اخبار خارجی

آیا تحریم‌ها روسیه را به سمت استخراج بیت کوین سوق می‌دهد؟

رییس اقدامات قانونگذاری و سیاست‌های شرکت الیپتیک (Elliptic) اذعان داشته است که کشور روسیه ممکن است فعالیت‌های استخراج رمزارز را در پیش بگیرد تا به بیت کوین دست یابد و به آنها در خصوص مقابله با تحریم‌ها کمک کند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتواسلیت، از آنجایی که تحریم‌های مختلفی بر کشور روسیه تحمیل شده است، بسیاری از افراد درباره این موضوع صحبت کرده‌اند که آیا استخراج رمزارز می‌توانند راه گریزی از تحریم‌ها به این کشور ارائه دهد یا خیر. اگرچه بعضی از افراد اذعان داشته‌اند که رمزارزها می‌توانند به عنوان ابزاری برای دور زدن تحریم‌ها استفاده شوند، اما برخی افراد مدعی هستند که این اقدام بی‌فایده است، زیرا معاملات با روبل روسیه بسیار اندک است و تحریم‌ها، کشور روسیه را به طور کامل منزوی نمی‌کند.

دیوید کارلایل (David Carlisle) رییس اقدامات قانونگذاری و سیاست‌های شرکت تحلیل بلاک چین الیپتیک (Elliptic) بیان کرده است که اقدام بعدی روسیه به منظور اجتناب از تحریم‌ها ممکن است سرمایه‌گذاری در صنعت استخراج رمزارزها باشد. وی گفت:

اغراق نیست اگر بگوییم دولت روسیه یا سایر دولت‌های تحت تحریم، استخراج رمزارز را به عنوان روشی برای دسترسی به بیت کوین می‌دانند.

اگرچه بانک روسیه نظر خود را با طرحی در خصوص ممنوعیت استخراج و معاملات رمزارزها اعلام کرده است، اما ولادیمیر پوتین با این موضوع مخالف بوده و از استخراج رمزارزها حمایت کرده است. با توجه به منابع انرژی که کشور روسیه در اختیار دارد، آیا استخراج بیت کوین می‌تواند روشی آسان برای دور زدن تحریم‌ها محسوب شود؟

نقشه استخراج رمزارز بیت کوین
نقشه استخراج رمزارز بیت کوین

هم‌اکنون نیز بسیاری از کشورها بر روی استخراج رمزارزها سرمایه‌گذاری کرده‌اند. طبق گزارش مرکز مطالعه بر امور مالی جایگزین در دانشگاه کمبریج، کشور روسیه از لحاظ استخراج رمزارز بیت کوین، با تامین ۱۱.۲۳٪ کل موجودی بیت کوین، پس از آمریکا و قزاقستان در رتبه سوم قرار دارد. براساس گزارش globelynews، هشت کشور برتر در استخراج بیت کوین به شرح زیر هستند:

  • آمریکا با ۳۵.۴٪
  • قزاقستان با ۱۸.۱٪
  • روسیه با ۱۱.۲۳٪
  • کانادا با ۹.۵۵٪
  • ایرلند با ۴.۶۸٪
  • مالزی با ۴.۵۹٪
  • آلمان با ۴.۴۸٪
  • ایران با ۳.۱۱٪

بلومبرگ اذعان داشته است که افزایش ظرفیت استخراج رمزارز بیت کوین در روسیه در راستای مقاومت این کشور در برابر تحریم‌ها نخواهد بود. علی‌رغم اینکه کشور روسیه دارای منابع انرژی بسیار زیادی است، با توجه به اندازه اقتصاد و بازار مالی این کشور، روسیه نمی‌تواند به اندازه کافی بیت کوین استخراج کند تا تفاوت چشمگیری در اقتصاد خود ایجاد کند.

به نظر شما استخراج بیت کوین می‌تواند قدرت کافی برای تغییر وضعیت اقتصادی روسیه را در اختیار دولتمردان آن کشور قرار دهد؟

منبع
cryptoslate

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا