اخبار بیت کوین

پیش‌بینی آرتور هیز از افزایش تورم و سقوط بیت کوین تا ۳۰٬۰۰۰ دلار

آرتور هیز (Arthur Hayes)، مدیرعامل سابق صرافی BitMEX، اظهار داشته است قیمت بیت کوین به خاطر شرایط متلاطم اقتصاد ایالات متحده و جهان به ۳۵٬۰۰۰ دلار یا حتی پایین‌تر از آن می‌رسد. وی که قبلا ریزش قیمت بیت کوین را پیش‌بینی کرده بود گفته است فکر نمی‌کردم اینقدر زود اتفاق بیفتد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

هیز: بیت‌ کوین از ریسک تورم ۲۰۲۴ استفاده خواهد کرد

به نقل از کوین تلگراف، بیت کوین همچنان ۷۵٪ از رشد خود در سال ۲۰۲۳ را حفظ کرده اما در سه ماهه اول ۲۰۲۴ با فاکتورهای نزولی زیادی مواجه شده است. هیز، با انتشار پستی این فاکتورها را در ۳ بخش مهم دسته‌بندی کرده است: درگیری‌ها در دریای سرخ و تاثیر آن بر کشتیرانی جهانی، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و سیاست‌های فدرال رزرو.

اولین مورد به طور غیر مستقیم روی تورم تاثیر می‌گذارد. علاوه بر این، دارایی‌های پرریسک مثل رمزارزها امیدوارند سیاست‌های فدرال رزرو از ماه مارس (اسفند) تغییر کند و با کاهش نرخ بهره، به دنبال تزریق نقدینگی جدید به این بازارها هستند.

با این حال، افزایش هزینه حمل‌ونقل می‌تواند به معنای افزایش قیمت‌ها در اواخر سال ۲۰۲۴ باشد؛ یعنی همان چیزی که فدرال رزرو و جروم پاول (Jerome Powell)، می‌خواهند کاهش یابد. هیز تاکید کرد:

با توجه به شرایط جوی و ژئوپلیتیکی، رشد هزینه‌های حمل‌ونقل می‌تواند تورم را در سه ماهه سوم و چهارم سال جاری افزایش دهد. از آنجایی که پاول بدون شک از این مسائل آگاه است، هر کاری که از دستش بر می‌آید انجام می‌دهد تا درباره کاهش نرخ‌ بهره (بدون نیاز به کاهش واقعی آن) اغراق کند. افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل می‌تواند موجب افزایش ملایم نرخ تورم شود اما با کاهش نرخ بهره و اجرای سیاست‌های تسهیل کمّی (QE) افزایش نرخ بهره خیلی بیشتر تشدید خواهد شد. بازار هنوز این واقعیت را درک نمی‌کند، اما بیت کوین آن را زودتر درک کرده است.

هیز در جمله آخر خود سعی کرده است به قدرت بخش بانکداری آمریکا اشاره کند. از زمان سقوط بعضی از بانک‌های آمریکایی در مارس ۲۰۲۳ (اسفند ۱۴۰۱)، دولت آمریکا با راه‌اندازی برنامه تامین مالی مدت‌دار بانکی (BTFP) سعی کرده از آن‌ها حمایت کند اما این طرح به انتهای خود نزدیک شده است (۱۲ مارس).

هیز معتقد است هرچند مشکلات مالی بانک‌ها هنوز حل نشده است، اما از نظر سیاسی تمایلی به تمدید آن وجود ندارد. با این حال این مسئله و همچنین نقدینگی آمریکا به جنت یلن (Janet Yellen)، وزیر خزانه‌داری آمریکا، بستگی دارد. هیز ادامه داد:

تنها چیزی که بر مبارزه با تورم غلبه می‌کند، یک بحران مالی است. به همین خاطر برای کاهش نرخ بهره، کاهش سیاست‌های سختگیرانه فعلی و اجرای احتمالی سیاست‌های QE که بازار معتقد است در ماه مارس (اسفند) آغاز می‌شود، ابتدا نیاز داریم که چند بانک با تمدید نشدن BTFP ورشکست شوند.

بیت کوین زیر سطح ۳۵٬۰۰۰ دلار حمایت می‌شود

طبق گفته‌های هیز، بیت کوین به خاطر آشفتگی‌های مربوط به نقدینگی، طرح BTFP همراه با ریسک ژئوپلیتیکی شرایط سختی دارد و ۲۰٪ اصلاح قیمت آن تازه اول راه است و حکم نوک کوه یخ را دارد. وی ادامه داده است:

بیت کوین با ۳۰٪ اصلاح از سقف ۴۸٬۰۰۰ دلاری بعد از تایید ETFهای اسپات، به ۳۳٬۶۰۰ دلار می‌رسد. من فکر می‌کنم بیت کوین حمایت خوبی در محدوده بین ۳۰٬۰۰۰ دلار تا ۳۵٬۰۰۰ دلار دارد. به همین خاطر قراردادهای پوت با قیمت اعمال (Strike Price) ۳۵٬۰۰۰ دلار با تاریخ انقضای ۲۹ مارس (۱۰ فروردین) خریداری کرده‌ام.

هیز معتقد است قیمت‌های زیر ۳۵٬۰۰۰ دلار فرصت خرید خوبی هستند. شایان ذکر است قیمت بیت کوین در ۲۳ ژانویه (۳ بهمن) به ۳۸٬۵۰۰ دلار رسید که کف آن از دسامبر ۲۰۲۳ (آذر) محسوب می‌شود. قیمت BTC در حال حاضر با ۲.۵٪ رشد به ۴۰٬۰۰۰ دلار رسیده است.

نمودار ساعتی بیت کوین
نمودار ساعتی بیت کوین – منبع؛

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا