مقالات عمومی

بهترین جایگزین مناسب برای ICO چیست؟!

عرضه اولیه کوین ها (ICO) هیجان انگیز ترین گزینه تامین بودجه و هزینه های مالی برای استارت آپ های جدید در سال ۲۰۱۷ بود. اما به مرور زمان این فرآیند مملو از کلاهبرداری و پروژه های شکست خورده شد که اعتماد سرمایه گذاران را بسیار کاهش داد.

همچنین قوانین جدید در زمینه عرضه اولیه کوین ها سبب شد که بسیاری از پروژه ها این روش تامین بودجه را ترک کنند. خوشبختانه عرضه اولیه کوین ها تنها گزینه موجود نیست. چندین جایگزین دیگر برای ICO ها وجود دارد که جهت تامین وجوه مورد نیاز برای توسعه پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

STO

عرضه توکن اوراق بهادار (STO) مانند ICO هاست اما کاملا مطابق با قوانین کمسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده است. استارت آپ هایی که عرضه توکن اوراق بهادار راه اندازی می کنند از همان ابتدا توکن های خود را به عنوان اوراق بهادار معرفی می کنند. STO می تواند به دسته های Reg D که تنها مخصوص سرمایه گذاران موسساتی است و Reg S که به عرضه های اولیه گفته می شود که خارج از مرز های ایالات متحده است، تقسیم بندی شود. Reg S و Reg D گزینه های قانونی است که SEC برای تامین بودجه توسط موسسات عرضه کرده است.

دسته دیگری از این عرضه های توکن که طرفداران زیادی دارد +Reg A است که خرده سرمایه گذاران نیز قادر به مشارکت در آن هستند. چندین پروژه مانند Gab.ai و Knowbella انتظار دارند که +Reg A آنها تصویب شود. Polymath و Corl مثال هایی از عرضه توکن های اوراق بهادار (STO) هستند.

IICO

عرضه اولیه کوین تعاملی (IICO) مدل بی نظیری است که توسط ویتالیک بوترین به عنوان نسخه منصفانه تر ICO ها پیشنهاد شده است. این مدل برای مقابله با سناریو هایی ایجاد شد که در آن ترس از دست دادن موقعیت و جنگ gas سبب تسلط نهنگ ها بر سرمایه گذاران کوچک می شود.

پروژه Kleros اولین پروژه ای بود که IICO را امتحان کرد. سرمایه گذاران می توانند حداکثر سقفی را برای فروش تنظیم کنند و اگر از این مقدار بیشتر شد، توکن های اضافی پس داده خواهند شد. این امر به همه شرکت کنندگان، شانس مساوی در خرید توکن می دهد.

مزایده عرضه اولیه

این جایگزین دیگر عرضه اولیه کوین ها نوعی فروش به عموم است که این فروش در قیمت نسبتا بالایی شروع می شود و سپس به طور پیوسته قیمت پایین آورده می شود تا زمانی که مزایده خاتمه یابد. سرمایه گذاران در سطحی که فکر می کنند قیمت توکن مناسب است، اقدام به خرید می کنند. Metronome یک پروژه قرارداد هوشمند است که فروش عمومی خود را به شیوه مزایده عرضه اولیه شروع کرده است.

تیم این پروژه بیان کرد:

مزایده عرضه اولیه از قیمت نزولی استفاده می کند. در این نوع مزایده قیمت عمدا از زیاد شروع می شود و به تدریج به سمت کف قیمت پایین می رود ا زمانی که مزایده برقرار باشد. قیمت به صورت ثابت نمی‌ماند. خریداران Metronome خود را با همان قیمتی که خریده اند، بلافاصله دریافت خواهند کرد. خریداران باید وقتی خرید کنند که احساس می کنند قیمت MET منصفانه است.

SAFT

SAFT کوتاه شده عبارت Simple Agreement for Future Tokens می باشد. توافق ساده برای توکن های آینده (SAFT) روشی است که برای غلبه بر ریسک های موجود در ICO ها می‌توان از آن استفاده کرد. برای اجتناب از چنین مسائلی، سرمایه گذارانی که وجوه خود را ارسال می کنند، تنها وقتی توکن های خود را دریافت می کنند که شبکه عملکرد داشته و توکن ها در واقع کاربرد داشته باشند. این عامل تضمین می کند که پروژه به سرمایه مورد نیاز خود برای توسعه دسترسی خواهد یافت و سرمایه گذاران نیز یک توکن کاربردی برای آن پلتفرم خواهند داشت.

ایردراپ (Airdrop)

امروزه اکثر پروژه های عرضه اولیه کوین ها تعدادی از توکن های خود را برای ایردراپ ذخیره می کنند. ایردراپ شامل بخشیدن توکن رایگان به اعضای جامعه است به این امید که  افراد متقاعد شوند تا جز کاربران جدید شوند.

مقداری که معمولا توزیع می شود کمتر از ۵ درصد کل توکن هاست، بعضی از پروژه ها تقریبا همه توکن ها را توزیع می کنند و تنها بخشی را برای تیم نگه می دارند. سپس منتظر می شوند که قیمت توکن زمانی که به بازار وارد شد، افزایش پیدا کند. این جایگزین ICO توسط Everipedia در حال آزمایش است و تعدادی از پروژه های دیگر نظیر EOS نیز که مبتنی بر بلاک چین هستند، توکن های EOS را اهدا می کنند.

تامین وجه به روش VC

VC در اینجا کوتاه شده عبارت Venture Capital به معنی سرمایه گذاری پر ریسک است. این روش یکی از جایگزین های عرضه اولیه کوین ها می باشد که می توان به آن اندیشید. جمع کردن پول از طریق VC چندین حسن دارد.

VC توسط کارآفرینان مجربی هدایت می شود که با کسب و کار های زیادی سر و کار داشته اند. آنها پروژه های دارای پتانسیل را ردیابی و رصد می کنند و اگر کسب و کار شما توسط یک سرمایه گذار VC تصویب شود، به احتمال زیاد شما محصول خوبی دارید.

جمع آوری پول به روش VC شدیدا توسط رسانه های تجاری پوشش داده می شود. این به معنی تبلیغات رایگان برای پروژه شماست و اگر پروژه شکست بخورد، شبکه آنها پوشش رسانه ای را حذف می کند.

از آنجا که VC در واقع شامل افرادی تجاری است که از قبل برای خود شهرتی دست و پا کرده اند، شما می توانید وارد بازار بزرگتری شوید و با کارآفرینان مختلف ارتباط داشته باشید.

DAICO

ویتالیک بوترین بنیان گذار اتریوم اولین کسی بود که ویژگی های مدل DAO را با ICO ها ادغام کرد و در نتیجه سیستم DAICO را ایجاد کرد.

ICO معمولی قرارداد هوشمندی را اعمال می کند که انتقال وجوه سرمایه گذار به استارت آپ را مدیریت می کند و بعد از آن دیگر عملکردی نخواهد داشت. این باعث می شود که تیم پروژه سرمایه را دریافت کند و سپس ناپدید شود. در نتیجه سرمایه گذاران نمی توانند هیچ کیفر قانونی را جستجو کنند.

اما DAICO سیستم دیگری دارد و شامل قرارداد هوشمندی است که به دو بخش جداگانه تقسیم می شود.

  • بخش اول قرارداد، سرمایه گذاران را قادر می کند که سرمایه ها را به استارت آپ ارسال کنند و پس از محدوده معینی آنها را از مشارکت باز می دارد. در این مرحله وجوه نمی تواند در دسترس تیم پروژه قرار بگیرد.
  • بخش دوم بعد از به پایان رسیدن مرحله اول به طور خودکار آغاز می شود و کنترلی به محدوده ای از سرمایه ها ایجاد می کند که تیم قادر به برداشت آنها می باشد. دارندگان توکن قادر به رای گیری می باشند زیرا حالا در یک سازمان خودمختار غیر متمرکز (DAO) می باشند و لازم است که تیم پروژه پیشنهادی برای توسعه پروژه ارائه نماید. سهام داران رای می دهند و در مورد محدوده ای که باید توسط تیم برداشت شود، تصمیم گیری می کنند. اگر تیم یا سهام داران از پیشرفت حاصل شده راضی نباشند، آنها این اختیار را دارند که قرارداد هوشمند را از جانب خود فسخ نمایند و بقیه وجوه برگردانده می شود. قرارداد هوشمندی که توسط سیستم DAICO به کار می رود، کنترل بیشتری به سرمایه گذاران می دهد و باعث می شود که یک تیم کلاهبردار نتواند با همه پول فرار کند.

نتیجه گیری

در این مقاله بهترین جایگزین های عرضه اولیه کوین ها معرفی شد که افراد می توانند برای پروژه یا کسب و کار خود آنها را مد نظر قرار دهند. انتخاب هر یک از این نوع عرضه اولیه توکن بستگی به پروژه ای دارد که هر استارت آپ قصد ارائه آن را دارد.

منبع
coindoo

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا