اخبار خارجی

بیت کوین قیمت ۶۹۰۰ دلار را پس زد! آیا کاهش قیمت حتمی است؟

قیمت بیت کوین (Bitcoin) در هفته‌های گذشته با افزایش چشمگیری همراه بود، به طوری که از ۳۷۵۰ به ۶۹۰۰ دلار رسید. هرچند سطح مهم ۶۹۰۰ دلار شکسته نشد و به عنوان سطح مقاومتی باقی ماند.

روند مشابهی نیز در بازار کالاها به وقوع پیوست و شاهد افزایش ۲۵ درصدی در این بازار طی یک هفته بودیم، اما در ساعت آخر معاملات با کاهش ۴ درصدی مواجه شد.

این روندها این سوال را به وجود می‌آورد که آیا خون تازه‌ای در رگ‌های بیت کوین و ارزهای دیجیتال تزریق خواهد شد؟

قیمت بیت کوین از ۶۹۰۰ دلار عبور نکرد

نمودار روزانه نشان می‌دهد که قیمت بیت کوین نتوانسته از ۶۹۰۰ دلار عبور کند و می‌توان گفت که این موضوع، نشانه مثبتی نیست؛ به منظور رسیدن به روند صعودی، قیمت بیت کوین باید از ۶۹۰۰ دلار عبور کند و احتمال رسیدن به قیمت‌های ۷۸۰۰ و ۹۲۰۰ دلار وجود داشته باشد.

هرچند عبور از قیمت ۶۹۰۰ دلار رخ نداد و قیمت بیت کوین در صدد دستیابی به سطوح حمایتی مشخص است، سطوح حمایتی اصلی که باید مدنظر قرار گرفت، محدوده‌های ۵۶۰۰ الی ۵۸۰۰ دلار، ۴۷۵۰ الی ۴۹۰۰ دلار و ۴۲۵۰ الی ۴۴۰۰ دلار هستند.

از طرف دیگر، سطوح مقاومتی مشخص هستند. این سطوح در محدوده‌های ۶۳۵۰ الی ۶۴۰۰ دلار، ۶۵۵۰ الی ۶۵۷۵ دلار و ۶۸۵۰ الی ۷۰۰۰ دلار هستند. عبور از سطح مقاومتی ۶۸۵۰ دلار قطعا به معنای شروع مجدد روند صعودی خواهد بود.

عدم عبور قیمت در بازه‌های هفتگی از میانگین متحرک ۱۰۰

بیت کوین تحلیل روند نزولی روند صعودی قیمت

قیمت در بازه زمانی هفتگی تصویر مشخصی از شرایط موجود را نشان می‌دهد. سطح مقاومتی بر روی میانگین متحرک ۱۰۰ هفته‌ای و در قیمت ۶۹۰۰ دلار قرار دارد. سطوح حمایتی نیز بر روی میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای (۵۵۰۰ الی ۵۷۰۰ دلار) و میانگین متحرک ۳۰۰ هفته‌ای (۳۹۰۰ الی ۴۰۰۰ دلار) است.

با در نظر گرفتن این موضوع که قیمت بیت کوین فاصله زیادی با میانگین متحرک ۱۰۰ روزه گرفته است، انتظار کاهش قیمت بیشتر نیز وجود دارد.

اما این نمودار چه نکات دیگری به ما می‌گوید؟

بازار به طور کل به بلوغ خوبی رسیده است و پس از روند قبلی، زمان بیشتری طول می‌کشد تا به اوج خود برسد. این موضوع بدان معنا است که هاوینگ (Halving) کنونی از هاوینگ قبلی بیشتر طول خواهد کشید.

بازار بیت کوین چندین هاوینگ را پشت سر گذاشته است. اولین هاوینگ در سال ۲۰۱۲ الی ۲۰۱۴ بود که شاهد حفظ بازار در میانگین متحرک ۱۰۰ هفته‌ای بودیم و هاوینگ دوم از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ بود و توانست سطح‌ حمایتی خود را بر روی میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای به دست آورد.

با در نظر گرفتن این که قیمت بیت کوین نشانه‌های نزولی از خود نشان می‌دهد، ادامه روند نزولی دور از انتظار نیست.

علاوه بر این اطلاعات، نتیجه حاصل از هاوینگ قبلی نیز وجود دارد. به دلیل بلوغ بازار، هر هاوینگ بیشتر از هاوینگ قبل از خود طول می‌کشد.

با در نظر گرفتن نتیجه تمام این موارد، می‌توان گفت هاوینگ کنونی بیشتر از هاوینگ قبلی طول خواهد کشید. به عبارت دیگر، حفظ کف قیمت در ۳۸۰۰ الی ۴۰۰۰ دلار برای چندین ماه آتی باعث تعجب سرمایه گذاران نخواهد شد. پس از آن، بازار صعودی از سال ۲۰۲۱ شروع خواهد شد و تا سال ۲۰۲۵ الی ۲۰۲۶ طول خواهد کشید.

عبور از میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای بر روی ۵۵۷۵ الی ۵۸۰۰ دلار برای رسیدن به میانگین متحرک ۳۰۰ هفته‌ای ضروری است. اگر چنین موردی در هفته‌های آتی رخ دهد، می‌توانیم شاهد کاهش چشمگیر قیمت به ۳۸۰۰ الی ۴۰۰۰ دلار باشیم.

جهش صعودی بازار کالاها

بازار کالاها نیز شاهد روند مشابهی با بازار ارزهای دیجیتال بود و طی یک هفته، یکی از چشمگیرترین افزایش قیمت‌های خود را تجربه کرد. علیرغم رکورد جدید نرخ بیکاری و افزایش شدید تعداد مبتلایان به ویروس کرونا، شاخص داو جونز طی یک هفته ۲۵ درصد رشد داشت.

از بین رفتن حباب معمولا با کاهش ۳۸ الی ۵۰ درصدی شاخص‌ها همراه است. شاخص داو جونز (Daw Jones) نیز ۴۰ درصد کاهش یافت و به سطح سالانه ۱۸,۰۰۰ واحد رسید.

سطوح مهمی که باید مدنظر قرار گرفته شوند، سطوح ۲۱۷۵۰ الی ۲۲۰۰۰ و ۲۳,۰۰۰ واحد هستند. اگر داو جونز به این شاخص‌ها نرسد، می‌توانیم انتظار ادامه روند نزولی را داشته باشیم. با در نظر گرفتن این که بازار کالاها اخیرا رابطه مستقیمی با سایر بازارها داشته است، می‌توان روند نزولی بازار ارزهای دیجیتال را نیز انتظار داشت.

شرایط صعودی برای بیت کوین

شرایط صعودی کاملا ساده و مشخص است. اما با در نظر گرفتن از دست دادن سطح حمایتی مهم، این موضوع بعید به نظر می‌رسد.

هرچند اگر قیمت بیت کوین از ۶۶۰۰ دلار عبور کند و این سطح را به عنوان سطح حمایتی به دست آورد، ادامه روند صعودی تضمین شده است. در صورت وقوع چنین شرایطی، انتظار می‌رود که قیمت بیت کوین به ۷۵۰۰ یا ۷۸۰۰ دلار برسد.

شرایط نزولی برای بیت کوین

بیت کوین تحلیل روند نزولی روند صعودی قیمت

متاسفانه در حال حاضر احتمال وقوع شرایط نزولی بسیار بیشتر است. قیمت بیت کوین نتوانست به ۶۹۰۰ دلار برسد و چند روز در سطحی کمتر از این قیمت ثابت ماند و سپس کاهش یافت. قیمت بیت کوین روند صعودی خود را از دست داده است و این موضوع نشان می‌دهد که روند نزولی بیشتری را می‌توان متصور شد.

هرچند در کوتاه مدت، احتمال این موضوع وجود دارد که قیمت بیت کوین اندکی افزایش یابد. سطوحی که باید مدنظر قرار بگیرند، سطح ۶۳۷۵ الی ۶۴۰۰ دلار (سطح ماهانه) و سطح ۶۵۵۰ الی ۶۶۰۰ دلار (سطح حمایتی قبلی) است.

اگر قیمت بیت کوین از هر کدام از این سطوح عبور کند، ادامه روند نزولی قطعی است و سطوح بالقوه بعدی ۵۶۰۰ و ۵۷۵۰ الی ۵۸۰۰ دلار خواهند بود.

همانطور که قبلاً نیز گفته شده است، به دلیل بی‌ثباتی اقتصادی سراسر جهان، ادامه روند نزولی در تمام بازارها انتظار می‌رود. حفظ آرامش و صبور بودن در این بازارها بسیار ضروری است. بازارها بیش از صبر و آرامش شما می‌توانند به روند غیرمنطقی خود ادامه دهند. پس لطفاً آرامش و صبر خود را حفظ کنید.

 

لطفا دقت داشته باشید که در صورت ضرر و زیان احتمالی، تیم میهن بلاک چین هیچ گونه مسئولیتی در قبال این تحلیل ندارد. لطفا با استفاده از تحلیل شخصی و نظرات اساتید مختلف اقدام به خرید و فروش کنید و صرفا به یک تحلیل یا خبر اکتفا نکنید.

منبع
cointelegraphinvestopedia

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا