اخبار بلاکچین

همکاری چین لینک با وودافون برای تحول تجارت جهانی از طریق نوآوری بلاکچین

کارگزاری دارایی‌های دیجیتال (DAB)‌ شرکت مخابراتی وودافون (Vodafone) با همکاری شرکت سرمایه‌گذاری ژاپنی سومیتومو (Sumitomo) با استفاده از پروتکل تعامل میان‌زنجیره‌ای (CCIP) چین لینک، فرآیند گواه اثبات مفهوم را تکمیل کرده و به عنوان یک نود به شبکه چین لینک پیوسته است. وودافون خاطر نشان کرد امیدوار است از طریق این همکاری، انتقال اسناد و پردازش تراکنش‌های مالی در اکوسیستم معاملات جهانی را که بالغ بر ۳۲ تریلیون دلار است، بهبود ببخشد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، در تکمیل گواه اثبات مفهوم از پروتکل CCIP چین لینک استفاده شده است که بر تبادل یکپارچه اسناد تجاری مهم در پلتفرم‌ها و بلاکچین‌های مختلف متمرکز است. مبادله اسناد تجاری اغلب توسط یک سیستم چند پارچه و پراکنده انجام می‌شود؛ به ویژه در مواردی که چندین پلتفرم ناکارآمد یا غیر قابل اعتماد با قابلیت همکاری ضعیف در بخش‌های مختلف تجارت جهانی وجود داشته باشند، این روش پیچیده می‌شود.

این شرکت‌ها از همکاری پروتکل CCIP چین لینک و کارگزاری DAB برای ارائه امنیت و تعامل‌پذیری دستگاه‌های اینترنت اشیا (IoT) استفاده کردند. این کار پتانسیل ارائه یک رابط ساده را دارد که برنامه‌ها را قادر می‌سازد تا داده‌ها و توکن‌ها را در شبکه‌های بلاکچین عمومی و خصوصی و همچنین شبکه‌های اینترنت اشیا به طور ایمن مبادله کنند.

شرکت وودافون معتقد است با استفاده از این فرآیند می‌توان سیستم واحدی برای انتقال داده‌ها و توکن‌ها ایجاد و تبادل اطلاعات را تسهیل کرد.

وودافون در این رابطه می‌گوید:

به عنوان مثال اگر یک کشتی آتش‌سوزی را در محموله خود تشخیص دهد، می‌تواند به طور خودکار داده‌ها را از طریق پلتفرم DAB و CCIP به قرارداد هوشمند منتقل کرده و فرآیند بیمه محموله‌های دریایی را آغاز نماید.

اسناد تجاری معمولا به شکل کاغذی یا دیجیتالی بین طرفین منتقل می‌شوند و چالش‌های خاصی به همراه دارند. از طرفی، پلتفرم‌های دیجیتالی فعلی تعامل‌پذیری بالایی برای انتقال این اسناد ندارند و نمی‌توان از آنها به شکل بهینه استفاده کرد. به عنوان مثال، یک بارنامه در سیستم حمل‌ونقل باید از حداقل پنج سازمان عبور کند. در حالیکه با استفاده از فناوری بلاکچین می‌توان با انتقال بی‌وقفه یک بارنامه دیجیتال بین چندین طرف در چندین بلاکچین مختلف، از تاخیرهای غیرضروری در جابه‌جایی یک محموله جلوگیری کرد.

شرکت مخابراتی وودافون در ماه فوریه سال ۲۰۲۲ بخش کارگزاری دارایی‌های دیجیتال خود یا همان DAB را راه‌اندازی کرد و طی همکاری با شرکت مسترکارت، آن را در اپلیکیشنی که برای رانندگان خودروهای الکتریکی طراحی شده بود آزمایش کرد.

در ادامه، در ماه می، دو شرکت وودافون و سومیتومو با همکاری یکدیگر شرکت جدیدی راه‌اندازی کردند و DAB را به همراه مالکیت معنوی، قراردادها، فناوری‌ها و نرم‌افزارهای آن به این شرکت منتقل کردند.

پیش از این نیز کارگزاری دارایی‌های دیجیتال شرکت وودافون با هدف بهبود زنجیره تامین صنعت حمل‌و‌نقل هوایی، با پروژه اونتوس (Aventus) قرارداد همکاری امضا کرد.

این دو شرکت به اکتشاف قابلیت کاربردهای تجارت جهانی با بهره‌مندی از پلتفرم اقتصاد اشیا (EoT) در DAB ادامه خواهند داد. این پلتفرم می‌تواند دستگاه‌ها را قادر سازد تا هنگام پشتیبانی از فرآیندهای تجاری، به‌طور مستقل به عنوان منبع داده‌های قابل اعتماد عمل کنند، در حالی که از قابلیت‌های DAB برای بهبود پردازش تراکنش‌های مالی نیز استفاده می‌کنند.

همانطور که پیش از این گزارش دادیم، پروتکل تعامل میان‌زنجیره‌ای چین لینک در ماه سپتامبر و با هدف بهبود مقیاس‌پذیری، در شبکه آربیتروم وان راه‌اندازی شد و تاکنون شرکت‌ها و بانک‌های بزرگ از جمله گروه بانکی استرالیا و نیوزلند از آن استفاده کرده‌اند.

Vodafone DAB به عنوان یک اپراتور گره به شبکه چین لینک می‌پیوندد

اوراکل ها پلی بین بلاکچین و هر داده یا سیستمی هستند که خارج از آن وجود دارد. Vodafone DAB با تبدیل شدن به یک اپراتور گره شبکه چین لینک، نقش ارزشمندی در کمک به شرکت‌ها و کسب‌وکارها برای توسعه و استقرار قراردادهای هوشمند، با ایمن‌سازی و ساده‌سازی تبادل داده و محاسبات ایفا می‌کند.

اتصال اینترنت اشیا و بلاکچین این پتانسیل را دارد که فرصت‌های جدیدی برای کسب درآمد برای دستگاه‌های اینترنت اشیا فراهم کند. پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۲۳، ۳ میلیارد دستگاه اینترنت اشیا در اقتصاد اشیا تراکنش داشته باشند. همکاری میان DAB و چین لینک برای پیشبرد این رشد مهم است.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا