریوم را با توسعه آن‌ها روی این بلاکچین مقایسه کرده است.

به نقل از دبلاک، ویتالیک بوترین در پست جدید خود درباره اضافه کردن پروتکل‌های خاص به کد اتریوم صحبت کرده و آن را با حفظ آن‌ها روی این بلاکچین مقایسه کرده است.

پروتکل‌هایی که بوترین درباره آن‌ها صحبت کرده پروتکل‌های مبتنی بر انتزاع حساب ERC-4337، پروتکل‌های ZK-EVM، ممپول‌های خصوصی، پیش کامپایل‌های (PeCompile) کد و پروتکل‌های فعال در بخش لیکویید استیکینگ (Liquid Staking) هستند. او بیشتر از حفظ یک سری پروتکل خاص از جمله ERC-4337ها در کد اتریوم حمایت کرده و خیلی از حفظ پروتکل‌هایی مثل ممپول‌های خصوصی پشتیبانی نکرده است. با این حال، او تاکید کرده که هر کدام از این پروتکل‌ها «بده بستان‌ها» و ویژگی‌های خاص و پیچیده‌ای دارند که با گذشت زمان به تکامل می‌رسد.

بوترین علاوه بر این اعلام کرده که نگران متمرکز شدن ارائه‌دهندگان لیکویید استکینگ اتریوم است. او برای مثال به پلتفرم لیدو (Lido) اشاره کرده که در حال حاضر بیشتر از ۳۲٪ از اتریوم‌های استیک‌شده را کنترل می‌کند. شایان ذکر است این مقدار اتریوم استیک‌شده بین اعتبارسنج‌های مختلف لیدو پخش شده است.

بوترین تاکید کرده که هر کدام از پلتفرم‌های لیدو و راکت پول (Rocket Pool) ریسک خاص خودشان را دارند و از سازوکار خاصی هم برای افزایش امنیتشان استفاده می‌کنند (هرچند که این سازوکارها ممکن است کافی نباشد).

طبق گفته‌های او، اعضای جامعه اتریوم برای متنوع‌تر کردن ارائه‌دهندگان لیکویید استینگ نباید فقط به «فشارهای اخلاقی» اتکا کند و در عوض، باید تغییراتی را در پروتکل‌های موجود در آن ایجاد کنند تا ارائه‌دهندگان لیکویید استیکنیگ غیرمتمرکزتر شوند.

بوترین برای مثال به این نکته اشاره کرده که راکت پول می‌تواند رویکردش را پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر کند یا اینکه به یک کمیته نمونه اختیارات نظارتی بیشتری دهد. گفتنی است که به نظر بوترین این کمیته از یک سری استیکر کوچک تشکیل می‌شود و اختیارات مذکور به طور تصادفی به آن‌ها داده می‌شود.

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، مدت‌ها است که فعالان بازار کریپتو نگران سهم زیاد لیدو از بازار استیکینگ اتریوم هستند و هرچند تاکنون پیشنهاداتی را ارائه کرده‌اند، این پلتفرم همچنان رقیب قابل‌توجهی ندارد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا