متوسط مقالات عمومی

با ۵ اتفاق عجیب حوزه رمزارزها در سال ۲۰۲۰ آشنا شوید

حضور افراد عجیب و غریب در فضای رمزارز‌ها امر جدیدی نیست، پس به تحلیل اتفاقات عجیبی که در حوزه رمزارزها در سال ۲۰۲۰ افتاده می‌پردازیم.

هر صنعت، گروه، دسته و انجمن به اندازه خود افراد عجیب و غریب دارند، ارز دیجیتال و بلاک چین هم از این قاعده مستثنی نیستند. با توجه به اینکه ارزدیجیتال به اصطلاح ارز «بومی» اینترنت است، فضای رمزارزها نسبت به صنایع سنتی و جا افتاده دیگر، پتانسیل بیشتری در مشاهده لحظات و شخصیت‌‌های عجیب‌ و غریب دارد.

آشنایی با اتفاقات عجیب در حوزه رمز ارزها

آشنایی با اتفاقات عجیب در حوزه رمز ارزها

جدا از تحلیل اتفاقات عجیب در حوزه رمزارز و غریب بودن ماهیت کریپتو، سال ۲۰۲۰ هم سال عجیبی از کار در آمد. مشکلات اجتماعی اقتصادی که کشورهای مختلف با آن روبرو بودند با شروع همه‌گیری و واکنش‌های مختلف دولت‌ها به آن چند برابر شد. بولیوی و قرقیزستان درگیر آشوب سیاسی شدند و انتقال قدرت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیشتر شک‌ برانگیز بود تا آرامش دهنده.

برند مد و لباس کانیه وست (Kanye West) از صندوقی که برای کمک به شرکت‌های کوچک در وضعیت کرونا بود ۵ میلیون دلار دریافت کرد. هکرها به زور وارد جلسات آنلاین زوم شدند. برای دوره کوتاهی سریال تایگر کینگ Tiger King بر سر زبان‌ها افتاد. مشتی از سلبریتی‌های بد صدا ترانه Imagine را به شکل افتضاحی اجرا کردند. لیست اتفاقات عجیب و غریب بسیار طویل است.


کانیه وست رپر معروف خواهان ریاست جمهوری آمریکا؛ چه تاثیری بر روی بیت کوین دارد؟


سال ۲۰۲۰ برای رمزارز هم در همین وضع بود: میلیاردرهای غیرعادی، کثیف بازی کردن‌ها، رقابت‌های پوچ قدرت و خودنمایی‌های سیاسی. اکنون که سال ۲۰۲۰ به اتمام رسیده، نگاهی به لحظات عجیب و غریب ارزهای دیجیتال این سال بیاندازیم.

رییس جمهورهای رمز ارز

رییس جمهورهای رمز ارز

سال ۲۰۲۰ سال خوبی برای پذیرش ارز دیجیتال بوده است. بنگاه‌های اقتصادی عمده سرمایه‌گذاری در بیت کوین را با تخصیص قابل توجه و سرمایه‌گذاری توسط بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری آغاز کرده‌اند.

از آنجا که کریپتو در حال رشد و تبدیل شدن به یک ابزار مالی جریان اصلی است، تحسین و خشم افرادی که جایگاه‌های قدرت را اشغال کرده‌اند را به خود جلب کرده است. در حالی که سیاستمداران بدگمان در سرتاسر جهان تلاش می‌کردند تا رمزارز را کنترل کنند، طرفداران این جریان به تایید مقررات رسیدند. مجموع این‌ها، اتفاقات عجیب در حوزه رمزارزها را رقم زد.

بنابراین جای تعجب نیست که برخی از افراد در جامعه کریپتو سعی کردند بر بحث نظارتی ارزهای دیجیتال تاثیر بگذارند. اگرچه هیچکس مثل رییس جمهور ایالات متحده آمریکا این کار را نکرد.

دانشمند رایانه‌ای آمریکایی، جان مکافی (John McAfee) که به غیر عادی بودن معروف است، نامزدی ریاست جمهوری خود را با عنوان «نامزد رمز ارز» در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد. در عین حال، زمانی  که او کشور را ترک کرده بود جالب تر شد. به ظاهر مقامات آمریکایی به دلیل اتهامات مالی او را تحت تعقیب قرار داده بودند. وی کمپینش را از خارج از کشور ادامه داد و بارها گزارش شده که در اجراییات آن مدیر این کمپین شخص مرموزی است که او را یاری می‌کند.


چهره‌های معروف صنعت ارز دیجیتال که در سال ۲۰۲۰ دستگیر شدند!


مکافی بارها اظهار داشت که او فقط برای افزایش آگاهی در مورد ارز دیجیتال به عنوان رییس جمهور کاندید می‌شود و هیچ وقت انتظار پیروزی ندارد.

در ماه می سال ۲۰۲۰، مکافی پیشنهاد ریاست جمهوری خود را کنار گذاشت و در عوض کاندیدی برای معاون ریاست جمهوری شد زیرا حزب آزادیخواه  اجازه می‌دهد یک شخص برای معاونت ریاست جمهوری جداگانه نامزد شود. بروک پیرس (Brock Pierce) بازیگر کودک سابق و سرمایه‌گذار جسور رمزارز، نسبتا دیر، در تابستان ۲۰۲۰ وارد رقابت‌های ریاست جمهوری شد.

پیرس یکی از بنیانگذاران Block.one، سازنده EOS در برنامه Last Week Tonight، کمدین بریتانیایی جان الیور (John Oliver) حضور داشت. جایی که الیور توجه بحث را به برداشت غیرمعمول قدیمی او درباره EOS و عروسی‌اش در فستیوال هنری Burning Man که با تزئینات و تم اسب تک شاخ برگزار شده بود، کشاند.

استراتژی و تصویر کلی پیرس بسیار خشن‌تر از مک آفی بود. وی علاوه بر فعالیت در یک پلتفرم که برای توسعه ارزهای دیجیتال اولویت‌ قائل است، سیاست‌های روشنی در مورد موضوعات مشابه از جمله اصلاح عدالت کیفری، درآمد جهانی و مراقبت‌های بهداشتی داشت.

همانطور که می‌دانیم هیچ یک از این دو نفر پیروز نشدند. پیرس بعد از خاتمه انتخابات همچون رادیوی خاموشی ساکت شده است و گفته می‌شود که مکافی در یک زندان اسپانیایی اقامت دارد. بنابراین در هیچ باغ رزی مهمانی با تم اسب تک شاخ برگزار نخواهد شد.

حادثه درام در Bitmain

شرکت سخت افزار ماینینگ بیت مین

نمونه دیگر از اتفاقات عجیب در حوزه رمزارزها شرکت Bitmain است. جزییات رهبری شرکتی غالبا برای عموم ناشناخته است، زیرا عمده تصمیمات و گفتگوها پشت درهای بسته صورت می‌گیرد. تصور می‌شود تصاحب ماکیاولیایی و رقابت چاپلوسان برای بالا رفتن از نردبان مانند فیلم‌های میلیاردرها یا گرگ وال استریت باشد.

به نظر می‌رسد پرونده Bitmain، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان سخت‌افزار ماینینگ بیت کوین، از این کلیشه پیروی می‌کند.

در داستانی بسیار دراماتیک که می‌توانست برای تلویزیون نوشته شود، دوستان و بنیان‌گذاران غول ماینینگ بیت کوین که قبل‌تر درگیر جنگ قدرت بر سر این شرکت بودند، تحت تاثیر قرار گرفتند و این بر عملیات اجرایی آن شرکت تاثیر گذاشت.

در اکتبر سال گذشته، میری ژان (Micree Zhan) یکی از بنیان‌گذاران Bitmain در تلاش برای «نجات کشتی» توسط جیهان وو (jihan wu)، یکی دیگر از بنیان‌گذاران شرکت، اخراج شد. گفته می‌شود این درگیری ظاهرا به دلیل کنترل بیش‌ از حد ژان بر شرکت آغاز شده است. گویا دو برابر سهام وو را در شرکت داشت، اما با شروع درام ، سهام پایین آمد.

در ماه می سال ۲۰۲۰، Bitmain با صدور بیانیه‌هایی شایعات مربوط به اخراج ژان از شرکت را تایید کرد. ژان از شرکت شکایت کرد و وو به همه کارمندان دستور داد که یا با ژان قطع ارتباط کنند یا مجازات می‌شوند.

گفته می‌شود که بارها به دستور ژان نگهبانان مسلح در دفاتر شرکت در پکن حاضر می‌شدند تا او بتواند خود را به عنوان نماینده قانونی این شرکت ثابت کند. در حالی که وو این تصرف را محکوم کرد، ظاهرا ژان به موفقیت‌هایی دست یافته است چرا که کارمندان را از ارسال تجهیزات ماینینگ منع کرده است.

Bitmain اظهار داشت که ژان حق ندارد به طور قانونی نمایندگی این شرکت را داشته باشد اما در ماه ژوئن، او پیشنهاد خرید شرکت به ارزش ۴ میلیارد دلار را داد. به نظر می‌رسد او در تغییر جزییات پرداخت شرکت به نهادهایی که تحت کنترل اوست موفق بوده است، اما همچنان محموله‌های سخت‌افزاری در حال ضرر هستند و ۱۰ هزار تجهیزات ماینینگ که در اختیار شرکت بود در مغولستان مفقود شد.

مجادلات رهبری Bitmain هنوز به نتیجه نرسیده است، بنابراین ممکن است ما شاهد پیچیدگی‌های عجیب‌تری در سال ۲۰۲۱ باشیم.

هک بزرگ توییتر در سال ۲۰۲۰

هک توییتر

۱۵ ژوئیه سال ۲۰۲۰ روزی است که به دلیل رسوایی غول بزرگ شبکه‌های اجتماعی، توییتر، به یاد خواهد ماند زیرا حساب‌های سیاستمداران مشهور، تجار و چهره‌های رسانه‌ای هک شد و برای کلاهبرداری از بیت کوین استفاده شد.

صفحات ایلان ماسک، کانیه وست، رییس جمهور منتخب جو بایدن، رییس جمهور سابق باراک اوباما، وارن بافت و بیل گیتس همه به خطر افتادند و پست‌هایی را با یکی از قدیمی‌ترین کلاهبرداری‌های رمزارز ارسال کردند. در کلاهبرداری اهدای رمزارز، ظاهرا شخصی با طبع بلند ادعا می‌کند که دارایی خود را از طریق بیت کوین تقسیم می‌کند. فقط کافی است مبلغ کمی به آدرس لیست شده آنها ارسال شود تا آنها بتوانند آدرس شما را تشخیص دهند و مبلغی به مراتب بیشتر از انتقال اولیه شما برایتان ارسال کنند.

اکثر افرادی که آشنایی نسبی با رمزارز یا تحلیل اتفاقات عجیب در حوزه رمزارز را دارند از این نوع کلاهبرداری آگاه هستند. اما برخی از افراد تازه ‌وارد یا کسانی که اصلا از ارزهای دیجیتال اطلاع نداشته‌اند، با تصور اینکه باراک اوباما می‌خواهد به آنها بیت کوین بدهد و ظاهرا این چیز عجیبی نیست، قربانی این طرح می‌شوند.


پیام مخفی در تراکنش هکرهای توییتر؛ چرا هکرها از بیت کوین استفاده کردند؟


علاوه بر چهره‌های معروف بالا، هکرها همچنین به حساب فعالین برجسته فضای کریپتو، از جمله صرافی‌های بزرگ بایننس، کوین‌بیس  و Gemini و همچنین پروتکل‌هایی مانند Tron آسیب زدند. در حالی که توییتر بلافاصله حساب‌هایی که تیک آبی دارند را قفل کرد اما خسارت پیش از آن وارد شده بود. جک دورسی (Jack Dorsey)  مدیر عامل توییتر گلایه‌های خاص خود را در این پلتفرم بیان کرد.

وقتی توییتر گزارشی در مورد این حادثه منتشر کرد، شایعات و گمانه‌زنی‌ها در مورد اینکه این هک کردن از داخل خود توییتر بوده است را از بین برد زیرا نشان داد که کارمندان با بالا رتبه این شرکت نیز قربانی این حمله شده‌اند.

در حالی که حساب‌های همزاد از افراد مشهور برای اجرای کلاهبرداری ایجاد می‌شود، هک توییتر امسال رزومه جدیدی برای کلاهبردارانی که مایلند از این پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی استفاده کنند ایجاد کرد.

پاداش یک میلیونی دلاری که هرگز وجود نداشته است

وعده جاستین سان

جاستین سان (Justin sun) بنیانگذار ترون و مدیرعامل BitTorrent که هیچگاه از درگیر شدن با یک هیاهوی رسانه‌ای پرهیز نکرده است، اعلام کرد به هرکسی که بتواند هکرهای توییتر را ردیابی کند یک میلیون دلار پاداش می‌دهد. با این حال هنگامی که گزارشگران تلاش کردند تا با ترون در ردیابی کلاهبرداران همکاری کنند، این شرکت به شکلی عجیبی نتوانست قول خود را عملی کند.


بیشتر بخوانید : ۱۰۰ فرد تاثیرگذار در فضای کریپتو چه کسانی هستند؟


بعد از اینکه فردی با اطلاعات بسیار معتبری در مورد هکرهای بالقوه به گزارشگر کوین تلگراف مراجعه کرد، کوین تلگراف سعی کرد تا این فرد را برای انتقال اطلاعات به ترون وصل کند.

اما ترون در صحبت با منبع کاملا بی‌علاقه به نظر می‌رسید، در عوض اصرار داشت تا قبل از بررسی کوین تلگراف منبع خود را رسما تایید کند. به نظر می‌رسید که این شرکت در تلاش است تا از پرداخت این پاداش که قبل‌تر قول آن را داده بود خلاص شود. در یک گروه اینطور نوشته شد:

منبع: هر وقت شما آزاد هستید، ما می‌توانیم در یک تماس در Zoom یا Discord همه چیز را برایتان توضیح دهیم.

نماینده ترون: نه، ما همین حالا می‌توانیم گپ بزنیم.

منبع: این موضوع مفصل است. از طریق تماس صوتی ساده‌تر است.

نماینده ترون: این خواسته امکان پذیر نیست.

در عوض، ترون یک حساب ایمیل برای اطلاع محرمانه ایجاد کرد، در حالی که مقالات اصلی گزارش دادند که چهار روز بعد از اینکه کوین تلگراف و منبع در ابتدا پیش ترون رفتند، ترون ادعا کرد که آغاز تحقیقات اف بی آی در مورد این حادثه برای کنسل کردن جایزه کافی است.

رفتار ترون با توجه به اهداف پیشنهادی آن، علاوه بر اینکه بسیار راحت بود، عجیب به نظر می‌رسید زیرا از اول نیازی به پرداخت چنین مبلغ گزافی نبود.

شرط‌بندی عجیب

مصاحبه با جان مکافی درباره صرافی غیر متمرکز او

پیشبینی قیمت در فضای کریپتو زیاد است. کارشناسان و تحلیلگران پیشبینی کرده‌اند که بیت کوین در طی این چرخه صعودی کوین را ۱۰۰ هزار دلار و شاید تا سال ۲۰۳۵ به یک میلیون دلار برساند. یکی از تحلیلگران Citibank اخیرا قیمت بیت کوین را در سال ۲۰۲۱ بیش از ۳۰۰ هزار دلار پیشبینی کرده است.

با این حال، یک پیشبینی قیمت خاص وجود دارد که امسال در این لیست عجیب و غریب جای می‌گیرد. این شاید غیرعادی‌ترین تحلیل اتفاقات عجیب در حوزه رمزارز باشد. جان مکافی که از قبل او را به عنوان آدم غیر عادی در فضای رمزارز می‌شناسیم، سه سال پیش شرط‌بندی کرد که اگر واقعا ببازد می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد.


جان مکافی: پیش بینی قیمت ۱ میلیون دلاری بیت کوین تنها یک حقه بود!


در سال ۲۰۱۷ مکافی شرط بست که بیت کوین تا سال ۲۰۲۰ به ۵۰۰ هزار دلار برسد و در غیر این صورت، یکی از اعضای بدن خود را در تلویزیون می‌خورد. چه خوب که شرط‌بندی او در یک قرارداد هوشمند ثبت نشده است.

سال جدید

با آغاز سال ۲۰۲۱ یک چیز واضح است: فضای ارز دیجیتال در حال رشد است و در طول سال ۲۰۲۱ پذیرفته خواهد شد و سال‌های آینده به افزایش خود ادامه خواهد داد. با رونق این صنعت، اتفاقات عجیب و غریب موجود در آن احتمالا همچنان ناظران را شوکه و سرگرم می‌کند و اتفاقات عجیب در حوزه رمزارزها ادامه خواهد داشت.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا