اخبار بیت کوین

آیا روند صعودی قیمت بیت کوین تا ۷۰۰ روز دیگر ادامه خواهد داشت؟

به نظر می‌رسد روند فعلی بیت کوین (BTC) با روندهای قبلی آن شباهت زیادی دارد و می‌تواند با رشد قابل‌توجهی مواجه شود. علاوه بر این، کارشناسان با توجه به احتمال تایید صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین و چرخه‌های قبلی آن معتقدند بولران تاریخی بیت کوین تکرار شده و روند صعودی آن تا ۷۰۰ روز آینده ادامه دارد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از بی‌این کریپتو، فعالان بازار کریپتو در حال حاضر منتظر تایید ETF اسپات بیت کوین هستند که نقطه عطف مهمی در بازار کریپتو محسوب می‌شود و علاوه بر تقویت موقعیت بیت کوین در سیستم مالی، استراتژی‌های سرمایه‌گذاری معامله‌گران را هم تغییر می‌دهد. در هر حال سناریوی صعودی بیت کوین از چرخه‌های قبلی آن، تحولات قانونی و پویایی‌شکل گرفته در بازار می‌تواند رشد پایداری را برای آن به ارمغان آورد.

دو سال رشد در انتظار بیت کوین با تایید ETFهای اسپات

به نظر می‌رسد روند اخیر بیت کوین با چرخه‌های قبلی بازار کریپتو تطابق دارد. علی مارتینز (Ali Martinez)، رییس بخش اخبار بین‌المللی وب سایت بی‌این کریپتو، اظهار داشته است روند جدید بیت کوین می‌تواند بازتاب بولران سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ و همچین بولران سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ باشد.

مارتیز با تجزیه‌وتحلیل مدت زمان و سود چرخه‌های صعودی قبلی بیت کوین، به این نتیجه رسیده است که رکورد و سقف بعدی بیت کوین در اکتبر ۲۰۲۵ (مهر ۱۴۰۴) به دست خواهد آمد. گفتنی است بولران ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ باعث شد قیمت بیت کوین از پایین محدوده ۲۰۰ دلار به قیمت ۲,۰۰۰ دلار برسد. علاوه بر این، چرخه BTC از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ باعث شد قیمت آن از حدود ۳,۱۰۰ دلار به ۶۹,۰۰۰ دلار برسد. مارتینز در این باره گفته است:

تاریخ بیت کوین ممکن است دوباره تکرار شود. این امر نشان می‌دهد روند صعودی بیت کوین تا ۷۰۰ روز دیگر ادامه دارد.

عملکرد قیمت بیت کوین
عملکرد قیمت بیت کوین پس از ثبت کف‌های قیمتی – منبع: Glassnode

تایید احتمالی ETF اسپات بیت کوین می‌تواند یکی از محرک‌های اصلی بولران بازار کریپتو باشد. با این حال، دن مورهد (Dan Morehead)، مدیر شرکت پنترا کپیتال (Pantera Capital)، معتقد است شعار معروف وال استریت، «شایعه را بخر، خبر را بفروش» ممکن است باعث شود بعد از تایید این صندوق‌ها تقاضا همه به فروش روی بیاروند.

این اتفاقی است که قبلا در رویدادهایی مثل راه‌اندازی بازار فیوچرز بیت کوین در بورس کالای شیکاگو (CME) و عرضه سهام صرافی کوین بیس در بازار بورس آمریکا تکرار شده و روند نزولی قابل‌توجهی را بلافاصله بعد از راه‌اندازی آن‌ها ایجاد کرده است. مورهد در این باره اظهار داشت:

بازار کریپتو تا راه‌اندازی بازار فیوچرز بیت کوین در بورس کالای شیکاگو ۲,۴۴۸٪ رشد کرد و به سقف خود رسید. به محض راه‌اندازی این بازار اصلاح قیمت شروع شد و تا ۸۴٪ ریزش قیمت ادامه داشت. موقع عرضه عمومی سهام کوین بیس هم دقیقا چنین اتفاقی افتاد. بیت کوین ابتدا ۸۴۸٪ رشد کرد، به سقف ۶۴,۸۶۳ دلار رسید و سپس با ۷۶٪ ریزش قیمت مواجه شد.

عملکرد بیت کوین در واکنش به رویدادهای مهم
عملکرد بیت کوین در واکنش به رویدادهای مهم – منبع: Pantera Capital

با وجود این، به نظر می‌رسد ETFها می‌توانند بیت کوین را در دسترس سرمایه‌گذاران زیادی قرار دهند. خرید بیت کوین از روزهای اولیه خود که به عنوان پاداش در وب سایت‌های کوچک فاست عرضه می‌شد، فاصله گرفته و به پلتفرم‌هایی مثل کراکن و کوین بیس راه یافته است. با این حال، بسیاری از صرافی‌های فعلی در خارج از آمریکا قرار دارند و غیرشفاف هستند. همین مسئله باعث می‌شود که مشارکت سرمایه‌گذاران سازمانی در بازار کریپتو کاهش یابد.

بر خلاف راه‌اندازی ETFهای بازار فیوچرز که تاثیر زیادی روی بازار کریپتو نداشتند، به نظر می‌رسد ETFهای اسپات بیت‌ کوین می‌توانند سرمایه‌گذاران جدیدی را به بازار کریپتو جذب کنند. مورهد ادامه داده است:

هرچند که نمی‌توان با اطمینان کامل ادعا کرد که این بار شرایط بازار کریپتو فرق می‌کند، من معتقدم وجود یک ETF اهمیت بسیار زیادی دارد و باعث می‌شود جایگاه بیت کوین به عنوان یک طبقه دارایی تثبیت شود. وقتی یک ETF به وجود بیاید و شما در آن سرمایه‌گذاری نکنید، عملا مزایای بالقوه و روند بازار را از دست می‌دهید.

پیش‌بینی شرایط قیمت بیت کوین در چرخه بعدی

فعالان بازار کریپتو معتقدند ETF اسپات بیت کوین شرکت بلک راک (BlackRock) به ویژه تاثیر زیادی روی بازار کریپتو می‌گذارد و به اندازه راه‌اندازی ETFهای طلا در اوایل دهه ۲۰۰۰ مهم است.

گفتنی است ETFهای طلا سرمایه‌گذاران جدیدی را به بازار آن کشاندند و موقعیت طلا را به عنوان یک سرمایه‌گذاری قانونی تقویت کردند. حالا سرمایه‌گذاران بازار کریپتو باور دارند که ETFهای بیت کوین تقاضای BTC را افزایش داده و اعتبار آن را به عنوان یک طبقه دارایی تقویت می‌کند. مت هوگان (Matt Hougan)، مدیر ارشد فناوری شرکت بیت وایز (Bitwise)، اظهار داشته است:

برخی می‌گویند ETFهای بیت کوین تقاضای پلتفرم‌های خرد و سنتی را کاهش می‌دهند. من این طور فکر نمی‌کنم. تقاضای شمش یا سکه طلا را قبل و بعد از ETF طلا مقایسه کنید. در سال ۲۰۰۳ تقاضا ۲۹۳ تن بود. در سال ۲۰۲۲ تقاضا از ۱,۱۰۷ تن فراتر رفته است. ETF، طلا را به عنوان یک سرمایه‌گذاری قانونی کرد و تقاضای طلای فیزیکی را افزایش داد.

چرخه ذاتی بیت کوین که توسط قوانین عرضه و توزیع شفاف آن هدایت می‌شود، از این چشم‌انداز صعودی پشتیبانی می‌کند. ساتوشی ناکاموتو (atoshi Nakamoto) بیت کوین را طوری طراحی کرد که یک چرخه چهار ساله قابل‌ پیش‌بینی داشته باشد تا روی قیمت آن تاثیر بگذارد.

مورهد با پیش‌بینی مارتینز موافق است و باور دارد اگر چرخه‌های قبلی بیت کوین تکرار شود، رالی فعلی آن ممکن است تا اکتبر یا نوامبر ۲۰۲۵ (مهر یا آبان ۱۴۰۴) ادامه یابد.

چرخه‌های چهار ساله بیت کوین
چرخه‌های چهار ساله بیت کوین- منبع: Pantera Capital

با این حال، شرایط اقتصادی و قانونی بازار کریپتو هم در رشد بیت کوین نقش دارد. پیروزی ریپل، محاکمه سریع سم بنکمن فرید و شرایط پیش آمده برای بایننس نشان‌دهنده رشد قوانین و مقررات بازار کریپتو است.

در نتیجه الگوهای تاریخی، تایید ETF اسپات و گسترش قوانین و مقررات نشان می‌دهند بیت کوین احتمالا می‌تواند روند صعودی خود را تا ۷۰۰ روز آینده حفظ کند و موقعیت خود را در سیستم مالی تقویت نماید.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا