اخبار خارجی

پس از اعلام نرخ شاخص CPI، چه چیزی در انتظار قیمت بیت کوین خواهد بود؟

روز سه‌شنبه، قیمت بیت کوین برای مدت اندکی به بالاتر از ۴۳,۰۰۰ دلار رسید. این افزایش قیمت با تحلیف جروم پاول رییس فدرال رزرو همراه شد. جروم پاول در حضور کمیته بانکداری سنا، طی بخشی از فرایند انتصاب خود، سوگند یاد کرد. در این بین، شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) نیز روز چهارشنبه اعلام می‌شود.

به گزارش میهن بلاک چین و به نقل از بلاک‌ورکز، جروم پاول رییس فدرال رزرو، روز گذشته در حضور کمیته بانکداری سنا و به عنوان بخشی از فرایند تصویب ریاست بانک مرکزی برای دوره دوم، سوگند یاد کرد.

فعالان حاضر در بازار بیت کوین، این موضوع را نکته مثبتی دانسته و برای مدت اندکی، قیمت تقریبا از ۴۱,۰۰۰ دلار به بالاتر از ۴۳,۰۰۰ دلار افزایش یافت.

پاول در خصوص افزایش نرخ بهره و تغییر ترازنامه فدرال رزرو گفت:

در این خصوص مقداری متواضع و در عین حال هوشیار خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد که درباره سیاست عادی‌سازی هیچگونه تصمیمی اتخاذ نشده است، اما احتمالا فدرال رزرو درباره این موضوع تصمیم خود را می‌گیرد تا ترازنامه را هرچه سریعتر تغییر دهد تا شرایطی همانند رکود سال‌های ۲۰۰۷ الی ۲۰۰۹ رخ ندهد.

لوک گرومن (Luke Gromen) موسس شرکت Forest For The Trees معتقد است که بیت کوین قبل از سایر ابزارهای مالی موجود، سیگنال‌های بازار قوی و صعودی را ارسال می‌کند.

مقادیر گذشته CPI و نوسان قیمت بیت کوین

در تاریخ ۱۰ نوامبر، مقدار شاخص CPI برای ماه نوامبر ۶.۲٪ اعلام شد که بالاتر از مقدار ۵.۹٪ پیش‌بینی‌شده توسط اقتصاددانان بود.

این موضوع باعث شد که قیمت بیت کوین رکوردشکنی کند و به ۶۹,۰۰۰ دلار برسد و تقریبا ۴ ساعت پس از آن، شاهد کاهش قیمت این رمزارز بودیم.

نمودار قیمت بیت کوین با شاخص CPI در ۶.۲ درصد
نمودار قیمت بیت کوین با شاخص CPI در ۶.۲ درصد

در تاریخ ۱۰ دسامبر نیز مقدار شاخص CPI برای ماه نوامبر ۶.۸٪ اعلام شد که اندکی بیشتر از مقدار ۶.۷٪ پیش‌بینی‌شده بود.

بازار در آن مقطع همانند ماه گذشته واکنش نشان داد و قیمت بیت کوین از کمتر از ۴۹,۰۰۰ دلار به بیش از ۵۰,۰۰۰ دلار رسید. این روند صعودی نیز تقریبا یک ساعت طول کشید.

نمودار قیمت بیت کوین با شاخص CPI در ۶.۸ درصد
نمودار قیمت بیت کوین با شاخص CPI در ۶.۸ درصد

پیش‌بینی مقدار CPI ماه دسامبر

به نظر منطقی نیست بیت کوین که به عقیده بسیاری از افراد یک دارایی محافظت از سرمایه در مقابل تورم است، واکنش ضعیفی به تورم زیاد داشته باشد. هرچند، مقدار زیاد CPI به فدرال رزرو فشار وارد می‌کند تا هرچه سریعتر به اصلاح این شرایط بپردازد. فعالان حاضر در بازار بیت کوین با توجه به روند قیمت این رمزارز در ماه دسامبر نسبت به روند صعودی ماه نوامبر، متوجه این موضوع شده‌اند.

پاول در ماه دسامبر و پس از پایان نشست دو روزه FOMC (کمیته بازار آزاد فدرال) گفت:

ما با سرعت بیشتری به متوقف کردن خریدهای خود خواهیم پرداخت، زیرا با توجه به افزایش تورم و تقویت بازار کار، دیگر نیازی به افزایش سیاست حمایتی وجود ندارد.

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، این تصمیم به کاهش قیمت بیت کوین منجر شده است.

کاهش قیمت بیت کوین

لین آلدن (Lyn Alden) موسس شرکت سرمایه‌گذاری Lyn Alden Investment Strategy بیان کرده است:

مقدار CPI برای ماه دسامبر امروز اعلام می‌شود و احتمالا نسبت به سال گذشته ۷٪ افزایش داشته باشد. تغییر این مقدار نسبت به سال گذشته در سه ماهه اول ۲۰۲۲ به اوج خود می‌رسد، مگر آنکه تورم ماهانه افزایش سریعی داشته باشد.

اگرچه نمی‌توان مقدار CPI را پیش‌بینی کرد، افزایش ناگهانی آن برای قیمت بیت کوین نکته خوب و خوش‌بینانه‌ای نیست.

در ادامه به پیش‌بینی‌ متخصصان در خصوص گزارش روز چهارشنبه می‌پردازیم.

دنیل بکمن (Daniel Bachman) تحلیلگر اقتصادی Deloitte Insights گفته است:

من پیش‌بینی می‌کنم که مقدار CPI ماه دسامبر نسبتا زیاد باشد. اما نکته مهم‌تر این است که این فشارهای زنجیره تامین، موقتی است و هم‌اکنون نیز نشانه‌هایی در خصوص کاهش این فشارها وجود دارد. به نظرم تا اواسط سال ۲۰۲۲، مقدار CPI به محدوده ۲.۰ الی ۲.۵ درصد برسد.

کریگ ارلام (Craig Erlam) تحلیلگر ارشد بازار Oanda گفته است:

به نظرم اطلاعات مرتبط با تورم در گزارش روز چهارشنبه منجر به آرامش خاطر سرمایه‌گذاران نشود، به طوری که مقدار CPI به رکورد چندین دهه خود بر روی ۷٪ می‌رسد. اگر مقدار CPI بیشتر از ۷٪ باشد، بار دیگر باعث هراس سرمایه‌گذاران می‌شود.

این شرایط چه تاثیری بر روی قیمت بیت کوین می‌گذارد؟

یویا هاسگاوا (Yuya Hasegawa) تحلیلگر بازار کریپتو در Bitbank گفته است:

طبق گزارش FedWatch، تقریبا ۷۰٪ فعالان حاضر در بازار انتظار دارند که مقدار CPI ماه مارس افزایش یابد. بنابراین ممکن است بتواند در صورت فروش عمده دیگر، از سطح ۴۰,۰۰۰ دلار دفاع کند. اما قطعا در کوتاه‌مدت نمی‌توان خوش‌بین بود.

اسکات باوئر (Scott Bauer) مدیر ارشد اجرایی Prosper Trading Academy گفته است:

در خصوص بیت کوین، با توجه به اینکه تقریبا معاملات دارای لوریج، لیکویید شده و در بازار حضور ندارند، علی‌رغم حجم زیاد سرمایه خروجی از صندوق‌های سازمانی طی هفته‌های اخیر، به نظر می‌رسد که سازمان‌ها آماده ورود به این بازار هستند. روند نزولی بیت کوین طی چند هفته اخیر با حجم کم معاملات همراه بوده است. این موضوع می‌تواند به فروش بسیار زیاد منجر شود.

منبع
blockworkscoindesk

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا