متوسط کیف پول

برای خرید و فروش و نگهداری NFT ها از چه کیف پولی استفاده کنیم؟

با رشد حوزه دیفای، توکن‌های غیر قابل تعویض (Non-fungible tokens) که به اختصار NFT‌ خوانده می‌شوند به طور چشم‌گیری محبوب شده‌اند. خرید و فروش NFT در حال حاضر به یکی از جذاب‌ترین بخش‌های حوزه کریپتو تبدیل شده است. ما در این مقاله، روش‌های مختلف خرید و فروش NFT و سرویس‌های موجود برای این کار را بررسی خواهیم کرد.

برای خرید و فروش NFT، نگه‌داری آن و همچنین مبادله دیگر دارایی‌های رمزنگاری شده، شما نیاز به یک سرویس ارائه‌دهنده خدمات دارید که ممکن است یک سرویس حضانتی (custodial) یا غیر حضانتی (non-custodial) باشد. اما این مفاهیم به چه معنا هستند؟ سرویس حضانتی، کنترل کلید خصوصی کیف پول شما را دارد و دارایی‌های شما را نگه می‌دارد. بازار NFT بایننس (Binance NFT Marketplace) نمونه‌ای از یک بستر NFT حضانتی است که می‌توانید با ساخت یک حساب کاربری وارد آن شوید.

از سوی دیگر، یک سرویس غیرحضانتی به کاربران امکان کنترل کامل کیف پول و دارایی‌های دیجیتالی خود را می‌دهد. کاربران می‌توانند NFT‌های خود را مستقیماً از کیف پول خود معامله کنند. در واقع، این یک بازار بدون واسطه است. از سرویس‌های که این امکان را در اختیار کاربر می‌گذارند می‌توان به Featured بایننس (Featured By Binance) اشاره کرد. وقتی یک NFT در بلاکچین ساخته می‌شود به این معنا است که سازندگان آن می‌توانند به طور مستقیم با هوادران خود ارتباط برقرار کنند.

راهنمای خرید و فروش NFT

خرید و فروش NFT

در تمامی شبکه‌های بلاکچین و دیفای، تقاضا برای توکن‌های NFT بالا رفته است. اگرچه در حال حاضر اطلاعات زیادی در مورد این موضوع وجود دارد، اما تاکنون درباره چگونگی حضانت روی NFT ها  مباحث زیادی درنگرفته است. چه کسی کنترل کاملی بر NFT‌ای که شما ساخته یا خریده‌اید دارد؟ ممکن است کمتر از آنچه که تصور می‌کنید روی NFT خود کنترل داشته باشید.

اگر قبلاً در مورد کیف پول و ارزهای رمزپایه مطالعه داشته‌اید، ممکن است این مفهوم برای شما آشنا باشد. در واقع، چه خود ِ شما روی NFT تان کنترل کامل داشته باشید و چه به شخص دیگری اجازه نگه‌داری آن را بدهید، هر دو، گزینه‌های معتبری هستند. همه چیز بستگی به این دارید که شما به دنبال چه هستید و چه نوع مسئولیتی می‌خواهید داشته باشید. هنگامی که شما کیف پول و پلتفرم موردنظر برای خرید و فروش NFT یا ساخت آن را انتخاب می‌کنید، در واقع دارید حضانتی بودن یا غیرحضانتی بودن NFT را هم انتخاب می‌کنید.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول کریپتو، ابزاری اصلی برای نگهداری ارزهای رمزپایه و تعامل با بلاکچین است. اگر شما قصد معامله دارید یا می‌خواهید از برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) استفاده کنید، به یک کیف پول احتیاج دارید. هر کیف پول، دو هدف اصلی را دنبال می‌کند: ذخیره کلید عمومی و کلید خصوصی.

بیشتر بدانید: میهن پادکست – مفهوم کیف پول و کلیدهای خصوصی و عمومی!

کلید خصوصی کیف پول شما، برای تولید آدرس‌هایی استفاده می‌شود که شما یا دیگران می‌توانید با استفاده‌ از آن به انجام تراکنش بپردازید. کلید خصوصی شما که در واقع رمز عبور محرمانه شما است با امضای تراکنش، دسترسی به دارایی‌های شما را امکان‌پذیر می‌کند. گزینه‌های متنوعی برای انتخاب یک کیف پول وجود دارد. کلید خصوصی را می‌توان بر روی یک تکه کاغذ یادداشت کرد یا از طریق نرم‌افزار کیف پول ورژن دسکتاپ به آن دسترسی پیدا کرد. همچنین می‌توان از دستگاه‌های کیف پول سخت افزاری استفاده کرد.

از کیف پول‌های رمزنگاری فقط برای ذخیره توکن‌ها استفاده نمی‌شود، بلکه با توجه به کیف پولی که دارید، می‌توانید NFT‌ها را نیز در آن ذخیره کنید. شما احتمالاً برای ارسال یا دریافت دارایی‌های دیجیتالی مانند بیت کوین، اتریوم یا استیبل کوین‌ها از کیف پول استفاده کرده‌اید، اما برخی از این کیف پول‌ها می‌توانند NFT‌ها را ذخیره کنند و انتقال دهند.

کیف پول حضانتی چیست؟

یک کیف پول حضانتی به شما امکان کنترل کامل کلیدهای خصوصی را نمی‌دهد. در واقع یک شخص سوم (مانند یک صرافی) دارایی‌های شما را ذخیره می‌کند، در نتیجه خودتان نمی‌توانید به کلید خصوصی دسترسی داشته باشید که این الزاما چیز بدی نیست. همه چیز به نیاز شما بستگی دارد.

به دلیل ویژگی غیرمتمرکز بودن بلاک چین، اگر کلید خصوصی خود را فراموش کنید ممکن است دسترسی به کیف پول خود را برای همیشه از دست دهید. در نتیجه، اگر یک صرافی وظیفه نگه‎داری کلید خصوصی شما را بر عهده بگیرد، می‌توانید از ریسک چنین موردی در امان باشید. وقتی در یک صرافی به مبادله می‌پردازید، تنها نیاز به یک رمزعبور دارید که اگر آن را هم فراموش کنید احتمالاً با کمک پشتیبانی سایت می‌توانید دوباره وارد حساب خود شوید.

با این حال فراموش نکنید که در این صورت، این صرافی است که کنترل دارایی‌های شما را دارد و توکن‌های شما در صورتی در امنیت خواهند بود که صرافی وظیفه خود را به درستی انجام دهد. به همین دلیل انتخاب یک صرافی معتبر اهمیت بسیاری دارد.

کیف پول غیر حضانتی چیست؟

در کیف پول غیر حضانتی، فقط صاحب آن کیف پول، کلیدهای خصوصی را در اختیار دارد و بر آن کنترل دارد. برای کاربرانی که می‌خواهند کنترل بیشتری بر دارایی‌های خود داشته باشند کیف پول‌های غیر حضانتی بهترین گزینه است.

اما همانطور که قبلاً نیز گفتیم در این مورد، مسئولیت حفظ کلید خصوصی به عهده صاحب کیف پول است. اگر کاربر، کلید را را گم کند و نتواند عبارت ۱۲ یا ۲۴ کلمه‌ای یادآور خود را به خاطر بیاورد، کیف پول و دارایی‌های موجود در آن از بین می‌رود. کیف پول‌های غیرحضانتی به شکل اپلیکیشن‌های موبایلی، برنامه‌های کامپیوتری و افزونه‌های مرورگر در دسترس هستند. از نمونه‌های معروف می‌توان به Trust Wallet و MetaMask اشاره کرد. همچنین می‌توانید از سرویس‌های مرتبط با کیف پول همچون Tor.us استفاده کنید. این سرویس‌ها به کاربران اجازه می‌دهند تا از لاگین از طریق شبکه‌های اجتماعی(Social Login) برای محافظت از کلیدهای خود استفاده کنند، این موضوع باعث می‌شود روند کار با امنیت و سهولت بیشتری انجام شود.

از کدام کیف پول‌ها می‌توان با NFT ها کار کرد؟

کیف پول هولدرهای قدیمی بیت کوین

برای ذخیره‌ی آثار هنری رمزنگاری شده یا سایر NFT‌ها می‌توانید از هر دو نوع کیف پول حضانتی و غیر حضانتی استفاده کنید. با این حال، مطمئن شوید کیف پول مورد استفاده‌ی شما از NFT‌ی مورد نظرتان پشتیبانی می‌کند. NFT‌ها می‌توانند در بلاکچین‌های مختلف وجود داشته باشند و حتی در یک بلاکچین نیز می‌توان انواع مختلفی از استانداردهای توکن را داشت. هر استاندارد دارای مشخصات و قوانین متفاوتی است که نحوه ایجاد و استفاده از توکن‌ها را مشخص می‌کند.

رایج‌ترین استانداردهای توکن عبارتند از:

  • اتریوم: ERC-721، ERC-1155
  • بایننس اسمارت چین: BEP-721، BEP-1155

اگر قصد ذخیره NFT را در کیف پول حضانتی (مانند صرافی‌ها) یا کیف پول غیر حضانتی دارید، ابتدا استاندارد توکن NFT را بررسی کنید. با استفاده از این اطلاعات، می‌توانید مطمئن شوید که کیف پول شما از بلاک چین و استاندارد توکن اثر هنری دیجیتالی شما پشتیبانی می‌کند.

متامسک، تراست ولت و MathWallet از نوع کیف پول‌های غیر حضانتی هستند که NFT ‌های رایجی را که شما به احتمال بسیار زیاد با آن‌ها مواجه خواهید شد را پشتیبانی می‌کنند. اما وقتی در حال کار با یک صرافی متمرکز هستید، شما در واقع از کیف پول حضانتی استفاده خواهید کرد. بهترین راه‌حل شما بررسی بخش سوالات متداول یا وب سایت صرافی، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید و فروش NFT‌ های مورد قبول است.

چگونه می‌توانم با استفاده از کیف پول خود NFT بخرم؟

نحوه خرید کالاهای کلکسیونی NFT به دو موضوع بستگی دارد: نوع کیف پول و بازار مورد نظر شما برای خرید و فروش NFT. اگر می‌خواهید کنترل کاملی روی تراکنش NFT خود داشته باشید و می‌خواهید آن را در کیف پول غیر حضانتی ذخیره کنید، باید از یک سیستم عامل غیرمتمرکز مانند Featured by Binance استفاده کنید.

در پلتفرم‌های غیرمتمرکز (غیر حضانتی)

اگر قبلاً از Binance DEX یا صرافی غیرمتمرکز دیگری استفاده کرده‌اید، ممکن است از قبل، با یک سیستم غیرحضانتی آشنا شده باشید. صرافی غیرمتمرکز نیازی به ایجاد حساب کاربری یا ثبت نام ندارد. همچنین شما معمولاً معاملات را به طور مستقیم با طرف مقابل انجام می‌دهید.

در بازارهای NFT  (حضانتی)

یک بازار NFT در طول فرآیند خرید به عنوان یک ناظر یا سرپرست عمل می‌کند. اگر می‌خواهید در حراجی یک اثر هنری شرکت کنید و پیشنهاد خود را ارائه دهید، باید مبلغ مدنظر خود را به پلتفرم ارسال کنید تا آن‌ها این پول را به صورت امانی نگه دارند. هنگامی که NFT خود را خریداری کردید، می‌توانید آن را در کیف پول حضانتی خود نگه دارید یا آن را به کیف پول دیگری بفرستید. برای مثال بازار NFT بایننس از شما می‌خواهد برای خرید و ارائه پیشنهاد، دارایی خود را به کیف پول آن‌ها منتقل کنید. از آنجایی که این وب‌سایت مستقیماً با کیف پول‌های بیرونی ارتباط برقرار نمی‌کند، حساب بایننس شما باید با توکن شارژ شود.

چگونه می‌توانم با استفاده از کیف پول خود یک NFT ایجاد کنم یا بفروشم؟

کاربردهای NFT

فرآیند ایجاد NFT، ضرب کردن(Minting) نامیده می‌شود. برای ضرب یک NFT، باید کیف پول خود را متصل کنید و اثر دیجیتالی خود را در یک بستر NFT مانند Featured by Binance بارگذاری کنید. در آنجا می‌توانید تصاویر، فایل‌های صوتی یا ویدیویی را همراه با داده‌های دیگر (به منظور توصیف NFT‌های خود) بارگذاری کنید. شما می‌توانید هم NFT‌های تکی بسازید و هم مجموعه‌ای داشته باشید که از گروهی از NFT‌ها تشکیل شده است. به طور مثال یک تک آهنگ می‌تواند یک NFT باشد و آلبومی که شامل چندین قطعه است به عنوان یک NFT کلکسیونی شناخته شود.

پس از ضرب یک NFT، دارایی‌های شما به صورت on-chain ذخیره می‌شود و نمی‌توان آن‌ها را تغییر داد. در صورت تمایل، می‌توانید NFT‌های خود را برای فروش بگذارید. پلتفرم Featured by Binance در حال حاضر از دو روش فروش برای بازار ثانویه خود پشتیبانی می‌کند؛ فروش با قیمت ثابت و حراج انگلیسی.

به محض اتمام فروش، NFT‌های شما به خریداران ارسال می‌شود. درآمد حاصل از فروش، از کیف پول خریداران به کیف پول شما واریز می‌شود. این فرایند، توسط قوانین قراردادهای هوشمند به صورت خودکار و ایمن انجام می‌شود.

در بازارهای NFT  (حضانتی)

برای فروش NFT خود به صورت حضانتی، باید آن را به پلتفرم مورد استفاده خود ارسال کنید. اطمینان حاصل کنید که این پلتفرم از NFT‌ای که می‌خواهید بفروشید پشتیبانی می‌کند. اگر در این مرحله دقت کافی به خرج ندهید، و NFT‌های خود را به یک سیستم عامل ناسازگار ارسال کنید ممکن است آن‌ها را به راحتی از دست دهید. هر بازاری گزینه‌های مختلفی برای فروش دارد؛ برخی از قیمت ثابت پشتیبانی می‌کنند و برخی از طریق حراج این کار را انجام می‌دهند. ممکن است هر دو گزینه نیز در دسترس باشد.

هنگامی که NFT خود را با موفقیت فروختید، بازار به طور خودکار آن را به مالک جدید منتقل می‌کند. پول شما یا مستقیماً به کیف پول خارجی شما ارسال می‌شود یا در سیستم عامل باقی می‌ماند تا بتوانید آن را برداشت کنید.

مزایا و معایب خرید و فروش NFT با یک سرویس حضانتی

سیستم حضانتی روشی ساده برای به هم رساندن خریداران و فروشندگان NFT فراهم می‌کند که استفاده از آن برای تازه واردان آسان است. دیگر نیازی نیست نگرانی از دست دادن کلید خصوصی خود باشید، این موضوع حتی برای کاربران باتجربه نیز یک اطمینان خاطر است. رابط‌ها به طور کلی کاربر پسند هستند و اگر مشکلی پیش بیاید راحت‌تر می‌توانید از پس آن برآیید و سیستم پشتیبانی پلتفرم به کمک شما خواهد آمد.

بسیاری از علاقه‌مندان به حوزه کریپتو غیرمتمرکز بودن را یک ارزش می‌دانند، در نتیجه عدم کنترل مستقیم روی دارایی‌ها، برای آنان یک نقص بزرگ است. همچنین چک کردن موارد مربوط به KYC در برخی از سرویس‌های NFT که به نام آدرس و موارد این‌چنینی نیاز دارند، یک روش رایج است. از سوی دیگر، هنگامی که داده‌های شما ذخیره می‌شوند، همیشه خطر سرقت آن‌ها وجود دارد. همچنین خطر هک‌شدن نیز یکی از تهدیدات موجود است.

مزایا و معایب خرید و فروش NFT با یک سرویس غیر حضانتی

پلتفرم‌های NFT غیر حضانتی کنترل بسیار بیشتری را در طول فرآیند معامله فراهم می‌کنند. خرید و فروش NFT مستقیماً از کیف پول خود و بدون واسطه انجام می‌شود که منجر به هزینه کم‌تر و حریم خصوصی بیشتری می‌شود. با این حال، این عوامل، بیشتر به شبکه مورد استفاده شما بستگی دارند. در این سرویس‌ها اگر به حریم خصوصی خود اهمیت می‌دهید، دیگر نیازی به انجام KYC نیست، بنابراین می‌توانید به صورت ناشناس به تراکنش بپردازید که برای شروع فقط به یک کیف پول نیاز دارید.

چند نکته منفی در مورد سرویس غیر حضانتی وجود دارد. اول اینکه برای کاربران جدیدی که چندان با کیف پول آشنا نیستند، کار کردن با این سرویس‌ها می‌تواند سخت‌تر باشد. با این حال، سرویس‌هایی همچون Tor.us استفاده از dapps را بسیار ساده‌تر کرده‌اند.

اما وقتی صحبت از NFT‌ها می‌شود، از آنجایی که این حوزه هنوز در مراحل اولیه قرار دارد اندازه گیری آن سخت می‌شود. با این وجود، نقدینگی به برخی فاکتورها از جمله تعداد کاربر و حجم معاملات بستگی دارد و این احتمال وجود دارد که خدمات غیر حضانتی در آینده نزدیک از خدمات حضانتی جلو بیافتند. همچنین پروژه‌هایی وجود دارند که در حال کار کردن روی بازارهای cross-platform و غیر حضانتی هستند و احتمالاً دیگر مشکل نقدینگی پیش نخواهد آمد.

NFT های حضانتی و غیر حضانتی در یک نگاه

 پارامترهاسرویس NFT غیرحضانتیسرویس NFT حضانتی
کلید خصوصیدر دست صاحب کیف پول استدر دست شخص دیگری است
دسترسیقابل دسترسی برای همگاناز طریق ثبت اکانت
هزینه تراکنشمعمولا پایین تر استمعمولا بالا است
امنیتمعمولا بالاتر استمعمولا پایین است
پشتیبانیمعمولا پشتیبانی کم تری وجود داردپشتیبانی بیشتری می‌شود
تایید هویتنیازی نیستنیاز است

سخن پایانی

برای خرید و فروش NFT و نگه‌داری آن، سرویس‌های حضانتی و غیر حضانتی وجود دارند که هرکدام دارای مزایای خود هستند. یک پلتفرم NFT غیر حضانتی مانند Featured By Binance یک انتخاب عالی برای هرکسی است که استقلال و امنیت، ارزش‌های مهمی برای وی هستند. از سوی دیگر، برای کاربران کم تجربه‌تر، استفاده از بازار و کیف پول NFT حضانتی منطقی‌تر است. خدمات حضانتی به شما این امکان را می‌دهد تا زمان بیشتری در اختیار داشته باشید و وقت خود را کمتر صرف یادگیری چگونگی کار با کیف پول کنید، در این حالت بازار NFT بایننس گزینه بسیار خوبی است.

منبع
academy binance

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا