کریپتو کده

میبیتس (Meebits)؛ وقتی پیکسل‌های هشت بیتی جان می‌گیرند

در دسامبر سال ۲۰۱۷ و با محبوبیت بازی کریپتوکیتیز (CryptoKitties)، پیوند بازی‌های بلاکچینی و توکن‌های بی‌همتا (NFT) آغاز شد. کریپتوکیتیز که زمانی مسبب یک چهارم از تراکنش‌های شبکه اتریوم بود، برای اولین بار توجه عموم مردم را به کریپتو آرت و اقلام کلکسیونی بر بستر بلاکچین جلب کرد. چندین سال بعد و با انتشار چندین و چند کلکسیون و بازی موفق دیگر،‌ اکنون میبیتس (Meebits) می‌خواهد از همان فرمول موفق گذشته با شکل و شمایلی جدید برای جلب نظر کاربران استفاده نماید. اما میبیتس چیست؟

در ادامه این مطلب توضیح خواهیم داد که مجموعه میبیتس چیست، سازندگان آن چه کسانی هستند و با ویژگی‌های مختلف آن آشنا خواهیم شد.

میبیتس چیست؟

میبیتس چیست

چهار سال و سه ماه پیش (اواخر ژوئن ۲۰۱۷) مجموعه‌ای هنری با نام کریپتو پانکس (Cryptopunks) عرضه شد که در ابتدا به عنوان تجربه‌ای از مالکیت آثار دیجیتال بر روی بلاکچین پا به عرصه حیات گذاشته بود؛ در سه سال ابتدایی این تجربه، مجموع فروش این مجموعه تنها ۸۶۶ هزار دلار بود، در سال چهارم و با رشد بی‌سابقه توکن‌های بی‌همتا و توجه رسانه‌های خبری، فروش این مجموعه به ۳۶۱ میلیون دلار رسید.

کریپتو پانکس (Cryptopunks)

اما کریپتو پانکس چه بود؟ کریپتو پانکس مجموعه‌ای ده هزار عددی از شخصیت‌های دیجیتال به فرم بازی‌های کامپیوتری ۸ بیتی قدیمی بود که هر یک اشکال و خصوصیات ظاهری متفاوتی داشتند. با استقبال گسترده از این مجموعه، هر کس در بلاکچین می‌خواست که صاحب یکی از این کاراکترها باشد و افرادی که مالک آن‌ها بودند، آن را با افتخار بر روی تصویر نمایه شبکه‌های اجتماعی خود قرار می‌دادند. محبوبیت این مجموعه به قدری اوج گرفت که به فاصله یک ماه، دو عدد از آدم فضایی‌های این مجموعه در دو حراجی معتبر کریستیز و ساتبیز با ارقام به ترتیب ۱۶.۹ و ۱۱.۷ میلیون دلار به فروش رفت.

حال مجموعه میبیتس را می‌توان امتداد این پروژه دانست. میبیتس که محصول همان شرکت تولیدکننده کریپتو پانکس است مجموعه‌ای کلکسیونی از شخصیت‌های واکسلی (voxel) است. «اگر کریپتو پانکس برای استفاده به عنوان آواتاری دو بعدی در شبکه‌هایی همچون توییتر، دیسکورد و یا غیره ایده‌آل است، [ما] امید داریم که میبیتس به عنوان آواتاری سه بعدی در جهان‌های مجازی، بازی‌ها و واقعیت مجازی به کار رود».

علاقه تیم سازنده کریپتو پانکس به گرافیک پیکسلی نشات گرفته از فضای بازی‌هایی همچون ماین کرافت و Roblox است.

T-pose meebits

مشخصات شخصیت‌های مجموعه Meebits

در مجموع ۲۰,۰۰۰ عدد از کاراکترهای میبیتس موجود است. آن‌ها به شکل کاراکترهایی پیکسلی در چند نوع مختلف و به همراه البسه و موارد تزیینی مختلف طراحی شده‌اند. در مجموع ۷ نوع مختلف از میبیتس‌ها موجود است که به ترتیب نادر بودن عبارتند از:

  • نوع تشریح شده – Dissected: تنها ۵ عدد از این نوع در بین ۲۰ هزار میبیتس وجود دارد. متوسط قیمت فروش این دسته ۷۰۰ اتر بوده است.
  • نوع بیگانه (آدم فضایی) – Visitor: هجده عدد از این نوع وجود دارد. متوسط قیمت فروش این دسته ۳۳۰.۱ اتر بوده است.
  • نوع اسکلت – Skeleton: در مجموع ۵۷ عدد میبیتس از نوع اسکلت وجود دارد. میانگین قیمت فروش آن‌ها ۱۱۳.۶۷ اتر است.
  • نوع ربات – Robot: در مجموع ۷۲ عدد – متوسط قیمت فروش ۱۰۵.۷ اتر
  • نوع فیل – Elephant: در مجموع ۲۵۶ فیل در این کلکسیون موجود است. میانگین قیمت فروش آن‌ها ۲۵.۹۶ اتر بوده است.
  • نوع خوک – Pig: در مجموع ۷۱۱ خوک در این مجموعه وجود دارد که به شکل میانگین با ۱۶.۱۶ اتر به فروش رسیده‌اند.
  • نوع انسان – Human: بیش از ۹۰ درصد فراوانی این کلکسیون به این نوع با ۱۸۸۸۱ عدد اختصاص یافته است. به طور متوسط قیمت فروش این نوع ۳.۸۸ اتر بوده است.
انواع مختلف میبیتس meebits

علاوه بر نوع شخصیت‌ها، تعدادی مشخصه برای هر شخصیت وجود دارد که می‌توانید تعداد و فراوانی برخی از آن‌ها را در تصویر زیر مشاهده کنید.

خصوصیات میبیتس ها
خصوصیات مختلف طراحی شده توسط طراحان در زمان مینت به وسیله الگوریتم قراردادهای هوشمند در کنار هم قرار می‌گیرد و بدین ترتیب هیچ دو میبیتسی مشابه یکدیگر نیستند.

هر کاربر پس از خرید یک میبیتس به فایل T-pose آن با فرمت obj دسترسی خواهد داشت که سازگار با عموم نرم‌افزارهای مطرح مدلینگ و متحرک‌سازی سه بعدی است و بدین ترتیب کاربر می‌تواند با وارد کردن آن به این گونه نرم‌افزارها، آن را به حرکت درآورد.

علاوه بر آن، کاربران می‌توانند با استفاده از راهنمایی که در سایت این پروژه منتشر شده است، میبیتس‌های خود را به وسیله پرینتر سه بعدی چاپ کرده و نسخه فیزیکی کوچکی از آن را در اختیار داشته باشند.

میبیتس پرینت شده

همچنین نسخه‌ای از هش ویژگی‌های تمام میبیتس‌ها بر روی IPFS موجود است و بدین ترتیب میبیتس‌ها می‌توانند با استفاده از خواص بلاکچین، عمری جاودانه داشته باشند.

علاوه بر این‌ها کاربران می‌توانند از مدل‌های سه بعدی میبیتسی خود در بازی‌ها یا جهان‌های مجازی همچون کریپتوواکسلز (Cryptovoxels)، دیسنترالند (Decentraland) و یا سندباکس (The Sandbox) استفاده کنند.

نحوه فروش میبیتس‌ها چگونه بوده است؟

وجود نام لاروا لبز (Larva Labs) به عنوان تولیدکننده این مجموعه، باعث شد که بدون نیاز به حمایت هیچ بنیاد یا شبکه‌ای، این مجموعه طرفدارانی حتی پیش از انتشار داشته باشد. این سومین مجموعه NFT این شرکت پس از کریپتو پانکس و اتوگلیف (Autoglyphs) بوده است. در ابتدا ۹۰۰۰ عدد از میبیتس‌ها به شکل مزایده هلندی (Dutch Auction) با قیمت اولیه ۲.۵ اتر (ETH) برای فروش گذاشته شد. بقیه این مجموعه به عنوان نشانی از قدردانی لاروا لبز از جامعه فعال دو مجموعه قبلی، به دارندگان تمجموعه‌های پیشین به شکل رایگان (تنها با پرداخت هزینه گس شبکه) اعطا شد. همچنین لاروا لبز بازارچه‌ای برای فروش ثانویه این شخصیت‌ها در سایت خود ایجاد کرده است که امکانات جالبی دارد. در این بازارچه کاربران می‌توانند یک یا چند میبیتس را با یا بدون اتر به دارنده میبیتس دیگری پیشنهاد دهند. همچنین لاروا لبز سهمی از تراکنش‌های این بازارچه اخذ نمی‌نماید. ارسال پیشنهاد در این بازار رایگان است و به وسیله امضای دیجیتال صورت می‌گیرد و پذیرنده معامله موظف به پرداخت هزینه کارمزد شبکه است.

معامله فرضی با پیشنهاد سه میبیتس در ازای دو عدد

نحوه مینت (ایجاد) Meebits

پس از طراحی انواع و مشخصه‌های مختلف شخصیت‌ها، لاروا لبز با استفاده از قراردادهای هوشمند، شروع به مینت این شخصیت‌ها که هر یک نوعی توکن بی‌همتا مبتنی بر استاندارد ERC-721 شبکه اتریوم هستند، کرد. اما بنا بر ادعای این شرکت، قرارداد هوشمند میبیتس به نحوی طراحی شده بود که هیچ‌کس حتی تیم سازنده از نحوه تخصیص میبیتس بعدی در زمان مینت خبر نداشته است و این کار به شکل تصادفی از میان مجموعه از پیش ایجاد شده صورت گرفته است.

استقبال کاربران از میبیتس چگونه بوده است؟

پس از فروش اولیه، بازار ثانویه داغی برای مالکیت این مجموعه ایجاد شد به نحوی که بنا بر گزارش سایت Dappradar، این مجموعه با مجموع فروش بیش از ۲۲۰ میلیون دلار، یازدهمین مجموعه کلکسیونی پرفروش NFT در تاریخ است. همچنین یازده عدد از توکن‌های مجموعه میبیتس به کلوب میلیونی‌ها وارد شده‌اند و با قیمتی بیش از یک میلیون دلار معامله شده‌اند. میبیتس شماره ۱۰۷۶۱ با قیمت ۷۰۰ رپد اتر (WETH) معادل با ۲.۵۳ میلیون دلار در زمان فروش، گرانقیمت‌ترین میبیتس در حال حاضر است.

میبیتس شماره ۱۰۷۶۱
میبیتس شماره ۱۰۷۶۱

تیم سازنده

مت هال (Matt Hall) و جان واتکینسون (John Watkinson) دو هم‌بنیان‌گذار و اداره‌کننده لاروا لبز هستند. این دو سابقه بسیار متنوعی در تولید محصولات متنوع تکنولوژیک دارند. سیاهه تولیدات آن‌ها از لانچر‌های مختلف برای اندروید تا چند بازی و اپ مختلف موبایلی دیگر تا مجموعه‌ای متن‌باز از سندهای دیجیتالی حقوقی گسترده است. آن‌ها سابقه همکاری با شرکت‌های بزرگی همچون گوگل و مایکروسافت را در پروژه‌های مختلف دارند. میبیتس آخرین دست‌پرورده این تیم است که در تاریخ ۴ ماه مه ۲۰۲۱ (۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰) منتشر شد.

جامعه هواداران میبیتس‌ها اخیرا با تشکیل سازمان مستقل غیرمتمرکزی (DAO)، به دنبال افزودن ویژگی‌ها و محتوای بیشتر به دنیای میبیتس‌ها هستند. تیم لاروا لبز نقش مستقیمی در این پروژه ندارد و تنها به عنوان مشاور در آن فعالیت می‌کند.

چطور میبیتس بخرم؟

با رفتن به این صفحه، می‌توانید لیستی از کاراکترهایی که برای فروش گذاشته شده‌اند را مشاهده کنید. همچنین کمترین قیمت گذاشته شده توسط فروشنده و بیشترین پیشنهادی که تاکنون برای آن ارسال شده را می‌توانید در کنار تصویر هر شخصیت مشاهده کنید. با اتصال کیف پولتان به سایت و کلیک بر روی گزینه Trade for this Meebit می‌توانید پیشنهاد خود را برای خرید آن را به فروشنده ارسال نمایید. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، می‌توانید میبیتس‌های خودتان را هم در پیشنهاد بگنجانید.

نحوه ارسال پیشنهاد خرید

از توکن‌های میبیتس در چه کیف پولی نگهداری کنم؟

همانطور که اشاره شد،‌ هر یک از شخصیت‌های این مجموعه به فرم یک توکن بی‌همتا مبتنی بر استاندارد ERC-721 ایجاد شده است بنابراین برای نگهداری از آن باید از کیف پولی استفاده کنید که از این استاندارد پشتیبانی می‌کند. خبر خوب این است که با محبوبیت روزافزون NFTها، به احتمال فراوان کیف پول فعلی شما از این گونه توکن‌ها پشتیبانی می‌کند با این حال برای اطلاعات بیشتر در این خصوص، می‌توانید مقاله زیر را مطالعه کنید:

جمع‌بندی

مجموعه Meebits یکی از کلکسیون‌های معروف توکن‌های بی‌همتاست که در طی سال‌های اخیر در شبکه‌‌های مختلف منتشر شده است. این شخصیت‌های جذاب که به فرم پیکسلی و به شکل سه بعدی طراحی شده‌اند، جذابیت زیادی برای دوست‌داران این حوزه دارند و می‌توانند نوید آینده‌ای را دهند که هر یک از ما برای نمایش کاراکتر خود در متاورس، به نمونه‌های مشابه متوسل شویم. میبیتس که محصول تیم لاروا لبز است،‌ با فراهم آوردن امکاناتی همچون ایجاد بازارچه ثانویه منحصر به فرد، فراهم کردن فایل‌های ضمیمه‌ای برای متحرک کردن شخصیت‌ها و ایجاد راهنما برای پرینت سه بعدی آن‌ها، زمینه را فراهم کردن رضایت جامعه علاقه‌مندان خود ایجاد کرده است. همچنین وفاداری این گروه به کاربران اولیه خود و توزیع اولیه منصفانه میبیتس‌ها، به مقبولیت این پروژه افزوده است.

تجربه شما از دنیای توکن‌های NFT مجموعه‌ای چیست؟ آیا در هیچ یک از این مجموعه‌ها مشارکت داشته‌اید؟ دیدگاه‌های خود را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

منبع
larvalabs

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا