اخبار خارجی

گزارش BMC: صنعت استخراج بیت کوین در حال سبزتر شدن است

شورای استخراج بیت کوین (BMC) که به ابتکار مایکل سیلور و پس از توقف پذیرش بیت کوین توسط تسلا به‌خاطر نگرانی‌ها زیست ‌محیطی راه اندازی شد، گزارشی از وضعیت مصرف انرژی در استخراج بیت کوین در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ (بهار ۱۴۰۱) منتشر کرده است. این گزارش نشان می‌دهد که اکنون حدود ۵۹.۵٪ برق مصرفی استخراج از منابع تجدیدپذیر تامین می‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، گزارش شورای ماینینگ بیت کوین (BMC) از وضعیت استخراج در شبکه بیت کوین در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ (بهار ۱۴۰۱)، در تاریخ ۱۹ جولای (۲۸ تیر) منتشر شد. این گزارش نشان می‌دهد که استفاده صنعت استخراج بیت کوین از انرژی‌های پایدار و تجدیدپذیر (مثلا برق آبی) نسبت به سه ماهه دوم ۲۰۲۱ (بهار ۱۴۰۰) حدود ۶٪ و نسبت به سه ماهه اول ۲۰۲۲ (زمستان ۱۴۰۰) حدود ۲٪ افزایش یافته است و در طی سه ماهه دوم ۲۰۲۲ (بهار ۱۴۰۱) به ۵۹.۵٪ (در سراسر جهان) رسیده است. بنابر این ارزیابی صنعت استخراج بیت کوین یکی از صنایع پیشرو در استفاده از منابع تجدیدپذیر در سطح جهان است.

انرژی مصرفی استخراج
سهم منابع انرژی تجدیدپذیر در صنعت استخراج (بر حسب درصد)؛ منبع: BMC

‌این شورا در گزارش خود تاکید کرد که افزایش سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در سبد انرژی مصرفی ماینرها همزمان با افزایش راندمان فرآیند استخراج بوده است. هش‌ریت استخراج بیت کوین در سه ماهه دوم ۲۰۲۲ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳۷٪ افزایش یافته است، در حالی که مصرف انرژی تنها ۶۳٪ رشد کرده است و این موضوع نشان‌دهنده ۴۶٪ افزایش بازده است.

مایکل سیلور در یوتیوب خلاصه‌ای از گزارش BMC ارائه کرد و درباره بهره‌وری انرژی استخراج بیت کوین جزییات بیشتری به اشتراک گذاشت. او تاکید کرد که بهره‌وری انرژی استخراج در مقایسه با هشت سال پیش ۵۸۱۴٪ رشد کرده است. همچنین بررسی‌های BMC نشان می‌دهد که استخراج بیتکوین مسئول تنها ۰.۰۹٪ از ۳۴.۸ میلیارد تن متریک (BMt) انتشار کربن تخمین زده شده در سطح جهان است و تنها ۰.۱۵٪ از عرضه جهانی انرژی را مصرف می‌کند. سیلور در این جلسه اظهار داشت که تخمین‌های مخالفان بیت‌کوین در مورد مصرف انرژی شبکه تا امروز دقیق نبوده است.

فرید تیل (Fred Thiel) مدیر عامل شرکت ماراتن دیجیتال (Marathon Digital Holdings) هم در همان جلسه در کنار سیلور حاضر شد و اظهار داشت:

افزایش راندمان در صنعت استخراج ۱۰۰٪ متمرکز بر مصرف انرژی است زیرا انرژی هزینه اصلی ما است. افزایش قیمت انرژی ما را مجبور می‌کند کارآمدتر شویم و راندمان استخراج را افزایش دهیم.

همچنین این گزارش نشان می‌دهد که افزایش قیمت بیت‌کوین (BTC) باعث افزایش بهره‌وری انرژی شبکه شده است، همانطور که با افزایش شدید بهره‌وری در هشت سال گذشته مشهود است. به علاوه با افزایش قیمت، تقاضای برای دستگاه استخراج ASIC افزایش می‌یابد که باعث نوآوری بیشتر در این دستگاه‌ها می‌شود. دستگاه‌های کارآمدتر، مقرون‌به‌صرفه‌تر و سودآورتر هستند، و دستگاه‌های با سود کمتر را به خروج از بازار مجبور می‌کنند و در نتیجه این روند کل صنعت استخراج کارآمدتر می‌شود.

داده‌های این گزارش از اعضای شورای استخراج بیت کوین (BMC) که ۵۰.۵٪ از هش‌ریت ماینینگ بیت کوین در سراسر جهان را تشکیل می‌دهند به دست آمده است، البته در مورد ماینرهایی که عضو شورا نیستند هم برای تخمین سبد انرژی تلاش شده است.

قانون‌گذاران ایالات متحده به طور خاص وضعیت مصرف انرژی استخراج بیت کوین در این کشور را زیر نظر داشته‌اند. بنابر گزارش پیشین میهن بلاکچین، هفته گذشته، شش قانون‌گذار ایالات متحده، از جمله سناتور معروف آمریکایی الیزابت وارن، نامه‌ای به آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) و وزارت انرژی (DOE) این کشور ارسال کردند و از این نهاد خواستند شرکت‌های استخراج را به ارائه گزارش در مورد انتشار گازهای گلخانه‌ای و مصرف انرژی خود ملزم کنند.

  • چه مقدار از برق مصرفی در استخراج بیت کوین از منابع پایدار تامین می‌شود؟

طبق گزارش شورای استخراج بیت کوین در بهار ۱۴۰۱ حدود ۵۹.۵٪ از کل برق مصرف شده در استخراج بیتکوین از منابع تجدیدپذیر تامین شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶٪ رشد و نسبت به فصل قبل حدود ۲٪ رشد داشته است.

  • راندمان مصرف انرژی در استخراج بیت کوین چه روندی را طی کرده است؟

هش‌ریت استخراج بیتکوین در سه ماهه دوم ۲۰۲۲ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳۷٪ افزایش یافته است، در حالی که مصرف انرژی تنها ۶۳٪ رشد کرده است و این موضوع نشان‌ می‌دهد بازده انرژی مصرفی در استخراج طی یک سال گذشته ۴۶٪ افزایش یافته است. همچنین گزارش BMC نشان می‌دهد بهره‌وری انرژی استخراج در مقایسه با هشت سال پیش ۵۸۱۴٪ رشد کرده است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا