اخبار عمومی

آیا بیت مین (Bitmain) در شرف ورشکستگی است؟!

خبرها حاکی از آن است که جیهان وو (Jihan Wu) و ژان کتوان (Zhan Ketuan) موسسان بیت مین از سمت خود به عنوان مدیر عامل این شرکت کناره گیری خواهند کرد. این خبر به همراه گزارشاتی بیان شد که بیت مین با اخراج های گسترده، چند مورد شکایت و دشواری هایی در خصوص IPO مواجه شده است. اما چه اتفاقی برای یکی از بزرگترین شرکت های کریپتوی جهان خواهد افتاد؟

شرکت ماینینگ بیت مین (Bitmain)

بیت مین در سال ۲۰۱۳ توسط جیهان وو (Jihan Wu) و ژان کتوان (Zhan Ketuan) تاسیس شد. پس از عرضه بیت کوین در سال ۲۰۱۱ و افزایش چشمگیر قیمت آن در سال ۲۰۱۳، جیهان وو نه تنها تمام پس انداز خود را صرف خرید این ارز دیجیتال کرد بلکه تصمیم گرفت با کمک ژان تجهیزات اسیک (ASIC) تولید کند که با بیشترین راندمان، بیت کوین استخراج کند. بیت مین اواخر سال ۲۰۱۴ و با سقوط صرافی Mt. Gox و فروپاشی بازار کریپتو، دوران سختی را پشت سر گذاشت. اما با افزایش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷، تجارت این شرکت دوباره رونق گرفت. درآمد این شرکت تنها در سال ۲۰۱۷ به میزان ۲.۵ میلیارد دلار و تا ژوئن ۲۰۱۸ به میزان ۲.۸ میلیارد دلار بود.

در ماه می ۲۰۱۸، بیت مین خبر از ورود به دنیای هوش مصنوعی یا AI و رقابت با شرکت های انویدیا (Nvidia) ، اینتل (Intel) و AMD خبر داد. جیهان وو در این خصوص بیان کرد که ۴۰ درصد درآمد این شرکت تا پنج سال آینده از طریق چیپ های AI خواهد بود. چیپ های ماینینگ بیت مین حدود ۷۰ الی ۸۰ درصد فروش بازار را در اختیار دارند.

افت قیمت حاصل از بازار نزولی

در حال حاضر دو استخر ماینینگ انت پول (AntPool) و BTC.com که توسط بیت مین اداره می‌شوند تقریبا ۲۳ درصد توان هشینگ کل استخر ماینینگ بیت کوین را در اختیار دارند. هرچند ۶ ماه قبل، استخرهای ماینینگ این شرکت، ۴۱ درصد از بازار را در اختیار داشتند. این موضوع بدان معنا است که سهم بیت مین از بازار دائما در حال کاهش است. قطعا بازار نزولی نیز تاثیر خود را گذاشته است و سال ۲۰۱۸، سال سختی برای این غول ماینینگ بوده است.

طبق گزارشات منتشر شده بیت مین بسیاری از واحدهای ماینینگ خود را به دلیل ضررهای موجود در طی سال فروخته است.

تعدیل کارمندان بیت مین

در تاریخ ۲۶ دسامبر، یکی از روزنامه های هنگ کنگ از تعدیل کارمندان بیت مین خبر داد. سخنگوی این شرکت از بیان تعداد دقیق افراد اخراج شده خودداری کرد اما شایعه اخراج بیش از نیمی از کارمندان را رد کرد.

در تاریخ ۱۰ دسامبر نیز یکی از خبرگزاری ها از تعطیلی مرکز توسعه بیت مین در خاورمیانه خبر داد. تمام کارمندان این مرکز شامل رییس شعبه و نایب رییس آن اخراج شدند. طبق گزارش این خبرگزاری، تغییراتی نیز در سطوح ارشد این شرکت صورت گرفته است که طی آن موسسان بیت مین از پست خود استعفا داده اند. حتی در سطوح ارشد بیت مین نیز تغییراتی صورت گرفته است.

طبق گزارشات جیهان وو و ژان کتوان موسسان بیت مین از سمت مدیرعامل استعفا خواهند داد اما هم چنان تصمیمات مهم شرکت را خواهند گرفت. وانگ هایچائو رییس بخش مهندسی محصولات بیت مین، مدیر عامل این شرکت می‌شود.

برنامه های IPO بیت مین شک و شبهاتی دارد

در سال ۲۰۱۸ رسانه ها اعلام‌ کردند که جیهان وو در صدد ایجاد IPO بین المللی با استفاده از دلار آمریکا است. IPO روشی سنتی و قانونمند جذب سرمایه از افراد حاضر در بازار است. سپس در ماه جولای، واحد تحقیقاتی صرافی بیتمکس با تحلیل داده های IPO بیت مین بیان کرد، شک‌ و‌ شبهاتی در خصوص این بیت مین وجود دارد.

یکی از نشریات هنگ‌ کنگ گزارش داد که بورس اوراق بهادار هنگ‌ کنگ HKEX با IPO بیت مین موافق نیست. طبق گفته منابع ناشناس، قانونگذاران معتقدند که قبل از ایجاد چارچوب قانونی مناسب در هنگ کنگ، جذب سرمایه از طریق IPO برای هر پلتفرم‌ معاملاتی ارز دیجیتال یا تجارت های مرتبط بسیار زود است. اکنون این شرکت در حال برنامه ریزی انتقال این IPO به آمریکا می‌باشد.

بیت مین با دو شکایت مواجه است

بیت مین علاوه بر تعدیل نیرو و مشکلات دیگر، با دو شکایت نیز مواجه است. شکایت اول توسط فردی انجام شده است که در ژانویه ۲۰۱۸ دستگاه های بیت مین شامل انت ماینر S9 را خریده است. طبق این شکایت، تنظیمات این دستگاه بسیار سخت است و زمان بسیار زیادی به خود اختصاص می‌دهد. وی مدعی است قبل از آنکه به طور کامل بتواند دستگاه را به کار بیاندازد، متوجه شده این دستگاه درصدی بیت کوین برای بیت مین استخراج می کند در صورتیکه هزینه های این استخراج به عهده او بوده است. این فرد به استناد به همین موضوع درخواست دریافت غرامت بیش از ۵ میلیون دلار از جانب بیت مین کرد.

شکایت دیگر توسط شرکت مدیریت و توسعه یونایتد کورپ (UnitedCorp) انجام شده است که در زمینه فناوری اطلاعات و مخابرات فعالیت دارند. در تاریخ ۶ دسامبر شکایتی مبنی بر برنامه ریزی طرحی برای کنترل شبکه بیت کوین کش طی فورک سخت نوامبر انجام شده است.

به نظر می رسد با وجود تمام این موارد شرکت بیت مین با مشکلات جدی در سال جدید ۲۰۱۹ مواجه است. این شرکت به دلیل آنکه وابسته به بازار ارزهای دیجیتال و به خصوص بیت کوین است با طولانی شدن روند خرسی و نزولی بازار با مشکلات زیادی روبرو است و آینده نامشخصی دارد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا