اخبار اتریوماخبار بلاکچیناخبار عمومی

ویتالیک بوترین طرح «EIP-1559 چند بعدی» را برای کارمزد اتریوم ارائه داد

ویتالیک بوترین خالق اتریوم پروپوزالی تحت عنوان EIP-1559 چند بعدی را جهت بهبود ساختار کارمزدهای شبکه اتریوم معرفی کرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، بوترین در روز چهارشنبه در پستی در وبلاگ خود به معرفی پروپوزال EIP-1559 چند وجهی پرداخت. او در این پست به این موضوع اشاره کرد که منابع مختلف در ماشین مجاری اتریوم (EVM)، مقادیر مختلفی از گس شبکه را استفاده می‌کنند. او افزود محدودیت‌های متفاوتی برای ظرفیت کوتاه مدت (شلوغی‌های مقطعی شبکه) در برابر ظرفیت پایدار شبکه در ماشین مجازی اتریوم وجود دارد. برای نمونه می‌توان به تغییرات ذخیره‌سازی داده‌های بلاک و اندازه حالت بلاک اشاره کرد.

در وضعیت کنونی تمامی منابع با یکدیگر ترکیب می‌شوند و تبدیل به یک منبع چند وجهی (گس) می‌شوند. این طرح کنونی در مدیریت تفاوت‌های (منابع) ضعیف عمل می‌کند.

او در طرح پیشنهادی خود، خواهان تفکیک منابع به کانال‌های مختلف است به شکلی که گس شبکه به حالت بهینه درآیند. بوترین در این خصوص تعداد زیادی محاسبات پیچیده ریاضی را ارائه داده است اما به طور خلاصه این طرح ۲ راه‌حل را برای نرخ‌گذاری چند وجهی گس شبکه ارائه می‌کند:

  1. راه حل اول کارمزد گس هر منبعی مانند فراخوانی داده‌ها و ذخیره‌سازی را با استفاده از تقسیم کارمزد پایه برای هر واحد منبع بر کل کارمزد پایه (Base Fee) محاسبه می‌کند. کارمزد مبنا نیز با توجه به پروپوزال EIP-1559 برای هر بلاک از شبکه محاسبه می‌شود.
  2. روش دوم راه حل پیچیده‌تری را برای استفاده از منابع فراهم می‌آورد و شامل محدودیت گذاشتن برای هر منبع است. همچنین نوعی کارمزد اولویت‌بندی (priority fees) وجود خواهد داشت که به صورت درصدی از کارمزد مبنا تعیین خواهد شد.

بوترین با اشاره به اشکال روش کارمزد چند وجهی افزود که سازندگان بلاک دیگر قادر نخواهند بود تا به سادگی تراکنش‌ها را از کارمزد بالا به پایین پذیرش کنند بلکه باید تعادل این ابعاد جدید را حفظ کرده و مسائل اضافی ریاضی را حل کنند.

هنوز مشخص نیست این طرح پیشنهادی مورد تایید قرار بگیرد زیرا در حال حاضر اولویت اصلی برای شبکه اتریوم به روزرسانی ادغام (merge) است که در آن بلاکچین اتریوم به زنجیره بیکن چین مجهز خواهد شد و استفاده از گواه اثبات کار به پایان خواهد رسید. این به روزرسانی در شبکه آزمایشی Kintsugi انجام گرفته است و قرار است در ۳ ماهه نخست سال جاری در شبکه اصلی نیز صورت بپذیرد. همچنین اخیرا نام آن به بلاتریکس تغییر کرده است.

پروپوزال EIP-1559 در ماه آگوست (مرداد) به عنوان بخشی از به روزرسانی لندن اجرا شد و در آن بخشی از کارمزد تراکنش‌ها به منظور قابل پیش‌بینی کردن نرخ گس شبکه سوزانده می‌شود. از زمان اجرای این طرح تا کنون حدود ۱.۳۶ میلیون اتر به ارزش بیش از ۴.۷ میلیارد دلار سوزانده شده است.

منبع
cointelegraph

سعید قاسمی

رشته من برق مخابرات بوده و از نظر من هر موضوعی تو دنیا مثل یه شبکس که باید تحلیلش کرد و کامل بفهمی که چطور کار میکنه؛ از جمله بلاکچین. تحلیل تکنیکال برام خیلی جذابه چون باهاش ذهنیت آدما رو تو موقعیت‌های مختلف میفهمم و برام قابل پیش‌بینی میشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا