مقالات عمومی

دستکاری قیمت یا قدرت نمایی؛ پشت پرده ریپل چه اتفاقاتی می افتد؟

ارز دیجیتالی XRP نوسانات زیادی در روزهای اخیر داشته است، در این مقاله قصد داریم که به بررسی این نوسانات و حواشی آن  بپردازیم. کوین XRP تا هفته گذشته نوسان زیادی نداشت و در طی مدت زمان بسیار کوتاهی ارزش آن افزایش ۶۰ درصدی داشت. یکی از کاربران توئیتر در توئیتی اشاره کرد:

کوین XRP تقریبا حدود ۹۹ روز طول کشید تا ارزش آن از ۵۷ سنت به ۲۷ سنت برسد ولی در عرض تنها ۴ روز قیمت آن به حدود ۶۰ سنت رسید.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا این اتفاق رخ داد؟

شاید راحت بتوان گفت که بعد از اتفاق سال ۲۰۱۷ که ارزهای دیجیتالی افزایش بسیار زیادی پیدا کرده اند، کمتر کسی است که با دنیای ارزهای دیجیتالی آشنا و به دنبال سرمایه گذاری در آن نباشد. بر همین اساس تعداد زیادی از مردم سرمایه خود را وارد این بازار کردند. مردمی که شاید خیلی با این حوزه آشنا نبودند و دل به اخبار بستند و تقریبا هر خبری که در مورد یکی از ارزهای دیجیتالی منتشر می شد، شاهد افزایش قیمت آن بودیم. مردمی که تازه وارد این بازار شده اند و تجربه سودهای چند برابری کسب کرده اند به دوستان خود هم توصیه می کنند که وارد این بازار شوند. بازار ارزهای دیجیتالی در حال حاضر میزبان تعداد زیادی از مردمی است که اطلاعات کافی در مورد دنیای آن ندارند و فقط سرمایه گذاری کرده اند.

به همین علت است که در سال ۲۰۱۸، شاهد انواع کلاهبرداری ها، مالباختگی ها و دزدی ها و … بودیم که از نا آگاهی مردم سو استفاده کردند. یکی از رایج ترین راه های سو استفاده از نا آگاهی مردم، منتشر کردن اخبار و پالس های مثبت برای سرمایه گذاری در کوین و یا توکن هایی بود که حجم بسیاری از آن ها تحت مالکیت تعداد کمی از مردم بود.

سناریو از این قرار بود که اخبار مثبت پیرامون آن ارز دیجیتالی منتشر می شد، مردم شروع به خرید آن ارز دیجیتالی می کردند و با افزایش تقاضا، ارزش آن ارز دیجیتالی رشد چشمگیری پیدا می کرد و همان تعداد اندک مردم که حجم بسیاری از آن ارز دیجیتالی را داشتند، شروع به فروش کوین یا توکن در قیمتی ۲ یا ۳ یا چندین برابر ارزش واقعی آن می کردند.

البته نمی توان به صورت قطعی در مورد XRP این موضوع را مطرح کرد ولی با توجه به اتفاقات و متمرکز بودن این ارز دیجیتالی، همواره سازندگان این ارز دیجیتالی متهم به دستکاری در قیمت هستند.

۱۳ ژانویه تاریخی بود که Brad Garlinghouse مدیر ریپل اعلام کرد:

بیت کوین تنها توسط چند ماینر چینی کنترل می‌شود، بگذارید داستانی را برای شما تعریف کنم که گزارش نشده و کسی به آن اهمیت نمی‌دهد، اما ارزش توجه کردن را دارد. بیت کوین واقعا توسط چین کنترل می‌شود. چهار ماینر در چین هستند که بیش از ۵۰ درصد بیت کوین را کنترل می‌کنند. ما چگونه می‌توانیم مطمئن شویم دولت چین در بیت کوین مداخله نمی‌کند؟ کلا چند کشور در دنیا هستند که تمایل دارند از یک ارز تحت کنترل چین استفاده کنند؟ قطعا جواب این سوال مشخص است.

خبری که شاید شروعی بود برای آماده ساختن ذهن ها برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتالی XRP، خیلی ها معتقدند که دلیل افزایش قیمت این ارز دیجیتالی  فعالیت های توییتری مدیر ریپل (Brad Garlinghouse) است که با شور و شوق زیادی آینده ریپل را تشریح می کند. آینده ای که تحقق آن نیازمند حمایت مردم است ولی آیا این ارز دیجیتالی توانسته است اعتماد مردم را جلب کند؟

اخبار منتشر شده این ذهنیت را در مردم ایجاد کرد که برای از دست ندادن فرصت سرمایه گذاری (FOMO) شروع به خرید کوین XRP بکنند. بر همین اساس خیلی از مردم شروع به خریدن XRP کردند و ارزش آن بیشتر شد و این افزایش قیمت موجب شد که افراد دیگر هم وسوسه شوند که این ارز دیجیتالی را بخرند و سوار بر این موج بشوند. اگر به گذشته برگردیم، خواهیم دید که تعداد کوین های در چرخش این ارز دیجیتالی کم یا زیاد شده است. کم یا زیاد شدنی که در اکثر مواقع بدون اطلاع به مردم بوده است. تعداد زیادی از کوین های XRP تحت کنترل شرکت سازنده آن است و این شرکت می تواند خیلی راحت قیمت آن را با ورود و خروج کوین هایش به بازار بالا یا پایین ببرد. شاید حضور یک کوین که به صورت متمرکز کنترل می شود در بازاری که همه ی ارزهای دیجیتالی به صورت غیر متمرکز هستند، تردیدهای زیادی را در ذهن خیلی ها به وجود آورد. البته حق هم دارند چرا که ارز دیجیتالی XRP نوسانات زیادی داشته است و خیلی ها سازندگان آن را در دستکاری قیمت دخیل می دانند.

یکی دیگر از دلایلی که در افزایش قیمت XRP تاثیر گذار بوده است، خبرهای خوبی است که از طرف شرکای ریپل مثل چند بانک آمریکایی که استفاده از آن را قبول کرده اند، منتشر شده است. شاید کاربردی شدن خیلی از کوین ها اتفاق افتاده باشد ولی جالب است که اخبار مربوط به ریپل و XRP به نحوی منتشر می شود که کمتر کسی می تواند بگوید که از اخبار آن بی خبر است.

دلیل سوم افزایش قیمت ریپل که البته منطقی به نظر نمی رسد، معرفی ایکس رپید(xRapid) به عنوان پرچمدار تکنولوژی ریپل جهت تشکیل سیستم تراکنش بین بانکی است. صرف معرفی ایکس رپید نمی توان انتظار داشت که ارزش ریپل افزایش پیدا کند! البته با توجه به این که هر خبری منتشر می شود، مردم بلافاصله سرمایه های خود را جابجا می کنند، دور از ذهن نیست ولی باید در نظر داشت که صرف معرفی یک ویژگی جدید نباید ما را مجاب به سرمایه گذاری کند و هر ویژگی جدیدی باید تست شود و در شبکه حضور پیدا کند تا انتظار کاربردی شدن آن و افزایش قیمت داشته باشیم. البته شاید خیلی ها معتقد باشند که این اخبار بهترین موقع برای سرمایه گذاری است ولی باید در نظر داشته باشیم که ریسک این سرمایه گذاری زیاد است.

قبول داریم که هر چه ریسک سرمایه گذاری بیشتر باشد، احتمال بیشتر بودن میزان سود هم بیشتر خواهد بود ولی دقت کنید که به همان میزان هم احتمال ضرر کردن در این سرمایه گذاری ها زیاد است.

شاید محتمل ترین دلیل برای افزایش ارزش قیمت XRP، گذشته آن است، چرا که خیلی از تریدرها معتقدند که گذشته تکرار خواهد شد. کوین XRP  که زمانی به 3 دلار هم رسیده بود، به مدت تقریبا صد روز در قیمت 0.2 دلار معامله می شد و جذابیت خیلی زیادی برای سرمایه گذاران ایجاد کرده بود.

نظر شما در مورد افزایش قیمت XRP چیست؟

منبع
میهن بلاکچین

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا