اخبار اتریوماخبار بلاکچیناخبار بیت کوین

ایوان ون نس: بیت کوین و اتریوم هرکدام فاکتورهایی از متمرکز بودن دارند

پس از آپدیت مرج اتریوم و تغییر مکانیسم اجماع این شبکه به گواه اثبات سهام در حال حاضر این سوال مطرح است که بین بیت کوین و اتریوم کدام شبکه غیرمتمرکزتر است؟

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از U.Today، ایوان ون نس (Evan Van Ness) تحلیلگر حوزه رمزارزها به موضوع غیرمتمرکز بودن بیتکوین و اتریوم پرداخته است. با توجه به اینکه دارندگان توکن‌های سهام‌گذاری شده اتر نقش تامین‌کننده امنیت در شبکه را ایفا می‌کنند، این نگرانی به وجود آمده است که شاید اتریوم به اندازه قبل غیرمتمرکز نیست.

بخش عمده دیگر اتریوم‌های سهام‌گذاری‌شده در اختیار صرافی‌های متمرکز است که مجموعا ۳۰٪ از این توکن‌ها را در اختیار دارند. هرچند، ماکسیمالیست‌های بیت کوین که مدعی هستند این شبکه نسبت به اتریوم غیرمتمرکزتر است، همین مشکل را به شکلی دیگر یعنی تمرکز هش‌ریت در استخرهای استخراج دارند.

طبق گزارش Van Ness، اکثر بلاک‌های بیت کوین تنها توسط دو استخر انت‌پول (Antpool) و فاندری (Foundry) استخراج می‌شوند. ۷۶۰ بلاک اخیر بیت کو‌ین توسط چهار استخر استخراج شده‌اند که عبارتند از انت‌پول، فاندری، F2Pool و بایننس.

اگرچه توزیع استخراج بیت کوین در بین استخرها نابرابر به نظر می‌رسد، اما قطعا سالم‌تر و عادلانه‌تر از اتریوم است. اکثر هش‌ریت بیت کوین بین انت‌پول، فاندری، F2Pool، بایننس و ViaBTC توزیع شده است. رتبه اول، ۲۴٪ از هش‌ریت و رتبه آخر نیز ۹.۴٪ از هش‌ریت شبکه بیت کوین را در اختیار دارند. این شرایط در شبکه اتریوم متفاوت است. رتبه اول در شبکه اتریوم، بیش از ۳۰٪ از اتریوم‌های سهام‌گذاری‌شده را در اختیار دارد در حالی که فقط ۲.۲٪ توکن‌های مذکور متعلق به رتبه پنجم این فهرست است.

پلتفرم تحلیل بلاکچین نانسن (Nansen) پیش از انجام مرج گزارش داد که حدود دو سوم اتریوم‌های استیک شده در اختیار تنها ۵ پلتفرم است که مهم‌ترین ان‌ها لیدو است.

از لحاظ فنی، لیدو می‌تواند سهام خود در شبکه اتریوم را افزایش دهد و به مرز خطرناک ۵۰٪ برسد. این موضوع می‌تواند مشکلات بسیار مهمی برای تاییدکنندگان و سرمایه‌گذاران شبکه ایجاد کند. هرچند، تاییدکنندگان جدید احتمالا پلتفرم‌هایی را برای استیک انتخاب کنند که تسلط کمتری دارند تا از این طریق، از مسائل متمرکزسازی شبکه اجتناب کنند.

منبع
u.today

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا