مقالات عمومی

نگاهی به پروژه ویوز (Waves) در سال ۲۰۱۹؛ آیا شاهد درخشش این ارز خواهیم بود؟

ویوز (Waves) که یکی از پروژه های قدیمی این بازار محسوب میشود؛ در حال تغییر اکوسیستم خود می باشد و می توان گفت که در حال عبور از مرحله مهمی است. در دو ماه گذشته رویداد ها و خبر های برجسته ای پیرامون ویوز (Waves) مطرح بوده و قیمت آن علی الرغم وجود بازار نزولی طولانی، تا حدودی برگشته است. در حالی که توسعه فنی در شبکه این ارز دیجیتال صورت گرفته باید انتظار داشت که از لحاظ بازار یابی نیز تغییرات مثبتی را شاهد باشیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

ویوز (Waves) تاثیرات عمیقی بر صنعت بازی خواهد داشت. این پروژه در روز هایی که ICO آن برگزار می شد، جلوتر از رقبا قرار داشت و حال نیز با تلاش هایی که در زمینه بازی انجام داده، می تواند دوباره حرف برای گفتن داشته باشد. هنوز هم ویوز (Waves) مشغول شکل دادن به دیدگاه دراز مدت خود می باشد و اگر این پروژه بتواند به فراسوی کاربران وفادار و توسعه دهنده هایش رسوخ کند، دسترسی به اهداف دراز مدت این پروژه بعید نخواهند بود.

بخش اول: جنبه کسب و کاری و موقعیت های بازار

با فروکش کردن بازار ICO ها و جایگزین شدن آنها با STO، پروژه ویوز (Waves) هم از قافله عقب نمانده و پیشرفت چشم گیری در این مسیر کرده است. در اثر توافقاتی که با Better Tokens انجام شده است، ویوز (Waves) به راه اندازی صرافی با توکن سهام نزدیک تر شده است. این قضیه ویوز (Waves) را به رقابت در برابر Polymath واداشته اما ویوز (Waves) در این مسیر موقعیت بهتری برای جمع آوری سرمایه دارد. ویوز (Waves) هنوز لازم است که مشارکت های خود را توسعه دهد و به بازاریابی بپردازد تا بتواند پروژه های خوبی را جذب کند. در ICO ها بیشتر کمیت مطرح بود اما در STO ها کیفیت مطرح است و باید دید که تیم ویوز (Waves) آماده این چالش خواهند بود یا نه.

با وجود پروژه هایی مانند ترون (TRON) و پروژه های بلاک چینی جدید که در صدد راه اندازی صرافی های غیر متمرکز هستند، فشار رقابتی زیادی به نسبت ویوز (Waves) وجود دارد. بایننس هم قصد دارد صرافی غیر متمرکز خود را راه اندازی کند و این چشم انداز رقابتی را بسیار شدیدتر خواهد کرد. ویوز (Waves) یکی از طرفداران اولیه صرافی های غیر متمرکز بوده است اما تا کنون نتوانسته است که حتی در سطح منطقه ای هم غالب شود و گرفتار جنگ دشواری شده است. با این وجود، ویوز (Waves) در حال باز کردن بازار مهیجی در زمینه بازی و سرگرمی است که موقعیتی برجسته است و موانع کمتری دارد. پیاده سازی DLT، قرارداد های هوشمند و NFTs در صنعت بازی بسیار کاربرد دارد و ویوز (Waves) قصد دارد اقدامات بسیار بیشتری در این زمینه انجام دهد. راه اندازی بازی Xmas Tree در خلال تعطیلات انگیزه خوبی برای چیز هایی بود که در ۲۰۱۹ روی داد و همین تیم اخیرا بازی Fhloston Paradies را نیز راه اندازی کرده است.

چند بازی دیگر هم در سه ماهه اول و دوم ۲۰۱۹ وارد بازار خواهند شد اما واقعه برجسته ای که قرار است روی دهد Item Store می باشد که در حال حاضر در حال توسعه است. در حالی که پروژه هایی مانند DMarket بازاری را برای گزینه های جانبی بازی ها ایجاد می کنند، این پروژه ها در واقع متکی به حسن نیت پلتفرم هایی مانند Steam و ویوز (Waves) هستند که قصد دارند فروشگاهی برای بازی های بلاک چین محور بسازند. در حالی که این خبر ممکن است برای انتشارات های بزرگ و پلتفرم های موجود خوشایند نباشد اما قطعا برای انتشارات های مستقل و بازیگران خبر خوبی خواهد بود. در این حالت کسب درآمد برای گیمر ها آسان تر خواهد شد و انگیزه نیز برای توسعه دهندگان فراهم می آید تا بازی ها را با بلاک چین ویوز (Waves) و استاندارد های توکنی سازگار کنند.

این استراتژی به طور برجسته ای با استراتژی های سه پروژه بزرگ اتریوم، ترون و EOS فرق دارد و در حالی که این سه پروژه بزرگ فضای اپلیکیشن های غیر متمرکز بازی را رهبری می کنند اما به نظر فاقد یک استراتژی منسجم می رسند و از طرف دیگر فضای بلاک چین هم هنوز خیلی جوان است و با قطعیت نمی توان گفت که چه کسی برنده است. اقدام ویوز (Waves) در ایجاد یک بازار برای گزینه های جانبی بازی ها می تواند جایگاه ویژه ای را برای این پروژه ایجاد کند و آن را توسعه دهد. ویوز (Waves) این مسیر را شروع کرده و جمع آوری سرمایه را آغاز کرده است، هر چند که چالش های زیادی نیز پیش رو دارد.

توسعه اکوسیستم

بلاک چین و اینترنت اشیا

این اکوسیستم در صدد توسعه چند ویژگی کلیدی است. از یک طرف تلاش می شود که تعامل و مساعدت بیشتری با پروژه های داخل جامعه ویوز (Waves) صورت بگیرد و از طرف دیگر واضح است که در حالی که این فناوری ممکن است غیر متمرکز باشد اما تیم بر آن نظارت دارد و به همین دلیل خود اکوسیستم متمرکز نیست. ورود بازی به پروژه ویوز (Waves)، جان تازه ای به جامعه این رمز ارز بخشید و سبب مشارکت بیشتر با اعضای تیم شد که قبلا این مشارکت کم رنگ شده بود. این استراتژی بازی به نظر می رسد که به سمت توسعه دهنده ها و انتشارات مستقل نشانه گرفته شده باشد و قطعا کار بر روی پلتفرم ویوز (Waves) برای این افراد ارزان تر از پلتفرم های دیگر خواهد بود. علاوه بر این، ایجاد فروشگاه مذکور نیز هیجان بیشتری را وارد فضای این پروژه کرده است. علاوه بر این، ویوز (Waves) در صدد ایجاد افزونه هایی برای Unity و Unreal Engine می باشد که البته تاریخ انتشار آنها هنوز بیان نشده است. در حال حاضر سه تیم CIS محور در حال کار بر روی پروژه های جدی بازی بر روی ویوز (Waves) می باشند اما جزئیات بیشتر در این زمینه بیرون داده نشده است.

در سطح عمومی تر، لابراتوار ویوز (Waves) در حال راه اندازی ویوز Grants با بودجه یک میلیون ویوز (Waves) می باشد. این شبکه قصد دارد که رابطه بهتری را با شبکه توسعه دهندگان برقرار کند و از نیاز به سرمایه گذاری در این زمینه آگاه است. با وجود این، هنوز هم نارضایتی از تبعیض در داخل جامعه این پروژه دیده می شود. وقتی صحبت از مشارکت حتی در داخل جامعه پروژه هم می شود، ویوز (Waves) محتاط و بیمناک است که ریشه این ترس به دوران تب ICO ها بر می گردد که هر پروژه مزخرفی می خواست بر روی شبکه آنها راه اندازی شود.

علی الرغم اینکه یکی از ارزش های اساسی DLT درگیری و گنجاندن است اما ویوز (Waves) نسبتا انحصاری است. این امر در جریان STO هم مشهود است. سپس موضوع Vostok مطرح است. در حالی که رابطه مستقیم زیادی بین پروژه های ویوز (Waves) و Vostok وجود ندارد اما واکنش قیمت ویوز (Waves) به اخبار Vostok مثبت است. کاتالیزور بزرگی که انتظارش می رود ایدراپ (airdrop) توکن Vostok است. انتظار می رود این ایدراپ در آپریل شروع شود. در جامعه ویوز (Waves) افرادی نگران هستند و آنها ویوز (Waves) را به عنوان یک موجودیت متمرکز می بینند که یک فناوری غیر متمرکز را توسعه داده تا توسط جامعه مورد استفاده قرار بگیرد اما قصد ندارد که رهبری و مدیریت را تسهیم کند. پروژه Vostok بر اساس فناوری ویوز (Waves) است و در وجوه مورد نیاز آن در جریان یک ICO جمع آوری شد. سود ناشی از این کار قرار بود که در میان جامعه ویوز (Waves) پخش شود اما این کار صورت نگرفت و حال عده ای احساس می کنند که مورد سوء استفاده قرار گرفته اند. از طرف دیگر، مدیریت ویوز (Waves) نیز قادر نیست که توضیح منسجم و واضحی بدهد و بیان کند که مشارکت ویوز (Waves) و Vostok چه نتیجه ای برای ویوز (Waves) دارد.

در حال حاضر ویوز (Waves) خوشبینی احتیاط آمیزی را در پیش گرفته و به اعضای داخل جامعه خود بیشتر میدان داده است که اگر بر چنین چیز هایی واقعا سرمایه گذاری شود، باید در انتظار یک نقطه عطف بود. باید منتظر بود که آیا این تحولات واقعا صورت خواهد گرفت یا تنها سرابی برای مخفی کردن Vostok خواهد بود.

تیم رهبری

حضور Dmitry Suhamera رویداد خجسته ای برای تیم ویوز (Waves) است. یکی از انتقاد هایی که نسبت به ویوز (Waves) می شد فقدان استعداد در توسعه کسب و کار و بازاریابی بود. Dmitry در این جبهه ها فعالانه درگیر شده و این برای اکوسیستم ویوز (Waves) بسیار مثبت می باشد. مردم نگرش حرفه ای Dmitry را دوست دارند. او سرشار از انرژی به نظر می رسد و قراین و شواهد نیز از شروع موفقیت آمیز او خبر می دهند.

Alexander Ivanov بنیان گذار و مدیر ویوز (Waves) به نظر تنها فردی می باشد که از چیز هایی که قرار است اتفاق بیافتد آگاهی دارد و او نیز که گاها به عنوان دیکتاتور از او بحث می کنند، مایل نیست که استراتژی ها در میان بگذارد. آقای Ivanov بر خلاف بسیاری از بنیان گذاران پروژه ها در فضای رمز ارز، از ویوز (Waves) برای تقلب و فریب دادن افراد استفاده نکرده است. او به وعده های اولیه خود جامه عمل پوشانده و در میان جامعه ویوز (Waves) دارای اعتبار می باشد اما اینکه مردم درک واضحی از دیدگاه او ندارند برای بسیاری نگران کننده است.

بخش دوم: زیربنای فناوری

ویوز (Waves) یک شرکت فناوری است که متمرکز بر ایجاد عملکرد پیچیده به شیوه UX/UI کارآمد و ساده است. ادغام این پروژه با Microsoft Azure رویداد مبارکی است و سبب ایجاد مزیت و بهبود تجربه کاربر می شود. کار مداوم برای توسعه قرارداد های هوشمند برای این پروژه حیاتی است. یک به روز رسانی در سه ماهه اول انتظار می رود که قرار است عملکرد جدیدی را به قرارداد های هوشمند بیافزاید. اکوسیستم ویوز (Waves) مدت زیادی نیست که دارای قرارداد های هوشمند می باشد. ظهور این قرارداد ها در این اکوسیستم منجر به تلاش هایی جهت توسعه اپلیکیشن های غیر متمرکز شد. بهبود مداوم قرارداد های هوشمند این روند را هر چه بیشتر تقویت خواهد کرد.

در همین حال، رشد مداوم شبکه ویوز (Waves) سبب ایجاد اضافه بار در شبکه شده است و مسائل پروتکلی خود را نشان داده اند. اگر ویوز (Waves) می خواهد به صنعت بازی ورود پیدا کند باید این مشکلات را حل کند. حال تشخیص این مشکل نکته خوبی است که انجام شده است اما قسمت نگران کننده ماجرا این است که هنوز تمهیداتی برای حل آن اندیشیده نشده است. مسئله بعدی که باید روشن شود در رابطه با Vostok است که این پروژه در شرق با توجه به پتانسیل عظیمی که بلاک چین دارد، می تواند به یک تشکیلات اقتصادی عظیم بدل شود. گفته می شود که توسعه قرارداد های هوشمند برای ویوز (Waves) می تواند از تجربه بلاک چین مجاز Vostok بهره بگیرد اما تا چیز ملموسی هویدا نشد، این مطلب تنها ظن و گمان خواهد بود.

نقشه راه

قیمت ویوز (Waves)

انتظار می رود که در دوم فوریه به روز رسانی نقشه راه ۲۰۱۹ انجام گیرد. ویوز (Waves) در حال انجام توسعه های مهمی است. برای این اکوسیستم حیاتی است که طرح هایی در زمینه به روز رسانی قرارداد های هوشمند، بهینه سازی سیستم و اپلیکیشن های غیر متمرکز مشاهده شود. همچنین تلاش برای انتشار و گسترش حائز اهمیت است زیرا این کار نیز به نقشه راه مربوط است. در حالی که تردید کمی در مورد مهارت فنی ویوز (Waves) موجود است، این فقدان ارتباطات بوده که در گذشته مانع از ایجاد هیجانی درخور این پروژه شده است.

بخش سوم: سرمایه گذاری و عملکرد توکن

ویوز (Waves) حرکت خوبی در آخر سال داشت و از لحاظ حجم بازار در میان ۲۵ ارز دیجیتال اول قرار گرفت.

تحلیل قیمت ویوز (Waves) به دلار در کوتاه مدت

در کوتاه مدت با توجه به آنکه ویوز (Waves) از الگوی کنج نزولی گذر کرده و صعودی شده است، انتظار می رود قیمت بالاتر برود که در چارت چهار ساعته این امر به وضوح نمایان است. در برگشت های اخیر تقاضای زیادی برای خرید مشاهده شده است و جفت Waves/USD در حال حاضر از بسیاری از رمز ارز های دیگر ارتجاعی تر به نظر می رسد. اندیکاتور های تکنیکی نیز برای کوتاه مدت صعود را نشان می دهند.

مشاهده الگو

گذر از الگوی کنج رو به پایین (falling wedge) در مدت زمان ذکر شده، برجسته ترین توسعه فنی برای این رمز ارز محبوب در کوتاه مدت است. در تایم فریم های پایین تر یک الگوی کوچک سر و شانه صعودی در حال شکل گرفتن می باشد.

میانگین های متحرک کلیدی

در حال حاضر میانگین متحرک ۵۰ روزه در تایم فریم چهار ساعته پشتیبانی قوی و کاهش محدوده را نشان می دهد.

MACD

این اندیکاتور در تایم فریم ذکر شده شروع به افزایش همراه با قیمت کرده است و یک تلاقی صعودی هم در حال جریان است.

RSI یا بازگشت سرمایه

این شاخص صعودی شده و در حال بالا رفتن به موازات قیمت است.

تحلیل قیمت Waves/USD در میان مدت

ویوز

ویوز (Waves) در میان مدت صعودی به نظر می رسد و اندیکاتور های تکنیکی نیز در حال بالا رفتن هستند و در حال حاضر Golden Cross نیز در حال جریان است. Golden Cross وقتی روی می دهد که میانگین متحرک 50 روزه به بالای میانگین متحرک 200 روزه برسد. با نگاه به آینده احتمال می رود که ترید در حول و حوش خط روند افزاینده ای که در تایم فریم روزانه دیده می شود، صورت بگیرد.

اگر خریداران بتوانند به بالای خط روند برسند و قیمت را در آن بالا نگه دارند، ویوز (Waves)/USD احتمال می رود که بالاتر برود و یک رالی را در برگشت به قیمت دسامبر ۲۰۱۸ خود آغاز کند. برعکس اگر شاهد حفظ مقاومت خط روند در میان مدت باشیم، احتمال برگشت قیمت وجود دارد. در حال حاضر سناریوی صعودی برای کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت مطرح است.

اندیکاتور MACD

نمودار میله ای این اندیکاتور شروع به بالاتر رفتن کرده است و حالا در محدوده مثبتی قرار دارد. یک تقاطع صعودی MACD نیز در مراحل اولیه شکل گرفتن است.

میانگین های متحرک

خریداران باید قیمت را بالای میانگین متحرک 50 روزه نگه دارند تا یک فشار صعودی کلی را در میان مدت حفظ کنند.

تحلیل قیمت Waves/USD در دراز مدت

در حال حاضر ویوز (Waves) برای دراز مدت نزولی به نظر می رسد اگرچه تعدادی توسعه فنی مثبت در حال روی دادن است که نشان می دهند این رمز ارز در قله یک مرحله صعودی جدید است. گاو هایی که این رمز ارز را دنبال می کنند باید برای دراز مدت تشویق شوند. این در حالی است که RSI صعودی شده و اندیکاتور Stochastic فروش بیش از حد را نشان می دهد که این به معنی پتانسیل یک برگشت صعودی در تایم فریم هفتگی است.

اگوی سر و شانه نزولی در تایم فریم هفتگی کاملا مشهود است و این یعنی فروشندگان در نگه داشتن قیمت در پایین شکست خورده اند. در حال حاضر قیمت پایین تر از میانگین متحرک 100 هفته اخیر می باشد که تریدر ها باید به این اندیکاتور توجه کنند زیرا مقیاس اصلی برای سنجیدن احساسات بازار در دراز مدت است.

چارت ماهانه نیز نشانگر پتانسیل صعودی است. روند نزولی بازار رمز ارز مانع از این شد که ترید ماه می 2017 دوباره تست شود که به شیوه موثری در چارت های ماهانه صعودی به نظر می رسد. از می سال گذشته تا به الان برای اولین بار تریدر ها مشغول تحقیق در میانگین متحرک 12 ماهه می باشند که یقینا یک علامت تشویقی دیگر می باشد.

مشاهده الگو

الگوی سر و شانه بزرگی که در تایم فریم هفتگی دیده می شود، یقینا نگران کننده است. گاو ها باید برای دراز مدت این الگو را منفی کنند که اگر این کار را بکنند قله جدیدی در قیمت ایجاد خواهد شد.

اندیکاتور های Momentum و Stochastic

اندیکاتور Stochastic ماهانه شروع به بالا رفتن کرده است که این یک سیگنال صعودی است؛ در حالی که شاخص Momentum در حال حرکت به سمت محدوده خنثی است و این حرکت در حالی است که ماه ها این اندیکاتور روند نزولی داشته است.

منبع
cryptobriefing

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا