استخراجکریپتو پدیا

بمب سختی (Difficulty Bomb) اتریوم چیست؟ کابوس ماینرهای این شبکه!

طی چند ماه گذشته پیش بینی های متعددی در خصوص سختی ماینینگ اتریوم وجود داشته است. این موضوع به بمب سختی یا همان Difficulty Bomb معروف است و تهدیدی جدی برای اکوسیستم به حساب می‌آید. هرچند انتقال به گواه اثبات سهام باید این موضوع را حل می‌کرد. البته همانطور که می‌دانید، تغییر الگوریتم شبکه اتریوم از گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام هنوز انجام نشده است. اکنون فرصت خوبی است تا نگاهی به بمب سختی اتریوم و تاثیر آن بر شبکه بیاندازیم.

بمب سختی اتریوم، ماینینگ را غیرممکن می‌سازد

اول و مهم تر از همه آن است که مشکل بمب سختی Difficulty Bomb اتریوم را بشناسیم. هنگامی که اتریوم به وجود آمد، توسعه دهندگان موظف بودند تا الگوریتم اجماع ایجاد کنند. این اجماع همانند بیت کوین از طریق ماینینگ در فضای گواه اثبات کار به دست می‌آمد. هرچند با سخت‌تر شدن ماینینگ، این شرایط می‌توانست مشکل آفرین شود. در مجموع احتمال وجود سخت افزاری مانند اسیک برای اتریوم وجود نداشت.

هرچند توسعه دهندگان اتریوم به برنامه متفاوتی دست یافتند. برنامه این بود که در نقطه مشخصی در آینده، ماینینگ اتریوم غیرممکن شود. این تغییر از طریق افزایش سختی اجباری ماینینگ معرفی و منجر به ایجاد بمب سختی شد. با فعال شدن این بمب سختی در شبکه، سختی ماینینگ با افزایش بسیار زیادی همراه می‌شود و سرانجام ماینینگ اتریوم را ناکارآمد و به شدت بدون سود می‌کند.

بعضی از افراد معتقدند که این امر، پایان کار اتریوم خواهد بود اما فعلا دلیلی برای ترس و نگرانی وجود ندارد. هدف این است که قبل از آنکه بمب سختی اتریوم به مشکل خاصی تبدیل شود، شبکه به الگوریتم گواه اثبات سهام انتقال پیدا کرده باشد. در حال حاضر، الگوریتم اثبات سهام همچنان در حال توسعه است، هرچند به زودی تکمیل خواهد شد. این را به خاطر داشته باشید که هنوز تاریخ عرضه رسمی برای انتقال به گواه اثبات سهام اعلام نشده است.

بمب سختی اتریوم در اصل قرار بود به شکل یک قرارداد هوشمند معرفی شود. این برنامه به منظور طرح تنظیم سختی که بخشی از به روز رسانی فرانتیر (Frontier) در سال ۲۰۱۵ بود، تغییر پیدا کرد. به عنوان بخشی از این برنامه ریزی مشخص شد که بمب سختی منجر به تحمیل هارد فورک عظیم دیگری در اتریوم خواهد شد. چنین فورک سختی قطعا در چشم انداز اتریوم می‌باشد.

با این حال، مشاهده این موضوع که توسعه دهندگان برای انتقال به گواه اثبات سهام، difficulty bomb اجباری معرفی کردند نکته جالبی است. چنین اقدامی غیرمنطقی است زیرا در حال حاضر نیازی به آن وجود ندارد. هم چنین اتریوم نوع بسیار متفاوتی از ارز دیجیتال است و انتقال به گواه اثبات سهام همواره یکی از اهداف اصلی آن بوده است. دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم بمب سختی تبدیل به مشکل خواهد شد زیرا انتقال به گواه اثبات سهام قبل از فعال شدن بمب سختی تکمیل و انجام خواهد شد.

در خاتمه خاطر نشان می‌ کنیم که بمب سختی اتریوم روش بسیار جالبی برای تعیین مهلت اتمام توسعه برای انتقال به گواه اثبات سهام است. این شرایط از آنچه که هست بسیار خطرناک تر به نظر می‌رسد، زیرا تیم توسعه اتریوم تمام تلاش خود را به کار بسته اند. به علاوه، بمب سختی، کل اکوسیستم را مجبور خواهد کرد به همان چیزی انتقال یابند که اکوسیستم اتریوم پس از فورک سخت به آن تبدیل خواهد شد. در غیر این صورت، پس از افزایش سختی ماینینگ به بالاترین حد خود، کاربران در بلاک چینی به دام خواهند افتاد که رشد نخواهد کرد.

در حال حاضر که در ماه می سال ۲۰۲۰ هستیم، آخرین ارتقای شبکه اتریوم یعنی Muir Glacier، بمب سختی را دوباره به تاخیر انداخت و به ۴.۰۰۰.۰۰۰ بلاک دیگر موکول کرد. این اتفاق این فرصت را به جامعه اتریوم می‌دهد که تا حدودا جولای ۲۰۲۱، اتریوم ۲ را عرضه کنند و یا قبل از اینکه عصر یخبندان اتریوم شروع شود، یک بار دیگر difficulty bomb را به تاخیر بیندازند.

آخرین به روز رسانی:‌ ۱۳۹۹/۳/۱۷

منبع
themerkle

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا