اخبار بیت کوین

دلیل اصلی افزایش قیمت بیت کوین در هفته اخیر چه بود؟ آرتور هیز پاسخ می‌دهد

آرتو هیز (Arthur Hayes)، مدیرعامل سابق صرافی بیتمکس و یکی از معروف‌ترین افراد در جامعه بیت کوین معتقد است احتمال رسیدن این ارز دیجیتال به ۱ میلیون دلار همچنان وجود دارد. به عقیده هیز، افزایش قیمت اخیر بیشتر به دنبال تامین بودجه جنگی توسط دولت آمریکا صورت گرفته و ارتباطی با هیجان مربوط به ETF بیت کوین ندارد.

به نقل از کوین تلگراف و بر اساس پست جدیدی که با عنوان «The Periphery» در وبلاگ هیز منتشر شده است، وی معتقد است بیت کوین در وضعیت فعلی در حال هشدار دادن به بازارها در رابطه با آینده است.

«تورم جهانی ناشی از جنگ» قیمت بیت کوین و طلا را افزایش می‌دهد

هیز معتقد است با سرمایه‌گذاری گسترده آمریکا در دو جنگ جدید، خطر تشدید تنش در سراسر جهان در حال افزایش است. همزمان با این اتفاقات، فدرال رزرو هنوز با تورم مستمر مواجه است، اما افزایش نرخ بهره را فعلا متوقف کرده است و اقتصاد با صعود خرسی (Bear Steepener) مواجه شده است. صعود خرسی زمانی رخ می‌دهد که بازدهی اوراق بلندمدت جهش شدیدی نسبت به اوراق کوتاه‌مدت تجربه کنند.

وی در این رابطه نوشت:

نیازهای ساختاری بانک‌ها و نیازهای استقراضی ماشین جنگی آمریکا متقابلا از یکدیگر در بازار خزانه‌داری آمریکا تغذیه می‌کنند. اگر سرمایه‌گذاران در رابطه با اوراق قرضه بلندمدت آمریکا احساس ناامنی کنند، آنگاه پول خود را به سراغ دارایی‌های جایگزین خواهند برد. طلا و مهم‌تر از همه بیت کوین با ترس از تورم جهانی ناشی از جنگ شروع به افزایش خواهند کرد.

به نظر می‌رسد صحبت‌های هیز درست باشد. قیمت بیت کوین در طول هفته گذشته و به دنبال سخنرانی جو بایدن، رییس جمهور آمریکا در رابطه با اوکراین و اسرائیل، ۱۵٪ افزایش یافته است و به نظر می‌رسد روند صعودی ادامه داشته باشد.

در ادامه این پست آمده است:

بلافاصله پس از سخنرانی بایدن، قیمت بیت کوین به همراه طلا همزمان با فروش تهاجمی اوراق خزانه‌داری آمریکا در حال افزایش است.

بسیاری از تحلیلگران که معتقدند افزایش قیمت اخیر به دنبال هیجان ناشی از تایید احتمالی ETF اسپات بیت کوین صورت گرفته است اما هیز نظر دیگری دارد:

این افزایش قیمت به خاطر تایید یک ETF نیست. در عوض بیت کوین آینده و تورم ناشی از جنگ جهانی را پیش‌بینی می‌کند.

هیز در میان سرمایه‌گذاران به خاطر پیش‌بینی‌هایش در رابطه با چگونگی عملکرد اقتصاد جهانی پس از شیوع کرونا و دوره‌های تورمی پس از آن بسیار شناخته شده است.

در حال حاضر باز هم گمانه‌زنی‌های مبتنی بر افزایش قیمت بیت کوین تا ۱ میلیون دلار در جامعه رمزارزها مطرح شده است. این گمانه‌زنی‌ها به دنبال احتمال اجرای سیاست کنترل منحنی بازده (YCC) توسط فدرال رزرو که در حال حاضر بانک مرکزی ژاپن آن را اعمال کرده است ایجاد شده‌اند. سیاست YCC با هدف پایین آوردن نرخ بهره بلندمدت اجرا می‌شود و بانک مرکزی سعی می‌کند با خرید یا فروش اوراق قرضه بازدهی آنها را در یک نرخ خاص نگه دارد.

توییت هیز
منبع: X

هیز در این باره می‌گوید:

و در پایان بازی، زمانی که بازدهی اوراق قرضه بیش از حد بالا برود، فدرال رزرو به این ادعا که بازار خزانه‌داری یک بازار آزاد است پایان می‌دهد و این بازار به آنچه واقعا هست تبدیل می‌شود: دهکده پوتکمین که در آن فدرال رزرو بازدهی را متناسب با سیاست خود تعیین می‌کند.

در پایان این پست وبلاگی آمده است:

زمانی که همه متوجه این بازی شوند، بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال صعودی خواهند شد. این محرک است و زمان آن فرا رسیده اوراق کوتاه‌مدت خزانه‌داری را به ارزهای دیجیتال تبدیل کنیم.

افزایش نگرانی‌ها در مورد جنگ جهانی سوم

در حال حاضر با تشدید بحران در منطقه خاورمیانه و تداوم جنگ میان روسیه و اوکراین، چشم‌انداز وقوع جنگ جهانی و درگیری گسترده کشورهای مختلف افزایش یافته است.

ری دالیو (Ray Dalio)، سرمایه‌گذار مطرح آمریکایی و بنیانگذار بریج واتر اسوشییتس (Bridgewater Associates)، بزرگترین شرکت پوشش ریسک جهان نیز معتقد است به احتمال ۵۰٪ شاهد بروز جنگ جهانی سوم خواهیم بود.

وی در تاریخ ۱۲ اکتبر (۲۰ مهر)‌ در پروفایل لینکدین خود در این رابطه نوشت:

امیدوارم رهبران قدرت‌های بزرگ، حتی در حالی که برای موفقیت در جنگ آماده می‌شوند، عاقلانه از لبه پرتگاه عقب‌نشینی کنند.

وی افزود:

از نظر من موفقیت این وضعیت به خویشتن‌داری کشورهای درگیر و اتحاد با کشورهای مخالف جنگ بستگی دارد. حمایت و همراهی با کشورها در جنگ‌های وحشیانه همواره پرهزینه است و خطر درگیری کامل برای کشورهای متحد را افزایش می‌دهد. به این ترتیب جنگ‌های محلی می‌توانند به جنگ‌های جهانی تبدیل شوند.

بر اساس داده‌های کوین گلس، بیت کوین در ماه اکتبر سال جاری ۲۷٪ و از ابتدای سال ۲۰۲۳ تاکنون نیز بیش از ۱۰۰٪ افزایش یافته است.

بازدهی بیت کوین در ماه‌های مختلف - منبع: Coinglass
بازدهی بیت کوین در ماه‌های مختلف – منبع: Coinglass

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا