متوسط مقالات

آیا روزهای درخشان و صعودی پروژه‌های دیفای به پایان رسیده است ؟

پروژه‌های دیفای به هر تحول جدیدی در حوزه رمز ارزها پاسخ و واکنش واحدی نشان ‌می‌دادند: صعود!!

می‌دانیم که هر رویدادی، از هک صرافی کوکوین (KuCoin) گرفته تا اتهامات کمیسیون تجاری معاملات آتی کالاهای ایالات متحده (CFTC) علیه صرافی بیتمکس (BitMex)، چنین تفسیر می‌شود که در طولانی مدت تاثیر مثبتی بر بازگشت سرمایه (ROI) پروژه‌های دیفای دارد. با این وجود، پیامدهای کوتاه مدت و آنی این حوزه  ارتباط بیشتری با معامله گران دارد.

آیا پایان کار پروژه‌های دیفای رسیده است؟

سقوط شاخص‌های دیفای

معامله گران خرد لنگر کشتی سرمایه‌گذاری خود را در بندرگاه پروژه‌های دیفای انداخته‌اند. دلیل آن بازگشت سرمایه عالی در این حوزه است.

ولی عملکرد امور مالی غیرمتمرکز در طول یک ماه گذشته در بسیاری از موارد نتوانسته است انتظارات را برآورده کند.

قبل از ماه سپتامبر پروژه‌هایی مانند Yearn Finance, کامپوند و چین‌لینک افزایش ۵۰۰ درصدی در برگشت سرمایه را تجربه کردند. ولی در طول ماه سپتامبر بازگشت سرمایه پروژه‌ها با افت شدیدی مواجه شده است. در بازه زمانی ۱ روزه، بازده ۳ پروژه از ۵ پروژه برتر حوزه دیفای، TVL منفی را نشان می‌دهد یعنی سرمایه مسدود شده در این پروژه‌ها منفی بوده است.

پروژه‌های دیفای

بر اساس داده‌های وب سایت دیفای پالس(DeFiPulse) در طول ۳۰ روز گذشته سرمایه قفل شده در پروژه‌های دیفای شاهد رشد ۳۰ درصدی بوده است. هر چند سرمایه مسدود شده شاخص سوددهی پروژه‌های دیفای نیست.

عملکرد دیفای

چشم انداز بلندمدت بازدهی پروژه‌ه‍ای دیفای از قبیل UMA و AKRO مثبت است. ولی بازدهی کوتاه مدت ۷ روزه تا ۳۰ روزه، از منفی ۱۹ تا منفی ۶۷ درصد متغیر است.

پروژه‌های لیست شده در چارت Messari کم بازده‌ترین آن‌ها در طول هفته و ماه گذشته است. هر چند که، کل اکوسیستم  امور مالی غیرمتمرکز از چنین افت مشابهی در میزان بازگشت سرمایه رنج می‌برد. دلیل این افت، جار و جنجال‌های بی‌پایه و اساس و همچنین عدم موارد استفاده عملی این پروژه‌ها در دنیای واقعی می‌تواند باشد.

این روایت که هر خبر و رویداد نامطلوبی در ارتباط با بیت کوین و حوزه رمز ارزها مفهوم خوشایندی برای پروژه‌ه‍ای دیفای دارد، ممکن است در کوتاه مدت نتیجه معکوس داشته باشد. معامله گرانی که به سمت امور مالی غیرمتمرکز روی آوردند، شاهد آسیب زیاد در سبد دارایی‌هایشان بودند.

Hsaka اینفلوئنسر و معامله‌گر محبوب در مورد بازدهی این حوزه چنین توییت کرد:

اخیرا بیشتر پروژه‌های امور مالی غیرمتمرکز بازدهی ۴۰%- تا ۶۰%- را داشته‌اند. در حالی که چشم انداز و پیش بینی بلند مدت برای هر ابزار سرمایه‌گذاری بسیار مهم است، تمرکز بر عملکرد کوتاه مدت نیز ضروری است، زیرا بیشترین تأثیر را در سبد سهام معامله‌گران دارد. پروژه‌های دیفای عملکرد ضعیفی داشته و هر روز با کاهش بازگشت سرمایه مواجه هستند.

بنابراین اعتراف به این نکته بسیار لازم و ضروری است که زمان متعادل کردن و توازن مجدد  سبد دارایی فرا رسیده است. آلت کوین‌هایی با بازده متوسط و به تعداد کافی در بازار ​​وجود دارد که به معامله گران کمک می‌کند تا ضررهای وارده را جبران کنند. هر چند برای کسانی که نگاهی بلند مدت به دیفای دارند، برای پروژه‌های این حوزه هنوز هم جای امید است.

منبع
ambcrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا