متوسط مقالات

آیا قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱ روند صعودی را ادامه خواهد داد؟

قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱ به کدام سمت پیش خواهد رفت؟ این سوالی است که سرمایه بسیار زیادی به پاسخ آن وابسته است. در این مقاله به ۸ عامل مهم در خصوص این موضوع می‌پردازیم؛ مقاله‌ای در نشریه Fortune درباره بیت کوین چاپ شده است که طی آن، آرون پرسمن (Aaron Pressman) نویسنده این مقاله اذعان داشته که سرمایه او در بیتکوین ۳ برابر شده و سپس نیمی از آن از دست رفته است.

این موضوع سوال پیچیده و همیشگی را مطرح می‌کند که آینده قیمت بیت کوین به کدام سمت پیش خواهد رفت؟ این سوال صرفا از روی کنجکاوی نیست و سرمایه هنگفتی به پاسخ آن بستگی دارد.

نیک آلن (Nick Allen) یکی از اولین کسانی بود که به پذیرش بیت کوین پرداخت. او چندی پیش در توییتر نوشت من خیلی احمق هستم. این توییت در پاسخ به توییت سال ۲۰۱۱ خودش بود که در آن اعلام کرده بود قیمت بیت کوین به ۲ دلار رسیده است و از نخریدن آن خوشحال است. البته اگر بر روی چیزی که به نظر می‌رسید کلاهبرداری اینترنتی بود سرمایه‌گذاری می‌کرد، به نظر اقدام احمقانه‌ای انجام داده بود. اکنون نیز اگر از سرمایه‌گذاران معروفی نظیر وارن بافت در خصوص Bitcoin بپرسید، حرف‌های سال ۲۰۱۲ نیک آلن را می‌گویند.

اگرچه از دست دادن چنین فرصتی علیرغم حضور در مکان و زمان مناسب (نیک آلن یکی از معدود افرادی بود که در سال ۲۰۱۱ با بیت کوین آشنا شده بود) ناخوشایند به نظر می‌رسد، اما آخرین بار که بیت کوین به سرخط اخبار تبدیل شده بود را به یاد بیاورید. در ماه دسامبر ۲۰۱۷، مردم رهن خانه‌های خود را برای خرید BTC بیرون می‌کشیدند.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱

عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱ 

جوزف بورگ (Joseph Borg) رییس اتحادیه نظارت بر اوراق بهادار آمریکای شمالی در سال ۲۰۱۷ طی مصاحبه‌ای با CNBC گفت:

ما شاهد بیرون کشیدن رهن خانه‌ها برای خرید بیت کوین هستیم. مردم از کارت‌های اعتباری خود استفاده می‌کنند تا بیت کوین بخرند. این چیزی نیست که فردی که سالانه ۱۰۰,۰۰۰ دلار درآمد دارد، خانه‌ای رهن کرده است و دو فرزند در دانشگاه دارد بر روی آن سرمایه‌گذاری کند.

چگونه مسیری در جهت کسب سود بدون مواجهه با ضرر ترسیم کنیم؟ پاسخ ساده و آسانی به این پرسش وجود ندارد. بنابراین از هر کسی که به نظر می‌رسد در این پدیده نوظهور، به شدت پیچیده و با رشد سریع با اطمینان صحبت می‌کند فاصله بگیرید.

اما در ادامه به مرور کلی بعضی از عوامل تاثیر گذار بر روند نزولی بیتکوین که بازار در حال حاضر با آنها مواجه است می‌پردازیم.

۱- نگرانی‌هایی درباره شرایط اشباع خرید در میان هودلرها و معامله‌گران

فروشندگانی که در این بازار به دنبال کسب سود کوتاه‌مدت و معاملات بدون ریسک هستند، به دست فراموشی سپرده می‌شوند. قیمت بیتکوین کمتر از یک ماه دو برابر افزایش یافت و توانست رکورد ماه دسامبر ۲۰۱۷ را پشت‌سر بگذارد. این موضوع پس از ۳ ماه روند صعودی رخ داد. قیمت BTC از ۱۰,۰۰۰ دلار در اواخر ماه سپتامبر برای دومین بار به ۲۰,۰۰۰ دلار در ماه دسامبر رسید.

این اولین بار بود که پس از سال ۲۰۱۷، بیت کوین توانست چنین افزایش قیمتی داشته باشد. خرید استقراضی پادشاه رمز ارزها که بیشترین تعداد معامله در ماه دسامبر بود، در حال حاضر می‌تواند در شرایط اشباع خرید قرار بگیرد.

۲- ترس ناشی از دو بار خرج کردن منجر به معاملات بدون ریسک شده است

علاوه بر نگرانی‌های مرتبط با قیمت Bitcoin در هفته‌های اخیر، شایعاتی مبنی بر دو بار خرج کردن در یکی از استخرهای ماینینگ به وجود آمده است. این شایعه در روز چهارشنبه شروع شد که طی آن، بخش تحقیقاتی بیتمکس، تراکنش RBF در زنجیره شناسایی کرد. تراکنش‌های RBF یا جایگزینی با کارمزد بیشتر، بخش معمول و عادی بلاک چین هستند. در واقع، این تراکنش‌ها یکی از ویژگی‌های ساختار بلاک چین هستند. تراکنش‌های RBF به دارندگان بیت کوین امکان می‌‌دهد تا تراکنشی که هنوز تایید نشده را با کارمزد بیشتر مجددا ارسال کنند. بدین ترتیب، در صورتی کم بودن کارمزد تراکنش اولیه، ارسال‌کنندگان تراکنش‌ها می‌توانند با استفاده از تراکنش‌های RBF، ماینرها را به تایید سفارش و افزودن آن به بلاک چین تشویق کنند.

گائوراف آگاروال (Gaurav Agarwal) معمار شبکه ابری و متن باز سان فرانسیسکو گفته است که توسعه‌دهندگان، تراکنش‌های RBF را در BIP125 ارائه داده‌اند. توسعه‌دهندگان این BIP را در نسخه ۰.۱۲.۰ بیت کوین کور در سال ۲۰۱۶ پیاده‌سازی کرده‌اند.

متاسفانه اخیرا شایعه‌ای مبنی بر وقوع رخداد دو بار خرج کردن (Double-Spend) به وجود آمده بود که منجر به کاهش قیمت بزرگ‌ترین ارز دیجیتال شد. ارزش بازار بیتکوین به دلیل FUD به وجود آمده، تقریبا ۸۱ میلیارد دلار کاهش یافت. این موضوع به دلیل آن است که BTC طوری طراحی شده که با استفاده از قوانین و مشوق‌هایی بدون نیاز به اشخاص ثالث مورد اعتماد بتواند از وقوع دو بار خرج کردن جلوگیری کند. سرعت و حجم کاهش ارزش بازار بیت کوین نشان داد که در حال حاضر چه تعداد کاربر جدید در این بازار حضور دارند.

۳- تهدید ناشی از قانون گذاری

با انتقال قدرت آمریکا به دولت جو بایدن، شرایط نامشخصی از قانون گذاری حول عرصه ارزهای دیجیتال وجود دارد. کابینه ترامپ پس از مدت‌ها سکوت درباره صنعت فناوری مالی یا همان فین‌تک، در سال ۲۰۱۹ مخالفت خود را صراحتا با بیت کوین اعلام کرد. سپس در ماه جولای ۲۰۱۹، ترامپ سکوت خود را در خصوص ارزهای دیجیتال شکست و گفت که طرفدار ارزهای رمزنگاری شده نیست. Trump مشخصا به بیتکوین و پروژه لیبرای فیسبوک اشاره کرد. رییس جمهور پیشین آمریکا هم‌چنین آنها را جزء جدایی‌ناپذیر فعالیت‌های غیرقانونی نظیر قاچاق مواد مخدر خواند.

رییس جمهور جو بایدن در ماه نوامبر، ژانت یلن (Janet Yellen) را به ریاست وزارت خزانه‌داری آمریکا منصوب کرد. یلن که رییس سابق فدرال رزرو بوده، از منتقدان امور مالی متن باز است. ترس ناشی از قانون‌گذاری‌های سختگیرانه هنگامی افزایش یافت که یلن طی سخنرانی خود در مجلس سنا، موضع دولت ترامپ در خصوص ارزهای دیجیتال را تکرار کرد؛ اما طی چند ساعت پس از آن، یلن با اصلاح پاسخ خود، موضع خود را اندکی تغییر داد.

در این بین، بایدن دستور توقف تمام قانونگذاری‌های مرتبط با پروپوزال‌های جدید را تا زمان بررسی کامل آنها از جانب کابینه خود صادر کرد. این قوانین شامل پروپوزال ارائه شده توسط وزارت خزانه‌داری در خصوص کیف پول‌های ارزهای دیجیتال خودمتصدیانه (self-hosted) نیز می‌شود. کاربران بیتکوین منتظرند که اقدام بعدی بایدن چه خواهد بود. بازار نیز با شرایط نامشخصی مواجه است.

۴- مسائل پیرامون دارایی امن و مستقل بودن بیت کوین

شاید بتوان گفت که بزرگ‌ترین موضوع پیش روی قیمت بیت کوین در شرایط کنونی، مسأله مستقل بودن آن است. آیا بیت کوین یک دارایی وابسته است که قیمت آن با سایر اوراق بهادر نظیر سهام بازار بورس، اوراق قرضه و بازار کالاها افزایش و کاهش می‌یابد؟ آیا دارایی مستقل است و در نتیجه، یک دارایی امن و ارزشمند است که باید در سبد سهام سرمایه‌گذاری خود قرار دهیم؟

این همان نقش طلا در پورتفوی مدیران سرمایه‌گذاری به منظور محافظت از سرمایه خود در مقابل تورم و ریزش بازار بورس است. نوسان قیمت بیت کوین در اکثر روزهای سال ۲۰۱۹ با نوسان قیمت سایر دارایی‌ها نه به طور مستقیم و نه به طور معکوس، ارتباطی نداشته است. اما طی فروپاشی بازارهای مختلف و ارزش دارایی‌ها در ماه مارس سال گذشته، قیمت بیتکوین نیز همانند سایر دارایی‌ها سقوط کرد. این موضوع، ضربه سختی به ادعای مستقل بودن بیت کوین وارد کرد و شکی را در بین کاربران و سرمایه‌گذاران به وجود آورد که تاکنون پابرجاست.

بررسی عوامل تاثیرگذار در صعود قیمت بیت کوین

در کنار ۴ مورد قبلی که باعث تضعیف شدن و نزول قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال شدند، مواردی نیز وجود داشتند که برای Bitcoin مثبت بودند و باعث شدند که قیمت آن افزایش پیدا کند. در ادامه، به ۴ مورد از اصلی‌ترین عوامل افزایش قیمت می‌پردازیم.

۱. سونامی ورود سرمایه‌گذاران سازمانی طی نیم سال گذشته

پس از آن که وال استریت از شرکت GrayScale به عنوان واسطه برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین استفاده کرد، دارایی‌های تحت مدیریت این شرکت با افزایش چشمگیری مواجه شد. این شرکت سرمایه‌گذاری واقع در نیویورک، سال گذشته را با ۲ میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت خود شروع کرد و با ۲۰.۲ میلیارد دلار به پایان رساند. گری اسکیل در گزارش سه ماهه خود گفته است که این افزایش ۹۰۰ درصدی به دلیل تقاضا از جانب سرمایه‌گذاران سازمانی نظیر صندوق‌های پوشش ریسک، موقوفات و صندوق‌های بازنشستگی بوده است.

علیرغم موانع پیش‌روی بیتکوین، صندوق‌های پوشش ریسک در حال وارد کردن سرمایه به بازار هستند. در مسیر پایان‌ناپذیر کسب سود، مدیران باید به دارایی‌هایی به غیر از بورس و اوراق قرضه بنگرند. ریزش بورس نزدک، تمام امیدها برای بازگشت سود را در انتهای سال گذشته از بین برده است.

ضریب شرکتی (Corporate Multiple) که رابطه بین قیمت سهام و فاندامنتال‌هایی نظیر درآمد است، در بیشینه تاریخی خود قرار دارد. قیمت‌های بازار بورس به سطح بالاتری نسبت به کل دهه گذشته رسیده است؛ به طوری که حتی وارن بافت نیز کنار کشیده است. نسبت قیمت به درآمد سهام تسلا در حال حاضر به ۱۶۱۸ رسیده است.

این موضوع به دلیل آن است که سرمایه‌گذارانی نظیر چامات پالیهاپیتیا (Chamath Palihapitiya) انتظار رشد نجومی را دارند. اما این نکته را به خاطر داشته باشید که طبق گفته Investopedia، تجربه نشان داده است که میانگین P/E (نسبت قیمت به درآمد) برای بورس S&P 500 در محدوده ۱۳ الی ۱۵ قرار داشته است.

در این بین، اگرچه سود اوراق قرضه به دلیل پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اندکی افزایش یافته است، اما اوراق قرضه به تازگی از کف قیمت بی‌سابقه‌ای در سال ۲۰۲۰ بیرون آمده‌اند.


بیشتر بخوانید: شاخص S&P 500 چیست؟ آیا سرمایه‌گذاری در آن سودآور است؟


۲. ورود موج جدیدی از افراد معروف به عرصه بیتکوین

در این بین، خرده سرمایه‌گذاران بیشتری در حال ورود به BTC و ارزهای دیجیتال هستند. در حال حاضر، تعداد جستجوهای Bitcoin در گوگل نسبت به ماه سپتامبر ۲۰۲۰ تقریبا ۱۰ برابر شده است.

ورود موج جدیدی از افراد معروف به عرصه بیتکوین
تعداد جستجوی بیت کوین در گوگل

موجی از تاییدیه‌ها از جانب افراد مشهور، آگاهی بیشتری را در خصوص بیت کوین و ارزهای دیجیتال به افراد سراسر جهان ارائه می‌دهند. کانال‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی به تشدید این موضوع می‌پردازند. این شرایط منجر به افزایش پذیرش به روشی می‌شود که سال‌ها قبل غیرممکن بود. برای مثال، در ماه می سال گذشته، جی‌کی رولینگ نویسنده سری کتاب‌های هری پاتر، در توییتر از فردی درخواست کرد که بیتکوین را برای او توضیح دهد. رولینگ با این اقدام هیاهویی به پا کرد؛ به طوری که ایلان ماسک نیز به درخواست رولینگ پاسخ داد.

در هفته‌های گذشته، جاستین رویلند (Justin Roiland) نویسنده انیمیشن ریک و مورتی، به ترکیب هنر و ارزهای دیجیتال پرداخت. رویلند توانست آثار هنری مختلفی را به ارزش کلی ۱۳۰۰ اتر معادل با ۱.۶ میلیون دلار با احتساب قیمت اتر در آن زمان، به مزایده بگذارد.

اما رویلند اولین فرد در این زمینه نبوده است؛ در ماه آگوست سال گذشته، پاریس هیلتون نقاشی گربه را به قیمت بیش از ۱۶,۰۰۰ دلار اما به صورت ETH به مزایده گذاشت. اشتون کوچر بازیگر هالیوودی نیز در همان ماه آگوست به عرصه مزایده آثار هنری بر اساس اتر پیوست. اوایل ماه جاری نیز، لیندزی لوهان یکی دیگر از بازیگران هالیوودی پیش‌بینی کرد که قیمت بیت کوین به ۱۰۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید.

پیش‌بینی لوهان آنچنان هم تعجب برانگیز نبوده است. او در سال ۲۰۱۱ در توییتر نوشت که اگر فدرال رزرو به چاپ پول ادامه دهد، دلار آمریکا به زودی بی‌ارزش خواهد شد. در ماه نوامبر، میسی ویلیامز که او را در نقش آریا استارک در سریال بازی تاج و تخت مشاهده کردیم، در توییتر از فالوئرهای خود پرسید که آیا بهتر است بیتکوین بخرد یا خیر. ماه گذشته نیز راسل اوکونگ (Russell Okung) بازیکن تیم Carolina Panther گفت اولین بازیکن راگبی است که حقوق خود را به صورت BTC دریافت می‌کند. یک سال قبل او توییت کرده بود:

حقوق من را به صورت بیت کوین پرداخت کنید.

۳. اجرای سیاست انبساط پولی توسط فدرال رزرو در سال ۲۰۲۰

وارن بافت سرمایه‌گذار معروف در مصاحبه ماه فوریه ۲۰۱۶ با CNBC در خصوص نرخ بهره گفته است:

نرخ بهره همانند جاذبه برای ارزش است. اگر نرخ بهره صفر باشد، ارزش تقریبا می‌تواند بی‌نهایت شود. اگر نرخ بهره به شدت زیاد باشد، ارزش به شدت کاهش می‌یابد. در دهه ۱۹۸۰ شاهد این موضوع نیز بوده‌ایم. شرکت Berkshire Hathaway دارای چندین میلیون یورو در شرکت بیمه واقع در اروپا است.

تایلر وینکلواس در این خصوص گفته است:

وقتی بیت کوین داریم چه نیازی به پنیر است. موش‌ها هم اکنون در حال انباشت بیت کوین در Berkshire هستند.

به همین دلیل است که سرمایه‌گذاران اولین ارز دیجیتال با استفاده از اوراکل Omaha برای بیت کوین و ارزهای دیجیتال مشکل دارند. اکثر افراد می‌دانند که نرخ بهره و عرضه پول در قیمت ارزهای دیجیتال نقش مهمی ایفا می‌کنند. شاید بتوان گفت که کاهش ارزش پول توسط بانک مرکزی، بزرگ‌ترین نقطه قوت بیتکوین است.

دارایی‌هایی که با ارزهای بانک مرکزی سنجیده می‌شوند، ماهیت تورمی دارند. بیت کوین با موجودی محدود و نرخ ثابت صدور خود، ماهیت به شدت ضدتورمی دارد. جای تعجب نیست که اجرای سیاست انبساطی پولی به منظور از بین بردن رکود سال گذشته، تاثیر بسزایی بر قیمت بیت کوین و رکوردشکنی آن داشته است.

۴. فاندامنتال‌های چشمگیر: هش ریت بیت کوین و آدرس‌های جدید

در اوج دوران حباب بیت کوین در سال ۲۰۱۷، پیتر بوکوار (Peter Boockvar) مشاور ارشد سرمایه‌گذاری شرکت Bleakley Advisory گفته بود که افزایش قیمت چشمگیر بیتکوین پایه و اساس ندارد. این نظر در میان منتقدان ارزهای دیجیتال رایج است. اما Bitcoin بی‌پایه و بی‌اساس نیست؛ بزرگ‌ترین رمز ارز بر پایه تلاش و زحمت نزدیک به ۱۰,۰۰۰ نود کامل در سراسر جهان است که در جهت ایمن‌سازی، حفظ و به‌روزرسانی یک دفتر کل عمومی و شفاف از حساب‌ها اقدام می‌کنند. بیت کوین یک نرم‌افزار سرویس محور (Software as a Service) است و خدمات آن بسیار سریع، دقیق، کم هزینه و در دسترس تمام افرادی است که به رایانه و اینترنت دسترسی دارند.

این همان مدل تجاری و فاندامنتال‌هایی است که نحوه عملکرد بیتکوین در ژانویه ۲۰۲۱ را شرح می‌دهد. BTC مخالف با سایر دارایی‌ها یا چشم‌انداز کلان اقتصادی جهان نیست؛ اما مخالف با اقتصاد خرد کنونی است.

اگرچه قیمت این ارز دیجیتال از تاریخ ۸ الی ۱۲ ژانویه تقریبا ۱۶ درصد کاهش یافته، اما فاندامنتال‌های آن قوی‌تر و منسجم‌تر از گذشته است. سختی ماینینگ بیت کوین گویای میزان توان محاسباتی است که رایانه‌های سراسر جهان برای حفظ بیت کوین ارائه می‌دهند.

هجوم به سمت استخراج بیتکوین در هفته‌های گذشته ادامه یافته است. اطلاعات Glassnode نشان داده که تعداد آدرس‌های فعال در تاریخ ۸ ژانویه به رکورد جدیدی دست یافته است. طبق اطلاعات CryptoCompare در تاریخ ۱۱ ژانویه، حجم معاملات BTC در صرافی‌ها از رکورد قبلی خود فراتر رفته است. پس با توجه به تمام این موارد، ممکن است قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱ صعودی باشد.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا