متوسط NFT

پلتفرم Genie چیست؟ آشنایی با نخستین تجمیع‌کننده بازارهای NFT

پلتفرم جینی پای تجمیع‌کننده‌ها را به بازارهای توکن‌های بی‌همتا باز کرده است؛ این پروژه یک NFT Marketplace Aggregator روی شبکه اتریوم است. همزمان با رشد و استقبال از توکن‌های یکتا،‌ بازارهای خرید و فروش این توکن‌ها نیز توسعه پیدا کردند و امروزه شاهد چندین مارکت‌پلیس NFT روی شبکه‌های بلاکچینی مختلف هستیم. همانطور که تعداد بالای صرافی‌های غیرمتمرکز کار کاربران را برای پیدا کردن بهترین گزینه سخت می‌کرد و نهایتا Dex Aggregator ها ایجاد شدند، تعداد بالای بازارهای ان‌اف‌تی نیز تجربه کاربری بدی ایجاد می‌کند و یک تجمیع‌کننده این مشکل را حل خواهد کرد. در این مقاله قصد داریم تا به شما بگوییم پلتفرم Genie چیست، چه خدماتی دارد و چطور از آن استفاده کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید. 

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

پلتفرم Genie چیست؟

پلتفرم Genie چیست؟
منبع: chaindebrief.com

سال ۲۰۲۱ برای توکن‌های یکتا یک سکوی پرتاب بود؛ در این سال شاهد بیش از ۲۵ میلیارد دلار فروش و بیش از ۲۸ میلیون آدرس فعال در ترید NFT بودیم. رونق گرفتن توکن‌های ان‌اف‌تی با ایجاد مارکت‌پلیس‌های مختلف برای معامله این دارایی‌ها همراه شد. نتیجه رشد این بازارها، تکه تکه شدن اکوسیستم توکن‌های NFT بود.

در این اکوسیستم تکه تکه نیاز به یک تجمیع‌کننده احساس می‌شد و پلتفرم Genie، اولین Aggregator مارکت‌پلیس‌های NFT است. جینی در نوامبر ۲۰۲۱ راه‌اندازی و به سرعت به پلتفرمی محبوب تبدیل شد؛ تا جایی که از نظر حجم معاملات در میان ۵ مارکت‌پلیس برتر قرار گرفت. این پلتفرم روی شبکه اتریوم کار می‌کند و به کاربران امکان خرید، فروش و ترید در تمام بازارهای اصلی توکن‌های یکتا را می‌دهد.

یکی از ویژگی‌های اصلی جینی،‌ امکان خرید دسته‌ای از توکن‌های NFT در یک تراکنش است. اولین خرید بزرگی که در این پلتفرم انجام شد، توسط بازوی NFT موسسه مالی Wave صورت گرفت. آن‌ها در یک تراکنش ۲۰ آیتم از مجموعه Cool Cats را با هزینه ۱ میلیون دلاری خریداری کردند.

Genie چه هدفی را دنبال می‌کند؟

اقتصاد جهان مسیر دیجیتالی شدن را در پیش گرفته است و توکن‌های بی‌همتا به بخش مهم و جدایی‌ناپذیر این اقتصاد تبدیل شده‌اند. همانطور که امروزه فروشگاه‌های آنلاین زیادی وجود دارند و استفاده از آن‌ها مرسوم شده است، این اتفاق برای مارکت‌پلیس‌های NFT‌ نیز رخ خواهد داد. تعداد بالای بازارها اما می‌تواند منجر به تجربه کاربری نامطلوب شود، چرا که کاربر باید بین چندین بازار مختلف جستجو کند. بنابراین وجود تجمیع‌کننده این بازارها ضروری است.

جینی ماموریت خود را به تجمیع‌کردن مارکت‌پلیس‌های ان‌اف‌تی محدود نمی‌کند، بلکه آن‌ها قصد دارند یک Aggregator متاورس باشند. هدف Genie ایجاد پلتفرمی است که کاربرانش به همه اطلاعات و نقدینگی دسترسی داشته باشند؛ بدون اینکه برایشان مهم باشد که این دیتا و نقدینگی در چه پلتفرمی وجود دارد.

معرفی ۲ محصول مهم جینی

خرید و فروش دسته ای توکن های NFT در پلتفرم Genie
منبع: genie.xyz

جینی به عنوان تجمیع‌کننده بازارهای ان‌اف‌تی، هم برای خرید توکن‌های یکتا به کاربران کمک می‌کند و هم برای فروش آن‌ها. به کمک قابلیت GenieSwap می‌توان در یک تراکنش چندین توکن خرید و با استفاده از GenieList برای فروش چندین توکن می‌توان اقدام کرد. در ادامه بیشتر با این ۲ محصول آشنا می‌شویم.

GenieSwap

معرفی GenieSwap
منبع: chaindebrief.com

به کمک این قابلیت می‌توان کالکش‌های برتر NFT در مارکت‌پلیس‌های مطرح از جمله Opensea و Rarible را یکجا بررسی کرد. هر توکنی که مایل به خرید آن بودید را انتخاب می‌کنید؛ این کار شبیه به اضافه کردن به سبد خرید در فروشگاه‌های آنلاین فعلی است. هر تعداد توکن بی‌همتا که بخواهید را می‌توانید اضافه کنید، اما پیشنهاد پلتفرم جینی انتخاب حداکثر ۲۰ توکن است. به این ترتیب می‌توانید به صورت دسته‌ای اقدام به خرید کنید.

می‌توان گفت GenieSwap دو مزیت اصلی برای کاربران دارد: خرید و فروش دسته‌ای در یک تراکنش و صرفه‌جویی در هزینه‌های کارمزد گس شبکه. NFTهای بسیاری از کالشکن‌ها در حراج فروخته می‌شوند و بعضا تعدادی از آن‌‌ها فروش نمی‌روند. اگر این مجموعه محبوب باشد، تعداد باقی‌مانده خیلی سریع در مارکت‌پلیس‌ها به فروش می‌روند. اگر بخواهید تک تک صفحات را برای خرید این توکن‌ها بررسی و اقدام به خرید کنید، هم زمان زیادی می‌برد و هم هزینه زیادی باید بپردازید. 

به کمک قابلیت Sweep در جینی‌سواپ می‌توان به صورت بکجا کل آیتم‌ها را در یک تراکنش خرید. به این ترتیب شما فقط هزینه گس یک تراکنش را می‌پردازید. جینی به کاربران توصیه کرده است که برای اطمینان از انجام شدن خرید، هنگام انجام دادن تراکنش‌ها اقدام به ویرایش Gas نکنند و از مقدار پیش‌فرض استفاده کنند. در ضمن جینی هیچ کارمزدی از کاربران دریافت نمی‌کند و فقط باید کارمزد تراکنش پرداخت شود.

Genie از توکن‌های یکتا با استاندارد ERC721 پشتیبانی می‌کند و قرار است پشتیبانی از استاندارد ERC1155 نیز به زودی انجام شود. تاکنون مارکت‌پلیس‌های اوپن‌سی،‌ LooksRare، رریبل، NFTX، X2Y2 و NFT20 با پلتفرم جینی یکپارچه شده‌اند. اگر بازاری برای برخی توکن‌های خاص از قراردادهای هوشمند خاصی استفاده کرده باشد، این توکن‌ها در جینی پشتیبانی نمی‌شوند.

GenieList

معرفی GenieList
منبع: chaindebrief.com

جینی‌لیست سریع‌ترین راه برای فروش توکن‌های بی‌همتا است. به کمک این قابلیت کاربران می‌توانند به صورت یکجا تعدادی از NFT های خود را انتخاب کنند و آن‌ها را همزمان در چندین مارکت‌پلیس لیست کنند. این امر منجر به نمایش بیشتر آیتم شما می‌شود و کمک می‌کند تا فروش شما سریع‌تر انجام شود.

برای این قابلیت فعلا بازارهای Opensea و Rarible پشتیبانی می‌شوند، اما در آینده تعداد این مارکت‌پلیس‌ها بیشتر خواهد شد. برای لیست کردن هم جینی کارمزدی از کاربران دریافت نمی‌کند، اما باید هزینه‌های مربوط به مارکت‌پلیس را پرداخت کرد.

چطور از Genie استفاده کنیم؟

برای استفاده از جینی مشابه با دیگر پلتفرم‌ها،‌ ابتدا کیف پول خود را به این پلتفرم متصل کنید. در حال حاضر این پلتفرم از متامسک، والت کانکت و کوین‌بیس والت پشتیبانی می‌کند. با انتخاب کالکشن مورد نظر می‌توانید به توکن‌های NFT دسترسی پیدا کرده و هر تعداد از آن‌ها را که خواستید انتخاب کنید. اگر مجموعه‌ای را پیدا نکردید، با سرچ کردن آدرس قرارداد هوشمند آن پس از چند دقیقه در Genie لیست می‌شود.

نحوه استفاده از پلتفرم Genie
منبع: chaindebrief.com

پس از انتخاب توکن‌ها روی Review Order بزنید. در صورتی که همه‌چیز درست بود،‌ روی Place Order بزنید. منتظر باشد تا نتیجه تراکنشتان نمایش داده شود.

ثبت سفارش در پلتفرم Genie
منبع: chaindebrief.com

برای لیست کردن نیز پس از متصل کردن کیف پول خود، روی گزینه Sell بزنید. آیتم‌هایی که می‌خواهید را از کیف پولتان انتخاب کنید. برای هر کدام از آن‌ها می‌توانید قیمت مورد نظر خود برای لیست شدن را وارد کنید. مارکت‌پلیس‌هایی که می‌خواهید در آن‌ها لیست شود را انتخاب کنید. سپس تاریخ انقضای مورد نظر خود را وارد کنید (توجه داشته باشید که رریبل از تاریخ‌های انقضا پشتیبانی نمی‌کند). در آخر روی Post Listing بزنید. با تایید و امضای تراکنش‌ها عملیات لیست کردن توکن‌های NFT شما به پایان می‌رسد.

خرید Genie توسط یونی سواپ

خرید Genie توسط یونی سواپ
منبع: Uniswap.org

صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ در ۲۱ ژوئن ۲۰۲۲ (۳۱ خرداد ۱۴۰۱) اعلام کرد که در راستای تحقق ماموریتش که باز کردن قفل معاملات و مالکیت جهانی است، خدماتش را به حوزه توکن‌های NFT نیز گسترش می‌دهد و در اولین گام،‌ اقدام به خرید تجمیع‌کننده بازارهای ان‌اف‌تی Genie کرده است.

بنابراین به زودی شاهد حضور NFT در منوی یونی سواپ خواهیم بود و توکن‌های بی‌همتا در APIها و ابزارهای یونی سواپ ادغام می‌شوند. یونی سواپ قصد دارد تا به یک پلتفرم جامع برای کاربران و سازندگان وب ۳ تبدیل شود.

یونی سواپ در ماه آگوست قصد دارد طی یک ایردراپ، میزلنی توکن USDC را به کاربران قدیمی Genie پرداخت کند؛ اسنپ شات این ایردراپ قبلا گرفته شده است. لازم به ذکر است که این خرید توسط Uniswap Labs انجام شده است و هیچ تاثیری بر پروتکل یونی سواپ، حاکمیت آن یا توکن UNI ندارد. تا اجرا شدن این قابلیت روی یونی سواپ، کاربران می‌توانند بدون مشکل از پلتفرم Genie استفاده کنند. موسس Genie اسکات گری (Scott Gray) به عنوان رئیس بخش محصولات NFT یونی سواپ انتخاب شده است.

چه شرکت‌هایی روی جینی سرمایه‌گذاری کرده‌اند؟

به گزارش کوین دسک در آخرین جذب سرمایه جینی، Silver Lake مبلغ ۱۵۰میلیون دلار روی این پروژه سرمایه‌گذاری کرده است. در ماه می سال گذشته میلادی نیز مبلغ ۶۵ میلیون دلار روی این پروژه سرمایه‌گذاری شد که رهبری این دور به عهده Mary Meeker’s Bond Capital بود و شرکت‌های نام‌آشنای زیر نیز در آن مشارکت داشتند:

 • Dapper Labs
 • Polychain
 • Coinbase Ventures
 • Hashkey

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • پلتفرم Genie چیست؟
  جینی یک Aggregator و تجمیع‌کننده مارکت‌پلیس‌های NFT روی شبکه اتریوم است. به جای این که برای خرید توکن‌های بی‌همتا بازارهای مختلف را بررسی کنید، آن‌ها را می‌توانید یکجا در این پلتفرم مشاهده کنید. قابلیت مهمی که Genie در اختیار کاربران قرار می‌دهد، خرید و لیست کردن چندین توکن NFT به صورت یکجا و طی یک تراکنش است که باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های گس می‌شود.
 • آیا یونی سواپ پلتفرم Genie را خریدار کرده است؟ 
  در ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ یونی سواپ اعلام کرد جینی را خریداری کرده و باید منتظر اضافه شدن سرویس NFT به خدمات این صرافی غیرمتمرکز باشیم.
 • چه مارکت‌پلیس‌هایی در Genie پشتیبانی می‌شود؟
  درحال حاضر برای خرید آیتم‌ها بازارهای اوپن‌سی، LooksRare، رریبل،‌ NFTX ،NFT20 و X2Y2 و برای لیست کردن دو مارکت‌پلیس رریبل و اوپن‌سی پشتیبانی می‌شوند.

جمع‌بندی

پلتفرم جینی که به تازگی توسط صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ خریداری شده است، بازارهای مختلف NFT را یکجا تجمیع می‌کند. به این ترتیب کاربران مجبور نیستند که برای پیدا کردن یک آیتم بی‌همتا از یک مجموعه با قیمت مناسب،‌ زمان زیادی را صرف بررسی بازارهای مختلف کنند. البته جینی فقط شبکه اتریوم،‌ استاندارد ERC721 و تعداد محدودی بازار را پوشش می‌دهد، اما احتمالا به زودی شاهد اضافه شدن دیگر بازارها و پشتیبانی از ERC1155 هم خواهیم بود. مهمترین ویژگی که جینی به کاربران می‌دهد، امکان خرید و فروش توکن‌های NFT به صورت دسته‌ای و طی یک تراکنش است که منجر به کاهش کارمزد می‌شود. در این مقاله پس از پرداختن به این که پلتفرم Genie چیست، خدمات و نحوه کار با این پلتفرم را بررسی کردیم. نظر شما در مورد این پلتفرم و خرید آن توسط یونی سواپ چیست؟ آیا این موضوع می‌تواند کاربران Uniswap را افزایش دهد؟

منبع
genie.xyzuniswap.org

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا