۱۰ چیزی که هر مهندس بلاک چین باید در سال ۲۰۲۰ بداند!

فناوری بلاک چین (blockchain) در ۱۰ سال گذشته به طور قابل ملاحظه‌ای تغییر کرده است. این فناوری امروزه تنها زیربنای بیت کوین و دیگر ارز‌های دیجیتال نیست؛ بلکه در گستره وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تقاضا برای مهندس بلاک چین در بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ حدود ۵۰۰ درصد افزایش یافته است. امروزه بسیاری از مهندسان می‌خواهند از فناوری بلاک چین عقب نمانند. تخصص در چیز‌هایی که در این مقاله ذکر می‌شوند، مزیت بزرگی برای مهندسان این فناوری است. در ادامه به ۱۰ چیز اشاره می‌شود که دانستن آنها برای مهندسین بلاک چین لازم است.

تعامل‌پذیری بلاک چین

بلاک چین بیت کوین دیفای defi اینترنت اشیا شبکه لایتنینگ

تعامل‌پذیری بلاک چین به ارتباط بلاک چین‌های مختلف با هم اشاره دارد. امروزه بلاک چین‌ها به صورت مستقل عمل می‌کنند و زیاد با همدیگر تعامل ندارند. شاید رقابت یکی از دلایل این امر باشد.

متخصصان بر این باورند که تعامل‌پذیری بین بلاک چین‌های مختلف، کلید موفقیت این فناوری است. به عنوان مثال، باید بین بلاک چین‌های بیت کوین و اتریوم ارتباط برقرار شود و این گونه ارتباطات و تعامل‌ها می‌تواند به پیشرفت فناوری مذکور کمک شایانی کند.

دیفای (DeFi)

امور مالی غیر‌متمرکز یا دیفای به فراهم کردن خدمات مالی مانند وام‌دهی، وام‌گیری، پس‌انداز و غیره بر روی بلاک چین‌های عمومی اشاره دارد. دیفای مزیت‌هایی بسیار بیشتر از امور مالی سنتی دارد.

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که بازار دیفای در فوریه ۲۰۲۰ از مرز ۱.۲ میلیارد دلار گذشته است. دیفای در حال رشد است و پتانسیل عظیمی برای تاثیر‌گذاری بر همه افراد دارد؛ زیرا امروزه اکثرا افراد دارای یک گوشی هوشمند هستند و از طریق این گوشی می‌توانند وارد بازار دیفای شوند.

DAML

همچنان که فناوری بلاک چین در حال تکامل است، نیاز به سیستم‌های بلاک چینی بهبود‌یافته افزایش می‌یابد. زبان مدل‌سازی دارایی دیجیتال یا DAML یک زبان قرارداد هوشمند است که مهندسان بلاک چین را قادر می‌کند که به درستی توافق‌های چندطرفه را برای بلاک چین‌های مختلف کدگذاری کنند. این زبان متن باز یا Open Source است و انتظار می‌رود که تجربه توسعه‌دهنده را بهبود بخشد.

BaaS

بلاک چین به عنوان یک سرویس یا همان BaaS یک مدل بلاک چینی مدیریت‌ شده است که به مهندسان اجازه می‌دهد برنامه‌های بلاک چینی و خدمات دیجیتال دیگر را بر روی یک شبکه توزیع شده ایجاد کنند.

این صنعت زیربنا و ابزار‌های سازنده بلاک چین را فراهم می‌کند. مدل BaaS نوعی ثبت تراکنش قابل بازرسی، یک شبکه و زیرساخت از پیش تنظیم شده و یک مدیریت معماری پلتفرمی  را فراهم می‌کند.

کریپتوجکینگ (cryptojacking)

کریپتوجکینگ که استخراج بدکارانه ارز دیجیتال نیز نامیده می‌شود، یک تهدید نوظهور آنلاین است که شامل استخراج بدکارانه ارز دیجیتال بر روی ابزار قربانی است. این جرم روز به روز در حال افزایش است و بهتر است آن را از طریق راه‌حل‌های نظارت بر شبکه مهار کرد، زیرا این تهدید‌ها به آسانی قابل تشخیص نیستند.

امروزه اکثر کسب و کار‌ها و سازمان‌ها دارای ابزار‌های نظارت بر شبکه هستند.

شبکه لایتنینگ

بلاک چین بیت کوین دیفای defi اینترنت اشیا شبکه لایتنینگ

شبکه لایتنینگ (lightning network) یک فناوری لایه دوم برای ریزپرداخت‌های فوری است و به عنوان راه‌حلی برای مشکل مقیاس‌پذیری بلاک چین مطرح شد.

البته لایتنینگ با مشکلات خود مواجه است و دارای آسیب‌پذیری‌های امنیتی به دلیل افزایش تمرکز است. مهندسین بلاک چین در حال پیدا کردن راه‌حلی برای این مشکلات هستند.

بلاک چین فدرال

بلاک چین فناوری بسیار خوبی برای بسیاری از سازمان‌هاست و از طرفی برای سازمان‌هایی که با اطلاعات بسیار حساس سر و کار دارند، چندان خوشایند نیست. البته پیشرفت بلاک چین فدرال باعث تسلی این سازمان‌های دسته دوم شده است.

بلاک چین فدرال یک بلاک چین خصوصی و مجوزدار است که در آن همه موجودیت‌ها با رای دادن و یا تصویب قبلی تبدیل به اعضای شبکه می‌شوند. ۲۰۲۰ سال بلاک چین فدرال است و هر مهندسی باید خود را برای این شاهکار عظیم آماده کند.

زنجیره تامین مبتنی بر بلاک چین

زنجیره تامین برای بسیاری از سازمان‌ها حیاتی است و بلاک چین در این میان با شفافیتی که ایجاد می‌کند بسیار مفید خواهد بود و قابلیت پیگیری را در زنجیره‌های تامین بسیار بالا می‌برد.

با استفاده از این فناوری به راحتی می‌توان به مبارزه با جعل کالا اقدام کرد. این فناوری اطلاعات محصول مانند مبدا تولید، مواد خام به کار رفته در آن و غیره را ثبت و ضبط می‌کند. مصرف‌کنندگان می‌توانند از این اطلاعات برای تایید اعتبار محصولات استفاده کنند. انتظار می‌رود که فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) در دهه آینده زنجیره‌های تامین را بسیار بهتر کند.

مهارت‌های قابل انتقال

بلاک چین بر روی فناوری‌های دیگر ساخته شده است و بنابراین این فضا نیازمند مهارت‌هایی در حوزه توسعه نرم افزار، رمزنگاری، برنامه‌نویسی، برنامه‌های تحت وب، تحلیل داده و غیره است.

یک مهارت به تنهایی مزیت محسوب نمی‌شود و این ترکیبی از مهارت‌هاست که مطلوب است. هر روز مفاهیم زیادی وارد فضای این فناوری می‌شوند و این باعث نیاز به مهارت‌های جدید می‌شود.

اینترنت اشیا (IOT)

بلاک چین بیت کوین دیفای defi اینترنت اشیا شبکه لایتنینگ

صنعت اینترنت اشیا در سال‌های اخیر بسیار پیشرفت کرده است و تحقیقات نشان می‌دهد که تعداد ابزار‌های اینترنت اشیا در سال ۲۰۲۰ به بیش از ۲۰ میلیارد می‌رسد.

اینترنت اشیا مردم، محصولات و سنسور‌ها را به یکدیگر مرتبط می‌کند و داده‌ها را در میان آنها به اشتراک می‌گذارد. این کار اگرچه بسیار هیجان برانگیز است، اما آسیب‌پذیری‌های امنیتی زیادی را به دنبال دارد.

از بلاک چین‌ها می‌توان برای تایید صحت و انتقال داده‌ها در یک سیستم اینترنت اشیا استفاده کرد، بدون این که نیازی به شخص ثالث باشد.

یک صنعت در حال تکامل نیازمند مهندسانی انعطاف‌پذیر است

دامنه کاربرد‌های بلاک چین بسیار گسترده است و امروزه استارتاپ‌های زیادی از این فناوری استفاده می‌کنند. آنچه که مشهود است، این است که این فناوری در حال پذیرش است.

مهندسان این فناوری در این میان باید چیز‌های زیادی یاد بگیرند و خدمات زیادی را برای این صنعت فراهم کنند. نظر شما چیست؟ مهندسان این فناوری در چه زمینه‌هایی در کشور ما می‌توانند تاثیر‌گذار باشند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


54321
امتیاز 4.3 از 4 رای

منبع cointelegraph techopedia
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر