متوسط سیستم‌های کسب درآمد

راهنمای استیکینگ BNB بر روی بایننس اسمارت چین؛ با سهام‌گذاری سود کسب کنید

بایننس اسمارت چین به شما این امکان را می‌دهد تا با کارمزد کم از زیرساخت دیفای بهره‌مند شوید. BSC شامل ۲۱ ولیدیتور یا تاییدکننده است که به پردازش تراکنش‌ها، ارائه توان و سخت‌افزار محاسباتی و حفظ امنیت شبکه می‌پردازند. در مقابل، این تاییدکنندگان از کارمزد تراکنش‌ها و استیکینگ BNB سود و پاداش کسب می‌کنند.

آیا شما هم می‌خواهید در رشد BSC مشارکت داشته باشید و به ازای این مشارکت پاداش کسب کنید؟ تمام دارندگان BNB با سهام گذاری این کوین، به عنوان نماینده می‌توانند در این امر سهیم باشند. در ادامه به نحوه عملکرد این موضوع و مشارکت شما در رشد BSC می‌پردازیم.

استیکینگ BNB

بایننس اسمارت چین - استیکینگ BNB

زنجیره هوشمند بایننس (BSC) با رشد چشمگیر فعالیت مواجه شده است. برنامه‌های غیرمتمرکز نظیر پنکیک‌سواپ (PancakeSwap)، ونوس (Venus) و بسیاری از برنامه‌های دیگر با رشد بسیار زیادی همراه بوده‌اند. اگر تاکنون وارد اکوسیستم BSC نشده‌اید، با مطالعه این مقاله می‌توانید فعالیت خود در این شبکه را آغاز کنید. 


معرفی و بررسی پروژه ونوس (Venus) بایننس و توکن XVS


با توجه به موارد ذکرشده، ایجاد یک اکوسیستم و جامعه‌ای از محصولات، زیرساخت، توسعه‌دهندگان، ابزار و کاربران امری ساده و آسان نیست. این موضوع، همان چیزی است که ارزهای دیجیتال را بسیار قدرتمند می‌کند و باعث می‌شود که نرم‌افزار‌های متن باز رایج شوند.

تعداد زیادی از تاییدکنندگان (Validator) و نمایندگان (Delegator) که می‌توانند به استیکینگ BNB بپردازند و سود کسب کنند، از بایننس اسمارت چین حمایت و پشتیبانی می‌کنند.

هدف تاییدکنندگان، رشد BSC و تبدیل شدن آن به یک اکوسیستم بزرگ‌تر و در دسترس‌تر است. اما این موضوع به چه معناست و چگونه می‌توانید در این مسیر مشارکت داشته باشید؟

تاییدکننده بایننس اسمارت چین چیست؟

Binance Smart Chain از مدل اجماعی به اسم گواه اثبات اختیار ارائه‌شده (PoSA) استفاده می‌کند. این مدل، ترکیبی از گواه اثبات اختیار (PoA) و گواه اثبات سهام خصوصی شده (DPoS) است. این مدل اجماع می‌تواند از زمان بلاک کوتاه و کارمزد کم پشتیبانی کند و برای اجرا شدن فقط به ۲۱ تاییدکننده نیاز دارد.

ولیدیتورها به نوبت به تولید بلاک‌ها می‌پردازند و با پردازش تراکنش‌ها و امضا کردن بلاک‌ها، اجرای شبکه BSC را محقق می‌سازند. تاییدکنندگان در ازای سرویسی که ارائه می‌دهند، کوین BNB را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. در این بین، انتخابات روزانه‌ای برای تعیین مجموعه تاییدکنندگان وجود دارد.

برای تبدیل شدن به تاییدکننده به چه چیزی نیاز است؟ ولیدیتور باید نود سخت‌افزاری با تجهیزات مورد نیاز برای اجرای نود کامل BSC فراهم کند و حداقل ۱۰,۰۰۰ توکن BNB استیک کرده باشد. اما این تمام ماجرا نیست. این پیش‌نیاز‌ها فقط برای تبدیل شدن به یکی از کاندیداهای انتخابات است.

به منظور تولید بلاک‌ها، کاندیدا باید در رای گیری انتخاب شود. تاییدکنندگان منتخب، ۲۱ کاندیدای برتر با بالاترین توان رای‌دهی هستند. این Validatorها هر ۲۴ ساعت و از طریق فرایند رای گیری تغییر می‌کنند و می‌توان آنها را در فهرست تاییدکنندگان در Binance.org بررسی کرد.

نماینده بایننس اسمارت چین چیست؟

نماینده بایننس اسمارت چین چیست؟

همه افراد نمی‌توانند تاییدکننده شوند. پس به عنوان یک کاربر معمولی چگونه می‌توان در BSC مشارکت کرد؟

شما می‌توانید نماینده شوید و BNB خود را از طریق یکی از کیف‌های پول تحت پشتیبانی به کاندیداها ارائه دهید. از طریق سهام گذاری می‌توان ولیدیتور مدنظر خود را انتخاب کنید تا به حداقل مقدار استیکینگ ‌BNB مورد نیاز این پروتکل دست یابند.

شما در واقع BNB خود را با تاییدکننده مدنظر خود به اشتراک می‌گذارید. همانطور که گفته شد، تاییدکنندگان پاداش خود را به صورت BNB دریافت می‌کنند. هم‌چنین این نکته را می‌دانیم که شبکه‌های ارزهای دیجیتال در ایجاد مشوق‌های مالی و اقتصادی بسیار کارآمد هستند. قاعدتا این موضوع مشخص شده است که این مشوق‌های مالی به کدام سمت سرازیر می‌شود. ولیدیتورها در ازای دریافت رای استیکینگ، بخشی از درآمد خود را با نمایندگان تقسیم می‌کنند. این شرایطی برد برد برای هر دو طرف است.

نمایندگان هم‌چنین می‌توانند فرایندی به اسم بازنمایندگی (Redelegation) را اجرا کنند. این موضوع بدان معنا است که نمایندگان می‌توانند بخشی از سهام گذاری خود از جانب تاییدکنندگان را به تاییدکننده دیگر انتقال دهند. بازنمایندگی می‌تواند روشی بسیار خوب برای پشتیبانی از بیش از یک ولیدیتور به صورت همزمان باشد.

Delegatorها هم‌چنین می‌توانند نمایندگی خود را لغو کنند. این موضوع بدان معنا است که نمایندگی یا وکالت خود به تاییدکنندگان مورد نظر را متوقف می‌کنند. این فرایند در یک دوره ۷ روزه رخ می‌دهد و در انتهای دوره، نمایندگان BNB خود را دریافت می‌کنند. نمایندگان در این دوره، پاداش BNB دریافت نمی‌کنند.

آیا نماینده شدن در زنجیره هوشمند بایننس انتخاب مناسبی است؟

این انتخاب به شما بستگی دارد. با تبدیل شدن به نماینده، سهم خود را به تاییدکننده مورد نظر خود ارائه می‌دهید. هم‌چنین به آنها اعتماد می‌کنید تا در خصوص تصمیمات نظارتی از جانب شما رای بدهند. آیا حق نظارتی برای BNB وجود دارد؟ بله همینطور است. ولیدیتورها می‌توانند بر روی ویژگی‌های خاصی از شبکه BSC نظیر تنظیم کارمزد گس (Gas)، تغییر پارامترهای سیستم یا حتی به‌روزرسانی بلاک چین نظارت کنند.

با وکالت دادن به تاییدکنندگان، سهم آنها در استخر پاداش را نیز افزایش می‌دهید. بدین ترتیب، از این همکاری هر دو سود می‌برند و پاداش بیشتری کسب می‌کنند. در ماه فوریه ۲۰۲۱، میانگین پاداش روزانه Staking برای تاییدکنندگان بایننس اسمارت چین معادل با ۱۳۴ کوین BNB بود. در این بین، میانگین درصد سود سالانه برای Delegatorها معادل ۶۰ درصد بود.

اگرچه مشوق‌های مالی بسیار خوب هستند، اما نماینده بودن فقط به کسب پاداش خلاصه نمی‌شود. با نماینده شدن، مستقیما از عملیات و امنیت BSC پشتیبانی می‌کنید.

نحوه تبدیل شدن به Validator در بایننس اسمارت چین

پلتفرم BscScan

برای تبدیل شدن به تاییدکننده به چه چیزی نیاز است؟ بدین منظور باید پیش‌نیازهای زیر را داشته باشید:

  • سخت افزار مورد نیاز
  • اجرای نود کامل BSC
  • سهام گذاری حداقل ۱۰,۰۰۰ کوین BNB

داشتن این پیش‌نیازها به شما امکان می‌دهد تا وارد فهرست کاندیداهای ولیدیتور شوید و نمایندگان بیشتری برای استیکینگ BNB خود جذب شوند.

تا ماه مارس ۲۰۲۱، تمام ۲۱ تاییدکننده برتر بیش از ۱۵۰,۰۰۰ کوین BNB استیک کرده بودند، بنابراین در این خصوص باید رقابت شدیدی را پشت سر بگذارید.

نحوه تبدیل شدن به Delegator در زنجیره هوشمند بایننس

اگر نمی‌خواهید با الزامات فنی پیچیده تبدیل شدن به تاییدکننده سر و کار داشته باشید، نماینده شدن می‌تواند انتخاب بهتری برای شما باشد. اگر از دارندگان BNB هستید، ارائه توکن‌های خود می‌تواند راهکاری مستقیم و آسان برای پشتیبانی از BSC و کسب سود باشد.

چند مورد از کیف‌های پول معروف که می‌توانید با استفاده از آنها به استیکینگ BNB بپردازید عبارتند از:

  • بایننس چین والت (Binance Chain Wallet)
  • تراست والت (Trust Wallet)
  • مث والت (MathWallet)

پاداش سهام گذاری هر روز به نمایندگان توزیع می‌شود. هنگامی که کوین‌های خود را به تاییدکننده مورد نظر خود ارائه دهید، از روز دوم سود و پاداش به شما تعلق می‌گیرد.

برای این که بدانید انتظار چه مقدار سود را می‌توانید داشته باشید، یکی از ولیدیتورهای معروف به اسم Ankr را مثال می‌زنیم. تا ماه مارس ۲۰۲۱، این تاییدکننده سود سالانه ۲۷ درصدی کسب کرده است. اگرچه شاید زیاد به نظر نرسد، اما این نکته را به خاطر داشته باشید که میزان پاداش‌ها متغیر هستند.

جمع بندی

فرقی ندارد که توسعه‌دهنده باشید یا کاربر یا صرفا یکی از مشتاقان دیفای. به هر ترتیب، روش‌های بسیار زیادی برای مشارکت در ایجاد اکوسیستم BSC وجود دارد. استیکینگ BNB روشی بسیار خوب برای تمام افراد است تا به عنوان پشتیبان و حامی مستقیم امنیت و سلامت شبکه، در زنجیره هوشمند بایننس حضور داشته باشند.

منبع
academy.binance

نوشته های مشابه

11 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا