کریپتو کده

ژوپیتر چیست؟ معرفی صرافی غیرمتمرکز Jupiter و توکن JUP

ظاهرا شبکه سولانا در فصل ایردراپ به سر می‌برد و این روزها همه جا صحبت از ایردراپ‌های سولانا است. ژوپیتر (Jupiter) یکی از صرافی‌های غیرمتمرکز محبوب در شبکه سولانا است که با ایردراپ بزرگ خود خبرساز شد. ژوپیتر با کاربری ساده و قابلیت‌های متنوع خود، علاقه کاربران را به خود جلب کرده است. در این مقاله از میهن بلاکچین این پلتفرم‌ را از جنبه‌های مختلف بررسی کرده‌ایم و به سوالاتی مثل ژوپیتر چیست، چطور کار می‌کند و ارز دیجیتال JUP چیست، پاسخ می‌دهیم.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن
خلاصه مطلب
📌 ژوپیتر یک صرافی غیرمتمرکز و یک جمع‌کننده نقدینگی است.
📌 ژوپیتر بر بستر شبکه سولانا راه‌اندازی شده است و دکس اختصاصی این شبکه محسوب می‌شود.
📌 صرافی غیرمتمرکز ژوپیتر معاملات کاربران را با جمع کردن نقدینگی از بازارسازها و دکس‌های مختلف اکوسیستم سولانا انجام می‌دهد.
📌 ارز دیجیتال JUP، توکن بومی ژوپیتر است که ۴۰ درصد از عرضه کل آن در چهار مرحله و به‌صورت ایردراپ بین کاربران توزیع خواهد شد.

ژوپیتر چیست؟

ژوپیتر چیست - ارز دیجیتال JUP
منبع: reddit.com

ژوپیتر یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) بر بستر شبکه سولانا است. صرافی Jupiter در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد و در مدت کوتاهی توانست به یکی از محبوب‌ترین دکس‌های شبکه سولانا تبدیل شود. این صرافی نقدینگی را از دکس‌ها و بازارسازهای مختلف در کل اکوسیستم سولانا جمع‌آوری می‌کند و به همین دلیل در مقایسه با صرافی‌های دیگر، قیمت‌های دقیق‌تری در معاملات ارائه می‌دهد.

مدت‌ها پیش، ژوپیتر خبر یک ایردراپ بزرگ را به کاربران داد که در طی آن قرار است ۴۰ درصد از عرضه کل توکن‌های JUP بین کاربران فعال صرافی توزیع شود. ایردراپ ژوپیتر از ۴ مرحله تشکیل شده است: مرحله اول ایردراپ JUP در نوامبر ۲۰۲۳ (آبان ۱۴۰۲) انجام شد. مرحله دوم احتمالا چند روز دیگر، در اواخر ژانویه ۲۰۲۴ (بهمن) انجام خواهد شد. مراحل سوم و چهارم نیز به‌ترتیب برای ماه‌های فوریه ۲۰۲۴ (اواخر بهمن) و اکتبر ۲۰۲۴ (مهر ۱۴۰۳) برنامه‌ریزی شده است. این تاریخ‌ها دقیق نیستند و ممکن است بر اساس تصمیمات صرافی، تغییر کنند.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد Jupiter

ژوپیتر قابلیت‌های خاصی دارد که آن را از سایر صرافی‌های غیرمتمرکز شبکه سولانا متمایز می‌کند. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد ژوپیتر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نقدینگی زیاد و حجم بالای معاملات: علی‌رغم اینکه ژوپیتر یک صرافی‌ نسبتا جدید است، به‌سرعت رشد کرد و در حال حاضر، حجم معاملات روزانه آن به بیش از ۱۰۰ میلیون دلار می‌رسد.
 • دکس اختصاصی سولانا: ژوپیتر یکی صرافی غیرمتمرکز اختصاصی برای شبکه سولانا است و با تامین نقدینگی، به رشد بازار دیفای شبکه سولانا و پروژه‌های آن کمک می‌کند.
 • کاربرمحوری: ژوپیتر یک ایردراپ بزرگ برای توکن JUP خود برنامه‌ریزی کرده است که به کاربران وفادار و فعال این صرافی تعلق خواهد گرفت. هدف از این نوع ایردراپ‌ها، پاداش دادن به کاربران و فعال نگهداشتن جامعه کاربری پروژه است.

طبق داده‌های سایت کوین مارکت کپ، صرافی ژوپیتر در حال حاضر دومین صرافی برتر در شبکه سولانا است و ۳ درصد از سهم کل معاملات شبکه سولانا را به خود اختصاص داده است:

جایگاه ژوپیتر بین دکس‌های شبکه سولانا
منبع: Coinmarketcap

طبق آمارهای سایت صرافی ژوپیتر، حجم کل معاملات این صرافی به بیش از ۵۸ میلیارد دلار رسیده است و بیش از ۸۴ هزار آدرس کیف پول در این صرافی فعالیت دارند. تعداد کل تراکنش‌های ژوپیتر نیز به بیش از ۸۰۰ هزار تراکنش رسیده است.

ژوپیتر چگونه کار می‌کند؟

همانطور که قبل‌تر اشاره شد، ژوپیتر یک اگریگیتور یا جمع‌کننده داده است که نقدینگی را از صرافی‌ها و بازارسازهای مختلف سولانا دریافت می‌کند. این قابلیت باعث می‌شود که کاربران جفت‌ارزها را با قیمت مناسب و با حداقل اسلیپیج معامله کنند.

ژوپیتر با قابلیت مسیریابی هوشمند یا Smart Routing، بهترین مسیر برای سواپ توکن‌ها را پیدا می‌کند و مسیرها را به‌صورت رتبه‌‌بندی‌شده به کاربر نشان می‌دهد. کاربر می‌تواند مسیر دلخواه خود را انتخاب کند؛ اما معمولا اولین مسیر، بهترین قیمت و کمترین کارمزد را دارد.

قابلیت مسیریابی هوشمند ژوپیتر
منبع: station.jup.ag

فرضا می‌خواهید توکن USDC را به SOL تبدیل کنید. شاید به نظر شما، بهترین روش همان سواپ مستقیم USDC‌ با SOL‌ باشد؛ اما ژوپیتر با مسیریابی هوشمند، ارزان‌ترین مسیر برای سواپ این دو توکن را برای شما پیدا خواهد کرد. مثلا شاید ژوپیتر مسیر USDC-mSOL-SOL را برای این سواپ پیشنهاد کند که کارمزد کمتری نسبت به سواپ مستقیم دارد.

ویژگی دیگر ژوپیتر، تقسیم تراکنش‌ها به دو بخش مختلف است. مثلا اگر شما می‌خواهید ۱۰۰ واحد از یک توکن را به یک توکن دیگر تبدیل کنید، ژوپیتر ۶۰ توکن را در یک صرافی و ۴۰ توکن دیگر را در صرافی دیگر تبدیل می‌کند.

سرعت لیست‌شدن توکن‌های جدید در ژوپیتر بسیار زیاد است و هر وقت که یک توکن به نقدینگی موردنظر برسد، به‌صورت خودکار در Jupiter لیست می‌شود.

سرویس‌های ژوپیتر

سرویس‌های پلتفرم ژوپیتر
منبع: jup.ag

ژوپیتر صرفا یک صرافی غیرمتمرکز برای سواپ کردن توکن‌ها نیست و قابلیت‌های متنوعی دارد که آن را به یکی از پرکاربردترین دکس‌های شبکه سولانا تبدیل کرده است. در ادامه، سرویس‌های Jupiter را به‌طور خلاصه معرفی کرده‌ایم.

 • Swap: در بخش سواپ می‌توانید دو توکن دلخواه را انتخاب کرده و با بهترین قیمت به یکدیگر تبدیل کنید.
 • Limit Order: در قسمت سفارش لیمیت، قیمت سواپ را خودتان انتخاب می‌کنید. یعنی پس از انتخاب توکن‌های موردنظر، تعیین می‌کنید که معامله در نرخ تبدیل موردنظر شما انجام شود.
 • DCA: بخش DCA همان استراتژی میانگین هزینه دلار است. برای مثال ۱۰۰ واحد SOL دارید که می‌خواهید با استراتژی میانگین هزینه دلار، آن‌ها را به یک کوین دیگر مثل USDC تبدیل کنید. در قسمت DCA، مقدار توکن مبدا، توکن هدف و بازه‌های زمانی خرید را انتخاب می‌کنید. صرافی به‌صورت خودکار در بازه‌های زمانی مشخص شده (مثلا هر ماه، هر ۷ روز یا هر نیم ساعت) معامله را انجام می‌دهد.
 • Bridge: صرافی Jupiter یک بریج یا پل بلاکچینی داخلی دارد که از طریق آن، کاربران می‌توانند ارزهای دیجیتال را بین بلاکچین سولانا و سایر بلاکچین‌ها جابه‌جا کنند. وجود قابلیت بریج در ژوپیتر، آن را به یک دکس تعامل‌پذیر با سایر بلاکچین‌ها تبدیل کرده است.
 • Perpetual: بخش پرپچوال همان بازار قراردادهای دائمی است که در آن می‌توانید با استفاده از لوریج (اهرم)، قیمت آینده ارزهای دیجیتال را پیش‌بینی کنید.

نقشه راه

صرافی غیر متمرکز JUP نقشه راه رسمی منتشر نکرده است. طبق اطلاعیه‌های منتشرشده در اکانت توییتر و شبکه‌های اجتماعی ژوپیتر، این صرافی در آینده قصد دارد به فراتر از مرزهای شبکه سولانا گسترش پیدا کند و با شبکه‌هایی مثل اتریوم و بایننس اسمارت چین ادغام شود. راه‌اندازی اپلیکیشن موبایل ژوپیتر و معرفی قابلیت‌های جدید مثل معاملات مارجین و پروتکل وام‌دهی، جزو برنامه‌های آینده این صرافی است.

در ادامه، به تعدادی از رویدادهای مهم Jupiter از زمان راه‌اندازی تاکنون، اشاره می‌کنیم:

 • اکتبر ۲۰۲۱: راه‌اندازی و آغاز کار صرافی.
 • نوامبر ۲۰۲۱: اضافه شدن ژوپیتر به کیف پول Coin98، ادغام با پلتفرم‌های مختلف مثل Dexlab، Aldrin_Exchange و Saber و عبور حجم معاملات صرافی از ۱ میلیون دلار.
 • دسامبر ۲۰۲۱: ادغام با دکس‌های مختلف سولانا و عبور حجم معاملات از ۲ میلیون دلار.
 • ژانویه ۲۰۲۲: عبور حجم معاملات روزانه از ۲۲۷ میلیون دلار برای اولین بار.
 • می ۲۰۲۲: جذب ۵ میلیون دلار در راند تامین سرمایه.

جذب سرمایه و همکاری‌ها

ژوپیتر در اولین راند جذب سرمایه خود که در تاریخ ۸ می ۲۰۲۲ (۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱) برگزار شد، از سرمایه‌گذاران مختلف ۵ میلیون دلار سرمایه جذب کرد.

از همکاری‌های دکس ژوپیتر با پروژه‌ها و پلتفرم‌های معروف ارز دیجیتال می‌توان به همکاری با فانتوم، سول‌فلیر، کیف پول کوین بیس، مرورگر بریو، و کیف پول فرانتیر (Frontier) اشاره کرد.

تیم Jupiter

صرافی غیر متمرکز ژوپیتر توسط یک فرد (یا گروهی از بنیان‌گذاران) ناشناس ساخته شده است که با نام مستعار میو (Meow) فعالیت می‌کند. اطلاعات دقیقی از هویت بنیان‌گذار و تیم این صرافی در دسترس نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبسایت او مراجعه کنید.

ارز دیجیتال JUP چیست؟

ارز دیجیتال JUP، توکن بومی صرافی ژوپیتر است. طبق نوشته‌های بنیان‌گذار ژوپیتر در یک جلسه پرسش و پاسخ با جامعه کاربری، ارز دیجیتال JUP توکن حاکمیتی صرافی ژوپیتر است و برای حاکمیت دائوی آن استفاده خواهد شد. این توکن به‌نوعی نماد صرافی ژوپیتر است (مثل توکن UNI برای صرافی یونی سواپ) و احتمالا در آینده، کاربردهای بیشتری برای آن معرفی خواهد شد.

همانطور که قبل‌تر اشاره شد، قرار است بخش قابل‌توجهی از عرضه کل JUP بین کاربران توزیع شود. عرضه کل توکن ژوپیتر ۱۰ میلیارد واحد و برنامه توزیع آن به شرح زیر است:

 • ۴۰ درصد برای تیم و ذخایر
 • ۴۰ درصد ایردراپ برای کاربران فعال
 • ۲۰ درصد فروش توکن

نحوه شرکت در مراحل بعدی ایردراپ‌ ژوپیتر

شرایط کلی دریافت ایردراپ ژوپیتر این است که حتما در این دکس تراکنش انجام داده باشید و در طول دوره‌های ایردراپ، حداقل ۱۰ روز در آن فعالیت داشته باشید. طبیعتا هر چه فعالیت شما بیشتر باشد و تراکنش‌های بیشتری انجام دهید، شانس شما برای دریافت ایردراپ ژوپیتر نیز بیشتر خواهد شد.

اگر از مدت‌ها پیش در این صرافی فعال بودید و واجد شرایط ایردراپ آن هستید، می‌توانید با مراجعه به صفحه ایردراپ ژوپیتر، سهم خود از ایردراپ توکن JUP را مشاهده کنید. دقت کنید که توکن هنوز راه‌اندازی نشده است و هنوز قابل دریافت نیست؛ پس مراقب کلاهبرداری‌ها باشید.

ارز دیجیتال JUP را در چه کیف پول‌هایی می‌توان نگهداری کرد؟

همانطور که بالاتر اشاره شد، توکن JUP هنوز راه‌اندازی نشده است. این توکن بر بستر شبکه سولانا و مبتنی بر استاندارد SPL است؛ در نتیجه، برای ذخیره‌سازی این توکن باید از کیف پول‌های شبکه سولانا مثل فانتوم (Phantom)، سول‌فلیر (SolFlare) و اکسودوس (Exodus) استفاده کنید. 

جمع‌بندی

صرافی غیرمتمرکز ژوپیتر در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد و با رشد چشمگیر خود، به‌سرعت توانست به یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین دکس‌های اکوسیستم سولانا تبدیل شود. صرافی Jupiter سرویس‌های مختلفی مثل سواپ توکن، سفارش‌های لیمیت، خرید با استراتژی DCA و معاملات پرپچوال ارائه می‌دهد. توکن بومی ژوپیتر، ارز دیجیتال JUP است که ۴۰ درصد از عرضه کل آن به‌صورت ایردراپ بین کاربران توزیع خواهد شد. در این مقاله دکس ژوپیتر را به‌طور جامع بررسی کنیم. لطفا شما هم دیدگاه‌ها و نظرات خود را در کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
ژوپیتر چیست؟

ژوپیتر یک صرافی غیرمتمرکز بر بستر شبکه سولانا است که به‌عنوان یک اگریگیتور عمل کرده و نقدینگی را از سراسر اکوسیستم سولانا جمع می‌کند.

ایردراپ ژوپیتر چه زمانی انجام خواهد شد؟

ایردراپ JUP چهار مرحله است که مرحله اول آن در نوامبر ۲۰۲۳ انجام شد. مرحله دوم در ژانویه ۲۰۲۴ و مراحل سوم و چهارم نیز به‌ترتیب در ماه‌های فوریه ۲۰۲۴ و اکتبر ۲۰۲۴ انجام خواهد شد.

ارز دیجیتال JUP چیست؟

ارز دیجیتال JUP، توکن حاکمیتی صرافی ژوپیتر است که بخش زیادی از آن به کاربران ایردراپ خواهد شد.

منبع
میهن بلاکچین

فرزین توفیق

کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی هستم و از بچگی به هنر،‌ زبان‌شناسی و نویسندگی علاقه داشتم. ورزش رو دوست دارم و موسیقی جایگاه خاصی تو زندگیم داره. همیشه سعی می‌کنم به‌دنبال چیزایی برم که حس خوبی بهم میدن و زندگی رو باارزش‌تر می‌کنن. ورود اتفاقی من به دنیای ارز دیجیتال، فرصت‌‌های خوبی رو تو زندگیم ایجاد کرد و حالا بخشی از یک مجموعه بزرگ هستم که در راستای آموزش و آگاهی‌دادن به مخاطب این حوزه، فعالیت می‌کنیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا