اخبار بیت کوین

موج راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین؛ ویزدم‌تری و اینوسکو هم درخواست دادند

به دنبال درخواست شرکت بلک راک برای راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین، شرکت‌های سرمایه‌گذاری ویزدم‌تری (WisdomTree) و اینوسکو (Invesco) نیز برای انجام این کار اقدام کرده‌اند. کارشناسان معتقدندکه بلک راک موج جدیدی از درخواست‌های ETF بیت کوین را به راه انداخته است. بازگشت خوش‌بینی به بازار به افزایش قیمت بیت کوین هم کمک کرده است.

به گزارش کوین تلگراف، پس از اقدام بلک راک در ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد) حداقل ۲ شرکت سرمایه‌گذاری دیگر، درخواست خود برای راه‌اندازی صندوق ETF اسپات بیت کوین ثبت کرده‌اند.

ویزدم تری، یک صندوق مدیریت دارایی مستقر در نیویورک با ۸۳ میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت است که درخواست جدیدی برای ETF بیت کوین ارائه کرده است.

این شرکت در ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) در پرونده خود از کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)، درخواست کرد که به آن اجازه دهد تا «WisdomTree Bitcoin Trust» را راه‌اندازی کند و آن را با نماد «BTCW» در بورس «Cboe BZX» فهرست نماید.

این شرکت قبلا ۲ بار برای راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین درخواست داده بود. با این وجود، SEC اولین درخواست ویزدم تری را در دسامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰) و دومین درخواست آن را در اکتبر ۲۰۲۲ (مهر ۱۴۰۱) رد کرد. SEC علت رد شدن این درخواست‌ها را نگرانی‌های موجود در مورد تقلب و دستکاری در بازار ذکر کرده است.

ذرخواست ویزدم تری
درخواست ویزدم تری برای ETF اسپات بیت کوین – منبع: توییتر

یکی از تفاوت‌های کلیدی این درخواست با پرونده اخیر بلک راک این است که ویزدم تری قصد دارد با بازارهای آتی بورس کالای شیکاگو (CME) یک «توافقنامه نظارتی مشترک» منعقد کند. بنا بر یک توافقنامه نظارتی، یک نهاد غیرآمریکایی می‌تواند اطلاعات مربوط به فعالیت‌های تجاری بازار، فعالیت تسویه حساب و هویت مشتریان را ارائه کند و به اشتراک بگذارد.

گفتنی است که در درخواست بلک راک به تایید صندوق قابل معامله آتی بیت کوین توکریوم (Teucrium) از سوی SEC اشاره شده است. در حکم تاییدیه توکریوم آمده است که CME «به طور جامع شرایط بازار آتی و حرکات قیمت را به صورت لحظه‌ای و مستمر به منظور شناسایی و جلوگیری از تحریف قیمت‌ها از جمله ناشی از دستکاری، زیر نظر دارد.»

شرکت ویزدم تری نیز با انعکاس این موضوع در درخواست خود، ابراز تمایل کرده است تا یک قرارداد نظارتی را با «یک اپراتور پلتفرم معاملات اسپات بیت ‌کوین مستقر در ایالات متحده» منعقد کند.

کم‌تر از چهار ساعت بعد از ثبت درخواست ویزدم تری، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت اینوسکو (Invesco) برنامه خود را برای یک درخواست مشابه اعلام کرد. این شرکت از SEC درخواست کرد که محصول «Invesco Galaxy Bitcoin ETF» را در بورس «Cboe BZX» فهرست کند.

درخواست اینوسکو
درخواست شرکت اینوسکو – منبع: توییتر

در این پرونده اشاره شده است که یک ETF اسپات بیت کوین که از «حضانت حرفه‌ای و سایر خدمات» استفاده می‌کند، نیاز سرمایه‌گذاران را به تکیه بر «کشورهای دیگر با نظارت ضعیف» از بین می‌برد و به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که با سهولت بیشتری از سرمایه‌گذاری‌های خود در بیت کوین محافظت کنند.

در حالی که SEC هنوز حتی یک صندوق ETF اسپات بیت کوین را تایید نکرده است، اریک بالچونس (Eric Balchunas)، تحلیلگر ارشد ETF در بلومبرگ، در توییتی در رابطه با موج این درخواست‌های جدید گفت که «بلک راک جان تازه‌ای به رقابت‌ها‌ دمیده است».

علاوه بر این، بالچونس اعلام کرد که سرمایه‌گذاران رمزارزها بعد از حرکت بلک راک، دلیل خوبی برای خوش‌بین بودن به بازار دارند. وی اشاره کرد که این شرکت سرمایه‌گذاری ۵۷۵ درخواست برای تأیید ETF به SEC فرستاده و تاکنون تنها ۱ مورد آن رد شده است.

توییت اریک بالچونس
توییت اریک بالچونس – منبع: توییتر

علاوه بر فعالیت‌های اخیر ویزدم تری و اینوِسکو، شایعاتی منتشر شده مبنی بر اینکه مدیر صندوق چند تریلیون دلاری فیدلیتی اینوستمنتس (Fidelity Investments) به دنبال سرمایه‌گذاری در ETFهای اسپات بیت‌کوین است.

آرک پابلیک (Arch Public)، هم‌بنیان‌گذار «AP_Abacus»، در ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) اعلام کرد که شرکت فیدیلیتی با ۴.۹ تریلیون دارایی تحت مدیریت، به دنبال ثبت درخواست برای صندوق ETF اسپات بیت کوین است. از طرف دیگر، وی خاطرنشان کرد که این شرکت ممکن است پیشنهادی برای خرید محصول «ETF GBTC» شرکت گری اسکیل نیز ارائه دهد. فیدیلیتی هنوز این صحبت‌ها را تایید نکرده است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا