تحلیل آنچینتحلیل اقتصادیتحلیل تکنیکال

بازار در انتظار نوسانات پیش از هاوینگ؛ ۵ نکته مهم که باید در هفته جاری به آن توجه کرد

بیت کوین هفته اول ماه فوریه را در کانال ۴۲٬۰۰۰ دلاری به پایان رساند و در همان رنج محدود اواخر ژانویه باقی ماند. در حال حاضر بزرگترین ارز دیجیتال بازار به دنبال شکستن مقاومت‌های پیش روی خود است اما به نظر می‌رسد مومنتوم فعلی برای غلبه بر فشار فروش و صعود بیشتر کافی نیست.

به نقل از کوین تلگراف، به نظر می‌رسد مسیر پیش روی بیت کوین در ماه‌های آتی چالش‌های متعددی داشته باشد. حدود دو ماه و نیم تا هاوینگ بعدی بیت کوین زمان باقی است و در حال حاضر دیدگاه‌های متفاوتی در مورد واکنش قیمت قبل و بعد از این اتفاق مطرح شده است.

برخی معتقدند نوسانات به بازار بازخواهد گشت و بیت کوین می‌تواند تا قبل از اواسط ماه آپریل، به اوج تاریخی خود برسد. برخی دیگر اما معتقدند تا ماه‌ها پس از هاوینگ هیچ تغییر قیمت قابل توجهی را شاهد نخواهیم بود.

در پس زمینه بازار رمزارزها، ریسک‌های مربوط به اقتصاد کلان همچنان جولان می‌دهند و این هفته به نظر می‌رسد آشفتگی بازار سهام چین نیز تاثیر خود را بر بازار بگذارد. در حال حاضر سوالات متعددی در مورد نقش اقتصاد آمریکا و سیاست‌های آتی فدرال رزرو در روند بازار وجود دارد.

در این مطلب، ۵ فاکتور که می‌توانند بر روند بیت کوین در هفته جاری تاثیر بگذارند را بررسی می‌کنیم.

هشدار شاخص‌های تکنیکال: نوسانات در راه است

کندل هفتگی بیت کوین در حوالی ۴۲٬۵۵۰ دلار بسته شد که دومین کلوز بالا در سال ۲۰۲۴ محسوب می‌شود. پس از بسته شدن کندل هفتگی، بیت کوین روند آشنای روزهای اخیر خود را در پیش گرفت و به ۴۲٬۲۰۰ دلار سقوط کرد، با این حال، در زمان نگارش این خبر قیمت حدود ۶۰۰ دلار بهبود یافته است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته – منبع: TradingView

به نظر می‌رسد نقدینگی و سفارشات خرید معامله‌گران یکی از دلایل عمده باقی ماندن قیمت بیت کوین در محدوده فعلی باشد. بررسی داده‌ها نشان می‌دهد قیمت بیت کوین بیش از ۱۵۰ روز است که در این محدوده مشخص نوسان می‌کند.

اسکیو (Skew)، تحلیلگر و معامله‌گر مطرح معتقد است سفارشات لیمیت معامله‌گران از ریزش بیشتر قیمت در شبانه روز گذشته جلوگیری کرده است.

توییت اسکیو
منبع: X

علاوه بر این، وی با یادآوری ریزش اخیر بیت کوین از اوج ۴۹٬۰۰۰ دلاری، بر اهمیت عبور از سطح ۴۳٬۱۰۰ دلاری برای جلوگیری از ریزش بیشتر قیمت تاکید کرد.

وی همچنین در توییت دیگری ضمن به اشتراک گذاشتن چارت بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته نوشت:

امروز می‌خواهم ببینم آیا بیت کوین روند خود را در تایم فریم ۱ و ۴ ساعته حفظ می‌کند و آیا خریداران می‌توانند با عبور از ۴۳٬۱۰۰ دلار از خط روند نزولی رسم شده در نمودار عبور کنند یا نه.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته - منبع: Skew/X
نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: Skew/X

در سمت دیگر ماجرا، شاخص قدرت نسبی (RSI) و باندهای بولینگر سیگنال‌هایی مبنی بر بازگشت نوسانات به بازار صادر کرده‌اند.

متیو هایلند (Matthew Hyland)، تحلیلگر بازار در توییتی خاطرنشان کرد علیرغم تثبیت قیمت، شاخص RSI در حال کاهش است. در حال حاضر RSI هفتگی بیت کوین ۶۸.۹ است و درست زیر سطح کلیدی ۷۰ قرار دارد که اغلب با جهش‌های قابل توجه قیمت همراه بوده است.

کاهش شاخص RSI هفتگی علیرغم تثبیت قیمت - منبع: 
Matthew Hyland/X
کاهش شاخص RSI هفتگی علیرغم تثبیت قیمت – منبع: Matthew Hyland/X

علاوه بر این، هایلند می‌گوید باندهای بولینگر بیش از هر زمان دیگری از اواخر ماه اکتبر به یکدیگر نزدیک شده‌اند که می‌تواند با نوسانات گسترده بازار در هر دو جهت همراه شود.

توییت متیو هایلند
منبع: X

آیا بیت کوین قبل از هاوینگ به اوج خود می‌رسد؟

در حال حاضر علاقه‌مندان به بیت کوین منتظر هاوینگ این ارز دیجیتال و تاثیر آن بر قیمت هستند. چهارمین هاوینگ بیت کوین احتمالا در تاریخ ۱۸ آپریل اتفاق خواهد افتاد و به دنبال آن پاداش استخراج بلاک به ۳.۱۲۵ واحد BTC کاهش خواهد یافت.

در حالی که هنوز بیش از دو ماه تا هاوینگ باقی مانده است، پیش‌بینی‌های مختلفی در رابطه با روند بیت کوین قبل و بعد از این اتفاق مطرح شده است.

همانطور که روز گذشته گزارش دادیم، فیلب فیلب (Filbfilb)، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران پلتفرم معاملاتی دیسنتریدر (DecenTrader) معتقد است افزایش قیمت بیت کوین پس از هاوینگ این بار نیز مثل دفعات قبل ماه‌ها پس از این رویداد رخ خواهد داد. با این حال وی معتقد است در زمان هاوینگ، درست مثل زمان راه‌اندازی اولین صندوق‌های ETF اسپات بیت کوین در آمریکا شاهد فشار فروش گسترده خواهیم بود. به عبارت دیگر این تحلیلگر معتقد است سرمایه‌گذاران احتمالا در هفته‌های منتهی به هاوینگ با شایعه بیت کوین خریداری کرده و در نهایت با خبر اصلی آن را به فروش می‌رسانند.

وی در پستی در این رابطه نوشته است:

منطقی به نظر می‌رسد که تا اوایل ماه مارچ شاهد نوسانات جزیی بیت کوین باشیم. در ادامه احتمالا فومو قیمت را تا ۴۹٬۰۰۰ دلار افزایش خواهد داد و سپس شاهد افزایش فشار فروش با هاوینگ خواهیم بود.

وی افزود:

بیت کوین تمایل دارد معمولا به اتفاقات بزرگی مثل هاوینگ پیشاپیش واکنش نشان دهد، بنابراین باید این را مد نظر قرار دهید. پس از هاوینگ‌های پیشین، ۲۲۰ تا ۲۴۰ روز طول کشیده تا بیت کوین به بالاترین سطح خود برسد. من انتظار دارم اتفاق مشابهی در سال جاری رخ دهد. این یعنی بیت کوین احتمالا تا اواخر سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۴ به اوج قیمتی خود می‌رسد. در این زمان یک دوره اصلاحی رخ می‌دهد و اعتماد سرمایه‌گذاران را آزمایش می‌کند.

مقایسه بازارهای صعودی مختلف بیت کوین - منبع: DecenTrader
مقایسه بازارهای صعودی مختلف بیت کوین – منبع: DecenTrader

همانطور که پیش‌تر گزارش دادیم، برخی از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند قیمت بیت کوین در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۴ به اوج خود برسد.

در همین حال، برخی دیگر معتقدند افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین پیش از هاوینگ یا در همان حوالی رخ خواهد داد. فرد کروگر (Fred Krueger)، سرمایه‌گذار مطرح در توییتی با اشاره به تغییرات جریان سرمایه در ETFهای اسپات بیت کوین و کاهش فشار فروش به صورت مداوم نوشته است:

بیایید از خود بپرسیم که در ۳۰ تا ۶۰ روز آتی چه اتفاقی خواهد افتاد. بسیاری از مردم از سقوط قیمت می‌ترسند اما من می‌خواهم یک سناریوی صعودی را بیان کنم.

در این بازه، در مجموع ۲۰ تا ۴۰ جلسه معاملاتی وجود دارد. من فکر می‌کنم در مجموع بین ۴ تا ۶ میلیارد دلار سرمایه جدید به بازار تزریق شود. با احتساب ارزش بازار ۸۵۰ میلیارد دلاری بیت کوین، چنین سرمایه‌ای می‌تواند قیمت بیت کوین را ۵۰٪ افزایش داده و به ۶۴٬۰۰۰ دلار برساند.

جیمز فن استرتن (James Van Straten)، تحلیلگر کریپتواسلیت نیز به افزایش اخیر قیمت سهام شرکت متا اشاره کرد و در واکنش کروگر خاطرنشان کرد بیت کوین نیز می‌تواند چنین روندی را تجربه کند.

توییت فن استرتن
منبع: X

افزایش خرید بیت کوین توسط ETFهای اسپات

اما آمار مربوط به ETFها نیز به خودی خود به روند صعودی احتمالی بیت کوین قوت می‌بخشند. در حال حاضر، صندوق‌های ETF بیت کوین در سراسر جهان بیش از ۳٪ از عرضه بیت کوین را در اختیار دارند و دو شرکت بلک راک و فیدلیتی صاحب یک چهارم بیت کوین‌های تازه انباشت شده هستند.

توییت جیمز سیفارت
منبع: X

در همین حال، نیت گراسی (Nate Geraci)، مشاور سرمایه‌گذاری داده‌های جالبی به اشتراک گذاشته که نشان می‌دهد علیرغم مدت زمان کم فعالیت ETFهای بیت کوین، دو صندوق مربوط به شرکت‌های بلک راک و فیدلیتی به جمع ده ETF برتر بازار راه یافته‌اند.

وی در توییتی در این رابطه نوشت:

فکر نمی‌کردم هرگز این روز را ببینم.

علاوه بر این، در حال حاضر میزان خروج سرمایه از صندوق GBTC گری اسکیل رو به کاهش است و تحلیلگران انتظار دارند این روند به زودی متوقف شود.

تد تاکس ماکرو (Tedtalksmacro)، تحلیلگر بازار در آخرین ویدیوی یوتیوب خود در این رابطه گفت:

وقتی این نمودار سبز شود (جریان مالی مثبت به صندوق GBTC) دلایل کمتری برای فروش وجود خواهد داشت.

جریان خالص سرمایه صندوق گری اسکیل - منبع: CoinGlass
جریان خالص سرمایه صندوق GBTC گری اسکیل – منبع: CoinGlass

ریزش شدید بازار سهام چین

در حالی که انتظار می‌رفت در این هفته اتفاق خاصی در فضای اقتصاد کلان رخ ندهد، بازار سهام چین با ریزش شدیدی مواجه شده است و شاخص CSI 1000 با ۸٪ ریزش به کف پنج ساله خود سقوط کرده است. نکته قابل توجه اینجاست که به دنبال این ریزش شدید، معاملات ۳۰٪ از سهام‌های این شاخص متوقف شده است.

نمودار شاخص CSI 1000 تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار شاخص CSI 1000 تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

ریزش شدید بازار سهام چین پس از ورشکستگی شرکت اورگرند (Evergrande)، دومین غول بزرگ املاک این کشور و تزریق نقدینگی از سوی دولت صورت می‌گیرد.

کمیسیون تنظیم مقررات اوراق بهادار چین (CSRC) روز گذشته در واکنش به این ریزش شدید بیانیه‌ای صادر و در آن خاطرنشان کرد قاطعانه از نوسانات غیرعادی بازار سرمایه جلوگیری خواهد کرد.

میزان ضرر شاخص CSI 1000 از ابتدای سال تاکنون به ۲۷٪ رسیده است.

نشریه کوبیسی لتر (Kobeissi Letter) در واکنش به این اتفاق در توییتی نوشت:

به نظر می‌رسد بازارهای سهام چین نیز در نهایت مثل بازار املاک در حال فروپاشی هستند. شاخص املاک و مستغلات چین نسبت به اوج ۲ سال پیش خود بیش از ۸۵٪ کاهش یافته است. حالا سوال این است، آیا این بحران مهار شده است؟

توییت کوبیسی لتر
منبع: X

بسیاری منتظرند فعالیت بازار سهام آمریکا آغاز شود تا تاثیر این اتفاق را بر روند قیمت‌ها ببینند. علاوه بر این، در حال حاضر نگرانی زیادی در رابطه با سیاست‌های آتی فدرال رزرو و چگونگی کاهش سیاست‌های انقباضی وجود دارد.

همانطور که پیش‌تر گزارش دادیم، انتظارها برای کاهش نرخ بهره در ماه مارچ پس از انتشار گزارش وضعیت اشتغال در آمریکا کاهش یافت. انتظار می‌رود فدرال رزرو در ماه می نرخ بهره را کاهش دهد.

در همین حال، نگرانی زیادی در مورد وضعیت بخش بانکداری منطقه‌ای آمریکا وجود دارد. آرتور هیز (BitMEX) معتقد است در صورت بازگشت بحران بانکی، قیمت بیت کوین می‌تواند تا ۳۰٬۰۰۰ دلار سقوط کند و پس از آن مجددا افزایش یابد.

افزایش فعالیت نهنگ‌ها

در پس صحنه رکود فعلی قیمت بیت کوین، به نظر می‌رسد نهنگ‌ها در حال آماده شدن برای نوسانات احتمالی هستند.

بر اساس گزارشی از شرکت سنتیمنت، نسبت به نوامبر سال ۲۰۲۲، تعداد کیف پول‌های حاوی ۱۰۰۰ تا ۱۰٬۰۰۰ واحد بیت کوین به بالاترین سطح و تعداد کیف پول‌های حاوی ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد از این ارز دیجیتال به پایین‌ترین سطح خود رسیده است.

سنتیمنت در این رابطه می‌گوید:

بیت کوین بین ۴۱٬۰۰۰ تا ۴۴٬۰۰۰ دلار در نوسان است اما کیف پول نهنگ‌ها این هفته تغییرات زیادی داشته‌اند.

وضعیت کیف پول نهنگ‌ها - منبع: Santiment/X
وضعیت کیف پول نهنگ‌ها – منبع: Santiment/X

در ماه نوامبر سال ۲۰۲۲، صرافی FTX ورشکست شد و یک ماه پس از این اتفاق قیمت بیت کوین به کف ۱۵٬۶۰۰ دلاری سقوط کرد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا