کریپتو کده

پلتفرم بیفی فایننس چیست؟ آشنایی با Beefy Finance و توکن BIFI

سال ۲۰۲۱ سال پرهیاهویی برای پلتفرم‌های مختلف در حوزه دیفای (Defi) بود. دیفای در این سال توانست سرمایه‌های بسیاری را به خود جذب کند و این موضوع تا به امروز ادامه داشته است. پلتفرم‌های دیفای در شبکه‌های مختلف بلاکچینی ساخته شده‌اند و هر کدام از‌ آن‌ها مزیت‌‌های منحصر‌به‌فرد خود را داراست. کاربرانی که قصد سرمایه‌گذاری در این پلتفرم‌ها را دارند، به دنبال کسب بیشترین بازدهی از سرمایه خود هستند. پلتفرم بیفی فایننس این کار را برای کاربران آسان کرده است. کاربران با مراجعه به این پلتفرم می‌توانند بین بسیاری از شبکه‌های بلاک چینی و پلتفرم‌های ساخته شده بر بستر آن‌ها جستجو کرده و مناسب‌ترین آن‌ها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند. در این مقاله به این می‌پردازیم که پلتفرم Beefy Finance چیست، چطور کار می‌کند، چه خدماتی دارد، توکن BIFI چیست و پس از آن، به بررسی تیم توسعه‌دهنده، نقشه راه پروژه، نحوه خرید، فروش و نگهداری ارز دیجیتال BIFI می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید. 

پلتفرم Beefy Finance چیست؟

پلتفرم Beefy Finance چیست

بیفی فایننس یک پلتفرم تجمیع‌کننده سود (Yield Aggregator) است. پلتفرم‌های تجمیع‌کننده سود تلاش می‌کنند بیشترین بازدهی را از سایر پلتفرم‌های دیفای برای کاربران خود فراهم کنند. شبکه بیفی با ساخت پلتفرمی جامع توانسته از پلتفرم‌های مختلف ساخته شده در شبکه‌های بلاک چینی بایننس اسمارت چین (BSC)، آوالانچ، هکو، پالیگان، فانتوم، هارمونی، آربیتروم، سلو، مون‌ریور، متیس، Cronos و Fuse پشتیبانی کند.

پلتفرم Beefy Finance یک بهینه‌ساز بازده چند‌زنجیره‌ای غیر‌متمرکز است، که در به کاربران خود اجازه می‌دهد تا با سپرده‌گذاری رمز‌ارز‌های خود، سود مرکب (Compound) دریافت کنند. 

هدف و ایده پلتفرم Beefy Finance چیست؟

هدف و ایده پلتفرم Beefy Finance چیست؟

هدف پلتفرم بیفی فایننس بهینه‌سازی کسب درآمد در پلتفرم‌های دیفای است. بسیاری از کاربران با استیک کردن دارایی های خود در پلتفرم‌های دیفای به دنبال کسب درآمد هستند. کاربران این پلتفرم‌ها با تامین نقدینگی در استخرهای نقدینگی پلتفرم‌های مختلف از آن‌ها پاداش دریافت می‌کنند.

پلتفرم بیفی با استیک کردن پاداشی که کاربران با سپرده‌گذاری دارایی‌های خود بدست می‌آورند، سود حاصله کاربران را افزایش می‌دهد؛ به طور مثال هنگامی که دارایی‌های خود را در صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ استیک می‌کنید، این پلتفرم به شما توکن CAKE پاداش می‌دهد. پلتفرم بیفی با استیک کردن توکن کیکی که به عنوان پاداش به شما داده می‌شود، بازدهی سپرده‌گذاری شما را افزایش داده و اصطلاحا شما از سرمایه‌ خود سود مرکب کسب می‌کنید. پلتفرم بیفی قابلیت سپرده‌گذاری در بیش از ۱۰ شبکه بلاک چینی و تعداد زیادی از پلتفرم‌های دیفای را فراهم کرده و قصد دارد در آینده از شبکه‌ها و پلتفرم‌های بیشتری نیز پشتیبانی کند.

پلتفرم Beefy Finance چگونه کار می‌کند؟

لتفرم Beefy Finance چگونه کار می‌کند

پلتفرم بیفی از طریق مجموعه‌ای از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری که توسط قرارد‌های هوشمند اجرا می‌شوند، به صورت خودکار پاداش کاربران را از استخرهای نقدینگی مختلف، صرافی‌های غیر‌متمرکز و سایر ییلد‌ فارمینگ‌ها (Yield‌ Farming) در اکوسیستم دیفای به حداکثر می رساند.

پلتفرم Beefy Finance از مجموعه‌ای از صندوق‌ها (Vault) تشکیل شده است. کاربران با مراجعه به این پلتفرم و انتخاب شبکه بلاک چینی مورد نظرشان، می‌توانند از بین صندوق‌ها، توکن‌ها و پلتفرم‌های مختلف، صندوقی که قصد سرمایه‌گذاری در آن را دارند انتخاب کرده و دارایی‌های خود را در آن سپرده‌گذاری کنند. این پلتفرم این امکان را به کاربران خود می‌دهد تا دارایی‌های خود را بدون پرداخت کارمزد سپرده‌گذاری کنند و در هر زمان که می‌خواهند دارایی‌هایشان را با پرداخت ۰.۱ درصد کارمزد، برداشت کنند. کاربران به دلیل غیر‌متمرکز بودن این پلتفرم، به طور کامل بر دارایی‌های خود تسلط داشته و کنترل کیف پولشان در اختیار خودشان است. 

تفاوت پلتفرم بیفی با سایر پلتفرم‌های دیفای در میزان سود پرداختی به کاربران است. این تفاوت ناشی از نحوه سرمایه‌گذاری و محاسبه سود در این پلتفرم‌ها است؛ به طور مثال در صرافی غیرمترکز  محبوب پنکیک سواپ و در استخر CAKE-BNB میزان بازده سالانه (APR) برابر در حال حاضر برابر با ۳۸.۸۸ درصد است؛ اما در پلتفرم بیفی و در دکس پنکیک سواپ و در همان استخر CAKE-BNB میزان بازدهی درصدی سالانه (APY) در حال حاضر ۴۸.۶۱ درصد است. همانطور که مشاهده می‌کنید، بازدهی در یک استخر که در یک پلتفرم یکسان سپرده‌گذاری شده، حدودا ۱۰ درصد با هم اختلاف دارد. اختلاف حاصله در مفهوم سود کامپوند است که پلتفرم بیفی از آن بهره می‌برد. 

beefy vaults

نحوه کار پلتفرم Beefy Finance به این صورت است که پاداش دریافتی کاربران از پلتفرم‌های دیفای مختلف را جمع‌آوری کرده و با استیک کردن مجدد آن‌ها به صورت خودکار در پر بازده‌ترین استخرهای این پلتفرم‌ها، بازدهی بیشتری تولید می‌کند. 

در تصویر زیر تفاوت میزان بهره سود کامپوند و سود معمولی در یک سپرده‌گذاری با نرخ سود ۱۰ درصد و مدت ۲۰ سال را مشاهده می‌کنید. در این نمودار اگر کاربری ۱۰۰۰ دلار از دارایی خود را در یک پلتفرم با سود سالانه (APR) ۱۰ درصد سرمایه گذاری کند پس گذشت ۲۰ سال حدودا ۲۰۰۰ دلار سود کسب می‌کند؛ اما اگر همین میزان دارایی در یک پلتفرم با سود مرکب (APY) سالانه ۱۰ درصد سرمایه‌گذاری شود، میزان سود حاصله حدودا ۸۰۰۰ دلار خواهد بود. این موضوع نشان‌دهنده تفاوت سرمایه‌گذاری در پلتفرم‌های تجمیع‌کننده‌ سود مانند پلتفرم Beefy Finance است. شایان ذکر است که کاربران با استیک کردن دارایی‌های خود معادل توکن‌هایی که سپرده گذاری می‌کنند، MooToken دریافت می‌کنند. MooToken‌ها نماینده دارایی افراد در پلتفرم بیفی هستند و زمانی که کاربران قصد برداشت دارایی‌های خود را داشته باشند MooToken‌ها را به پلتفرم Bifi پس داده و توکن‌های خود را دریافت می‌کنند.

سود مرکب

سرویس‌های پلتفرم Beefy Finance چیست؟

پلتفرم بیفی خدمات و سرویس‌های مختلفی را به کاربران خود ارائه می‌دهد. کاربران که قصده استیک کردن دارایی‌های دیجیتالی خود در شبکه‌های مختلف را دارند می‌توانند با مراجعه به سایت پلتفرم Beefy Finance دارایی‌های خود را در این پلتفرم سپرده‌گذاری کنند. سرویس‌هایی که پلتفرم بیفی برای انجام این کار به کاربران خود ارائه می‌دهد به شرح زیر است:

انتخاب شبکه

سرویس‌های پلتفرم Beefy Finance چیست؟

در این قسمت کاربران باید شبکه مورد نظرشان را برای سپرده‌گذاری انتخاب کنند. در حال حاضر کاربران می‌توانند رمز‌ارزهای خود را در شبکه‌هایی که در تصویر زیر مشخص است، در این پلتفرم استیک کنند.

انتخاب پلتفرم

سرویس انتخاب پلتفرم در بیفی فایننس

در این قسمت کاربران می‌توانند در پلتفرم‌های مختلف دیفای که بر بستر شبکه انتخابیشان فعالیت می‌کنند، سرمایه‌گذاری کنند. کاربران می‌توانند پلتفرمی که قصد سرمایه‌ در آن را دارند بر اساس درصد بازدهی، توکن، ارزش کل قفل شده در استخرهای جفت ارز، تک ارز و استیبل کوین انتخاب کرده و در آن سپرده‌گذاری کنند.

مشارکت در جامعه حاکمیتی

مشارکت در جامعه حاکمیتی در بیفی فایننس

کاربران پلتفرم بیفی می‌توانند با استیک کردن توکن BIFI در تصمیمات این پلتفرم شرکت داشته باشند. کاربران می‌توانند با استیک کردن توکن‌های BIFI خود در این پلتفرم پروپوزال ثبت کنند یا به پروپوزال‌های ثبت شده توسط سایر کاربران رای دهند.

مشاهده اطلاعات حساب

مشاهده اطلاعات حساب در پلتفرم بیفی

کاربران می‌توانند با مراجعه به قسمت Stas از میزان ارزش کل قفل شده در شبکه انتخابی، قیمت توکن BIFI، موجودی فعلی حساب خود و میزان سود کسب شده در این پلتفرم آگاه شوند.

بیمه دارایی‌های استیک شده

بیمه دارایی‌های استیک شده در بیفی فایننس

کاربران می‌توانند با مراجعه به قسمت Insurance از دارایی‌های خود در مقابل خطرات احتمالی که ممکن است برای استخرهای تحت مالکیت پلتفرم Beefy Finance اتفاق بیفتد، جلوگیری کنند. کاربران می‌توانند با پرداخت کارمزد سالانه ۲.۹ درصد، سپرده‌گذاری های خود در این پلتفرم را بیمه کنند.

کسب درآمد بیشتر

کسب درآمد بیشتر در بیفی فایننس

کاربران می‌توانند با مراجعه به قسمت Boost در پلتفرم بیفی در استخرهایی که میزان سود بیشتری به کاربران خود ارائه می‌دهد، مطلع شده و دارایی‌های خود را در این استخرها استیک کنند. همچنین کاربران می‌توانند با مراجعه به این بخش از لانچ‌پول‌های فعال پلتفرم بیفی مطلع شده و با سپرده‌گذاری در این بخش، از پلتفرم بیفی پاداشی در قالب توکن‌های مختلف دریافت کنند.

توکن BIFI چیست؟

توکن BIFI چیست

توکن BIFI توکن حاکمیتی پلتفرم Beefy Finance است و از آن برای تصمیم‌گیری در فرایند‌های حاکمیتی این پلتفرم استفاده می‌شود. در مجموع ۸۰,۰۰۰ واحد توکن BIFI وجود دارد که ۷۲,۰۰۰ واحد از آن متعلق به جامعه حاکمیتی و ۸۰۰۰ واحد از آن ها متعلق به تیم سازنده این پلتفرم است.  همچنین کاربران می‌توانند با استیک کردن توکن‌های BIFI خود از پلتفرم بیفی توکن wBNB پاداش بگیرند.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمز‌ارز ۸۰,۰۰۰ واحد است که از این مقدار حدود ۷۸,۰۰۰ واحد BIFI در گردش است. در زمان نگارش این مقاله، قیمت BIFI برابر با ۲۰۶۸.۴۸ دلار است. توکن BIFI از نظر ارزش بازار، رتبه ۳۰۲ را در میان ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این توکن بیش از ۱۶۱ میلیون دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، حدود ۴ میلیون دلار بوده است. این رمزارز در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۹ کمترین قیمت خود یعنی ۳.۲۸ دلار و در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ بیش‌ترین قیمت خود یعنی ۴۱۱۶.۹۵ دلار را ثبت کرده است.

نقشه راه پلتفرم Beefy Finance چیست؟

پلتفرم بیفی نقشه راه مدونی از فعالیت‌هایی که قصد دارد در آینده انجام دهد، ارائه نکرده است. تیم سازنده پلتفرم Beefy Finance در مصاحبه‌ای با BSC News بیان داشته‌اند که قصد دارند دامنه فعالیت خود را به شبکه‌ها و پلتفرم‌های دیفایی که در حال حاضر با آن‌ها همکاری ندارند، گسترش دهند. همچنین آن‌ها بیان کرده‌اند که به توسعه و نوآوری در پلتفرم بیفی ادامه خواهند داد و در تلاش‌اند تا امنیت این پلتفرم را به طور کامل تامین کنند.

تیم سازنده پلتفرم Beefy Finance چه افرادی هستند؟

تیم سازنده پلتفرم بیفی ترجیح می‌دهند ناشناس باشند و کار خود را به صورت ناشناس ادامه دهند. بنابراین اطلاعات دقیقی از تیم سازنده این پلتفرم در دسترس نیست. تیم پلتفرم Beefy Finance در حساب کاربری توییترشان خود را با نام superbeefyboy معرفی می‌کنند. اعضای این تیم در مصاحبه‌های مختلف بیان کرده‌اند که تیم آن‌ها شامل یک بنیان‌گذار است که مدیر عامل این پلتفرم نیز هست. بقیه اعضای این تیم شامل ۱۲ نفر هستند که ترکیبی از مهندسان نرم‌افزار، توسعه‌دهندگان، مدیران و بازاریابان هستند.

پلتفرم Beefy Finance با چه پروژه‌هایی همکاری داشته است؟

پلتفرم Beefy Finance باشبکه‌های بلاک چینی و پلتفرم‌های مختلفی همکاری داشته است. از معروف‌ترین شبکه‌هایی که به توسعه پلتفرم بیفی کمک می‌کند، می‌توان به شبکه بایننس اسمارت چین اشاره کرد. بایننس اسمارت چین یکی از شبکه‌های بلاک چینی است که توانسته نظر بسیاری از کاربران و توسعه‌دهندگان را به خود جلب کرده و میزبان تعداد زیادی از پلتفرم‌های دیفای باشد. حاصل همکاری پلتفرم بیفی و شبکه BSC، ساخت اگریگتوری بسیار قوی و ایمن برای سرمایه‌گذاری کاربران در پلتفرم‌های دیفای بر بستر این شبکه بوده است.

در کدام صرافی‌‌ها می‌توان توکن BIFI را خرید و فروش کرد؟

ارز دیجیتال BIFI را می‌توانید از صرافی‌های متمرکز بایننس، کوینکس، HotBit ,MandalaExchange و Gatei.io خریداری کنید. همچنین توکن BIFI در صرافی‌های سوشی‌سواپ در شبکه‌های پالیگان و آربیتروم، پنکیک سواپ، بالانسر، تریدر جو و DODO نیز قابل خریداری است.

کیف پول مناسب برای ذخیره توکن BIFI چیست؟

رمز ارز BIFI را در می‌توان در کیف پول‌های نرم افزاری مانند متامسک، سیف‌پل، تراست ولت، بایننس ولت و متامسک نگهداری کرد. همچنین می‌توان این توکن را در کیف پول‌ سخت‌افزاری لجر نیز ذخیره کرد.

جمع بندی

در چند سال اخیر کسب درآمد از حوزه دیفای استقبال زیادی در بین کاربران بازار رمزارزها داشته است. پلتفرم‌های متعددی بر بستر شبکه‌های بلاک چینی مختلف ساخته شده‌اند و هر کدام از روش منحصر‌به‌فرد خود را در این حوزه بهره می‌برند. کاربران می‌توانند دارایی‌های دیجیتالی خود را در این پلتفرم‌ها سپرده‌گذاری کرده و کسب درآمد کنند. پلتفرم Beefy Finance با هدف بهینه‌سازی سود کاربران در پلتفرم‌های دیفای پا به عرصه ‌گذاشته است و کاربران می‌توانند با مراجعه به این پلتفرم و استیک کردن رمز‌ارزهای خود، بیشترین بازده ممکن را از این پلتفرم داشته باشند. در این مقاله به این پرداختیم که پلتفرم Beefy Finance چیست، چطور کار می‌کند، چه خدماتی دارد، توکن BIFI چیست و پس از آن، به بررسی تیم توسعه‌دهنده، نقشه راه پروژه، نحوه خرید، فروش و نگهداری ارز دیجیتال BIFI پرداختیم. نظر شما در مورد اگریگتورها چیست؟ آیا تا‌به‌حال از این پلتفرم‌ها استفاده‌ کرده‌اید؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
beefy.finance

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا