اخبار آلتکوین

آیا آلت سیزن در راه است؟ بررسی ۳ فاکتور کلیدی

مارکت کپ بازار آلت کوین‌ها در اواسط ماه اکتبر (مهر) حدود ۳۵٪ رشد کرده و در سال ۲۰۲۳ در محدوده بین ۴۹۴ تا ۶۵۷ میلیارد دلار در نوسان بوده است. تحلیلگران معتقدند شکسته شدن این محدوده می‌تواند فصل آلت کوین‌ها یا آلت سیزن (Altseason) را آغاز کند.

به نقل از بی‌این کریپتو، مارکت کپ بازار آلت کوین‌ها در یک فاز تثبیت قرار دارد که از اواسط سال ۲۰۲۲ آغاز شده است. شاخص‌های تکنیکال نیز نشان می‌دهند که این بازار ممکن است با یک شکست صعودی مواجه شده و فصل جدیدی از آلت کوین‌ها آغاز گردد.

با این حال، بازار آلت کوین‌ها برای تحقق این پیش‌بینی به ورود سرمایه جدید و افزایش حجم معاملات نیاز دارد و شکست یک مقاومت مهم نیز لازم است..

۱- افزایش مارکت کپ آلت کوین‌ها

برای بررسی نمودار مارکت کپ بازار آلت کوین‌ها باید نمودار توتال ۲ (Total 2) را بررسی کنیم که مارکت کپ کل بازار به غیر از بیت کوین را در نظر می‌گیرد. در این نمودار، در تایم فریم هفتگی، چهارمین کندل صعودی متوالی در حال شکل گرفتن است. اندازه بدنه هر کندل به طور میانگین حدود ۶٪ است، اما با در نظر گرفتن فتیله‌ها (Wicks) روند صعودی در طول این ۴ هفته به حدود ۳۵٪ می‌رسد.

این حرکت صعودی چشمگیر، بازار آلت کوین‌ها را به مقاومت بلندمدت و مهم ۶۵۷ میلیارد دلار رسانده است. این سطح مقاومتی از اواسط سال ۲۰۲۲ وجود داشته و چندین مرتبه نیز در بازار صعودی ۲۰۲۱ به عنوان یک حمایت عمل کرده است.

نمودار توتال ۲ تا به حال سه مرتبه به کف ۴۹۲ میلیارد دلار برخورد کرده و ساختار و حمایت محکمی برای بازار صعودی احتمالی خود ساخته است. در واقع، اولین سقف بالاتر (HH در تصویر زیر) طی ۱.۵ سال پیش در ماه آوریل (فروردین) ایجاد شده، در حالی که در ماه‌های ژوئن (خرداد)، آگوست (مرداد) و اکتبر (مهر)، یک کف بالاتر (HL) در این منطقه حمایتی حفظ شده است.

اگر مارکت کپ بازار آلت کوین‌ها به رشد خود ادمه دهد، نه تنها از ناحیه مقاومتی بلندمدت خارج خواهد شد، بلکه می‌تواند به یک سقف بالاتر (HH) برسد. در این صورت، ممکن است یک بازار صعودی جدیدی در تایم فریم بلندمدت آلت کوین‌ها تایید شود.

نمودار توتال در تایم فریم هفتگی
نمودار توتال ۲ در تایم فریم هفتگی – منبع: Tradingview

لازم به ذکر است، روند نزولی حجم معاملات بازار آلت کوین‌ها از اواسط سال ۲۰۲۱ ایجاد شده است (خط روند مشکی در نمودار بالا). با توجه به اینکه در حال حاضر فشردگی مشاهده می‌شود، به نظر می‌رسد این روند در هفته‌ها یا ماه‌های آینده شکسته خواهد شد. اگر هر دوی این شرایط رخ بدهد (شکست مقاومت و تشکیل سقف بالاتر با افزایش حجم معاملات) احتمال ایجاد آلت سیزن افزایش می‌یابد.

شاخص قدرت نسبی (RSI) هم حکایت از صعود دارد و به محدوده اشباع خرید (بالای ۷۰) نزدیک شده است. از آنجایی که RSI به بالاترین سطح از نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) رسیده، تغییر در احساسات بازار و معامله‌گران را بیشتر تایید می‌کند.

۲- شکست صعودی بعد از یک اصلاح کوتاه

نمودار توتال ۲ در تایم فریم روزانه نیز از چشم‌انداز صعودی در تایم فریم هفتگی پشتیبانی می‌کند. ارزش بازار آلت کوین‌ها در تایم فریم روزانه به مقاومت ۶۵۷ میلیارد دلار رسیده و ممکن است با یک فاز تثبیت در کوتاه‌مدت و اصلاح احتمالی مواجه شود.

اگر اصلاح قیمت کم‌عمق باشد، احتمالا توتال ۲ دوباره مقاومت قبلی خود در ۶۰۸ میلیارد دلار را آزمایش کرده و این سطح به عنوان حمایت تایید خواهد شد. این محدوده با ناحیه ۰.۳۸۲ فیبوناچی اصلاحی (در روند صعودی رسم‌شده از کف ۴۹۷.۸ میلیارد دلار تا ۶۶۶ میلیارد دلار) مطابقت دارد.

نمودار توتال در تایم فریم روزانه
نمودار توتال ۲ در تایم فریم روزانه – منبع: Tradingview

RSI در تایم فریم روزانه در ناحیه اشباع خرید (بالای ۷۰) قرار دارد، اما هنوز واگرایی نزولی ایجاد نکرده؛ چرا که با افزایش قیمت آلت کوین‌ها همچنان در حال صعود است.

جالب اینجا است که برخلاف نمودار هفتگی، اولین سیگنال‌های افزایش حجم معاملات در نمودار روزانه ظاهر شده است. علاوه بر این، خط مقاومت نزولی حجم معاملات (خط مشکی رنگ در تصویر بالا) که از ماه مارس (اسفند ۱۴۰۱) برقرار بوده، در چند روز گذشته چندین مرتبه شکسته شده است. اگر این روند ادامه یابد، ممکن است به زودی حجم معاملات در تایم فریم هفتگی هم رشد کند.

۳- چرخه جریان پول

استاک مانی لیزارد (Stockmoney Lizards)، تحلیلگر مشهور بازار کریپتو، اظهار داشت فصل آلت کوین‌ها نزدیک است. وی تحلیل خود را بر اساس هاوینگ قبلی بیت کوین و افزایش مارکت کپ بازار آلت کوین‌ها انجام داده است. به نظر او نمودار ارزش آلت کوین‌ها ۵۰۵ روز بعد از هاوینگ بیت کوین به سقف چرخه خود رسید.

اگر این وضعیت تکرار شود، روند فعلی در نمودار توتال ۲ می‌تواند مقدمه‌ای برای فصل جدید آلت کوین‌ها و رشد ۴ تا ۸ برابری آن باشد که احتمالا بازار تا ۲۰۲۵-۲۰۲۴ آن را تجربه نخواهد کرد.

تحلیل مارکت کپ با توجه به هاوینگ بیت کوین
تحلیل مارکت کپ با توجه به هاوینگ بیت کوین- منبع: Tradingview

تحلیلگر دیگری به اسم کریپتو کلیرلی (Crypto Clearly) بر نقش «جریان پول استاندارد» در بول مارکت تاکید کرده است. جریان پول استاندارد به طور کلی با رشد بیت کوین شروع می‌شود. سپس، ذینفع اصلی اتریوم خواهد بود.

پس از آن، جریان پول و سرمایه وارد بازار آلت کوین‌ها می‌شود و بعد از رشد آلت کوین‌های بزرگ روی توکن‌هایی تاثیر می‌گذارد که مارکت کپ متوسط و کوچک‌تری دارند. زمانی که آخرین و کوچک‌ترین آلت کوین‌ها به صورت تصاعدی رشد کنند، سیگنال اتمام فصل آلت کوین‌ها صادر می‌شود.

مراحل مختلف آلت سیزن
مراحل مختلف آلت سیزن – منبع: Secrets of Crypto

تحلیلگر دیگری به نام کریپتو بیت کوین کریس (Crypto Bitcoin Chris) این نظریه را با توجه به بخش‌های مختلف آلت کوین‌ها و رشد آن‌ها (مستقل از مارکت کپ) بررسی کرده است. به نظر او جدید بودن پروژه‌ها نیز نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌کنند؛ چرا که معمولا پروژه‌هایی در بازار کریپتو گسترش می‌یابند که از فناوری‌های نوآورانه استفاده می‌کنند. طبق گفته‌های این تحلیلگر، این پروژه‌ها رهبران هر چرخه هستند.

وی خاطر نشان کرده است بعد از رشد این آلت کوین‌ها، توکن‌های نه چندان مشهور رشد می‌‌کنند که همچنان کیفیت بالایی دارند و در برابر بیت کوین ارزش دارند.

روند پیشرفت فصل آلت کوین‌ها
روند پیشرفت فصل آلت کوین‌ها – منبع: توییت کریپتو بیت کوین کریس

طبق این تحلیل، در انتهای فصل آلت کوین‌ها پروژه‌های قدیمی و آلت کوین‌هایی رشد می‌کنند که اصطلاحا «مرده‌اند». در این مرحله حتی آلت کوین‌هایی که هیچ هدفی ندارند و در اصطلاح «آشغال» هستند نیز رشد می‌کنند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا