متوسط سرمایه گذاری

نمودار رنگین کمان بیت کوین چیست؟ آیا قابل اعتماد است؟

نوسانات شدید بازار ارزهای دیجیتال مشهور است؛ این نوسانات به همان اندازه که می‌توانند سودآور باشد، ممکن است باعث از دست رفتن سرمایه تریدرها هم بشوند. سرمایه‌گذاران این صنعت، در طول سال‌ها روش‌های مختلفی را برای ایجاد استراتژی‌های معاملاتی نسبتاً معقول توسعه داده‌اند. البته تمام این روش‌ها هم کارآمد نیستند؛ اما برخی از آن‌ها بسته به میزان درک تریدرها از مفهوم یا ابزاری که برای تحلیل بازار رمزارزها به کار می‌گیرند، تا حدودی دقیق هستند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

پس برای تصمیم‌گیری درست در بازار به شدت ناپایدار مانند بازار بیت کوین، ضروری است که از روندها مطلع باشید و بتوانید ارزش هر کوین را در بازه‌های زمان‌های طولانی‌مدت پیش‌بینی کنید. دلیل اختراع ابزارهایی مانند نمودار رنگین کمان بیت کوین هم همین است.

نمودار رنگین کمان بیت کوین چیست؟

نمودار رنگین کمان بیت کوین (Bitcoin Rainbow Chart)، ابزاری است که برای مطالعه قیمت بیت کوین در بازار بلندمدت استفاده می‌شود. این نمودار در ابتدا برای مطالعه ارزش بلندمدت بیت کوین، بدون در نظر گرفتن تاثیر نوسانات روزانه قیمت، ساخته و برای پیش‌بینی روندهای آتی قیمت بیت کوین با استفاده از منحنی رشد لگاریتمی طراحی شد. نام‌گذاری نمودار رنگین کمان بیت کوین هم از آن جهت است که از نوارهای رنگی برای نشان دادن روند بازار بیت کوین در زمانی خاص، استفاده می‌کند.

نمودار رنگین کمان بیت کوین چگونه ایجاد شد؟

اولین نمودار رنگین کمان بیت کوین در سال ۲۰۱۴ توسط کاربری از پلتفرم ردیت (Reddit) با نام کاربری Azop، برای ردیابی قیمت بیت کوین و پیش‌بینی روندهای آتی بازار بدون در نظر گرفتن نوسانات بازار ساخته شد. این نمودار نوارهای رنگی داشت و از دقت نسبتا خوبی برخوردار بود؛ از این رو، لقب «نمودار رنگین کمان بیت کوین» را به خود گرفت.

مانند هر جنبه دیگری از جامعه غیرمتمرکز بیت کوین، نمودار رنگین کمان آن هم در گذر زمان، تحت چندین بهبود و نوآوری قرار گرفت تا درنهایت به شکل امروزی درآمد. از برخی از این افراد نوآور می‌توان به Trelololo، کاربر دیگری از ردیت که در همان سال راه‌اندازی نمودار منحنی لگاریتمی را به او نسبت دادند و اوبر هولگر که نمودار را توسعه داد و آن را در Blockchain Center به نمایش گذاشت، نام برد – بلاکچین سنتر یا مرکز ملی راهبردی بلاکچین، شبکه‌ای هماهنگ و برهم‌کنش‌پذیر از فناوری بلاکچین است که به‌عنوان دروازه‌ای برای تست و توسعه‌ بهترین راه‌حل‌ها برای پروژه‌های بلاکچینی شناخته می‌شود.

نمودار رنگین کمان بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

نمودار رنگین کمان بیت کوین با کمک نوارهای رنگی روی منحنی رشد لگاریتمی، برای تعیین احساسات بازار در هر مرحله، خوانده و تحلیل می‌شود. هر رنگ در نوار رنگین کمان نشان‌دهنده یک مرحله است و با عبور قیمت‌ها از هر مرحله، نمودار رنگین کمان بیت کوین به فرصت‌های احتمالی برای خرید یا فروش این ارز دیجیتال اشاره می‌کند.

به خاطر داشته باشید که نمودار رنگین کمان بیت کوین، ابزار پیش‌بینی قطعی نیست و نباید تنها مبنای تصمیم‌گیری‌های مالی شما قرار گیرد. نوسانات بازار ارزهای دیجیتال همچنان بالا است، پس عوامل متعددی ممکن است بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارند.

چگونه نمودار رنگین کمان بیت کوین را تفسیر کنیم؟

نمودار رنگین کمان بیت کوین شبیه‌ نموداری با محور X به عنوان زمان و محور Y به عنوان قیمت بیت کوین است و همانطور که گفتیم از نوارهای رنگی تشکیل شده که نشان‌دهنده‌ احساسات بازار در قیمت‌های مختلف بیت کوین است. این نوارهای رنگی زمان‌های ایده‌آل برای خرید و فروش بیت کوین را به ما گوشزد می‌کنند. در ادامه توضیح می‌دهیم که هر رنگ در نمودار رنگین کمان بیت کوین به چه معناست:

قرمز

رنگ قرمز در نمودار رنگین کمان بیت کوین نشان‌دهنده‌ این است که بیت کوین در حباب قیمت قرار داشته و احتمال افزایش قیمت آن وجود دارد. رنگ قرمز به دو بخش قرمز و قرمز تیره تقسیم می‌شود که نشان می‌دهد جایگاه بیت کوین را در سطح حباب مشخص می‌کند؛ این مرحله زمان مناسبی برای خرید بیت کوین نیست.

نارنجی

رنگ نارنجی نشان‌دهنده‌ افزایش توجه و محبوبیت بیت کوین در نمودار رنگین کمان است. این رنگ نیز به دو بخش نارنجی و نارنجی تیره تقسیم می‌شود. نارنجی به این معناست که بهتر است در مورد این ارز دیجیتال بیشتر تحقیق کنید و نارنجی تیره هم نشان می‌دهد که افراد زیادی به دلیل ترس جا ماندن از بازار (FOMO) برای خرید بیت کوین عجله دارند؛ خرید بیت‌کوین در این مرحله نیز توصیه نمی‌شود.

زرد

رنگ زرد در نمودار رنگین کمان بیت کوین نشان‌دهنده‌ وضعیت خنثی است. در این مرحله، بهترین کار نگه داشتن بیت کوین‌ و نظارت و مشاهده‌ روند بازار است.

سبز

رنگ سبز در این نمودار سه طیف دارد:

 • سبز روشن: در مرحله‌ سبز روشن، بیت کوین ارزش کمی به دست آورده و ممکن است پتانسیل رشد داشته باشد.
 • سبز-آبی: در مرحله‌ سبز-آبی، بیت کوین هنوز کمی ارزش دارد، اما ممکن است دیگر پتانسیل رشد نداشته باشد.
 • سبز کامل: در مرحله‌ سبز، بیت کوین حرکت رو به جلویی داشته، اما همچنان کم‌ارزش است. در این مرحله، نباید انتظار افزایش یا کاهش قیمت داشته باشید و بهتر است بیت کوین بخرید و آن را نگه‌ دارید.

آبی

در ناحیه آبی‌رنگ نمودار رنگین کمان بیت کوین، این ارز دیجیتال هنوز کم‌ارزش است و خرید آن مقرون‌به‌صرفه به نظر می‌رسد. بیت کوین در این مرحله پتانسیل زیادی برای رشد دارد و خریدش توصیه می‌شود.

نیلی (indigo)

رنگ نیلی مربوط به زمانی است که بیت کوین جهش قیمت داشته و حالا در پایین‌ترین قیمت خود قرار دارد. این رنگ در نمودار، بهترین زمان برای خرید بیت‌کوین را نشان می‌دهد.

***

دقت داشته باشید که نمودار رنگین کمان بیت کوین از از رگرسیون لگاریتمی برای نمایش متغیرهای غیرخطی (مانند زمان و قیمت) استفاده می‌کند و از نظر علمی هم پایه و اساس شناخته‌شده‌ای ندارد؛ نتایج آن وابسته به هیچ‌گونه تحقیق یا واقعیت علمی نیست. به عبارت دیگر، با اینکه نمودار رنگین کمان بیت کوین می‌تواند یک ابزار بصری برای درک احساسات کلی بازار باشد، نباید تنها بر اساس آن تصمیمات سرمایه‌گذاری گرفت.

مزایا و معایب نمودار رنگین کمان بیت کوین

نمودار رنگین کمان بیت کوین ابزاری مفید برای ارزیابی بازار بیت‌کوین است. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب استفاده از این نمودار می‌پردازیم. مزایای استفاده از نمودار رنگین کمان بیت کوین عبارت‌اند از:

 • دقت تاریخی: از زمان راه‌اندازی این نمودار در سال ۲۰۱۴، تاکنون – یعنی برای ۱۰ سال – دقت بالایی در نمایش روند بیت کوین نشان داده است.
 • کاربرد چندگانه: منحنی رگرسیون لگاریتمی به کار رفته در نمودار رنگین کمان بیت کوین، قابل استفاده برای ردیابی سایر سرمایه‌گذاری‌های بازار با نوسانات بلندمدت هم است.
 • تصمیم‌گیری آگاهانه: این نمودار به کاربران کمک می‌کند تا تصمیمات آگاهانه‌تری در مورد خرید و فروش بیت کوین در زمان‌های خاص بگیرند.
 • سهولت استفاده: تفسیر نمودار ساده است و می‌تواند توسط هر سرمایه‌گذار، هرچقدر مبتدی هم در این حوزه، مورد استفاده قرار گیرد.

معایب استفاده از نمودار رنگین کمان بیت کوین عبارت‌اند از:

 • تمرکز بر بلندمدت: این نمودار تنها بر ارزش بلندمدت بازار بیت کوین تمرکز می‌کند و اطلاعاتی در مورد نوسانات کوتاه‌مدت قیمت ارائه نمی‌دهد.
 • نداشتن پشتوانه علمی: هیچ پشتوانه علمی یا تحقیقاتی برای تایید نتایج و اطلاعات ارائه شده توسط این نمودار وجود ندارد. بنابراین، راهی برای اطمینان از صحت صددرصدی آن نیست.
 • احتمال خطا: با وجود دقت بالای این نمودار از زمان راه‌اندازی، هر لحظه این احتمال وجود دارد که اطلاعات غلط ارائه دهد.
 • وابستگی صرف: نباید نمودار رنگین کمان بیت کوین را تنها اساس تصمیمات سرمایه‌گذاری خود در نظر گرفت.

تفاوت نمودار رنگین کمان بیت کوین با سایر ابزارهای ارزیابی بلندمدت

ابزارهای دیگری برای ارزیابی قیمت بیت کوین در بازار، مانند مدل انباشت به جریان (Stock-to-Flow)، وجود دارد. هر دو، نمودار رنگین کمان بیت کوین و مدل انباشت به جریان، داده‌های خود را به صورت نمودار و با رنگ‌های مختلف نشان می‌دهند. با این حال، با اینکه نمودار رنگین کمان بر اطلاعات بلندمدت تمرکز می‌کند، مدل انباشت به جریان، داده‌ها را بر اساس پدیده هاوینگ (نصف شدن پاداش استخراج بلاک) نمایش می‌دهد.

همچنین، نمودار رنگین‌کمان در کنار عرضه و تقاضا، عوامل دیگری را نیز برای ارائه اطلاعات در نظر می‌گیرد. در مقابل، مدل انباشت به جریان صرفاً بر اساس عرضه، تقاضا و نرخ تولید اطلاعات ارائه می‌کند. با این وجود، بسته به نوع اطلاعات مورد نیاز، هر دو نمودار می‌توانند مفید باشند، اما تکیه صرف بر این ابزارها برای هیچ سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال توصیه نمی‌شود.

آیا نمودار رنگین کمان برای اتریوم هم وجود دارد؟

نمودار رنگین کمان برای سایر دارایی‌های دیجیتال، به غیر از بیت کوین هم کاربرد دارد؛ اما به این دلیل که بیت کوین، قدیمی‌ترین رمزارز موجود در جهان است و داد‌ه‌های قیمتی بیشتری برای رسم نمودارِ رنگین‌کمان آن در دسترس است، این نمودار بیشتر برای ارزیابی قیمت بیت کوین به کار می‌رود.

آیا نمودار رنگین کمان بیت کوین قابل اعتماد است؟

مطالعه‌ درست بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه برای سرمایه‌گذاری کمک کند؛ با این حال، پیش‌بینی کامل روند بازار و قیمت آتی بیت کوین تقریباً از محالات است. نمودار رنگین کمان بیت کوین از زمان راه‌اندازی‌اش در سال ۲۰۱۴، دقت قابل قبولی در ارزیابی قیمت ابن ارز دیجیتال نشان داده، اما ابزاری صددرصد مطمئن برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین به شمار نمی‌رود. با این وجود، اطلاعات مهمی را برای کمک در هدایت سرمایه‌گذاری‌ها و انتخاب‌های درست ارائه می‌دهد.

نمودار رنگین‌کمان بیت‌کوین از بلاکچین سنتر

ساده‌تر بگوییم، نمودار رنگین کمان بیت کوین تا به‌حال سطح دقتی ۱۰۰ درصدی را به ثبت رسانده، اما از آنجایی که هیچ پشتوانه علمی محکمی برای آن وجود ندارد، تکیه صرف بر اطلاعات این نمودار برای تصمیم‌گیری‌هایتان ایمن نیست. این نمودار بدون هیچ هشدار قبلی، ممکن است پیش‌بینی‌های نادرستی داشته باشد و تصمیمات سرمایه‌گذاری بر اساس چنین پیش‌بینی‌هایی می‌تواند منجر به ضررهای هنگفتی شود.

توصیه می‌شود نمودار رنگین کمان بیت کوین را با سایر ابزارهای تحلیل بلندمدت قیمت بیت کوین مانند مدل انباشت به جریان (Stock-to-Flow)، نسبت ارزش شبکه به تراکنش (NVT)، ارزش حرارتی (Thermocap)، ضریب مایر (Mayer Multiple) و ارزش کل بازار (Market Cap) و سایر ابزارها ترکیب کنید. همچنین، برای به دست آوردن بیشترین سود از داده‌های نمودار رنگین کمان بیت کوین، مطالعه‌ و بررسی روندهای بازار بیت کوین نیز ضروری است.

جمع‌بندی

نمودار رنگین کمان بیت کوین در ابتدا به عنوان روشی سرگرم‌کننده و خلاقانه برای ردیابی قیمت بیت کوین در بلندمدت طراحی شد. این نمودار از زمان پیدایش عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته و به یکی از محبوب‌ترین ابزارها برای تحلیل قیمت قدیمی‌ترین ارز دیجیتال جهان تبدیل شده است.

اطلاعات حاصل از این نمودار می‌تواند به سرمایه‌گذاران کمک کند تا بهترین زمان را برای خرید، فروش یا نگهداری ارز دیجیتال خود انتخاب کنند، چرا که نتایج به دست آمده در این نمودار بر اساس رفتار بازار در زمانی خاص است. نمودار رنگین کمان بیت کوین ثابت کرده که قابل‌اعتماد است و بسیاری از سرمایه‌گذاران در کنار سایر ابزارهای ارزیابی قیمت بیت کوین از آن استفاده می‌کنند.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ

نمودار رنگین کمان بیت کوین چیست؟

نمودار رنگین کمان بیت کوین، ابزار بصری برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین در طول زمان است که با استفاده از میانگین قیمت در دوره‌های زمانی مختلف، هفت رنگ را به قیمت بیت کوین در زمان حال نسبت می‌دهد.

رنگ‌های مختلف نمودار رنگین کمان بیت کوین چه معنایی دارند؟

هر رنگ در نمودار، نشان‌دهنده رنجی از قیمت بیت کوین است. به طور کلی، رنگ‌های سردتر (مانند قرمز و نارنجی) نشان‌دهنده قیمت‌های پایین‌تر و رنگ‌های گرم‌تر (مانند آبی و بنفش) نشان‌دهنده قیمت‌های بالاتر هستند.

آیا نمودار رنگین کمان بیت کوین قابل اعتماد است؟

این نمودار بر اساس داده‌های تاریخی است؛ هیچ تضمینی برای پیش‌بینی دقیق قیمت بیت کوین در آینده ارائه نمی‌دهد و تنها ابزاری کمکی برای تحلیل قیمت بیت کوین است.

چه عواملی بر قیمت بیت کوین تاثیر می‌گذارند؟

قیمت بیت کوین تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند تقاضا و عرضه، اخبار مربوط به بیت کوین، مقررات دولتی، نوسانات بازار و شرایط اقتصادی جهانی قرار دارد.

آیا می‌توان از نمودار رنگین کمان بیت کوین برای معاملات استفاده کرد؟

استفاده از نمودار رنگین کمان بیت کوین به تنهایی برای معاملات توصیه نمی‌شود. برای تصمیم‌گیری در مورد معاملات، باید از روش‌های تحلیل تکنیکال و فاندامنتال نیز استفاده کرد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا