کریپتو کده

پلتفرم وراسیتی چیست؟ آشنایی با Verasity و توکن VRA

با فراگیری شبکه‌های اجتماعی تعاملی، فرایند‌های تولید و انتشار محتوا به کلی تغییر یافته است. یکی از مهم‌ترین تغییرات، تحول مدل‌ها و فرایند‌های کسب درآمدی توسط ناشران محتوا بوده است. با گذشت زمان این فرایند دستخوش تغییرات شد و اکنون در بسیاری از این بسترها، ناشران نیز سهم خود از تولید محتوا را دریافت می‌کنند. فناوری بلاکچین ابزاری برای شتاب‌بخشی به این تحولات شده و مدل‌های کسب درآمدی را از نو تعریف کرده است. Verasity از نخستین ابزارهای پیشرو در این حوزه است و اصلی‌ترین برنامه خود را در راستای رساندن نفع اقتصادی بیشتر به ناشران محتوا تدوین کرده است. در این مقاله بررسی خواهیم کرد که در این تحولات، نقش پلتفرم وراسیتی چیست و چه سرویس‌هایی را در اختیار کاربران می‌گذارد، پروتکل آن به چه شکل کار می‌کند، هم‌چنین با رمزارز VRA آشنا می‌شویم راه‌های معامله و نگهداری آن را بررسی خواهیم کرد. با میهن بلاکچین همراه باشید. 

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

پلتفرم وراسیتی چیست؟

پلتفرم وراسیتی چیست

وراسیتی پلتفرمی برای انتشار محتواهای ویدیویی است. محتواهایی از ویدیو‌های آموزشی گرفته تا استریم بازی‌های ویدیویی، همه و همه با یک هدف در پلتفرم Verasity دور یکدیگر جمع شده‌اند؛ این هدف چیزی جز رساندن منفعت اقتصادی به منتشرکنندگان و بینندگان آن ویدیو نیست. Verasity ساختاری را طراحی‌ کرده است که با انتشار هرچه بیشتر یک ویدیو، هم سازندگان آن به درآمدی بیشتری دست پیدا کنند و هم کاربرانی که آن محتوا را تماشا کرده‌اند. به گزارش پلتفرم وراسیتی، هم‌اکنون این پلتفرم بیش‌ از ۲ میلیون سازنده ویدیو، ۵۵۰ میلیون کاربر و ۱۱۰ میلیارد بازدید ماهیانه دارد. درآمد کسب‌شده توسط کاربران، در قالب‌ توکن‌های VRA به کیف پول آن‌ها واریز می‌شود. 

در گذشته نیز پلتفرم‌های دیگری از جمله YouTube ،Twitch ، FlowPlayer و Kaltura وجود داشته‌اند که چنین مدل درآمدی را برای ناشرین ویدیو در نظر گرفته بودند؛ اما چالش مهمی که آن‌ها و متقاضیان پخش تبلیغ در این پلتفرم‌ها با آن‌ها روبه‌رو بودند، عدم وجود یک راه‌حل قطعی برای حاصل کردن اطمینان از این مسئله بود که آمار بینندگان هر ویدیو، آماری شفاف، واقعی و خالی از هرگونه جعل و تقلب توسط دستکاری‌های مخرب باشد. هرچند که الگوریتم‌ها و زیرساخت‌ها متعددی توسط پلتفرم‌های سنتی توسعه داده شد، اما به همان اندازه الگوریتم‌های ساختن یک ربات برای ایجاد آمار تقلبی نیز پیشرفت داشته است. در این میان پلتفرم Verasity با بهره‌گیری از فناوری گواه اثبات بازدید (Proof-of-View) توانسته است راه‌حلی نوین را ارائه دهد. 

ماهیت Proof-of-View چیست؟

تبلیغات و تولید محتوا، همواره با عنصری به نام بازخورد پیوند خورده است. بازخورد مخاطبان از یک محتوا، با شاخص‌های متفاوتی سنجیده می‌شود که برجسته‌ترین آن‌ها بازدید از یک محتوای تبلیغاتی است. شرکت‌ها سیاست‌های تبلیغاتی و هزینه‌های عملیاتی خود را متناسب با میزان انتظاری که از بازدید تبلیغ خود دارند، تنظیم می‌کنند. 

به مرور زمان، اقدا‌م‌هایی متقلبانه و سودجویانه در راستای افزایش آمار بازدید محتواها انجام شد و این اقدامات، آمار و ارقام واقعی را دستکاری می‌کرد و باعث ارائه اطلاعات غیرشفاف به مخاطبان و ناشران می‌شد؛ گواه اثبات بازدید الگوریتمی بازدارنده در برابر بازدیدهای جعلی است. 

هدف پروژه Verasity چیست؟ 

همان‌طور که پیش‌تر به بحث توزیع درآمد اشاره شد، اکنون پلتفرم‌هایی هستند که بخشی از درآمد حاصل از تبلیغات خود را به ناشران آن اختصاص می‌دهند تا تعامل کاربران را افزایش دهند. با این وجود از دیدگاه وراسیتی، این توزیع درآمد و تعامل، هم‌چنان در درجه مطلوب خود قرار ندارد و ظرفیت‌های گسترده‌تری در این حوزه وجود دارد. هدف اصلی این پروژه، گسترش و بهره بردن از این ظرفیت است؛ Verasity در نظر دارد ناشران سهم بسیار بیشتری از تبلیغات داشته باشند و انگیزه مضاعفی را برای ارائه محتوا در آن‌ها ایجاد کند.

پروتکل Verasity چگونه کار می‌کند؟

وراسیتی در راستای افزایش میزان مشارکت و تعامل کاربران در این شبکه، سیاست‌ها و برنامه‌های متنوعی را اتخاذ کرده است. طبیعتا انگیزه اصلی و کافی برای هر مشارکت‌کننده‌ای، می‌تواند انگیزه‌های مادی و کسب درآمد باشد. وراسیتی به خوبی به این موضوع آگاهی دارد و رمزارز VRA را در همین راستا طراحی کرده است.

خرید توکن VRA

توسعه‌دهندگان بازی، اینفلوئنسرها و حامیان مالی، رمزارز VRA را با کارت‌های اعتباری و یا از طریق صرافی‌ها خریداری می‌کنند؛ سپس مسابقات یا کمپین‌های مورد علاقه خود که پتانسیل جذب مخاطب بالایی دارند را تامین مالی می‌کنند. این کار به نوعی سرمایه‌گذاری بر روی آن مسابقه بوده و بعد از به اتمام رسیدن آن، تامین‌کنندگان نقدینگی آن کمپین، پاداش دریافت می‌کنند. 

پاداش توکن وراسیتی توسط ناشران

بازیکنان و ناشران محتوا در این پلتفرم، برای تعامل بیشتر کاربران و افزودن بر جذابیت‌های فعالیت در این شبکه اجتماعی تعامل و بازی کردن، مقداری رمزارز VRA را خریداری می‌کنند تا به کاربرانی که در حال تماشای آن‌ها هستند، پاداش دهند و کاربران نیز از این طریق کسب درآمد کنند. 

دریافت توکن VRA توسط کاربران

اینفلوئنسرها، بازیکنان و بینندگان می‌توانند با انجام فعالیت در این پلتفرم، توکن VRA کسب کنند. همان‌طور که این روزها تب و تاب فعالیت در شبکه‌های اجتماعی بالاتر رفته است، افرادی در این بین هستند که با محتواهای خود،‌ برای یک محصول و خدمت، جریان‌سازی می‌کنند و باعث دیده شدن بیشتر آن سرویس می‌شوند. 

درآمد وراسیتی

پلتفرم وراسیتی نیز درصدی از تمامی مبالغ جمع‌آوری‌شده در مسابقات، کمپین‌ها و تبلیغات را به عنوان درآمد خود شناسایی می‌کند. Verasity توانسته است یک گردش مالی قابل توجه را در پلتفرم خود ایجاد کند و منافع اقتصادی زیادی را ایجاد کند. بدیهی است که در نهایت، سیاست‌ها را به‌گونه‌ای تنظیم کند، که درآمد خود را نیز از این راه تامین کند. 

استیکینگ توکن VRA

دارندگان رمز ارز VRA، می‌توانند ارزهای دیجیتال خود را در ازای دریافت پاداش روزانه، سپرده‌گذاری (Staking) کنند. این سیاست در راستای خریداری و نگهداری این رمزارز در این پلتفرم است. این سپرده‌گذاری سود سالیانه‌ای معادل ۲۵.۵٪ را به همراه خواهد داشت. حداقل میزان استیک کردن توکن‌های VRA برابر با ۱۰,۰۰۰ واحد (سود روزانه: ۷ عدد VRA) و حداکثر آن برابر با ۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ (سود روزانه: ۱۴۰,۰۰ توکن) خواهد بود. اطلاعات بیشتر را از این‌جا مطالعه فرمایید. 

ابزارها و سرویس‌‌های پروژه وراسیتی

این پروژه در راستای تحقق این برنامه، سه ابزار را طراحی کرده است:

 • پروتکل گواه اثبات بازدید (PoV)
 • محصول
 • پلتفرم

وراسیتی مطابق با این ابزار، راهکارهای متعددی را طراحی کرده است، که هر کدام از این راهکارها توسط یک ابزار پشتیبانی می‌شود. این راهکارها عبارتند از: 

 • پاداش در قالب توکن VRA:‌ محصول 
 • پخش‌کننده ویدیو اختصاصی: محصول 
 • گواه اثبات بازدید (یک نوآوری ثبت‌شده در اداره ثبت اختراع ایالات متحده با عنوان: سیستم و روشی برای اثبات بازدید از طریق بلاکچین): محصول 
 • PoV تنها فناوری ثبت شده در میان پروتکل‌ها در فناوری بلاک چین است
 • VeraWallet: سیستم پرداخت و محصول

سرویس VeraEsports

این سرویس، یک پلتفرم اختصاصی پخش‌کننده ویدیو است که پبش‌تر با نام Esportsfightclub.com نیز شناخته می‌شد و مهم‌ترین سرویس وراسیتی به حساب می‌آید. طبق گزارش منتشرشده وراسیتی از آمار بازدید مسابقات خود، پخش زنده بزرگ‌ترین مسابقه برگزارشده (PUBG) در این پلتفرم توانسته است به آمار ۸.۶ میلیون بیننده دست پیدا کند. 

این پلتفرم مبتنی بر بلاکچین از سری شبکه‌های تماشا کن و پاداش بگیر (Watch & Earn) است. مخاطب اصلی این شبکه، گیمرها و علاقه‌مندان به صنعت بازی‌های کامپیوتری است. 

بازیکنان می‌توانند در این پلتفرم، در بازی‌های کامپیوتری متعددی از جمله: Dota ،PUBG ،Counter-strike: Global Offensive ،Valorant و Riot بازی کنند و از این طریق کسب درآمد کنند؛ هم‌چنین علاقه‌مندان به تماشای این بازی‌ها، تنها با تماشا کردن این بازی‌ها می‌توانند توکن VRA دریافت کنند. 

سرویس Verasity.tv

این پلتفرم با استفاده از (Software Development Kit (SDK توانسته بستری را برای ناشران ویدیوها فراهم کند، که با بیش از ۹۰ درصد از دیگر پلتفرم های پخش‌کننده ویدیو مطابقت داشته باشد و منبع درآمدی جدیدی را به روی ۲ میلیون ناشر بگشاید (کیت‌های توسعه نرم‌افزار، ابزاری در جهت توسعه نرم‌افزار هستند که توسط یک شرکت در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌گیرد تا بتوانند با استفاده از آن، برنامه خود را مطابق با پلتفرم آن شرکت هماهنگ کنند).

کیف پول VeraWallet 

این پلتفرم کیف پول Vera Wallet را توسعه داده است تا کاربران بتوانند از این طریق توکن VRA را خریداری کنند؛ چه کاربرانی که تصمیم دارند خرید خود را از طریق ارزهای دیجیتال دیگر انجام دهند و چه کاربرانی که قصد دارند از طریق کارت‌های اعتباری، ارزهای فیات را به VRA تبدیل کنند. اکنون تعداد کاربران این کیف پول به ۱۵۰ هزار کاربر می‌رسد و به سپرده‌گذاران توکن VRA در این مکانیسم، پیشنهاد سود سالیانه ۲۵.۵٪ را می‌دهد. 

توکن VRA چیست؟

توکن VRA چیست

هم‌زمان با آغاز سال ۲۰۱۸، عرضه اولیه این توکن کاربردی توسط یک فروش عمومی و خصوصی آغاز شد که ۳ ماه بعد به پایان رسید. در پایان سال ۲۰۱۸ دومین فروش عمومی این توکن آغاز شد که در آن زمان قیمتی برابر با ۰.۰۰۷۵ دلار داشت؛ هم‌چنین توکن‌هایی که در زمان عرضه خصوصی به تیم این پروژه اختصاص داده شده است، به مدت ۳ سال در حالت قفل‌شده هستند. 

نحوه توزیع توکن VRA

 • فروش توکن: ۳۰.۵٪
 • ذخایر بنیادی (وراسیتی ادعا کرده است که این ذخایر تا زمانی که نیازی به آن نباشد، برای مدت نامعلومی قفل می‌شوند): ۲۵٪ 
 • بنیانگذاران و تیم (تا سال ۲۰۲۳ در حال قفل): ۲۰٪
 • برنامه استیکینگ: ۱۳٪
 • مشاوران و شرکا: ۷.۵٪
 • پاداش و ریفرال: ۴٪

جزئیات فنی بیشتر از توکن VRA را می‌توانید در وایت پیپر وراسیتی مطالعه بفرمایید.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمزارز ۱۹,۳۱۰,۶۳۶,۵۳۲ واحد توکن بوده و از این مقدار حدود ۴,۴۷۰,۱۸۵,۳۴۶ VRA در گردش است. رمزارز Verasity در حال حاضر (۲۳ آذر ۱۴۰۰) رتبه ۳۵۶ را در بین همه رمزارزهای بازار دارد. ارزش کل بازار این توکن ۱۴۹,۷۵۷,۹۴۷ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۴۲,۴۷۷,۷۸۸ دلار است. قیمت VRA در زمان نگارش این مقاله ۰.۰۳۳ دلار است. این رمزارز در تاریخ ۵ اسفند ۱۳۹۹ با کمترین قیمت ۰.۰۰۱۹۹ دلار و در تاریخ ۱۰ آبان ۱۴۰۰ با بیشترین قیمت ۰.۰۸۶ دلار معامله شده است.

نقشه راه پلتفرم وراسیتی چیست؟

همان‌طور که در بخش سرویس‌های این پلتفرم به آن اشاره کردیم، (Esports Fight Club (EFC اولین و مهم‌ترین سرویس این پلتفرم است؛ اما در سال ۲۰۲۱، طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته توسط این پلتفرم، یک شبکه پخش ویدیو‌ (VOD) نیز در دستور کار این پروتکل قرار گرفته است. این پلتفرم به منظور گسترش حیطه فعالیت‌های خود و محدود نبودن به عرصه بازی‌های کامپیوتری، سرویس اشتراک‌گذاری ویدیو خود را راه‌اندازی کرد. در ادامه به نقشه‌راه این پلتفرم در سال ۲۰۲۱ می‌پردازیم. 

۳ ماهه اول ۲۰۲۱ 

محصولات

 • پلتفرم اشتراک‌گذاری ویدیو (ٰVeraEsports).
 • انتشار پخش کننده ویدیوی اختصاصی EFC.
 • کسب محتوای سرویس اشتراک‌گذاری ویدیو.
 • دادن پاداش در قالب VRA در پلتفرم VOD.
 • سیستم اعطای پاداش در ازای تماشای پخش‌زنده.

بازاریابی

 • برگزاری مسابقات ماهیانه میان طرفداران.
 • عقد قرارداد همکاری با شرکای جدید.

۳ ماهه دوم ۲۰۲۱ 

محصولات

 • جمع‌آوری داده‌های آماری از گیمرهای فعال در EFC.
 • طراحی صفحات اختصاصی و قابل ویرایش برای استریمرها و اینفلوئنسرها.
 •  مسابقات اختصاصی برای اینفلوئنسرها و استریمرها.

پروژه‌ها

 • ارائه راه‌کارهای Whitelabel به گیمرها در مسابقات EFC (راهکارهای Whitelabel به آن دسته از خدمات و محصولاتی گفته می‌شود که توسط یک شرکت یا گروه طراحی شده‌اند، اما انحصاری روی آن ندارند و می‌تواند به‌صورت رایگان در اختیار دیگران قرار گیرد).
 • اعطای پاداش بیشتر به افرادی که جوایز فیزیکی (غیر از ارزهای دیجیتال) را به مسابقات اضافه می‌کنند.
 •  تبلیغات درون‌برنامه‌ای با شریکان فعال در صنعت گیمینگ.

۳ ماهه سوم ۲۰۲۱ 

محصولات

 • راه اندازی فروشگاه VeraEsports (بازار برای گیمرها)
 • افزودن لوازم زینتی داخل بازی + خرید ارزهای درون بازی از طریق فروشگاه با VRA
 • ایجاد کانال ارتباطی مستقیم بین تیم‌ها و ادمین‌ها در صورت بروز مشکل
 • ایجاد سیستم وتو در VeraEsports Map
 • راه‌اندازی اپلیکیشن موبایل VeraWalletEFC

۳ ماهه چهارم ۲۰۲۱ 

محصولات

 • مشاهده تایید اعتبار Proof of View
 • تشخیص تبلیغاتی جعلی
 • پشتیبانی از سیستم بلیط‌ فروشی برای EFC

همکاری‌های پروژه وراسیتی

پلتفرم Verasity جذب سرمایه‌های متعددی را در راستای تحقق برنامه‌های خود انجام داده است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سرمایه‌گذاری شرکت‌های Jun Capital ،North Block Capital ،Black Green Capital و AmaZix اشاره کرد. 

 • Black Green Capital یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر است که در حوزه‌های اینترنت و ارتباطات روی شرکت‌هایی که هنوز کسب‌وکار خود را گسترش نداده‌اند، سرمایه‌گذاری می‌کند.
 • North Block Capital یک شرکت مدیریت سرمایه و سبدگردانی است که تمرکز اصلی خود را بر پروژه‌های مبتنی بر بلاکچین می‌گذارد. 
 • Jun Capital یک صندوق سرمایه‌گذاری است که توسط چندین شریک آسیایی راه‌اندازی شده است و مدیریت دارایی خود را اغلب در بازار ارزهای دیجیتال انجام می‌دهد. تمرکز اصلی این شرکت بر پرو‌ژهای مستقر در چین و آمریکا است. 
 • AmaZix یک شرکت فعال در حوزه مارکتینگ است. همکاری وراسیتی با این شرکت نیز در زمینه تحقیقات و بازاریابی بود و فعالیت‌های AmaZix همگی مبتنی بر فناوری بلاکچین است. 

تیم پلتفرم Verasity

بنیانگذار این پلتفرم آر. جی. مارک (RJ Mark) نام دارد. او سابقه‌ای بالغ بر ۱۰ سال در زمینه توسعه نرم‌افزار در سیستم عامل‌های اندروید،‌ iOS، ویندوز و مک را در کارنامه خود را دارد و پیش از این بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت Level Up Media نیز بوده است. 

دیوید آرچر (David Archer) مدیر حقوقی پلتفرم وراسیتی است. او وکالت خود را در سال ۱۹۸۵ به طور رسمی آغاز کرده و سابقه‌ای بیش از ۳۵ سال در حوزه وکالت و حقوق دارد. آرچر در پروفایل شخصی خود، زمینه‌های تخصصی خود را این چنین بیان کرده است: دعاوی حقوقی، بازیابی دارایی، ادعاهای تقلب و قصور حرفه‌ای، فروش تجاری، بازیابی حقوق بازنشستگی، جرایم و اختلافات سهامداران.

رابرت کیو (Robert Keogh) مدیر مالی Verasity است. او سابقه‌ای ۲۰ ساله در شرکت‌های فعال در حوزه خدمات دیجیتال دارد و اخیرا نیز تجربیات خود را وارد حوزه بلاکچین کرده است. از مهم‌ترین سوابق او می‌توان به حسابداری در نشریات معتبر Financial Times و Deluxe Media اشاره کرد. 

توکن VRA را از کجا بخریم؟

چنانچه قصد خرید این رمزارز را از صرافی‌های متمرکز دارید، صرافی‌های Mexc ،KuCoin ،Gate.io و Bittrex از مناسب‌ترین گزینه‌های موجود هستند. DODO، یونی سواپ (V2 و V3) و 0x Protocol انتخاب‌های خوبی برای خرید این ارز دیجیتال از صرافی‌های غیرمتمرکز هستند.

رمزارز VRA را در چه کیف پولی نگهداری کنیم؟ 

این ارز دیجیتال مبتنی بر استاندارد ERC-20 را علاوه‌ بر کیف پول اختصاصی VeraWallet، می‌توانید در تمامی کیف‌ پول‌های سازگار با اتریوم نگهداری کنید. از پرکاربردترین کیف پول‌های نرم افزاری می‌توان به Coinomi Wallet، متامسک (MetaMask) و Trust Wallet نگهداری کنید. هم‌چنین برای افزایش امنیت دارایی‌های خود، می‌توانید از کیف‌پول‌های سخت‌افزاری، مانند Ledger Nano X و Trezor نیز استفاده کنید. 

جمع بندی 

دامنه تحولات ناشی از فناوری بلاکچین، به‌گونه روزافزونی در حال گسترش است. سرویس‌های اشتراک ویدیو و تلفیق آن با پلتفرم‌های استریم کردن بازی‌های کامپیوتری،‌ مبحثی بود که در این مقاله به آن پرداختیم و دریافتیم که در این تحولات نقش پلتفرم VRA چیست، نحوه‌کار و سرویس‌های این پروژه را شرح دادیم، به تیم مدیریتی، نقشه راه و همکاری‌هایش اشاره کردیم و به توضیح ماهیت، نحوه تخصیص،‌ معامله و نگهداری رمز ارز VRA پرداختیم. 

با توجه به تغییراتی که با سرعت چشمگیر در حال رقم خوردن در زمینه شبکه‌های اجتماعی تعاملی است، شما چه آینده‌ای را برای آن متصور می‌شوید. 

از طريق
verasity.io

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
11 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا