متوسط آموزشمقالات عمومی

معرفی ۸ ابزار ردیابی نهنگ‌ ارز دیجیتال؛ نهنگ‌ها کدام رمزارزها را می‌خرند؟

در دنیای کریپتو، اصطلاح نهنگ ارز دیجیتال به هولدرهایی اطلاق می‌شود که مقدار زیادی از یک دارایی دیجیتال را در اختیار دارند. با توجه به اینکه این افراد یا سازمان‌ها تراکنش‌های سنگینی را در بازار انجام می‌دهند، حرکت آن‌ها تاثیر قابل‌توجهی روی قیمت ارزهای دیجیتال می‌گذارد. به همین دلیل ردیابی نهنگ‌های ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاران خرد بسیار مهم است و با رصد تحرکات غول‌های کریپتو، می‌توان تصمیم‌های معاملاتی هوشمندانه‌تری را اعمال کرد. اگر علاقه‌مند هستید که رد نهنگ‌های بازار کریپتو را بزنید با میهن بلاکچین و معرفی ۸ ابزار ردیابی نهنگ‌ ارز دیجیتال همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

بهترین ابزارهای ردیابی نهنگ‌های ارزهای دیجیتال

بهترین ابزارهای ردیاب نهنگ ارزهای دیجیتال
منبع: okx.com

نهنگ‌های ارز دیجیتال، سرمایه‌گذاران بزرگی هستند که مبالغ زیادی از یک یا چند ارز دیجیتال را در اختیار دارند. اما سوال این است که چرا ردیابی نهنگ‌های ارز دیجیتال مهم است؟ حقیقت این است که با رصد والت نهنگ‌ها می‌توانیم رفتار کلی بازار را حدس بزنیم. به‌طور مثال انتقال مقدار زیادی رمزارز به صرافی ارز دیجیتال توسط یک نهنگ می‌تواند نشانه آماده‌شدن برای فروش باشد. بالعکس، برداشت حجم سنگین دارایی از صرافی به این معنی است که نهنگ قصد دارد توکن‌های خودش را برای نگهداری بلندمدت به کیف پول سرد منتقل کند.

به‌علاوه، با ردیابی نهنگ‌های ارز دیجیتال می‌توانید بفهمید که سرمایه‌گذاران بزرگ بازار روی کدام رمزارزها سرمایه‌گذاری می‌کنند و از این طریق ارزهای دیجیتال مستعد رشد را پیدا کنید. برای رسیدن به این هدف به ابزار ردیابی نهنگ‌ ارز دیجیتال احتیاج داریم که در ادامه با ۸ مورد از بهترین آن‌ها آشنا می‌شویم. هر کدام از این پلتفرم‌ها داده‌های ارزشمندی را در مورد تحرکات سرمایه‌گذاران بزرگ کریپتو در اختیار شما قرار می‌دهند.

۱. آربیتراژ اسکنر؛ آنالیز داده‌های آنچین فعالیت نهنگ‌ها

آربیتراژ اسکنر (ArbitrageScanner) یک ابزار معروف و شناخته‌شده برای کاربرانی است که با استفاده از استراتژی آربیتراژ و رصد اختلاف قیمت رمزارزها در بین صرافی‌های مختلف سود به‌دست می‌آورند. این پلتفرم اخیرا با اضافه کردن چند ویژگی جدید، ردیابی و آنالیز رفتار معاملاتی تریدرهای سودآور را هم امکان‌پذیر کرده است. کاربران می‌توانند در بخش Wallet Analysis از چندین ویژگی مفید برای بررسی فعالیت نهنگ‌ها استفاده کنند.

به‌طور مثال با استفاده از این ابزارمی‌توانید تمام داده‌های تاریخی هر آدرس، نظیر حجم کل معاملات، میزان سود و زیان و سایر موارد را بیابید. اگر آدرسی را پیدا کردید که حجم معاملات آن قابل‌توجه است و سودآوری بالایی داشته است، می‌توانید این‌طور استنباط کنید که آدرس موردنظر متعلق به یک نهنگ است. فقط به این نکته توجه داشته باشید که آربیتراژ اسکنر در حال حاضر محدود به بلاکچین‌های اتریوم، پالیگان، آربیتروم، آپتیمیزم و بیس است.

بخش والت سرچ در پلتفرم ArbitrageScanner

برای جستجوی آدرس نهنگ‌ها، می‌توانید از Wallet Search استفاده کنید. این ابزار آدرس‌های بلاکچین را بر اساس توکن‌های موردمعامله، حداقل سود، نرخ بازگشت سرمایه (ROI)، حجم معاملات و سایر موارد فیلتر می‌کند. تنها نقطه ضعفی که وجود دارد این است که داده‌ها در بازه زمانی یک هفته اخیر فیلتر می‌شوند و اطلاعات قبل از آن را پوشش نمی‌دهد.

ویژگی دیگر آربیتراژ اسکنر این است که بعد از پیدا کردن آدرس‌هایی که به‌نظر متعلق به نهنگ‌ها هستند، می‌توانید با استفاده از ابزار هوش مصنوعی آدرس‌های مشابه را بیابید. در نهایت می‌توانید تمام این آدرس‌ها را در My Collections ذخیره کنید تا نظارت روی آن‌ها راحت‌تر شود.

ویژگی‌های آربیتراژ اسکنر

 • پشتیبانی از فعالیت نهنگ‌ها در شبکه‌های اتریوم، پالیگان، آربیتروم، آپتیمیزم و بیس
 • آنالیز آدرس‌های بلاکچین و نمایش تاریخچه معاملات، سود کل و سایر جزییات
 • امکان جستجوی آدرس نهنگ‌ها بر اساس حداقل سود، نرخ بازگشت بهره و توکن‌های معامله‌شده
 • امکان ذخیره آدرس‌ها برای مراجعات بعدی و یافتن آدرس‌های مشابه با استفاده از هوش مصنوعی
 • دریافت اشتراک از قیمت پایه ۶۹ دلار

۲. ویل آلرت؛ ردیابی نهنگ‌ها در بلاکچین‌های مختلف

ویل آلرت (Whale Alert) یک ردیاب بلاکچین است که فعالیت‌های آنچین را در پلتفرم‌های مختلف اسکن می‌کند و در‌صورت وقوع تراکنش‌های بزرگ یا دارای ویژگی‌های خاص، برای کاربر پیام ارسال می‌کند. دسترسی به داده‌ها به‌طور مستقیم از طریق API ویل آلرت مستلزم خرید اشتراک ماهانه است که هزینه آن ۶۹۹ دلار است.

حساب توییتری Whale-Alert

راه مناسب‌تر برای دسترسی رایگان به داده‌های تحلیلی این پلتفرم، مراجعه به حساب توییتری Whale-Alert است؛ زیرا داده‌های مربوط به تراکنش‌های جذاب در بلاکچین‌های مختلف مانند بیت کوین، اتریوم، ریپل، پالیگان و سایر زنجیره‌ها را منتشر می‌کند. این اکانت توییتری ارزش دنبال کردن را دارد؛ چراکه می‌توانید اطلاعات رایگان و به‌روز را در مورد فعالیت نهنگ‌های ارز دیجیتال به دست بیاورید. همچنین می‌توانید با بررسی نظرات مختلف در زیر هر پست از دیدگاه سایر کاربران مطلع شوید؛ اما باید مراقب نظرات واقع‌بینانه و حدس‌وگمان‌ها باشید و آن‌ها را از یکدیگر تفکیک کنید.

ویژگی‌های ردیاب ویل آلرت

 • اسکن معاملات آنچین در چندین زنجیره برای یافتن تراکنش‌ها بزرگ یا دارای ویژگی‌های خاص
 • دسترسی مستقیم به API ویل آلرت با خرید اشتراک ماهانه
 • اطلاع از هشدارها و دریافت داده‌های رایگان از طریق اکانت توییتر ویل آلرت

۳. آرکهام اینتلیجنس؛ پلتفرم هوشمند بلاکچین با انبوهی از داده‌ها

آرکهام اینتلیجنس (Arkham Intelligence) یک پلتفرم هوشمند بلاکچین است که از تعداد زیادی از زنجیره‌ها ازجمله بیت کوین، اتریوم، بی‌ان‌بی چین، ترون و سایر شبکه‌های بلاکچینی پشتیبانی می‌کند. عملکرد این پلتفرم ترکیبی از یک کاوشگر بلاکچین (Blockchain Explorer) و ردیاب نهنگ ارز دیجیتال است. اگر می‌خواهید فعالیت‌های یک نهنگ کریپتویی خاص را ردیابی کنید، آرکهام اینتلیجنس بهترین گزینه است؛ زیرا این پلتفرم در رصد آدرس‌های متعلق به افراد برجسته در صنعت کریپتو و نهادهایی مانند صرافی‌های ارز دیجیتال، سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) و خزانه‌های پروژه‌های کریپتویی عملکرد منحصر‌به‌فردی دارد.

آرکهام اینتلیجنس ابزار ردیابی نهنگ ارز دیجیتال
منبع: coincodex.com

آرکهام اینتلیجنس درمورد هر نهنگ کریپتو، اطلاعاتی شامل پورتفولیوی آنچین، تاریخچه سود و زیان، صرافی‌های مورد استفاده و تمام تراکنش‌هایی که توسط کیف پول‌های متعلق به آن‌ها انجام شده است را نشان می‌دهد. میزان اطلاعاتی که این پلتفرم به صورت رایگان ارائه می‌دهد، استثنایی است. برای افرادی باشد که به اتفاقات آنچین اهمیت می‌دهند، آرکهام اینتلیجنس باید بخشی از ابزارهای معاملاتی آن‌ها باشد.

ویژگی‌های آرکهام اینتلیجنس

 • پشتیبانی از شبکه‌هایی مانند بیت کوین، اتریوم و بی‌ان‌بی چین
 • ارائه ترکیبی از عملکردهای بلاک اکسپلورر و ردیاب نهنگ‌ ارز دیجیتال
 • عملکرد عالی در شناسایی آدرس‌های بلاکچینی متعلق به افراد و سازمان‌های برجسته صنعت کریپتو
 • ارائه طیف گسترده‌ای از اطلاعات آنچین به صورت رایگان

۴. دی‌بنک؛ یکی از بهترین ردیاب‌های پورتفولیوی دیفای

دی‌بنک (DeBank) یک سرویس فعال در وب ۳ است و پروتفولیوی امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) را ردیابی می‌کند. با استفاده از دی‌بنک می‌توانید فعالیت و پورتفولیوی آنچین آدرس‌های موردنظرتان را رصد کنید. آدرس‌هایی که سرمایه‌گذاری و معاملات سودآور زیادی دارند، به عنوان آدرس‌ها «پول هوشمند» شناخته می‌شوند.

دی‌بنک یک پلتفرم کاربرپسند برای ردیابی فعالیت غول‌های بازار ارز دیجیتال است و ویژگی‌های متنوعی را ارائه می‌دهد. کاربران دی‌بنک می‌توانند علاوه بر رصد پورتفولیو، مجموعه NFTها و تاریخچه تراکنش‌های سایر کاربران، سبد دارایی‌های دیجیتال خودشان را هم ببینند. پلتفرم‌های دیگری هم وجود دارد که عملکردی مشابه با دی‌بنک را ارائه می‌دهند. زریون (Zerion) یک از بهترین جایگزین‌های دی‌بنک است و برای آشنایی با نحوه کار با آن می‌توانید مطلب آموزش کار با پلتفرم زریون را مطالعه کنید.

ویژگی‌های پلتفرم دی‌بنک

 • ردیاب پورتفولیوی دیفای برای نظارت بر فعالیت‌های آنچین
 • یک گزینه ایده‌آل برای ردیابی آدرس‌های پول هوشمندی که معاملات سودآور داشته‌اند
 • امکان ردیابی پورتفولیوهای شخصی
 • ارائه اطلاعات در مورد دارایی‌های دیجیتال، NFTها و تاریخچه تراکنش سایر کاربران

۵. کریپتوکارنسی آلرتینگ؛ هشدار درمورد فعالیت آنچین نهنگ‌ها

کریپتوکارنسی آلرتینگ (Cryptocurrency Alerting) سرویسی برای اطلاع از فعالیت‌های آنچین نهنگ‌ها بر اساس ویژگی‌های تنظیم شده توسط کاربر است. به‌طور مثال با استفاده از یک ایمیل و فعال‌سازی اعلان‌ها می‌توانید هر زمان آدرس موردنظر شما تراکنشی را روی بلاکچین انجام می‌دهد، مطلع شوید.

صدور اعلان پلتفرم کریپتوکارنسی آلرتینگ

پلتفرم کریپتوکارنسی آلرتینگ از صدور اعلان به روش‌های مختلف ازجمله ایمیل، مرورگرها، وب‌هوک‌ها و برنامه‌های نرم‌افزاری اسلک، تلگرام و دیسکورد پشتیبانی می‌کند. می‌توانید هشدارها را بر اساس انجام تراکنش، تغییر موجودی، هزینه گس اتریوم، سختی استخراج بیت کوین، فعالیت نهنگ‌ها و موارد مختلف دیگر تنظیم کنید.

اگر اطلاعات مشخصی در دست دارید و دقیقا می‌دانید دنبال چه مواردی هستید، استفاده از پلتفرم کریپتوکارنسی آلرتینگ یک گزینه ایده‌آل است. اما اگر فقط می‌خواهید یک دید کلی نسبت به اتفاقات آنچین به‌دست بیاورید، می‌توانید از سایر ردیاب‌های نهنگ‌های ارز دیجیتال کمک بگیرید.

ویژگی‌های کریپتوکارنسی آلرتینگ

 • امکان تنظیم اعلان‌ها بر اساس فعالیت‌های کاربر شامل تراکنش‌ها، تغییر میزان موجودی، قیمت گس و فعالیت نهنگ
 • پشتیبانی از تنظیم هشدارها در برنامه‌های مختلف شامل ایمیل، مرورگر، برنامه‌های پیام رسان، پیامک و تماس تلفنی
 • یک گزینه ایده‌آل برای ردیابی اطلاعات خاص

۶. دکس چک؛ بررسی جامع بلاکچین و فعالیت نهنگ‌ها

پلتفرم دکس چک (DexCheck) یک نمای کلی از فعالیت صرافی‌های غیرمتمرکز و تراکنش‌های انجام‌شده روی بلاکچین را ارائه می‌دهد. همچنین دکس چک در قالب یک ردیاب نهنگ ارز دیجیتال عمل می‌کند و کاربران می‌توانند تراکنش‌هایی که توسط نهنگ‌ها در دکس‌ها انجام می‌شود را ردیابی کنند. به عبارت دیگر اگر می‌خواهید بدانید که نهنگ‌ها بیشتر روی خرید و فروش کدام رمزارزها تمرکز دارند، می‌توانید از دکس چک کمک بگیرید.

همچنین می‌توانید برترین تریدرهای دکس‌ها از نظر سود و زیان تحقق یافته و تحقق نیافته را بیابید. این یک راهکار عالی برای یافتن آدرس‌هایی است که ارزش دنبال کردن دارند. اگرچه بسیاری از داده‌های تحلیلی پلتفرم دکس چک به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد؛ اما دسترسی به برخی ویژگی‌ها فقط برای اعضای «ممتاز» امکان‌پذیر است. کاربران با داشتن توکن بومی دکس چک با نماد DCK می‌توانند از ویژگی‌های انحصاری استفاده کنند.

ویژگی‌های پلتفرم دکس چک

 • دارای یک ردیاب نهنگ ارز دیجیتال برای رصد تراکنش نهنگ‌ها
 • نمایش رمزارزها دارای بیشترین میزان خرید و فروش توسط نهنگ‌ها در بلاکچین‌های مختلف
 • امکان دنبال کردن تریدرهای موفق بر اساس سود آن‌ها در صرافی‌های غیرمتمرکز
 • استفاده از ویژگی‌های انحصاری برای اعضای ممتاز با داشتن توکن DCK

۷. اتراسکن؛ دریافت داده‌های دقیق تراکنش‌های و آدرس‌های اتریوم

اتراسکن (Etherscan) یک بلاک اکسپلورر برای شبکه اتریوم است که اطلاعات بسیار دقیقی را در مورد تراکنش‌ها و آدرس‌های موجود در این شبکه ارائه می‌دهد. با توجه به حجم انبوه اطلاعاتی که اتراسکن ارائه می‌دهد، ممکن است به اندازه سایر پلتفرم‌های معرفی‌شده کاربرپسند نباشد. اگرچه اتراسکن منحصرا یک ردیاب نهنگ ارز دیجیتال نیست؛ اما یک گزینه ایده‌آل است برای کسب اطلاعات دقیق در بلاکچین اتریوم است و می‌توانید از ابزارهای آن برای آنالیز آدرس‌های اتریوم استفاده کنید.

ویژگی‌های اتراسکن

 • یک کاوشگر بلاکچین برای شبکه اتریوم
 • به دلیل ارائه طیف وسیعی از داده‌ها، کاربرپسند نیست؛ اما اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار کاربر می‌گذارد.
 • درصورت استفاده مناسب از ابزارها، می‌توان از اتراسکن به عنوان یک ابزار ردیاب نهنگ استفاد کرد.
 • برای سایر بلاکچین‌ها مانند سولانا می‌توان از کاوشگرهای مخصوص آن‌ها استفاده کرد.

۸. ویل‌مپ؛ ردیابی نهنگ‌های از طریق نمودار‌ها

ویل مپ (Whale Map)
منبع: coincodex.com

ویل‌مپ (Whalemap) اطلاعات مربوط به نهنگ‌های بیت کوین و برخی توکن‌های ERC-20 را در قالب نمودار ارائه می‌دهد. داده‌های تحلیلی این پلتفرم کلی هستند و اگر می‌خواهید اطلاعات دقیقی را در مورد یک نهنگ خاص به‌دست بیاورید، باید از پلتفرم‌های دیگری مانند آرکهام اینتلیجنس استفاده کنید.

کاربران پلتفرم ویل مپ می‌توانند به راحتی شاخص‌هایی مانند جریان‌های ورودی کیف پول‌های بزرگ، حجم معاملات آنچین و تراکنش‌های بزرگ غیرمعمول را ردیابی کنند. این پلتفرم شاخص‌های نسبتا منحصربه‌فرد دیگری مانند امواج هودل (HODL waves) و امواج آدرس (Address Waves) را ارائه می‌دهد. ویل‌مپ یک ابزار عالی برای افرادی است که در تصمیم‌های معاملاتی خود صرفا متکی به استراتژی پرایس اکشن (Price Action) نیستند و از داده‌های آنچین هم کمک می‌گیرند. به‌طور مثال اگر هولدرهای بیت کوین بعد از یک مدت طولانی شروع به جابه‌جایی دارایی‌های خود کنند، این حرکت می‌تواند نشانه فروش گسترده احتمالی بیت کوین در بازار باشد. اگرچه ویل‌مپ دارای اشتراک پولی است؛ اما داده‌های تحلیلی بسیار زیادی را هم به صورت رایگان به کاربران ارائه می‌دهد.

ویژگی‌های پلتفرم ویل‌مپ

 • ارائه داده‌های مربوط به فعالیت نهنگ‌های بیت کوین و برخی توکن‌های ERC-20 در قالب نمودار
 • آنالیزهای کلی
 • امکان ردیابی حجم تراکنش‌ها و جریان ورودی کیف پول‌های بزرگ
 • ارائه حجم قابل‌توجهی از اطلاعات به صورت رایگان و امکان استفاده از ویژگی‌های انحصاری با پرداخت حق اشتراک

جمع‌بندی

نهنگ‌های ارز دیجیتال می‌توانند با یک حرکت خرید یا فروش بازار کریپتو را تحت تاثیر قرار دهند؛ به‌ویژه در مورد ارزهایی که در مقیاس کوچک‌تر هستند، تنها چند سرمایه‌گذار بزرگ می‌توانند اثرگذاری معناداری روی بازار داشته باشند. به همین دلیل درک رفتار سرمایه‌گذاران بزرگ و رصد فعالیت‌های آنچین آن‌ها با استفاده از ردیاب‌های نهنگ ارز دیجیتال اهمیت دارد. به‌طور مثال می‌توانید بفهمید که نهنگ‌ها روی کدام ارزهای دیجیتال تمرکز دارند یا با مشاهده جابه‌جایی دارایی‌ نهنگ‌ها بین کیف پول گرم و سرد می‌توانید حدس بزنید که قرار است چه اتفاقی بیفتد.

آربیتراژ اسکنر، ویل‌ آلرت، آرکهام اینتلیجنس، دی‌بنک، کریپتوکارنسی آلرتینگ، دکس چک و ویل مپ نمونه‌هایی از ردیاب‌های نهنگ کریپتو هستند که در این مطلب با آن‌ها آشنا شدیم. آیا شما تجربه استفاده از این ردیاب‌ها را داشته‌اید؟ اگر ابزار مفید دیگری را برای رصد فعالیت‌ نهنگ‌ها می‌شناسید، در بخش نظرات آن‌ها را به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ

چطور رفتار نهنگ‌های ارز دیجیتال را ردیابی کنیم؟

برای اطلاع از رفتار معاملاتی سرمایه‌گذاران بزرگ کریپتویی می‌توانید از پلتفرم‌های ردیاب نهنگ‌ ارز دیجیتال کمک بگیرید.

بهترین ردیاب‌های نهنگ ارز دیجیتال کدامند؟

پلتفرم‌هایی مانند ArbitrageScanner ،Whale Alert ،Arkham Intelligence ،DeBank Cryptocurrency Alerting ،Dex Check و Whalemap بهترین ردیاب‌های نهنگ‌ ارز دیجیتال هستند.

آیا اتراسکن یک ردیاب نهنگ کریپتو است؟

اتراسکن یک کاوشگر بلاکچین برای شبکه اتریوم است؛ اما با استفاده درست از ابزار‌ها می‌توان از آن به عنوان یک ردیاب نهنگ استفاده کرد.

منبع
coincodex.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا