متوسط ایردراپ

معرفی ایردراپ های هفته؛ ایردراپ Pontem Network را چگونه دریافت کنیم؟

همانطور که می‌دانید، ایردراپ‌ها انواع مختلفی دارند. امروزه پلتفرم‌ها برای این که به کاربران توکن خود را Airdrop کنند، اول از همه تسک‌های پیچیده‌تری درخواست می‌کنند و ثانیا اگر شبکه لایه ۱ باشند، معمولا فعالیت در اکوسیستم خود را مطالبه می‌کنند. در این مقاله یکی از پروتکل‌های اکوسیستم Aptos را معرفی می‌کنیم، که شما باید کیف پول مخصوص این شبکه را نصب کنید و سپس در تست‌نت این پروتکل کارهای مختلفی انجام دهید. در این شماره از سری مقالات معرفی ایردراپ، کمپین Pontem Network را معرفی می‌کنیم و مراحل انجام تسک‌ها را آموزش می‌دهیم. البته لازم به ذکر است که این پلتفرم رسما اعلام نکرده که قرار است توکن خود را ایردراپ کند، اما بد نیست که این کارها را انجام دهید تا اگر پونتم توکن خود را ایردراپ کرد، به شما نیز تعلق بگیرد. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

معرفی ایردراپ Pontem Network

معرفی ایردراپ Pontem Network
منبع: pontem.network

Pontem Network یک استودیوی توسعه محصول است که هدف آن تحول اقتصاد جهانی است، که توسط بلاک چین‌ها تامین می‌شود. این پروژه با شبکه Aptos همکاری می‌کند، تا بتواند برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) بنیادین و دیگر زیرساخت‌ها از جمله ابزارهای توسعه، پروژه‌های سازگار با EVM، بازارسازهای خودکار (AMMها) و غیره را بسازد. پونتم نیز همانند اپتوس با زبان برنامه‌نویسی Move نوشته شده است. 

تیم شبکه Aptos حدود ۴ سال روی زبان Move کار کرده است و این زبان برنامه‌نویسی با همکاری مستقیم توسعه‌دهندگان Meta (فیسبوک سابق) و Diem (یا Libra سابق، پروژه بلاکچینی فیسبوک که SEC اجازه ادامه کار آن را نداد) توسعه یافته است. با وجود امکانات پیشرفته‌ای که زبان Move به بلاکچین‌های مدرنی مثل اپتوس می‌دهد، این شبکه توانسته اولین استودیوی توسعه محصول خود یعنی Pontem را با سه هدف اصلی ایجاد کند:

  • توسعه پروتکل‌ها
  • ابزارهای پیشرفته برای توسعه‌دهندگان
  • توسعه زیرساخت

امکانات پروتکل پونتم

این پروتکل امکاناتی برای توسعه پلتفرم‌های مختلف ارائه می‌دهد که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم. 

پروتکل‌های اپلیکیشن 

پونتم در حال ایجاد نسل بعدی dAppهایی است، که توسط شبکه اپتوس و زبان برنامه‌نویسی Move پشتیبانی می‌شوند. این موضوع می‌تواند باعث پذیرش بیشتر مشتریان و سازمان‌ها شود (برخی از مزایای این زبان برنامه‌نویسی را در ادامه توضیح می‌دهیم). اولین محصول این پلتفرم نیز یک صرافی غیرمتمرکز به نام LiquidSwap است، که یک بازارساز خودکار برای جفت ارزهای باثبات و بی‌ثبات با یکدیگر است. این AMM نقدینگی و قابلیت کشف قیمت را برای توکن‌های موجود در اکوسیستم اپتوس ایجاد می‌کند. 

ابزارهای توسعه

یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی جدید برای ساخت اپلیکیشن‌های بلاکچینی دشوار است؛ اما Pontem اعتقاد دارد که در آینده، زبان Move با پذیرش عمومی مواجه می‌شود. تمامی ابزارهای توسعه رایگان هستند (درباره این ابزارها اطلاعات بیشتری ارائه نشده است). 

زیرساخت

پونتم اکنون فورکی از ماشین مجازی Move است، که می‌تواند روی شبکه‌های مدرن دیگری چون پولکادات، کازمس، آوالانچ و غیره دیپلوی شود. هدف این پروتکل نیز گسترش زبان Move در بین شبکه‌ها و دپ‌های مختلف است. همچنین Pontem در حال تحقیق است، تا بتواند پلتفرم‌های EVM که با ماشین مجازی Move سازگار هستند را توسعه دهد و این دو تکنولوژی را به یکدیگر متصل کند. این کار نیز با هدف ایجاد امنیت بیشتر برای پلتفرم‌ها انجام می‌شود؛ زیرا پروژه‌ها از دو ماشین مجازی به جای یکی از آنها استفاده می‌کنند و قابلیت همکاری آنها نیز فراهم می‌شود. 

کیف پول پونتم

کیف پول مخصوص Pontem را می‌توانید در فروشگاه گوگل کروم پیدا کنید و جدیدترین نسخه آن نیز در گیت هاب موجود است. سعی کنید از نسخه گیت هاب Pontem Wallet استفاده کنید؛ زیرا آخرین تغییرات در این نسخه اعمال شده و باگ‌ها نیز برطرف شده است. 

زبان برنامه‌نویسی Move

اکنون که پروژه اپتوس سر و صدای زیادی کرده، بسیاری از توسعه‌دهندگان به زبان Move علاقه پیدا کرده‌اند. این زبان برنامه نویسی، روی زبان Rust (زبان برنامه‌نویسی سولانا) ساخته شده است. دلیل این علاقه نیز امنیت بالا و موارد استفاده جدیدی است که این زبان برنامه‌نویسی می‌تواند به دنیای کریپتو (و خارج از کریپتو) وارد کند. بنا به ادعای شبکه Aptos، این زبان برنامه‌نویسی امن‌ترین زبان قراردادهای هوشمند است و پس از سالیدیتی، می‌تواند به‌عنوان استانداردی برای این نوع زبان‌ها در نظر گرفته شود. در واقع این زبان توسط تیم اپتوس (تیمی متشکل از افرادی که در پروژه Diem همکاری می‌کردند) توسعه یافته است. 

این زبان دارای امکانات زیر است: 

  • کنترل دسترسی: هر دارایی شخصی‌سازی شده مانند توکن‌ها، می‌تواند به‌عنوان نوعی منبع در نظر گرفته شود. این موضوع باعث امنیت و دسترسی کنترل شده می‌شود. این امکان به حفاظت از مالکیت اطلاعات و امتیازات مربوط به دارایی‌های دیجیتالی داخل قراردادهای هوشمند می‌شود. اگر یک دارایی به یک اسمارت کانترکت ارسال شود، مالکیت آن تغییر نخواهد کرد؛ برای مثال، اگر هکری به قرارداد هوشمند Move دسترسی پیدا کند، قادر با برداشت دارایی‌های داخل آن به کیف پول خود نخواهد بود، مگر این که این قابلیت، از ویژگی‌های آن قرارداد هوشمند باشد.
  • معماری منابع به صورت اتمی: توسعه دهندگان را از انجام اشتباهات اساسی که در توسعه قراردادهای هوشمند رایج است، باز می‌دارد؛ اشتباهاتی مانند خطاهای ورود مجدد (Reentrance Errors) یا دو بار خرج کردن (Double Spending). در زبان Move، منابع هرگز نمی‌توانند کپی یا حذف شوند و تنها قادر به حرکت بین فضاهای ذخیره‌سازی هستند. 
  • ماژول‌ها: شبیه قراردادهای هوشمند هستند، اما بیشتر مشابه بانک‌هایی هستند که از برنامه‌نویسی شیء‌گرا استفاده می‌کنند. هر منبع یا شیء در یک صندوق مستقل ذخیره می‌شود و توسط حساب مالک آن کنترل و مدیریت می‌شود. عملکرد منابع توسط توابعی که در یک ماژول به‌خصوص تعریف شده، محدود می‌شوند. توسعه‌دهندگان می‌توانند ماژول‌های جدیدی در شبکه دیپلوی کنند. 
  • اسکریپت‌ها: هر تراکنش در شبکه، می‌تواند شامل اسکریپتی باشد که چند ماژول مختلف را صدا می‌کند یا چند اکشن را انجام می‌دهد. توسعه‌دهندگان می‌توانند از یک تراکنش برای به کار بردن اکشن‌های مختلف استفاده کنند، که این موضوع باعث کاهش تعداد اسمارت کانترکت‌های مورد نیاز برای انجام این اکشن‌ها می‌شود. نتیجه امر، اپلیکیشن‌های امن‌تر، تجربه کاربری بهتر و انعطاف‌پذیری بیشتر می‌شود. 
  • تاییدکننده بایت‌کدها: تاییدکننده (Verifier) بخش جدایی‌ناپذیر زبان Move است، که قبل از انتشار ماژول‌های جدید و اسکریپت‌ها، از نظر امنیتی بررسی می‌کند. زمانی که تایید شدند، ماژول بایت‌کد (ماژولی که اسکریپت‌ها و ماژول‌های جدید را به ByteCode تبدیل می‌کند)، کدها را اجرا می‌کند. این امکان باعث کاهش تعداد ارورهای Runtime می‌شود. خطای زمان اجرا، معمولا در زمان اجرای برنامه‌ها رخ می‌دهد و باعث می‌شود که نتوانید به خوبی از برنامه استفاده کنید. 
  • تایید رسمی: ماژول‌ها قبل از دیپلوی شدن روی شبکه، به‌طور خودکار تاییدیه رسمی دریافت می‌کنند. 
  • سیستم گس: درست مثل سیستم استفاده از گس در سالیدیتی، کاربران می‌توانند قیمت گس را برای تراکنش‌های خود تعیین کنند.

Aptos چیست؟

Aptos چیست؟
منبع: aptoslabs.com

اپتوس یک بلاکچین لایه ۱ است که به توسعه‌دهندگان امکان ساخت قراردادهای هوشمند خود با استفاده از زبان Move را می‌دهد و قادر است تا ۱۶۰ هزار تراکنش را در ثانیه پردازش کند. هدف آپتوس، تبدیل شدن به امن‌ترین و آماده به تولیدترین بلاک چین لایه یک است. تیم این شبکه از طراحان، محققان و سازندگان پروژه Diem (پروژه بلاکچینی متا یا فیسبوک سابق، که به دلایل قانونی کنسل شد) تشکیل شده است. 

مولفه‌های اصلی اپتوس، الگوریتم اجماع AptosBFT و زبان Move هستند. همانطور که قبلا اشاره کردیم، این زبان روی Rust ساخته شده و تغییراتی اساسی در زبان برنامه‌نویسی سولانا اعمال شده، که توسعه‌دهندگان را از انجام اشتباهات ناخواسته و ایجاد آسیب‌پذیری‌های اساسی باز می‌دارد. می‌توانید وایت پیپر زبان Move را مطالعه کنید و کامل با آن آشنا شوید. همچنین رودمپ یا نقشه راه پونتم را نیز می‌توانید از این لینک مشاهده کنید.

امکانات پلتفرم Pontem

لیکوییدسواپ (LiquidSwap)

این صرافی غیرمتمرکز، اولین محصول پونتم است و روی بلاکچین اپتوس سوار شده است. این دکس از منحنی‌های ارتباطی (Bonding Curves) برای مبادله جفت ارزهای باثبات و بی‌ثبات استفاده می‌کند. 

کیف پول Pontem

ولت پونتم دروازه شما برای ورود به اکوسیستم اپتوس است. می‌توانید با این کیف پول توکن‌ها را ارسال و دریافت داشته باشید و به dAppها متصل شوید.

اطلاعات مربوط به ایردراپ پونتم

این پروتکل ۴.۵ میلیون دلار از سرمایه‌گذاران بزرگی از جمله اپتوس لبز، Mechanism Capital ،Kenetic، آلامدا ریسرچ، Digital Logo، انیموکا برندز، Genesis Block Ventures ،Delphi Ventures ،Morningstar Ventures ،Altonomy ،CMS Holdings و غیره جذب سرمایه کند. 

سرمایه گذاران pontem network
منبع: crunchbase.com

تست نت Pontem در تاریخ ۳۱ جولای (۹ مرداد ۱۴۰۱) معرفی شده و به طور رسمی اعلام نشده که قرار است ایردراپ توزیع کند؛ اما به هر حال این احتمال نیز وجود دارد. بنابراین بد نیست که ۱۰ دقیقه از زمان خود را صرف تست کردن این پروتکل کنیم. 

چگونه در ایردراپ Pontem شرکت کنیم؟

قدم اول: دانلود و نصب کیف پول پونتم

ابتدا ما باید کیف پول Pontem را از این لینک دانلود کنیم. روی chrome-pontem-v1.3.0.zip کلیک کنید. 

دانلود و نصب کیف پول pontem
منبع: github.com

پس از دانلود، بخش Extensions مرورگر خود را باز کنید و فایل زیپ شده را به‌صورت Drag & Drop به این قسمت ارسال کنید، تا این کیف پول نصب شود. این کار را می‌توانید با تمامی مرورگرها انجام دهید.

دانلود و نصب کیف پول pontem
منبع: extensions

اکنون در بخش Extensionهای مرورگر، پونتم ولت را می‌بینیم. ساخت این کیف پول نیز درست مانند تمامی ولت‌هاست. پس از نصب این اکستنشن و ساخت کیف پول، عبارات بازیابی خود را یادداشت کنید و یک پسورد نیز انتخاب کنید.

دانلود و نصب کیف پول pontem
منبع: pontem wallet

قدم دوم: دریافت کوین تستی

اکنون باید از داخل کیف پول Pontem، کوین‌های تستی Aptos را درخواست کنید. طبق تصویر زیر عمل کنید. می‌توانید هر چند بار که خواستید، کوین‌های تستی دریافت کنید.

درخواست کوین تستی از کیف پول pontem
منبع: pontem wallet

قدم سوم: سواپ

اکنون که کوین‌های تستی را دریافت کرده‌ایم، وارد پلتفرم LiquidSwap می‌شویم. سپس روی Connect Wallet کلیک کنید.

سواپ در liquidswap
منبع: liquidswap.com

اکنون روی Request Tokens کلیک کنید و سپس روی Request BTC و Request USDT کلیک کنید. این دو توکن را هر ۱۲ ساعت یک‌بار می‌توانید درخواست کنید.

درخواست توکن‌های تستی تتر و بیت کوین در liquidswap
منبع: liquidswap.com
درخواست توکن‌های تستی تتر و بیت کوین در liquidswap
منبع: liquidswap.com

اکنون باید این دو رمزارز را با یکدیگر سواپ کنید. پیشنهاد می‌شود سواپ را حداقل ۵ بار تکرار کنید.

سواپ توکن ها در liquidswap
منبع: liquidswap.com

قدم چهارم: تامین نقدینگی 

به قسمت Pools بروید، مقدار توکن‌ها را انتخاب کنید و روی Add Liquidity‌ کلیک کنید. 

تامین نقدینگی در liquidswap
منبع: liquidswap.com

قدم پنجم: ساخت استخر

به بخش Create Pool بروید. مقادیر را انتخاب کنید و روی Install Module کلیک کنید. 

ساخت استخر در liquidswap
منبع: liquidswap.com

از شما خواسته می‌شود که ماژول مربوطه را نصب کنید. روی Next کلیک کنید.

نصب ماژول ساخت استخر در liquidswap
منبع: liquidswap.com

در این صفحه نیز روی Send Transaction کلیک کنید و تراکنش را تایید کنید.

ساخت استخر در liquidswap
منبع: liquidswap.com

اکنون می‌توانید استخر خود را بسازید. روی Confirm کلیک کنید و تراکنش را تایید کنید.

ساخت استخر در liquidswap
منبع: liquidswap.com

آیا دریافت ایردراپ Pontem برای کاربران ایرانی امکان‌پذیر است؟ 

بله. شما نیز می‌توانید در این کمپین شرکت کنید؛ اما مثل همیشه توصیه می‌کنیم که با VPN وارد شوید. پونتم نتورک به‌طور رسمی اعلام نکرده که ایردراپ خواهد داشت؛ اما می‌توانید ۱۰ دقیقه برای تست کردن این پلتفرم زمان بگذارید که اگر توکن خود را توزیع کرد، شما نیز آن را دریافت کنید. 

جمع‌بندی

شکل و شمایل ایردراپ‌ها در سال‌های گذشته بسیار ساده‌تر بود و شما تنها با انجام یک سواپ یا چنین کارهای ساده‌ای، می‌توانستید واجد شرایط دریافت ایردراپ شوید. اما از سال ۲۰۲۱ که کاربران زیادی در دیفای و در کل اکوسیستم کریپتو شروع به فعالیت کردند، سیستم ایردراپ‌ها پیچیده‌تر شد. اکنون برای دریافت Airdrop از شبکه‌ها و پروتکل‌های مختلف، شما باید کارهای بیشتر و پیچیده‌تری انجام دهید. در این مقاله به معرفی ایردراپ Pontem Network پرداختیم، که یکی از پروژه‌های اصلی شبکه لایه ۱ Aptos است. نظر شما درباره ایردراپ‌های تست نت چیست؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا