اخبار بیت کوین

مذاکره بازارسازهای بزرگ جهان با بلک راک برای تامین نقدینگی ETF اسپات بیت کوین

به گفته یک فرد مطلع، برخی از بزرگترین شرکت‌های بازارساز (مارکت میکر) جهان آماده هستند تا در صورت تایید ETF اسپات بیت کوین شرکت بلک راک (BlackRock) توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، نقدینگی لازم برای این صندوق را فراهم نمایند.

به نقل از کوین دسک و به گفته این منبع آگاه، شرکت‌های بزرگی از جمله جین استریت (Jane Street)، ویرچو فایننشال (Virtu Financial)، جامپ تریدینگ (Jump Trading) و هادسون ریور تریدینگ (Hudson River Trading) برای فعالیت به عنوان بازارساز ETF اسپات بیت کوین بلک راک با این شرکت مدیریت دارایی، مذاکراتی انجام داده‌اند.

بلک راک، جین استریت، ویرچو فایننشال و جامپ تریدینگ فعلا از اظهارنظر در این رابطه خودداری کرده‌اند و هادسون ریور تریدینگ نیز به تماس خبرنگاران پاسخی نداده است.

به دنبال اتفاقات ناگوار سال ۲۰۲۲ از جمله ورشکستگی صرافی FTX، فشار قانون‌گذاران بر صنعت کریپتو تشدید شد و همین امر باعث شد تا برخی از شرکت‌های بزرگ آمریکایی فعالیت خود در این صنعت را متوقف کنند. بر اساس گزارش ماه می (اردیبهشت) بلومبرگ، شرکت‌های جین استریت و جامپ تریدینگ نیز آن زمان تصمیم گرفتند فعالیت‌های خود در صنعت کریپتو را محدود کنند.

با فرض اینکه کمیسیون بورس آمریکا همه یا تعدادی از درخواست‌های راه‌اندازی ETF اسپات (از جمله درخواست شرکت بلک راک) را تایید کند، مسیر جدیدی برای شرکت‌های آمریکایی باز می‌شود تا همان وظیفه‌ای را که در سایر بازارهای مالی ایفا می‌کنند، در صنعت کریپتو نیز انجام دهند. فعالیت به عنوان بازارساز برای صندوق‌های ETF که سهام آن‌ها مثل سهام سنتی در بازارهای بورس معامله می‌شود، نیاز به پیچیدگی و اتوماسیون خاصی دارد که تنها از عهده تعداد کمی از شرکت‌ها بر‌می‌آید.

بازارسازها نقشی کلیدی در فعالیت صندوق‌های ETF دارند. این شرکت‌ها، مسئول صدور و بازخرید سهام این صندوق‌ها هستند و فعالیت آن‌ها با هدف نزدیک نگه‌داشتن قیمت سهام با قیمت دارایی مربوطه انجام می‌گیرد.

یکی از بهترین مثال‌ها برای درک اهمیت چنین ساختاری، صندوق بیت کوین شرکت گری اسکیل (GBTC) است. قیمت سهام این صندوق در طول چند سال اخیر از میلیاردها دلار بیت کوینی که در اختیار دارد فاصله زیادی گرفته است و برخلاف ETFها، سهام تراست GBTC را نمی‌توان با بیت کوین بازخرید کرد. به همین خاطر گری اسکیل به دنبال تبدیل صندوق تراست GBTC به یک ETF اسپات است.

کمیسیون بورس آمریکا با درخواست اولیه گری اسکیل مخالفت کرد، با این حال، دادگاهی در ماه اکتبر دستور داد دوباره این درخواست بازبینی شود. علاوه بر این، اقدام نکردن SEC برای درخواست تجدیدنظر به این حکم خوش‌بینی برای تایید احتمالی ETF اسپات را افزایش داده است. همین امر باعث شده است مارکت میکرهای بزرگ دوباره به این بازار توجه کنند.

جیمز باترفیل (James Butterfill)، سرپرست بخش تحقیقات کوین‌شرز (CoinShares) در این رابطه گفت:

به دنبال سرکوب شدید صرافی‌ها تعدادی از بازارسازها فعالیت خود را محدود کرده و کاملا محتاط عمل کردند. از زمان حکم دادگاه گری اسکیل، ما شاهد تغییر واقعی مواضع SEC هستیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا