کریپتو کده

معرفی کامل پروتکل Convergence و توکن حاکمیتی CONV

مدت‌هاست توکن‌های اوراق بهادار (Security Token) راهی برای کشاندن دارایی‌های سنتی به حوزه بلاک چین محسوب می‌شوند؛ اما عدم دسترسی مناسب، نقدینگی کم و محدودیت‌های موجود در مالکیت و معامله این توکن‌‌ها مانع بزرگی برای پذیرش و استفاده از این توکن‌ها به شمار می‌رود. پروتکل کانورجنس (Convergence) در تلاش است تا دسترسی به اوراق بهاداری که پیش از این غیرقابل دسترس بودند را ممکن سازد. بنابراین هرکس که از کانورجنس استفاده می‌کند، می‌تواند به دارایی‌‌های حقیقی دسترسی داشته باشد.

پروتکل Convergence چیست؟

پروتکل Convergence چیست؟

Convergence Finance پروتکلی غیرمتمرکز است که در سال ۲۰۲۱ با هدف ارتباط بین دارایی‌های دنیای حقیقی و نقدینگی امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای طراحی شده است. این پروتکل به فعالان Defi این امکان را می‌دهد تا به مبادله دارایی‌های حقیقی در این اکوسیستم بپردازند.

پروتکل Convergence اولین بازارساز خودکار (AMM) خواهد بود که دارایی‌های دنیای حقیقی را به دیفای متصل می‌کند. این کار با اتصال توکن‌های بهادار مبتنی بر بلاکچین‌های دیگر (Wrapped Security Tokens) با توکن‌های کاربردی (Utility Tokens) بر روی رابطی انعطاف‌پذیر و مرکب از سایر پروتکل‌های Defi انجام می‌شود.

این پروتکل غیرمتمرکز به صاحبان دارایی‌ها این امکان را می‌دهد تا از طریق استخر کانورجنس (Convergence Pool) به نقدینگی دیفای دسترسی داشته باشند. کاربران امور مالی غیرمتمرکز ضمن بهره‌مندی از نقدینگی و انعطاف پذیری عالی که استفاده از بازارساز خودکار آن را ممکن می‌سازد، از طریق پروتکل کانورجنس می‌توانند از فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری استفاده کنند.

برای مثال، کاربران می‌توانند با دوج کوین (DOGE) در پروژه SpaceX و از طریق بازارساز خودکار کانورجنس (ConvergenceAMM) سرمایه گذاری کنند. با این حال، چشم انداز این پروتکل بسیار فراتر از این‌هاست؛ این پروتکل قصد دارد تا با ادغام سایر توکن‌های کاربردی Defi، موارد خلاقانه و جدیدی دیگری را به کاربران ارائه دهد.

تیم کانورجنس افرادی خبره متشکل از متخصصانی با سابقه‌های درخشان در بازارهای مالی سنتی و دیجیتال است. این پروژه با هدف نزدیک‌تر کردن بازارهای مالی متمرکز و غیرمتمرکز راه‌اندازی شده است و برای تبدیل دارایی‌های سنتی و دیجیتال به یکدیگر تلاش می‌کند.

در دهه آینده، با توجه به روند رو به توسعه دارایی‌های حقیقی توکنیزه شده و استقبال شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران مختلف از این پیشرفت، به نظر می‌رسد که پروتکل Convergence نقش بسیار مهمی را در این بین ایفا کند.

توکن اوراق بهادار چیست؟

همانطور که از نام این نوع رمز ارزها مشخص است، توکن‌های بهادار نوعی دارایی دیجیتال هستند که توسط دارایی‌های فیزیکی یا دارایی‌های ثبت شده‌ای چون سهام، اوراق قرضه، مشتقات یا املاک و مستغلات پشتیبانی می‌شوند. این توکن‌ها نشان‌دهنده حقوق مالکیت یک دارایی هستند و اغلب می‌توانند در صرافی‌های عمومی و خصوصی معامله شوند.

از آنجایی که این توکن‌ها به طور کلی معادل با اوراق بهادار ثبت شده هستند، معمولا فقط به سرمایه‌گذاران معتبر فروخته می‌شوند. این سرمایه‌گذاران می‌توانند این توکن‌ها را با سرمایه‌گذاران معتبر دیگر معامله کنند. با این حال، برخی از آنها هیچ محدودیتی برای خرید یا فروش ندارند و می‌توانند به سرمایه‌گذاران با اعتبار کم و نامعتبر نیز فروخته شوند.

پروتکل کانورجنس چگونه کار می کند؟

برنامه غیرمتمرکز (DApp) کانورجنس با استفاده از فاکتورهای زیر سعی در ارتباط دارایی‌های حقیقی با اکوسیستم دیفای دارد.

 • توکن‌های بهادار مبتنی بر بلاک چین‌های دیگر (Wrapped Security Tokens): دارندگان توکن‌های WST می‌توانند از دارایی‌های حقیقی چه به صورت درون زنجیره‌ای و چه به صورت برون زنجیره‌ای سود ببرند. توکن‌های بهاداری که مبتنی بر دیگر شبکه‌ها هستند، می‌توانند در سایر خدمات دیفای از جمله پلتفرم‌های بازپرداخت وام، ییلد فارمینگ و موارد دیگر مورد استفاده قرار بگیرند.
 • ماژول Token Wrapping: از این لایه برای تولید توکن‌های بهادار مطابق با ویژگی‌های فوق استفاده می‌شود. توکن‌های بهادار برای معامله با سایر دارایی‌های دیجیتال به بازارساز خودکار پروتکل کانورجنس تزریق می‌شود.
 • استخرهای کانورجنس (Convergence Pools): استخرهای Convergence به کاربران این امکان را می‌دهند تا بتوانند به راحتی استراتژی‌های بازارسازی خود را ایجاد و مدیریت کنند.
 • بازارساز خودکار کانورجنس (The Convergence AMM): به وسیله بازارساز خودکار پروتکل Convergence این امکان فراهم می‌شود تا کاربران هفت روز هفته و در تمامی ساعات شبانه روز، به معاملات غیرمتمرکز بدون وجود شخص ثالث بپردازند. بر اساس این ویژگی، کاربران می‌توانند بهترین سفارش و بهترین قیمت از منابع نقدینگی را پیدا کنند. همچنین می‌توان از طریق بازارساز خودکار این پلتفرم، به مبادله توکن‌های بهادار و توکن‌های کاربردی در اکوسیستم دیفای پرداخت.

علاوه بر فاکتورهای گفته شده، پلتفرم کانورجنس چندین فاکتور دیگر نیز دارد که آن را به پروتکلی غیرمتمرکز برای دارایی‌های قابل مبادله تبدیل می‌کند:

 • توکن CONV: کاربران کانورجنس با تهیه توکن بومی این پلتفرم، از حقوق حاکمیتی و دسترسی ویژه به معاملات جدید بهره‌مند می‌شوند. همچنین این کاربران در بخشی از میزان کارمزد تراکنش بازارساز خودکار این پلتفرم سهیم خواهند شد.
 • کانورجنس دائو (ConvergenceDAO) و اسِت‌دائو (AssetDAO): کانورجنس‌دائو به منظور ایجاد شفافیت و همچنین تمرکززدایی هرچه بیشتر طراحی شده است. اسِت‌دائو نیز بر توکن‌های بهادار نظارت دارد. شایان ذکر است کاربران برای استفاده از کانورجنس‌دائو نیاز به توکن حاکمیتی این پلتفرم یعنی CONV دارند.

تیم توسعه پروتکل کانورجنس

اسکار و ایوان یونگ (Oscar and Ivan Yeung) بنیانگذاران پروتکل Convergence هستند. اسکار یونگ فارغ التحصیل اقتصاد و کسب و کار بین المللی در دانشگاه NYU است، که پس از فارغ التحصیلی، بلافاصله مسیر کاری خود را شروع کرد. در سال ۲۰۱۴ اسکار به عنوان تحلیلگر بازارهای جهانی در Deutsche Bank مشغول شد. در سال ۲۰۱۶ او KidHop، یک پلتفرم آموزش بانکداری برای کودکان را ایجاد کرد، تا والدین بتوانند راحت‌تر فعالیت‌های مالی فرزندانشان را دنبال کنند. در سال ۲۰۲۱ نیز اسکار یونگ به همراه برادرش ایوان یونگ، پروتکل کانورجنس را بنا نهادند.

ایوان یونگ فارغ التحصیل رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه Simon Fraser است. او در سال ۲۰۱۶ به عنوان تحلیلگر تکنولوژی اطلاعات در شرکت IBM به مدت دو سال فعالیت کرد. در سال ۲۰۱۸ ایوان به عنوان مدیر توسعه محصول، وارد شرکت Axon Driver Solutions شد و سپس، در سال ۲۰۱۹ به شرکت Liquefy پیوست. در نهایت، ایوان یونگ به همراه برادرش، از اوایل سال ۲۰۲۱ به صورت فعالانه بر روی راه اندازی کانورجنس کار می‌کند.

چه چیزی Convergence را منحصر به فرد می‌کند؟

چه چیزی Convergence را منحصر به فرد می‌کند؟

پروتکل‌هایی که ادعا می‌کنند دارایی‌های دنیای حقیقی را به دیفای مرتبط می‌کنند، باید این کار را به گونه‌ای انجام دهند که تمامی تغییرات درون زنجیره‌ای و بلاکچین کاملا در دنیای حقیقی منعکس شوند و بالعکس. این موضوع به سهامداران یک اطمینان قلبی نسبت به دارایی مورد نظر می‌دهد.

گفتنی است که کانورجنس زمان قابل توجهی را صرف تصحیح این موضوع از دیدگاه تجاری و بازرگانی کرده است. در ادامه، با امکانات این پروتکل آشنا می‌شوید.

منابع دارایی‌ها

تیم کانورجنس همکاری‌های استراتژیکی را برای ایمن کردن دارایی‌ها و ارتباط آنها با حوزه دیفای انجام داده است. از این رو، توسط این پلتفرم، دارایی‌های حقیقی که برای کاربران خُرد و همچنین فعالان Defi در دسترس نیستند، قابل دسترسی خواهند بود.

دسترسی آسان به اوراق بهادار

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد پروتکل کانورجنس این است که کاربران می‌توانند از طریق استفاده از توکن‌های بهادار، در اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کنند و به مبادله آنها بپردازند.

از آنجایی که این توکن‌ها از دیدگاه فنی اوراق بهادار محسوب نمی‌شوند، کاربران برای سرمایه گذاری نیازی به این که سرمایه‌گذار معتبری باشند، ندارند.

این پلتفرم برای صاحبان دارایی‌ها امکان دسترسی به نقدینگی موجود در دیفای را فراهم می‌کند. همزمان با این موضوع، کاربران امور مالی غیرمتمرکز نیز می‌توانند به دارایی‌های دنیای حقیقی که به صورت توکن و به شکلی انعطاف‌پذیر با اکوسیستم Defi درآمده‌اند، دسترسی داشته باشند.

پشتوانه قوی

کانورجنس اخیرا یک دوره تأمین مالی به سرپرستی صندوق ارزهای دیجیتال Hashed# را پشت سر گذاشته است. تیم تأمین مالی کانورجنس متشکل از جیهان چو (Jehan Chu) از Kenetic، رایان سونگ هو کیم (Ryan Sung ho Kim) از Hashed و سوجی یان (Suji Yan) از Mask Network این پلتفرم را در موقعیتی قوی برای ارائه نقشه راه خود قرار می‌دهد.

این پلتفرم توکن حاکمیتی خود یعنی CONV را در ۲۵ مارس سال ۲۰۲۱ در عرضه اولیه‌ای از طریق صرافی غیرمتمرکز Polkastarter ارائه کرد و توانست در مدت زمان کوتاهی ۳۰۰ هزار دلار جمع آوری کند. توکن CONV هم اکنون در صرافی اوکی اکسچنج (OKEx)، صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ و چندین صرافی غیرمتمرکز دیگر معامله می‌شود.

توکن CONV چیست؟

توکن CONV چیست؟

رمز ارز پروتکل کانورجنس یک توکن ERC20 مبتنی بر شبکه اتریوم است. این پروتکل از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام (POS) استفاده می‌کند.

توکن حاکمیتی CONV چند عملکرد مختلف دارد:

 • حاکمیت: این توکن و دارندگان آن، به عنوان یک جامعه خودحاکمیتی عمل می‌کنند. هودلرهای این رمز ارز می‌توانند به موارد مختلفی مثل ایجاد دارایی جدید، لیست شدن دارایی در صرافی‌ها و غیره رای دهند.
 • جدا کردن کارمزد تراکنش: تامین کنندگان نقدینگی در پروتکل Convergence به عنوان پاداش، کارمزد تراکنش‌هایی که کاربران بر روی معامله جفت ارزهای تامین شده توسط آنها انجام می‌دهند را به صورت توکن CONV دریافت می‌کنند.
 • دسترسی ویژه: دارندگان این توکن‌ها می‌توانند در پیش فروش‌ها و عرضه اولیه توکن‌های مبتنی بر دیگر شبکه‌ها (WST) شرکت کنند.

توزیع رمز ارز CONV به صورت تصویر زیر است:

 • ۴ درصد برای سرمایه گذاران اولیه
 • ۱۰.۴ درصد برای فروش استراتژیک
 • ۰.۶ درصد برای عموم سرمایه گذاران
 • ۱۰ درصد برای تیم پروژه
 • ۵ درصد برای مشاوران پروتکل
 • ۱۰ درصد برای تضمین نقدینگی در پروتکل
 • ۱۰ درصد به صورت رزرو نگهداری می‌شود
 • ۱۰ درصد متعلق به جامعه پروژه است
 • و ۴۰ درصد نیز به اکوسیستم اختصاص یافته است.
توکن CONV چیست؟

وضعیت فعلی توکن CONV

قیمت CONV در زمان نگارش این مقاله ۰.۱۱ دلار است و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن بیش از ۶ میلیون دلار است. در حال حاضر این رمز ارز در رتبه ۵۲۰ بازار کریپتو از لحاظ حجم قرار دارد و حجم بازار آن بیش از ۵۵ میلیون دلار است.

بیشترین قیمت ثبت شده برای CONV در تاریخ ۵ فروردین ۱۴۰۰ با قیمت ۰.۲۵ دلار بوده است و کمترین میزان آن با ۰.۰۵ دلار در همان روز (حدود ۳۰ دقیقه بعد) بوده است.

جمع بندی

پروتکل Convergence، پلتفرمی است که این امکان را به کاربران می‌دهد که توکن‌های کاربردی معمولی خود را با توکن‌های بهادار در محیطی با نقدشوندگی بالا و بدون نیاز به اشخاص ثالث مبادله کنند.

کانورجنس پروتکلی غیرمتمرکز است که در سال ۲۰۲۱ با هدف ارتباط بین دارایی‌های دنیای حقیقی و نقدینگی دیفای طراحی شده است. توکن CONV رمز ارز حاکمیتی بومی این پروتکل است که به دارندگان اجازه می‌دهد تا به موارد مختلفی مانند لیست شدن یک توکن در صرافی‌ها رای دهند و همچنین بتوانند در پیش فروش‌ها و عرضه اولیه‌های این پلتفرم شرکت کنند.

منبع
coinmarketcap

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا