اخبار عمومی

سهم بایننس در بازار رو به کاهش است؛ زنگ خطر برای یک صرافی دیگر؟

افزایش اخیر قیمت ارزهای دیجیتال پس از پشت سر گذاشتن چالش‌هایی نظیر فروپاشی صرافی FTX، صنعت کریپتو را دوباره تقویت کرده است. با این حال، صرافی بایننس در این میان، کاهش تدریجی سهم بازار را تجربه کرده و سهم آن از ۷۴٪ در دسامبر ۲۰۲۲ (آذر ۱۴۰۱) به ۵۰٪ در ماه اکتبر (مهر ۱۴۰۲) کاهش یافته است.

به نقل از دبلاک، افزایش اخیر قیمت ارزهای دیجیتال، انرژی و اشتیاق تازه‌ای را به صنعت کریپتو وارد کرده است که به شدت تحت تاثیر سقوط FTX، بررسی‌های نهادهای نظارتی و ورشکستگی‌های متعدد قرار گرفته بود.

با وجود این، احساسات مثبتی که افزایش قیمت بیت کوین به ۳۵٬۰۰۰ دلار برای برخی از فعالان بازار به ارمغان آورده است، ممکن است برای همه یکسان نباشد. به ویژه، صرافی بایننس که طی سال گذشته کاهش تدریجی سهم بازار خود را تجربه کرده است. بر اساس داده‌های دبلاک (The Block)، سهم بازار بایننس در میان صرافی‌هایی که از USD پشتیبانی نمی‌کنند، از ۷۴٪ در دسامبر ۲۰۲۲ به ۵۰٪ در این ماه کاهش یافته است.

مقایسه سهم بازار صرافی‌هایی که از دلار پشتیبانی نمی‌کنند
مقایسه سهم بازار صرافی‌هایی که از دلار پشتیبانی نمی‌کنند؛ منبع: دبلاک

تغییرات پرسنلی و خروج مدیران رده بالای بایننس تنها یکی از چالش‌هایی است که این صرافی در چند وقت اخیر با آن روبه‌رو بوده است. به علاوه، این شرکت با اتهاماتی از سوی کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) و کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) دست‌و‌پنجه نرم می‌کند. این موضوع نگرانی‌هایی را در میان تعدادی از شرکت‌های تجاری ایجاد کرده و آن‌ها را به کاهش فعالیت‌های تجاری خود با صرافی بایننس سوق داده است.

یکی از مدیران بازرگانی در حوزه معاملات آپشن ارز دیجیتال در این مورد خاطر نشان کرد:

تعهد منابع با توجه به ریسک زیاد آن برای نهادها و سازمان‌ها دشوار است. افرادی که معاملات با فرکانس بالا (HFT) انجام می‌دهند، به دلیل ماهیت سبک معاملاتی، حجم معاملات بیشتری دارند.

عقب‌نشینی معامله‌گران از صرافی بایننس به ویژه در ۲۳ اکتبر (۱ آبان) مشهود بوده است. در حالی که قیمت بیت کوین در حال افزایش بود، سهم بایننس در بازار عملا به صفر رسید که با افزایش بیت کوین به ۳۴٬۰۰۰ دلار همزمان بود. در مقابل، طبق داده‌های کایکو (Kaiko)، صرافی اوکی اکس (OKX) شاهد فراتر رفتن سهم بازار خود از ۵۰٪ بود که اتفاقی کاملا غیر معمول است.

هر چند ژائو (CZ) مدیر عامل بایننس این موضوع را انکار می‌کند، اما این واقعیت را تغییر نمی‌دهد که افراد کمتری در صرافی او معامله می‌کنند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا