اخبار آلتکویناخبار اتریوم

۶ آلت کوین که پس از ارتقای Dencun اتریوم مستعد رشد قیمت خواهند بود

در حالی که اکوسیستم اتریوم خود را برای ارتقای دنکُن (Dencun) آماده می‌کند، مایلز دویچر (Miles Deutscher)، تحلیلگر ارزهای دیجیتال، به معرفی آلت‌کوین‌های آماده برای رشد چشمگیر پس از این ارتقا پرداخته است.

به نقل از نیوز بی‌تی‌سی، ارتقای دنکُن که برای ۱۳ مارس (۲۳ اسفند) برنامه‌ریزی شده است، یک هارد فورک حیاتی است که هدف آن افزایش مقیاس‌پذیری، امنیت و کارایی اتریوم است. به نظر دویچر، راهکارهای لایه ۲ (L2) به صورت ویژه از راه‌اندازی Proto-Danksharding و دیگر پیشرفت‌های کلیدی این ارتقاء بهره‌مند خواهند شد.

دویچر در این باره توضیح داد:

ارتقای دنکن، به‌ویژه با EIP-4844، نمایانگر یک تغییر الگو در نحوه مدیریت تراکنش‌های اتریوم است. با کاهش شدید هزینه‌های گس و افزایش توان عملیاتی، ما به دنبال یک بلاکچین کارآمدتر با دسترسی بیشتر هستیم. این ارتقا بخشی از نقشه راه گسترده‌ اتریوم است که با نام «The Surge» شناخته می‌شود و بر بهبود مقیاس‌پذیری تمرکز دارد.

آنچه که می‌توانیم از ارتقاء دنکن انتظار داشته باشیم شامل این موارد است:

  • EIP-4844: افزایش مقیاس‌پذیری
  • EIP-1153: کاهش هزینه‌های ذخیره‌سازی داده‌های آنچین
  • EIP-4788: افزایش امنیت و عملکرد
  • EIP-5656: تنظیم دقیق عملکرد EVM
  • EIP-6780: بهبود امنیت شبکه

مایلز دویچر معتقد است ارتقای دنکن اتریوم، کارمزد تراکنش‌های پلتفرم‌های لایه ۲ را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. همچنین، این تحلیلگر بر افزایش قابلیت‌های تجاری برای توسعه‌دهندگان و کاربران dApp تاکید کرده است. این تغییر، راهکارهای لایه ۲ را به عنوان گزینه‌های جذاب‌تری در مقایسه با پروژه‌های لایه ۱ جایگزین قرار می‌دهد. ضمن اینکه در بخش‌های مختلف مانند اپلیکیشن‌های دیفای، پلتفرم‌های بازی و معاملات آنچین موثرتر عمل خواهند کرد.

اگرچه چندین پلتفرم لایه ۲ از ارتقای دنکن سود خواهند برد، مایلز دویچر فهرست دلخواه خود را از پلتفرم‌هایی که فکر می‌کند بیشترین پتانسیل رشد را خواهند داشت، به اشتراک گذاشته است:

۱- پالیگان (MATIC)

پالیگان با نزدیک‌شدن به رویداد تغییر نام تجاری و سرمایه‌گذاری در فناوری zk، به یکی دیگر از نقاط عطف خود نزدیک می‌شود. همان‌طور که دویچر اشاره می‌کند، «علاقه عمیق پالیگان به zk-rollup ها، جایگاه این شبکه را در فضای بلاکچین‌های لایه ۲ بازتعریف و MATIC را به یکی از جذاب‌ترین دارایی‌ها برای سرمایه‌گذاران آینده‌نگر تبدیل می‌کند.»

۲- آربیتروم (ARB):

آربیتروم به عنوان یک راهکار لایه ۲ پیشرو در ارزش کل قفل شده (TVL) و حجم تراکنش، جایگاه مستحکمی دارد. این موضوع، موقعیت آن را به عنوان یک شبکه ارجح برای راه‌اندازی dAppهای جدید تقویت می‌کند. دویچر می‌گوید:

آربیتروم موقعیت خود را به عنوان یک نیروگاه در حوزه راهکارهای لایه ۲ تثبیت کرده است و ارتقای دنکن تنها نقاط قوت آن را تقویت می‌کند.

۳- آپتیمیزیم (OP)

اکوسیستم آپتیمیزم که به عنوان یک رقیب قدرتمند در میان پروژه‌های لایه ۲ قرار دارد، در حال گسترش است. این پروژه به عنوان دومین لایه ۲ از نظر ارزش کل قفل شده (TVL)، پس از آربیتروم، رتبه دوم را دارد و در پردازش تراکنش‌ها بسیار قوی است. اخیرا، این پلتفرم از چهارمین ایردراپ خود رونمایی کرده است که انتظار می‌رود علاقه و فعالیت در اکوسیستم را دوباره افزایش دهد. دویچر می‌گوید:

اعلام چهارمین ایردراپ آپتیمیزم فقط یک پاداش برای جامعه آن نیست، بلکه یک حرکت استراتژیک برای تقویت نشاط اکوسیستم آن است.

۴- شبکه کوتی (COTI)

شبکه کوتی با راه‌اندازی نسخه ۲ (V2) و رونمایی از فناوری «مدارهای آشفته (Garbled Circuits)» یک راه حل پیشگامانه و روشی کارآمد برای حفظ حریم خصوصی را ارائه کرده است. دویچر می‌گوید:

رویکرد COTI به حفظ حریم خصوصی در بلاکچین از طریق «مدارهای آشفته» یک تغییردهنده بازی است و استاندارد جدیدی را برای تراکنش‌های خصوصی ایجاد می‌کند.

۵- منتل (MNT):

در حال حاضر، منتل (Mantle) یکی از راهکارهای لایه ۲ است که به سرعت در حال گسترش است. با بیش از ۱.۵ میلیارد دلار ETH استیک شده به صورت mETH یا همان Mantle Staked ETH، پس از لیدو (Lido) و راکت پول (RocketPool) به عنوان سومین LSD بزرگ (Layer 2 Staked Deposit) طبقه‌بندی می‌شود. علاوه بر این، استیکرهای mETH می‌توانند در آینده نزدیک انتظار ایردراپ‌های جذابی هم داشته باشند.

دویچر با تاکید بر رشد سریع Mantle، خاطرنشان کرد:

با ۱.۵ میلیارد دلار ETH که اکنون به صورت mETH استیک شده است، Mantle فقط در حال رشد نیست؛ بلکه با پشتیبانی از ایردراپ‌های استراتژیک که به جامعه خود پاداش می دهد، در حال رونق است.

۶- متیس (METIS)

پروژه متیس در حال تجربه موجی از تحولات است که رشد آن را هدایت می‌کند. از جمله موارد قابل توجه، تاسیس صندوق اکوسیستم ۴.۶ میلیون دلاری METIS است که نشان‌دهنده تزریق قابل توجه ۴۰۰ میلیون دلار به این اکوسیستم است. علاوه بر این، راه‌اندازی فاز آلفای شبکه اصلی سیکوئنسر غیرمتمرکز آن در ماه مارس، نویدبخش افزایش بیشتر قابلیت‌ها و کاربردهای این پلتفرم است. علاوه بر این، اجرای کمپین LSB (Liquid Staking Blitz) مشارکت و تعامل در جامعه متیس را تقویت می‌کند.

دویچر درباره این پروژه می‌گوید:

ترتیب‌سنج غیرمتمرکز این پروژه و صندوق اکوسیستم METIS در حال ایجاد زمینه‌ای برای آینده‌ای قوی و غیرمتمرکز هستند و آن را به یک چشم‌انداز جذاب پس از ارتقای دنکن تبدیل می‌کنند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا