کریپتو کده

هاروست فایننس چیست؟ معرفی پروتکل Harvest Finance‌ و توکن کاربردی FARM

روزبه‌روز بر محبوبیت پلتفرم‌های غیرمتمرکزی که از استراتژی‌های ییلد فارمینگ برای افزایش سود و درآمد کاربران کریپتو استفاده می‌کنند، افزوده می‌شود. اگر شما هم جزو علاقمندان اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز هستید، می‌دانید که برای افزایش بازده از Yield Farming باید به‌طور مداوم دارایی‌های خود را بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف جابه‌جا کنید. این روش نه از نظر هزینه و نه از نظر زمان به‌صرفه نیست. در این میان پروتکل‌هایی همچون هاروست فایننس (Harvest Finance) روی کار آمده‌اند تا با جستجوی خودکار و با به‌کارگیری به‌روزترین تکنیک‌های فارمینگ، سودآورترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری را برای کاربران فراهم کنند. اما پلتفرم هاروست فایننس چیست؟

در این مقاله علاوه بر معرفی پلتفرم Harvest Finance، نحوه‌کار و هدف پروژه به بررسی خدمات، رمزارز FARM، نقشه راه پروژه، تیم توسعه‌دهندگان، همکاری‌های هاروست فایننس و نحوه خرید، فروش و نگهداری توکن فارم (Farm) می‌پردازیم.

هاروست فایننس چیست؟

هاروست فایننس چیست -
معروفی پلتفرم Harvest Finance

سایت رسمی Harvest Finance پروژه خود را اینگونه معرفی می‌کند: «هاروست فاینس یک پروتکل ییلدفارمینگ است که کاربران می‌توانند با سپرده‌گذاری دارایی‌های دیجیتال خود از فرصت‌های سودآوریِ پربازده بهره‌مند شوند».

اجازه بدهید پیش از پرداختن به اینکه هاروست فایننس چیست و چطور کار می‌کند، مختصری درباره مفهوم Yield Farming توضیح بدهیم. ییلدفارمینگ یا کشت سود، به معنای تلاش برای کسب بیشترین سود ممکن از سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال است. ییلدفارمینگ در واقع یکی از محصولات امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) است و از وام‌دادن رمزارزها تا استیکینگ یا سپرده‌گذاری کریپتوکارنسی در استخرهای نقدینگی و دریافت توکن حاکمیتی به‌عنوان پاداش را شامل می‌شود. سرمایه‌گذاران برای کسب حداکثر سود از دارایی‌های خود می‌توانند رمزارزهای خود را بین پلتفرم‌های مختلف امور مالی غیرمتمرکز انتقال بدهند. انتقال دارایی‌ها بین پروتکل‌های مختلف، دقیقاً همان کاری است که پلتفرم هاروست فایننس انجام می‌دهد. به این امر اصطلاحاً Leverage Yield Farming گفته می‌شود.

اگر بخواهیم به‌صورت خلاصه توضیح بدهیم که هاروست فایننس چیست باید بگوییم که Harvest Finance یک پلتفرم تجمیع‌کننده سود از شبکه‌های اتریوم، بایننس اسمارت چین و پالیگان است. این پلتفرم به کاربران کمک می‌کند تا با سپرده‌گذاری دارایی‌های خود در پروژه‌های مختلف و پربازده موجود در اکوسیستم DeFi، سود خود را به حداکثر برسانند. کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را در صندوق‌های هاروست فایننس سپرده‌گذاری کرده و پروتکل به نمایندگی از آن‌ها استراتژی‌های مختلف ییلد فارمینگ را اجرا کرده و سود سپرده‌گذاری را به آن‌ها بازگرداند. برای مثال در هاروست فایننس می‌توانید استیبل کوین، ورژن توکنیزه‌شده بیت کوین (WBTC) یا حتی توکن‌های تامین نقدینگی پلتفرم یونی‌سواپ را سپرده‌گذاری کرده و سود خود را چند برابر کنید.

هدف از راه‌اندازی هاروست فایننس چیست؟

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، ییلد فارمینگ مجموعه استراتژی‌هایی است که با کمک آن‌ها می‌توان بیشترین سود را از سپرده‌گذاری دارایی‌های دیجیتال کسب کرد. اما نظارت مداوم بر پلتفرم‌های دیفای و تنظیم استراتژی‌های ییلد فارمینگ مختلف به‌صورت غیرخودکار یک کار بسیار وقت‌گیر و پرهزینه است. پلتفرم Harvest Finance با هدف مدیریت سرمایه‌ به‌صورت اتوماتیک، راه‌ حل‌هایی آسان و مقرون به‌صرفه را برای مشارکت کاربران در استراتژی‌های ییلد فارمینگ ارائه می‌کند. هدف هاروست فایننس افزایش درصد سود سالیانه یا Annual Percentage Yield (به اختصار APY) کاربران از طریق ترکیب استراتژی‌های سرمایه‌گذاری به‌صورت خودکار است.

از سوی دیگر، اجرای استراتژی‌های Yield Farming به‌صورت غیرخودکار و انفرادی به علت بالا بودن قیمت گس اتریوم بسیار هزینه‌بر است. پروتکل هاروست فایننس ادعا می‌کند که با خودکار کردن فرآیند ییلد فارمینگ بیش از ۵۰ میلیون دلار در هزینه گس صرفه‌جویی شده است.

نحوه کار پروتکل هاروست فایننس

هاروست فایننس چطور کار می‌کند

Harvest Finance یک پلتفرم تجمیع‌کننده سود از زنجیره‌های بلاکچینی مختلف است. در واقع این پروتکل به‌عنوان واسطه‌ای برای مشارکت کاربران در پربازده‌ترین پلتفرم‌های دیفای عمل می‌کند. نحوه کار هاروست فایننس به‌زبان ساده؛ دریافت رمزارزهای کاربران و سپرده‌گذاری‌ آن‌ها به‌صورت مداوم در پروتکل‌های مختلف است.

پلتفرم هاروست طی یک فرآیند اتوماتیک و به‌صورت مکرر، پاداش کاربران را به‌نمایندگی از آن‌ها جمع‌آوری یا اصطلاحاً برداشت (Harvest) می‌کند. سپس این پاداش‌ها را برای کسب سود بیشتر از دارایی‌های سپرده‌گذاری‌شده، مبادله می‌کند. در نتیجه سودی که نصیب کاربران می‌شود بیش از زمانی است که برای مثال دارایی خود را تنها در یک پلتفرم وام‌دهی قفل می‌کنند.

اعضای تیم Harvest Finance ادعا می‌‌کنند که هر روز برای یافتن تکنیک‌های سودآوری جدید تلاش می‌کنند. پروژه‌های جدید بی‌وقفه ارزیابی می‌شوند تا مجموعه استراتژی‌های ییلد فارمینگ موجود در هاروست فایننس افزایش پیدا کند. هر پروژه جدید مراحل زیر را برای ارزیابی طی می‌کند:

  • بررسی اعتبار و سابقه پروژه
  • تحلیل اقتصاد توکنی با بررسی ارزش کل قفل‌شده پروژه (TVL)، پاداش‌ها، نحوه توزیع توکن، کارمزد و تورم
  • وارسی قراردادهای هوشمند از نظر ایمنی
  • ایجاد استراتژی برای جمع‌آوری سود و ترکیب خودکار پاداش‌ها
  • عرضه پروژه در پلتفرم و فعالسازی استراتژی – اعطای پاداش هفتگی به‌صورت توکن فارم

خدمات پلتفرم هاروست فایننس چیست؟

هاروست در کنار بررسی درصد سود سالیانه، قیمت گس و وارسی قراردادهای هوشمند، تدوین و توسعه استراتژی‌های ییلدفارمینگ و ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری را هم ارائه می‌دهد. در پلتفرم Harvest Finance هیچ هزینه‌ای برای سپرده‌گذاری و برداشت توکن دریافت نمی‌شود. فقط کارمزد عملکرد از سود حاصله از استراتژی کسر می‌شود. کارمزد عملکرد برای استراتژی‌های مبتنی بر شبکه اتریوم ۳۰ درصد و برای شبکه هوشمند بایننس ۸ درصد است.

هاروست فایننس این امکان را به کاربران می‌دهد که مجموعه گسترده‌ای از رمزارزها را در استخرهای ییلد فارمینگ سپرده‌گذاری کنند. به محض سپرده‌گذاری رمزارزها در استخر‌ها علاوه‌بر کسب سود، توکن فارم را هم دریافت می‌کنید. سپس می‌توانید رمزارز FARM را در صرافی‌های متمرکز یا غیرمتمرکز (در بخش‌های بعدی مقاله صرافی‌هایی که توکن فارم را لیست کرده‌اند را معرفی کرده‌ایم) سواپ کرده یا به عنوان تامین‌کننده نقدینگی فعالیت کرده و درآمد کسب کنید. ۳۰ درصد از درآمد استراتژی‌های ییلد فارمینگ به افرادی که توکن FARM را استیک می‌کنند و ۷۰ درصد باقی مانده به تامین‌کنندگان نقدینگی استخرها تعلق می‌گیرد.

در ادامه به معرفی برخی از استراتژی‌های ییلد فارمینگ در هاروست فایننس می‌پردازیم:

استخر تقسیم سود

استخر تقسیم سود یا Profit Sharing Pool از مدل استخرهای استیکینگ توکن سینتیکس (SNX) الهام گرفته شده است. به کاربرانی که رمزارز FARM را در استخر تقسیم سود استیک می‌کنند، کارمزد عملکرد تعلق می‌گیرد. سپس پروتکل به‌وسیله این کارمزدها توکن‌های فارم موجود در بازار را خریده و مجدداً میان سپرده‌گذاران تقسیم می‌کند.

ترکیب خودکار

برای کسب سود بیشتر از توکن‌های فارم توزیع‌شده میان کاربران، پروتکل به‌صورت خودکار این رمزارزها را جمع‌آوری کرده و مجدداً در استخر تقسیم سود، استیک می‌کند. به این روش که برای افزایش بازده سپرده‌گذاری انجام می‌شود، Auto Compounding می‌گویند. هنگامی که هر کاربری دارایی‌های خود را در استخر تقسیم سود، سپرده‌گذاری کرده یا برداشت می‌کند، پاداش‌های همه کاربران جمع‌آوری و برای افزایش درآمد و صرفه‌جویی بلندمدت در هزینه گس مجدداً استیک می‌شود.

وقتی توکن FARM طی فرآیند ترکیب خودکار در استخر تقسیم سود مجدداً استیک می‌شود به کاربران رمزارز iFARM داده می‌شود. آی-فارم در واقع رسید سپرده کاربران است. برای دریافت این توکن کافی است هنگام واریز فارم، گزینه “Use iFARM” را انتخاب کنید.

استراتژی fCASH

اف کش راه‌ حلی برای کسب درآمد از iFARM است. در واقع کاربران بدون اینکه اینکه آی فارم را بفروشند آن را وثیقه کرده و fCASH دریافت می‌کنند. fCASH را می‌توانید برای دریافت USDC سواپ کنید. جالب است بدانید که این استراتژی تاریخ انقضا دارد. این مکانیسم به fCASH ارزش ذاتی و عملکرد می‌دهد.

استراتژی AmpliFARM

AmpliFARM توکنی است که تنها در برخی از استخرهای بایننس اسمارت چین پاداش داده می‌شود. این توکن را می‌توانید به نسبت یک به یک یا تا ۴.۱۸ (با توجه به مدت زمان استیکینگ یا سپرده‌گذاری) برابر با bFARM معاوضه کنید. پس از دریافت پاداش‌های خود می‌توانید برای کسب سود بیشتر از ampliFARM، بی-فارم را هم استیک کنید.

آشنایی با توکن FARM

توکن فارم چیست -
رمزارز Harvest Finance چیست

هاروست فایننس در ماه سپتامبر ۲۰۲۰ توکن بومی خود را عرضههاروست فایننس در ماه سپتامبر ۲۰۲۰ توکن بومی خود را عرضه کرد. در مدل عرضه این رمزارز هیچگونه پیش ‌استخراج (Pre Mine) یا مدل سرمایه‌گذاری خطرپذیر (Venture Capital) اتخاذ نشد. در عوض هر هفته توکن‌ها جدید ایجاد و به بازار عرضه می‌شوند. پیش استخراج به معنای استخراج رمزارزها پیش از عرضه عمومی یا همزمان با آن توسط توسعه‌دهندگان است. هدف از این کار تامین هزینه‌های توسعه پلتفرم است. سرمایه‌گذاری خطرپذیر یا سرمایه‌گذاری پرریسک نوعی روش سرمایه‌گذاری است که طی آن بانک‌ها، افراد ثروتمند و سازمان‌های بزرگ اقتصادی، سرمایه لازم برای توسعه کسب‌وکارهای استارتاپی و کارآفرینان را فراهم می‌کنند.

رمزارز بومی پلتفرم هاروست فایننس، FARM نام دارد که یک توکن کاربردی و حاکمیتی است. توکن فارم با استاندارد ERC-20 نوشته شده است. از جمله کاربردهای توکن فارم می‌توان به استیکینگ اشاره کرد. کاربران پلتفرم می‌توانند با مشارکت در استخرهای تقسیم سود، توکن‌های farm خود را سپرده‌گذاری کرده و در ازای آن توکن iFARM را پاداش بگیرند.

به‌علاوه، کاربران می‌توانند با تامین نقدینگی در صرافی‌های غیرمتمرکزی همچون سوشی سواپ پاداش لیکوییدیتی ماینینگ دریافت کنند و همچنین سهمی از کارمزد تراکنش استخرها داشته باشند. سپس می‌توانند ال پی توکن‌های خود را در صندوق‌های هاروست استیک کرده و توکن فارم جایزه بگیرند.

توکن فارم کاربرد حاکمیتی هم دارد؛ دارندگان این توکن می‌توانند پروپوزال‌های حاکمیتی ایجاد کرده و در رای‌گیری‌ها شرکت کنند.

به گزارش میهن بلاکچین؛ توکن فارم هم‌اکنون رتبه ۳۵۶ را در بین همه رمزارزها به خود اختصاص داده است. میزان عرضه کل ارز دیجیتال Harvest Finance، ۶۴۸,۲۶۷.۱۳  واحد بوده و از این مقدار حدود ۶۰۷.۱۸۹.۰۷ واحد توکن فارم در گردش است. ارزش کل بازار این توکن ۱۲۸.۰۴۴.۰۲۹ دلار و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت ۴۱.۳۵۶.۱۷۶ دلار است. قیمت Harvest Finance در زمان نوشتن این مقاله ۲۱۱.۱۹ دلار است. توکن Farm در تاریخ ۱ تیر ۱۴۰۰ با کمترین قیمت ۴۰.۰۷ دلار و در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ با بیشترین قیمت ۵,۰۷۸.۴۷ دلار معامله شده است.

بررسی نقشه راه پروژه هاروست فایننس

تیم توسعه‌دهنده Harvest Finance معتقدند که دوران ییلد فارمینگ تازه شروع شده و قیمت گس اتریوم هم کمتر نخواهد شد. بنابراین یافتن راه‌های ساده و سریع برای دسترسی به پروژه‌های دیفای امن با کمترین هزینه ممکن را مبنای رودمپ خود قرار داده‌اند. البته در جدیدترین پست وبلاگی که به مناسبت اولین سالگرد راه‌اندازی پلتفرم در تاریخ ۳۰ آگوست ۲۰۲۱ در مدیوم قرارداده‌اند، اعلام کرده‌اند که نقشه راه سفت و سختی ندارند و هرگز به دیگران برای اجرای ایده‌های خود و رسیدن به جایی که اکنون هستند نیاز نداشتند. همچنین نوشته‌اند؛ از آن‌جایی که دنیای غیرمتمرکز با سرعت فوق‌العاده‌ای رشد می‌کند، اعضای هاروست فرصت‌های جدید را روی هوا می‌زنند و تنها نقشه راه پروژه، ماموریت تیم است.  

معرفی تیم توسعه‌دهنده Harvets Finance

اطلاعاتی از هویت اعضای تیم پروژه Harvest Finance در دسترس نیست. سایت هاروست فایننس هم به صراحت اعلام کرده که تیم توسعه‌دهنده ناشناس هستند. البته گمانه‌زنی‌هایی در صفحات اینترنت درباره حضور آندره کونژ (Andre Cronje) توسعه‌دهنده مطرح پلتفرم یرن فایننس (Yearn Finance) در هاروست فایننس وجود دارد که قابل تایید نیست.

پلتفرم هاروست فایننس با چه پروتکل‌های دیگری همکاری کرده است؟

از آن‌جایی که پلتفرم هاروست فایننس استراتژی‌های مختلف سرمایه‌گذاری را از پلتفرم‌های متفاوت دیفای جمع‌آوری می‌کند با پروتکل‌ها و شبکه‌های بسیاری همکاری کرده است. سوشی سواپ، یونی سواپ، بلنسر (Balancer)، الیپسیس (Elipsis)، کوییک سواپ و غیره در Harvest Finance صندوق راه‌اندازی کرده‌اند. در ادامه ۳ مورد از تازه‌ترین همکاری‌های هاروست فایننس را بررسی می‌کنیم.

تاسیس ۲ صندوق جدید در همکاری با Phuture

تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری در هاروست فایننس

فیوچر یک پروتکل غیرمتمرکز برای سرمایه‌گذاری و ایجاد استراتژی‌های نوین است. این پلتفرم از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری منفعل و ارائه اندیکاتورهای جدید در محیط وب ۳ استفاده می‌کند. هاروست فایننس در ۲۵ آگوست ۲۰۲۱ همکاری خود را با Phuture برای راه‌اندازی ۲ صندوق سرمایه‌گذاری جدید برای توکن‌های PHTR-ETH و PHTR-FARM آغاز کرده است.

همکاری با چین‌لینک برای بروزرسانی اطلاعات قیمتی

چین لینک یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که داده های دنیای واقعی را وارد بلاک چین و قراردادهای هوشمند می‌کند. هاروست در ۲۳ آگوست ۲۰۲۱ اعلام کرده که قراردادهای هوشمندی که اطلاعات قیمتی جفت ارز FARM/ETH را مشخص می‌کنند، داده‌های خود را از پلتفرم Chainlink دریافت می‌کنند.

تغییر مکانیسم بازخرید هاروست در همکاری با پلتفرم بانکور

همکاری پلتفرم هاروست فایننس با بانکور

Bancor یک پروتکل نقدینگی است که راه حل‌های ساده و امن را برای ترید کریپتو و کسب سود ارائه می‌دهد. بانکور از مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند برای طراحی استخرهای نقدینگی و معاملات خودکار بدون نیاز به واسطه استفاده می‌کند. این پلتفرم تسهیلاتی همچون سود استیکینگ، پاداش‌های لیکويیدیتی ماینینگ و حق رای در سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) بانکور را به کاربران ارائه می‌دهد.

Harvest Finance در ۱۹ آگوست ۲۰۲۱ اعلام کرده که از این به پس از پلتفرم بانکور برای بازخرید توکن‌های خود استفاده می‌کند. در بیشتر صندوق‌های هاروست، ۷۰ درصد سود مستقیماً به سپرده‌گذاران تعلق می‌گیرد و ۳۰ درصد برای بازخرید توکن فارم از بازار آزاد استفاده می‌شود. پیش از این استخرهای یونی سواپ بیشترین حجم نقدینگی رمزارز FARM را در اختیار داشتند. اما اکنون بیشترین نقدینگی توکن‌های فارم در اختیار استخرهای بانکور است و این پلتفرم موفق شده نظر هاروست را برای اجرای مکانیسم بازخرید جلب کند.

توکن فارم از کجا بخریم؟

در صورتی که تمایل به خرید رمزارز FARM دارید، می‌توانید آن را از صرافی‌های متمرکز کوین بیس (Coinbase Exchange)، پولونیکس (Poloniex)، Gate.io، هات بیت (Hotbit)، MEXC، بایننس بخرید. همچنین توکن فارم در صرافی‌های غیرمتمرکز یونی سواپ (UniSwap)، سوشی سواپ (SushiSwap)، وان اینچ اکسچنج (1inch Exchange) و زیروایکس (0x Protocol) لیست شده است.

کیف پول مناسب برای ذخیره‌سازی رمزارز FARM

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم توکن فارم رمزارزی با استاندارد erc20 است. بنابراین کیف پولی که برای نگهداری این توکن استفاده می‌کند باید از شبکه اتریوم پشتیبانی کند. از جمله کیف پول‌های نرم‌افزاری مناسب ذخیره‌سازی فارم می‌توان به کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)، اکسدوس (Exodus)، تراست والت (Trust Wallet)، متامسک (MetaMask) و مای اتر ولت (MyEtherWallet) اشاره کرد.

اگر تمایل به نگهداری توکن FARM در کیف پول‌های سخت‌افزاری دارید می‌توانید از لجر نانو (Ledger Nano)، ترزور (Trezor) و کیپ کی (KeepKey) استفاده کنید.

جمع‌بندی

Harvest Finance یک پلتفرم تجمیع‌کننده سود است که استراتژی‌ها و راهکارهای ییلد فارمینگ را از پروتکل‌های شبکه‌های مختلفی همچون اتریوم، شبکه هوشمند بایننس و پالیگان جمع‌آوری کرده و در اختیار کاربران قرار می‌دهد. کاربران رمزارزهای خود را در صندوق‌های هاروست فایننس سپرده‌گذاری می‌کنند و پلتفرم طی یک فرآیند خودکار، دارایی‌های کاربران را به‌صورت مکرر به پلتفرم‌های مختلف انتقال داده و درآمد آن‌ها را افزایش می‌دهد.هاروست فایننس در واقع یک پلتفرم مدیریت سرمایه است که راهکارهای افزایش سود حداکثری را به کاربران ارائه می‌دهد. هاروست با کمک استراتژی‌های پیشرفته هزینه گس اتریوم را کاهش داده و در زمان سرمایه‌گذاران صرفه‌جویی می‌کند. در این مقاله به این پرداختیم که پلتفرم هاروست فایننس چیست، چطور کار می‌کند، چه سرویس‌هایی به کاربران ارائه می‌دهد و در ادامه به معرفی رمزارز FARM، تیم توسعه‌دهنده، نقشه راه و نحوه خرید، فروش و نگهداری توکن فارم پرداختیم.

منبع
Harvest-Finance

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا